• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

گیج

گیج

بررسی تخصصی بازی

author-img

توسط : محمدحسین محقق ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: دقیقه

دیدگاه کدومو

10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

بازی «گیج» یک بازی معمایی است که به دلیل سخت‌بودن بازی، نیاز به داشتن اطلاعات علمی مشخص و همچنین اجبار بازیکن به انجام برخی کارها، رده‌ی سنی بالایی برای آن تعیین شده است. صداگذاری حرفه‌ای، تقویت ذهن و ایده‌دادن درباره‌ی بعضی اتفاقات تاریخی و علمی نیز جزو نقاط مثبت این بازی است. عضویت در شبکه‌های اجتماعی و دعوت از دیگران و همچنین درخواست دسترسی‌های ناشناخته به دستگاه در مراحل بازی هم جزو نکات منفی بازی است.

سال 1396 جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

بخش‌هایی از بازی «گیج» بیش از آنکه گیج‌کننده باشد، بر بازیکن تأثیر منفی دارد. مثلاً این روزها اکثراً می‌دانیم که صفحه‌ی مویایل یکی از آلوده‌ترین نقاط ممکن و محل تجمع انواع ویروس‌ها، باکتری‌ها و... است. توصیه‌ی یکی از مراحل بازی به انجام بازی با بینی شاید برای بزرگسالان خنده‌دار باشد و بدانند با دست هم می‌شود آن مرحله را انجام داد، اما مخاطبان کم‌سن در اکثر مواقع با بینی آن مرحله را انجام می‌دهند که با اصول بهداشتی مغایرت دارد. نکته‌ی دیگر اجبار بازی به انجام برخی کارهاست که ممکن است بازیکن علی‌رغم میل باطنی‌اش مجبور به انجام آن شود یا حتی مجبور شود حدودی را که خانواده‌ها برای فرزند خود مشخص کرده‌اند زیر پا بگذارد و عملاً حریم شخصی خانواده را تحت تأثیر قرار دهد. مثالی که از این موارد می‌شود به آن اشاره کرد اجبار به عضویت در صفحه‌ی مجازی بازی در اینستاگرام یا دعوت از دوستان خود است که چون جزو مراحل اصلی بازی است. هرچند این مراحل که برای بزرگسالان قابل دورزدن است، اما برای بازیکنان کم‌سن، اجبار به انجام یک عمل محسوب می‌شود. نکته‌ی آخر حفظ حریم شخصی بازیکن و خانواده‌هاست. طبیعتاً تصاویر موجود در گالری جزو مهمی از حریم شخصی افراد است. دسترسی‌گرفتن بازی به گالری تصاویر و همچنین دسترسی ناشناخته‌ای که در یکی از مراحل بازی از بازیکن گرفته می‌شود حریم شخصی را به‌شدّت به خطر می‌اندازد. دسترسی ناشناخته بازی هم با کمی جست‌وجو می‌توان فهمید که دسترسی به میکروفون دستگاه است که برای این بازی عجیب و حساسیت برانگیر محسوب می‌شود و حریم شخصی را به مخاطره می‌اندازد. چند مورد محدود لفظ ناشایست هم در بازی شنیده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
مصرف گرایی

در ابتدای بازی، بازیکن مقداری سکه یا همان «گیج‌کوین» دارد که با آن‌ها می‌تواند سطح اول بازی را باز کند و با بردن مراحل بازی، تعدادی سکه به بازیکن داده می‌شود که مجموع تمام آن‌ها در سطح اول بازی به اندازه‌ای نیست که بازیکن بتواند دومین مرحله را هم باز کند و ناچار است برای اینکه بتواند دومین سطح را هم بازی کند پرداخت درون‌برنامه‌ای انجام دهد. البته در بازی با عضویت در شبکه‌های مجازی، دعوت از دیگران و تماشای تبلیغ نیز مقداری سکه به بازیکن داده می‌شود، ولی بااین‌حال جمع این سکه‌ها نیز برای بازکردن سطح دوم بازی کفایت نمی‌کند. با توجه به سختی بازی ممکن است بازیکن نتواند از پس یک مرحله بربیاید و مجبور به استفاده از راهنما با پرداخت سکه بشود یا اینکه با پرداخت سکه‌های درون بازی مرحله را رد کند که استفاده از هرکدام از این دو گزینه بسیار گران هستند. نکته بسیار مهم دیگر این است که عضویت در شبکه‌های اجتماعی و دعوت از دیگران جزو مراحل اصلی بازی است که بازیکن حتماً باید آن را انجام بدهد. البته بازیکن می‌تواند بازی را دور بزند و زمانی که دارد به صفحه‌ی دعوت از دیگران یا عضویت منتقل می‌شود، دکمه‌ی برگشت موبایل را بزند و با این کار بدون انجام‌دادن ماموریت بازی، آن مرحله را رد کند.

