• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

کلماتیک

کلماتیک

بررسی تخصصی بازی

author-img

توسط : مریم داوردان ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«کلماتیک» یک بازی جذّاب و اعتیادآور است که این روزها همه درموردش صحبت می‏‌کنند. این بازی آسان شروع می‌‏شود و خیلی سریع بازیکن را به چالش می‌کشد. چالشی شیرین از جنس کلمات که بازیکن را ساعت‌ها سرگرم می‌کند.

سال 2018 جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در این بازی به شکل ناپیوسته به کلماتی با معانی خارج از ادب برمی‌خوریم. البته این کلمات جزو اهداف اصلی بازی و کلماتی که بازیکن باید حدس بزند نیست. این‌گونه کلمات که بسیار کم هستند جزو کلمات پنهان بازی است که درصورت حدس‌زدن آن‌ها به بازیکن سکه داده می‌شود. گردونه‌ی شانس ابتدای بازی ممکن است برای بازیکنان خردسال خوشایند نباشد. بازیکنان زیر 9 سال نسبت به شانس و اتفاقات مبتنی بر شانس آسیب‌پذیری بیشتری دارند و اتفاقاتی از این دست می‌تواند به عزّت‌نفس بازیکن و تلاش او لطمه وارد کند.

ادامه متن
جزئیات
مصرف گرایی

بازیکن در هنگام بازی هرجا که سکه کم می‌آورد و در حدس کلمات معطّل می‌ماند، بازی به او پیشنهاد می‌دهد که سکه تهیه کند. مثلاً فیلم تبلیغاتی ببیند یا سکه‌ها را با پرداخت درون‌برنامه‌ای بخرد. این کار باعث می‌شود که سکه‌ی بیشتری برای خرج‌کردن در دست داشته باشد اما از جهتی میل به پرداخت پول بیشتر و صرف هزینه‌ی بیشتر را در بازیکن افزایش می‌دهد.

جزئیات
ارزش یاددهی

یکی از ویژگی‌های مهم این بازی رویکرد آموزشی آن است. این بازی بازیکن را با چالشی با لغات و کلماتی مواجه می‌کند که به آشنایی و افزایش دایره‌ی لغات و همین‌طور تقویت حافظه‌ی او کمک می‌کند. این را می‌توان از مهم‌ترین مؤلّفه‌های یاددهی این بازی دانست.

جزئیات
آسانی بازی

شاید در برخورد ابتدایی با این بازی، روند آن بسیار ساده و آسان به نظر بیاید. اما هرچقدر که بازی جلوتر می‌رود، کلمات سخت‌تر و تعداد حروف نیز بیشتر می‌شود که همین امر بازیکنان بزرگسال را نیز با چالشی بسیار جدّی مواجه می‌کند.

جزئیات
بازی پذیری

چالش‌های موجود در این بازی به دو شکل روزانه و مرحله‌ای است که مهم‌ترین عنصر در ایجاد گرایش در بازیکنان با رویکرد دستاوردجو است. برای بازیکنان کاوشگر هم کلمات پنهانی در بازی وجود دارد که با یافتن آن‌ها به بازیکن سکه جایزه داده می‌شود.

آنچه لازم است والدین بدانند

بازی «کلماتیک» از آن دسته بازی‌های معمایی به حساب می‌آید که با طرح چالش‌های گوناگون، بازیکن را در موقعیت‌های متنوّعی قرار می‌دهد. بازیکن در این بازی ممکن است با کلماتی با بار معنای منفی برخورد کنند. اما این موارد بسیار کم مشاهده می‌‏شود.

این بازی ساختار آموزشی مناسبی برای بازیکن دارد. به این نحو که به آشنایی و همین‌طور افزایش دایره‌ی واژگان بازیکن کمک کرده و حافظه وی را تقویت می‌کند. برعکس مراحل ابتدای بازی، در مراحل بالاتر، بازیکن باید تعداد کلمات بیشتری بسازد و همین نکته باعث می‌شود این بازی چالش‌برانگیزتر شود و برای کمک‌گرفتن از راهنمای بازی باید سکه‌هایی پرداخت کرد یا خرید درون‌برنامه‌ای انجام داد یا تبلیغاتی را که ممکن است حاوی محتوای موردتأیید نباشد تماشا کند.

خلاصه: در این بازی، فرزند شما باید بتواند با حروفی که بازی مشخص کرده است، کلمات جدید بسازد که در مراحل بالاتر کار بسیار دشواری خواهد بود. دشواری بازی ممکن است بازیکن را به سمت خرید درون‌برنامه‌ای یا دیدن تبلیغ بکشاند.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

والدین عزیز باید در فرایند بازی با فرزندان خود گفت‌وگو کنند و در برخی موارد به آن‌ها کمک کنند. زیرا روند این بازی به‌نحوی است که سخت‌شدن آن در بعضی مراحل باعث کلافگی بازیکنان کم‌سن می‌شود. لذا کمک والدین باعث می‌شود تا فرزندان خودشان به فرایند بازی ادامه دهند و از سکه‌های بازی برای نمایان‌شدن کلمات استفاده نکند.

خلاصه: ارزش این بازی آن است که بازیکن خود تمام مراحل بازی را طی کند و از راهنمای بازی کمک نگیرد. در این مسئله والدین با راهنمایی‌های خود می‌توانند به کودکان کمک کنند.

ماجرای بازی

بازی «کلماتیک» یک بازی حدس کلمات است که بازیکن باید در آن با حروفی که در هر قسمت مشخص می‌شود تعدادی کلمه بسازد. مراحل ابتدایی بازی بسیار ساده است و بازیکن تعدادی کلمه‌ی سه‌حرفی باید بسازد. با گذشت مراحل و رسیدن به مراحل بالاتر، بازیکن باید تعداد بیشتری کلمه با تعداد حروف بیشتری بسازد و مراحل بسیار سخت‌تر می‌شود.

اگر بازیکن نتواند تمام کلمات یک مرحله را حدس بزند می‌تواند از سکه‌های درون بازی استفاده کند و یک حرف از یک کلمه را راهنمایی بگیرد. به‌خاطر سختی بازی در مراحل بالا، بازیکن ممکن است تمام سکه‌های خود را خرج کند و برای اینکه بتواند سکه‌ی جدید به دست بیاورد و با آن از راهنمایی بازی استفاده کند یا از خرید درون‌برنامه‌ای استفاده کند یا تبلیغات بازی را مشاهده کند.

با بردن هر مرحله و هر سطح، بازی به بازیکن سکه‌هایی نیز جایزه می‌دهد که از آن‌ها در طول بازی استفاده کند. همچنین بازیکن می‌تواند با حدس‌زدن کلمات مخفی در بازی، با رسیدن آن‌ها به تعدادی مشخص، سکه دریافت کند.

بازی این امکان را هم به بازیکن می‌دهد که بتواند در چالش‌های روزانه بازی شرکت کند و علاوه‌بر محک‌زدن سطح توانایی خود، به‌عنوان جایزه، سکه هم دریافت کند.

جزئیات بازی

سیستم عامل(ها): اندروید و ios

توسعه‌دهنده: اردیبهشت استودیو

تاریخ آخرین به روزرسانی:03/02/2021—15/11/1399

نکات برجسته‌ی بازی:

نیاز به اینترنت: نیاز به اینترنت ندارد اما با اتصال به اینترنت امکانات بیشتری فعال می شود.

امکانات آنلاین:خرید-تماشایی تبلیغ- دعوت به عضویت در  شبکه های اجتماعی

امکان بازی به‌صورت چندنفره محلی: ندارد

نشان‌ها: دارد

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد