• امروز : 26 فروردین 1403
logo

نقد و بررسی فیلم آسمان غرب

author-img

توسط : مریم رضایی ارزیاب کدومو

3 هفته پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

7873 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +

فیلم «آسمان غرب»، داستان رشادت‌های شهید شیرودی، در روزهای ابتدایی جنگ است. روزهایی که بنی‌صدر، به پشتوانه منصب فرماندهی کل قوا، دستور عقب‌نشینی صادر کرده بود تا با دادن زمین، زمان بخریم؛ صدور این فرمان، به منزله نادیده‌گرفتن هزاران خانواده‌ای بود که در مناطق مرزی زندگی می‌کنند. اما شهید شیرودی، با تمرد از این دستور، با وجود کمبود نیرو و مهمات، نقشه دیگری را اجرا کرد و...

این فیلم که در ژانر دفاع مقدس ساخته شده است، با توجه به موضوع ملتهب آن، خشونت یا ترس اندکی دارد و تماشای آن برای آشنایی با مشاهیر و فرماندهان دفاع مقدس، در جمع خانوادگی، توصیه می‌شود.

ژانر : دفاع مقدس

سال 1402 90 دقیقه جزئیات کامل اثر
1 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

در «آسمان غرب» تداخل دو انتخاب یا دستور را شاهدیم. اولین دستور، از جانب بنی‌صدر است که در ساختمان ریاست جمهوری در تهران، برای جنگ در مرز ایران و عراق، دستور صادر می‌کند و دیگری انتخاب شهید شیرودی و سایر فرماندهان نظامی، در دل التهابات مرزی در جنگ است. این فیلم، یک اثر ملی‌ست، که بدون در نظرگرفتن گرایشات سیاسی یا مذهبی، به مفهوم دفاع از میهن می‌پردازد.  شهید شیرودی و یارانش، با مشاهده استیصال مردم کرمانشاه و استراتژیک‌بودن موقعیت نیروهای عراقی، دست به انتخاب می‌زنند و با اینکه می‌دانند این کار آن‌ها، ممکن است بعدا برایشان دردسرساز شود، فداکاری کرده و دست نیروهای عراقی را از ارتفاعات و اراضی کرمانشاه، کم می‌کنند. در این اثر دفاع مقدسی، خشونت و ترس، نمود زیادی ندارد و بیشتر شاهد صحنه‌های هیجان‌انگیزی هستیم که با استفاده از موسیقی، به فیلم انرژی و حساسیت بخشیده است. تماشای این اثر ملی با نمایش الگوهایی مثبت، در جمع خانوادگی توصیه می‌شود. خلاصه: با توجه به اینکه فیلم، خشونت و ترس بالایی ندارد و صرفا یک اثر ملی با میزان بالایی از صحنه‌های هیجان‌انگیز و تعلیق است، تماشای آن در جمع خانوادگی، بلامانع است.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

دستور بنی‌صدر درباره جنگ چه بود؟ در این دستور، چه اشکالاتی وجود داشت؟ چرا شهید شیرودی، با این دستور مخالف بود؟ دلیل همراهی دیگر نظامیون با شهید شیرودی چه بود؟ به نظر شما، تصمیم اکبر شیرودی درست بود؟ خلاصه: درباره تصمیم شهید شیرودی و درستی یا نادرستی آن با یکدیگر صحبت کنید. 

داستان اثر

شخصیت ها: علی‌اکبر شیرودی: شهید علی‌اکبر شیرودی، فرمانده نیروی هوایی ارتش، در زمان شروع جنگ بین ایران و عراق، با از خود گذشتگی و رشادت، مانع دست‌اندازی نیروی‌های عراقی، به خاک ایران می‌شود. داستان اثر: در زمان شروع جنگ تحمیلی ایران و عراق، فرماندهی کل قوا، که بر عهده بنی‌صدر بود. دستور عقب‌نشینی کامل به نیروهای ایرانی داد. تا با استراتژی دادن زمین و گرفتن زمان، پیروز نبرد باشیم. با این دستور، وجود هزاران زن و کودکی که در مناطق مرزی مثل کردستان ساکن هستند نادیده گرفته شد؛ اینکه ممکن بود با اجازه پیشروی به عراقیان، جان و مال آن‌ها به خطر بی‌افتد. علی‌اکبر شیرودی، که فرماندهی نیروی هوایی ارتش را بر عهده داشت. با حضور در منطقه و مشاهده زنان و کودکان آواره‌ای که از صدور این فرمان به شدت ترسیده‌ بودند، به سران نیروهای زمینی و هوایی، اعلام کرد که قصد جنگ با نیروهای عراقی و جلوگیری از پیشروی آن‌ها را دارد. این کار نیروهای ارتشی، به معنی تمرد از دستور مافوق تلقی می‌شد و عواقب نظامی سختی به دنبال داشت، اما سرداران و سربازان غیور ایرانی، با استفاده از مهمات اندک و ایمان به خدا، به صف دشمن زدند و اجازه ندادند در ابتدای جنگ، به اراضی ایران، دسترسی پیدا کرده و کارشان برای ادامه جنگ راحت‌تر شود.

جزئیات اثر

کارگردان: محمد عسگری نویسنده:  محمد عسگری نام تهیه کننده: حبیب‌الله والی‌نژاد نام بازیگران: میلاد کی‌مرام-امیرحسین آرمان-آرمین رحیمیان- نسیم ادبی کشور سازنده: ایران کمپانی سازنده: بنیاد فارابی و بنیاد رسانه‌ای فیلم سوره  

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد آسمان غرب

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!