ادامه متن
جزئیات
ارزش یاددهی

این بازی با چالش‌های خلاقانه‌ای طراحی شده است که بازیکن برای حل آن‌ها نیاز است که بتواند فراتر از چارچوب مرسوم و حرکات معمول عمل کند. درنتیجه، این بازی می‌تواند خلاقیت و هوش را در بازیکن تقویت کند. همچنین در این بازی نکات و اطلاعاتی وجود دارد که می‌تواند درباره‌ی وقایع تاریخی و تا حدی علمی به بازیکن ایده بدهد و زمینه‌ی یادگیری بیشتر را برای او فراهم کند. در بخش زمستان بازی، بیشتر مراحل مانند جدول هستند و بازیکن باید بتواند یک جدول تک‌ردیفه را برای هر مرحله حل کند که طبیعتاً در افزایش سطح دانش بازیکن مؤثر است.

ادامه متن
جزئیات
آسانی بازی

بازی «گیج» یک بازی در تفننی، معمایی است و بازیکن برای عبور از مرحل بازی باید بتواند از پس مراحل خلاقانه‌ی بازی بربیاید و جواب چالش‌های هر مرحله را به درستی بدهد. هر چند بازی دارای آموزش مستقیم نیست با این حال چند مرحله‌ی ابتدایی بازی، با تقریب خوبی آموزشی محسوب می‌شوند و باعث می‌شوند بازیکن با حرکات بازی و کارهایی که باید انجام دهد آشنا شود. در مراحل بعدی بازی، بازیکن باید بتواند با حرکاتی که آموخته است و با خلاقیت خود جواب مراحل را پیدا کند و چالش‌ها را حل کند. حرکاتی که در بازی آموزش داده می‌شوند به صورت کلی ضربه زدن با یک و یا چند انگشت به صفحه، کشیدن انگشتان بر روی صفحه، تکان دادن موبایل یا تبلت، قطع و وصل کردن اینترنت و شارژر، عضویت در شبکه‌های اجتماعی، دعوت دیگران و نهایتا دسترسی بازی به موبایل یا تبلت است. صداگذاری فوق العاده‌ی بازی و نکاتی که گوینده در بازی می‌گوید بیشتر اوقات کمک کننده هستند ولی در بعضی موارد، گمراه کننده نیز می‌باشند. بازیکن باید برای انجام این بازی مهارت خواندن و نوشتن داشته باشد لذا این بازی برای بازیکنان کم سن که هنوز این مهارت را به دست نیاورده‌اند، مناسب نیست و طبیعتا نمی‌توانند این بازی را انجام دهند. در چند مرحله بازیکن باید به تعداد عددی که در آن مرحله نمایش داده می‌شود بر روی صفحه ضربه بزند که اولین آن‌ها ده بار است، دومی صد بار و آخری هزار بار است که بیشتر جنبه‌ی سر کار گذاشتن بازیکن را دارد تا بهره بردن از هوش و خلاقیت و البته کمی هم ممکن است برای بازیکن سخت و آزار دهنده باشد. مجهز بودن دستگاه به ژیروسکوب نیز از ملزوماتی است که برای انجام بازی باید وجود داشته باشد.

ادامه متن
جزئیات
بازی پذیری

وجود چالش‌های خلاقانه در بازی و وجود خط پیشرفت در چالش‌ها برای بازیکنان دستاوردپسند جذاب است. چالش‌های این بازی را با حرکاتی که ابتدای بازی تا حدی آموزش داده می‌شود و کمی خلاقیت می‌توان برد. البته بعضی از چالش‌های بازی نیاز به خلاقیت بیشتری دارند و تنها با حرکاتی که آموزش داده می‌شوند قابل ردکردن نیستند. درکل می‌توان گفت بعضی از چالش‌های بازی برای بازیکنان چالش‌دوست نیز می‌تواند آزاردهنده باشد.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

بازی «گیج» یک بازی خلاقانه و معمایی است که بازیکن برای انجام آن باید چالش‌هایی را که در هر مرحله وجود دارد ببرد. در مراحل ابتدایی بازی حرکاتی آموزش داده می‌شود که بازیکن عموم مراحل را به کمک آن‌ها می‌تواند ببرد.

رده‌ی سنی این بازی به این علت بالا داده شده است که اولاً بازی سختی محسوب می‌شود و ثانیاً بازیکن برای انجام آن نیاز به اطلاعاتی دارد که تا قبل از آن سن، آن اطلاعات را ندارد و نهایتاً آخرین علت که بسیار مهم است ناهنجاری بالای بازی در عین ظاهر ساده‌ی بازی است.

به‌عنوان‌مثال بازی‌کردن با بینی بر روی صفحه مویابل که بسیار آلوده است سلامتی بازیکن، مخصوصاً بازیکنان کم‌سن را به خطر می‌اندازد. همچنین دسترسی به گالری تصاویر و دسترسی ناشناخته‌ی یکی از مراحل حریم شخصی را به خطر می‌اندازد.

سومین نکته‌ی لحاظ‌شده در رده‌بندی این بازی اجبار بازیکن به انجام بعضی کارهاست که جزو مراحل اصلی بازی است. مانند عضویت در صفحه‌ی مجازی بازی و دعوت از دوستان.

سختی این بازی می‌تواند بازیکن را کلافه کند و لازم است که والدین به فرزندانشان کمک کنند. گاهی بازیکن در ردکردن یک مرحله دچار چالش می‌شود و ممکن است نیاز داشته باشد که از راهنمایی درون بازی استفاده کند، ولی به این علت که برای راهنمایی گرفتن تعداد زیادی سکه نیاز دارد و سکه‌هایی که با بردن مراحل به بازیکن داده می‌شود کم است، ممکن است بازیکن را به سمت تماشای تبلیغ، دعوت از دیگران، عضویت در شبکه‌های مجازی و مهم‌تر از همه خرید درون‌برنامه‌ای برای تهیه‌ی این سکه‌ها سوق بدهد.

با انجام این بازی، هوش و خلاقیت بازیکن تقویت می‌شود و در بعضی مراحل اطلاعاتی وجود دارد که می‌تواند زمینه‌ی گفت‌وگو درباره آن موضوع را مهیا کند.

خلاصه‌: سختی بازی ممکن است باعث شود بازیکن به سمت خرید درون‌برنامه‌ای برود و بازیکن را کلافه یا عصبی کند. عضویت در شبکه‌های اجتماعی و دعوت از دیگران جزو مراحل اصلی بازی است و در یکی از مراحل دسترسی ناشناخته‌ای به موبایل می‌خواهد که حریم شخصی را تهدید می‌کند.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

برای بردن مراحل بازی گاهی نیاز است که بازیکن اطلاعاتی داشته باشد و همین اطلاعات می‌تواند زمینه‌ی گفت‌وگو درباره‌ی آن موضوع را مهیا کند. پیشنهاد ما این است که در ضمن کمک به فرزندتان برای انجام این بازی، درباره‌ی اطلاعاتی که در بعضی مراحل نیاز است با او صحبت کنید.

به‌عنوان‌مثال، در مرحله‌ای که به معجزه‌ی حضرت موسی (ع) در شکافتن رود نیل اشاره می‌شود، می‌توانید درباره‌ی زندگی انبیا، معجزات آن‌ها و... با او صحبت کنید و حتی از انیمیشن‌ها و کتاب‌هایی که در این زمینه وجود دارد استفاده کنید تا در عین ایجاد یک سرگرمی برای او، بتوانید اطلاعاتی را هم به او منتقل کنید.

همچنین در مرحله‌ای که سکوت در سینما را نشان می‌دهد می‌توانید درباره‌ی رفتار مناسب در محیط‌های عمومی با او صحبت کنید و رفتار صحیح را برای آموزش فرهنگ اجتماعی به او یاد دهید.

پیشنهاد دیگر ما این است که با توجه به فراگیرشدن شبکه‌های مجازی و پیشرفت تکنولوژی، درباره‌ی زمان مناسب و نحوه‌ی استفاده صحیح از این فضا‌ها با فرزندتان گفت‌وگو کنید. مثلاً اگر بازی نیاز به دسترسی به دستگاه دارد، این کار را حتماً با اجازه‌ی والدین انجام دهد تا اگر دسترسی موردنیاز بازی حریم شخصی خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد، از انجام این کار ممانعت کنید.

همچنین می‌توانید درباره‌ی عضویت در شبکه‌های مجازی محدودیت‌ها و قواعدی در نظر بگیرید. مثلاً شاید لازم باشد تا سن مشخصی، اجازه‌ی حضور فرزندتان در شبکه‌هایی مانند اینستاگرام و... را ندهید.

خلاصه: وجود مراحلی در بازی که نیاز به اطلاعات خاصی دارد می‌تواند زمینه‌ی گفت‌وگو درباره‌ی آن موضوع را فراهم کند. همچنین با فراگیرشدن شبکه‌های مجازی پیشنهاد می‌کنیم درباره‌ی فرهنگ استفاده‌ی صحیح از این فضاها با فرزندانتان گفت‌وگو کنید.

ادامه متن

ماجرای بازی

بازی «گیج» یک بازی معمایی با چالش‌های خلاقانه است. بازیکن برای انجام بازی باید بتواند با حرکاتی که در مراحل ابتدایی یاد می‌گیرد و به کمک خلاقیت خود از پس چالش‌های بازی بربیاید.

البته تمام مراحل بازی صرفاً براساس حرکاتی که ابتدای بازی آموزش داده می‌شود نیست و کاملاً وابسته به خلاقیت بازیکن است. مثلاً در یکی از مراحل، بازیکن با این جمله «شارژش کن» مواجه می‌شود و اگر کمی از هوش و خلاقیت خود کمک بگیرد با اتصال سیم شارژر به موبایل یا تبلت این مرحله را پشت سر می‌گذارد.

صداگذاری بسیار خوب بازی در اکثر مراحل به بازیکن کمک می‌کند، ولی بااین‌حال در بعضی مراحل راهنمایی گوینده در بازی گمراه‌کننده است. بعضی از مراحل بازی بیشتر از آنکه به خلاقیت و یا هوش نیاز داشته باشند جنبه‌ی سرکارگذاشتن بازیکن را دارد. مثلاً در یکی از مراحل، عدد 1000 بر روی صفحه نمایش داده می‌شود که بازیکن برای ردکردن آن مرحله باید هزاربار بر روی صفحه ضربه بزند. البته اگر اینکار را با چند انگشت انجام دهد راحت‌تر است، ولی درکل ممکن است برای بازیکن آزاردهنده باشد.

ممکن است برای ردکردن بعضی از مراحل و همچنین بخش زمستان بازی، بازیکن نیاز داشته باشد تا کمی اطلاعات عمومی داشته باشد و درباره‌ی ماموریت بازی کمی ایده به بازیکن بدهد. مثلاً برای ردکردن یکی از مراحل که بر روی صفحه عبارت «حضرت موسی علیه‌السلام» نمایش داده می‌شود بازیکن باید با معجزات حضرت موسی (ع) آشنا باشد تا بتواند آن مرحله را رد کند. مراحلی از این دست می‌تواند در آشناکردن بازیکنان کم‌سن با این مفاهیم مؤثر باشد و باب گفت‌وگو درباره‌ی این اتفاقات را باز کند.

اگر بازیکن برای مدتی بازی نکند، گوینده‌ی بازی بازیکن را صدا می‌زند تا به بازی‌کردن ادامه دهد. سختی بازی می‌تواند باعث شود که بازیکن در بعضی مراحل از راهنمای درون بازی استفاده کند که البته تعداد سکه‌های زیادی را باید برای گرفتن راهنمایی خرج کند و اگر بازهم نتواند از آن مرحله عبور کند، مجبور می‌شود با پرداخت تعداد خیلی بیشتری سکه آن مرحله را رد کند.

در یکی از مراحل بازی، بازیکن باید اجازه‌ی دسترسی بازی به موبایل یا تبلت خود را بدهد که به نظر برای یک بازی، گرفتن دسترسی بدون ذکر اینکه چه دسترسی از بازیکن گرفته می‌شود بسیار عجیب و حساسیت‌برانگیز است.

در روند بازی، دعوت از دیگران و عضویت در شبکه‌های اجتماعی جزو مراحل اصلی بازی است که هرچند بازیکن می‌تواند آن را دور بزند. برای این کار لازم است زمانی‌که به صفحه دعوت از دیگران منتقل می‌شود، دکمه بازگشت موبایل یا تبلت را بزند و هم آن مرحله را ببرد و هم به ماموریت آن مرحله عمل نکند، اما احتمال اینکه بازیکن این مسئله را نداند وجود دارد.

این بازی نیز مانند اکثر بازی‌ها قسمت خرید درون‌برنامه‌ای و دریافت سکه رایگان را نیز دارد. برای دریافت سکه رایگان بازیکن می‌تواند با تماشای تبلیغ، دعوت از دیگران، عضویت در شبکه‌های اجتماعی تعدادی سکه دریافت کند. اهمیت سکه‌های درون بازی فارغ از استفاده از راهنمایی یا ردکردن مرحله، در بازکردن بخش دوم بازی نیز هست که با وجود سکه‌های کمی که از طریق بازی می‌توان به دست آورد، به‌ناچار باید با خرید درون‌برنامه‌ای به بخش دوم دسترسی پیدا کرد.

در آخر باید گفت این بازی همچنان درحال تکمیل است و بخش سوم بازی درحال اضافه‌شدن است تا بازیکنان بتوانند مراحل بیشتری از این بازی را استفاده کنند.

ادامه متن

جزئیات بازی

سیستم عامل(ها): Android

توسعه‌دهنده: استودیو پله

تاریخ آخرین به‌روزرسانی: 16/01/1399 -  04/04/2020

نیاز به اینترنت: بدون نیاز به اینترنت می‌شود بازی کرد، اما با اتصال به اینترنت امکانات بیشتری فعال می‌شود.

امکانات آنلاین: خرید، تماشای تبلیغ، دعوت به عضویت در شبکه‌های اجتماعی، رویداد

امکان بازی به‌صورت چندنفره محلی: ندارد.

نشان‌ها: همراهی با والدین

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد