• امروز : ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

منچ

بررسی تخصصی بازی

منچ

author-img

توسط : محمدحسین محقق ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

بازی منچ برای اکثر افراد آشنا است. نکته حائز اهمیت در بازی منچ این است که اصطلاحا داشتن شانس بهتر در این بازی عامل اصلی در پیروزی بازیکن محسوب می‌شود و داشتن مهارت هیچ نقشی در پیروزی او ندارد. این بازی با ظاهر بسیار ساده‌ای که دارد، مانند اکثر بازی‌های دیگر دارای تبلیغات است که بخشی از آن‌ها بدون کنترل بازیکن نمایش داده می‌شود که البته با قطع اتصال اینترنت قابل کنترل است.

سال 0 جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ایرادی که به بازی منچ در کل وارد است و صرفا مختص این بازی نیست، این است که در بازی منچ عنصری که پیروزی افراد در بازی را مشخص می‌کند، نه هوش، نه مهارت و نه توانمندی بازیکن است، بلکه شانس عنصر کلیدی در پیروزی در این بازی است. اثر مخرب واگذاری موفقیت به شانس به جای تلاش و داشتن پشتکار برای پیروز شدن در کاری، در سنین پایین بیشتر است و ممکن است که آن‌ها را نسبت به تلاش کردن سرد کند.

ادامه متن
جزئیات
مصرف گرایی

با وجود سادگی این بازی با این حال مانند اکثر بازی‌های دیگر، نمایش تبلیغات به نحوی که بازیکن امکان کنترل آن را ندارد و ناگهان نمایش داده می‌شود در بازی وجود دارد. البته با قطع اتصال اینترنت نمایش تبلیغات به این شکل متوقف می‌شود ولی با این حال محصولات دیگر تولید کننده این بازی در صفحه اول بازی نمایش داده می‌شود و قابل کنترل شدن هم نیستند.

جزئیات
آسانی بازی

حرکات این بازی تفننی بسیار ساده است و حتی برای بازیکنان زیر 9 سال هم بسیار راحت می‌باشد. تنها کاری که بازیکن باید انجام دهد، ضربه بر روی تاس درون بازی است تا یک عدد را نشان دهد و در صورتی که مجاز به حرکت باشد، بر روی مهره خود ضربه بزند تا به همان تعداد جلو برود. این بازی نیاز به مهارت خاصی ندارد و توانایی و مهارت بازیکن عنصر تعیین کننده‌ای برای پیروزی در این بازی نیست حتی اگر بازی روی حالت چهار نفره باشد و بازیکن با سه نفر دیگر بازی کند هم تفاوتی ایجاد نمی‌شود چرا که مهارت بازیکن در پیروزی مهم نیست.

ادامه متن
جزئیات
بازی پذیری

بازی منچ یک بازی رقابتی است که بازیکن در آن می‌تواند با بازیکن واقعی و یا با کامپیوتر به رقابت بپردازد. البته این رقابت به وسیله داشتن مهارت‌های گوناگون در بازی انجام نمی‌شود، بلکه به واسطه شانسی که افراد دارند این رقابت اتفاق میوفتد.

آنچه لازم است والدین بدانند

نکته مهم در بازی منچ، این است که پیروزی بازیکن در آن وابسته به شانس است و این پیروزی از راه تلاش و یا داشتن مهارت به دست نمی‌آید، به این علت که بازیکنان زیر 9 سال در معرض آسیب بیشتری نسبت به مهم جلوه دادن شانس هستند اگر عنصر کلیدی یک بازی که می‌تواند نتیجه پیروزی یا عدم پیروزی بازیکن را مشخص کند، شانس باشد، به عزت نفس کودک لطمه وارد خواهد شد و شانس را جایگزین همت خواهد کرد. نکته دیگر بازی، تبلیغات درون بازی است که بدون کنترل بازیکن نمایش داده می‌شود، هر چند با قطع اتصال اینترنت دستگاه بخشی از این تبلیغات قابل کنترل خواهد بود، با این حال بخشی از تبلیغات در بازی، ثابت هستند و نمایش داده می‌شوند. اگر قصد تهیه این بازی برای فرزندتان را دارید، این نکته هم حائز اهمیت است که این بازی امکانات آنلاین ندارد ولی با این حال می‌شود بازی را چند نفره و روی یک دستگاه انجام داد و این موقعیت را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید در کنار فرزندتان به تفریح بپردازید.

خلاصه‌ی آن:

پیروز شدن بازیکن در بازی بر اساس شانس و نه بر اساس تلاش و داشتن مهارت، می‌تواند به عزت نفس بازیکنان زیر 9 سال آسیب جدی وارد کند، نکته‌ای که در بازی منچ بسیار صادق است.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

اولین پیشنهاد ما این است که اگر فرزندتان زیر 9 سال است و قصد تهیه بازی برای او را دارید، این بازی و بازی‌های مبتنی بر شانس را برایش تهیه نکنید و به جای چنین بازی‌هایی، از بازی‌هایی که در هنگام بازی، جنبه آموزشی بیشتری دارند و به تلاش بیشتر فرزند شما کمک می‌کند استفاده کنید.

اما اگر فرزند شما این بازی را تهیه کرده است یا بعد از اینکه شما برایش این بازی را تهیه کردید، این ارزیابی را مطالعه کردید، خوب است با او درباره‌ی اهمیت تلاش و سعی در ایجاد پیروزی‌ها صحبت کنید و نگذارید محاسبات ذهنی‌اش درباره‌ی زندگی بر مبنای شانس شکل بگیرد و این تصور غلط که هر چقدر هم تلاش کنند، باز اتفاق دیگری به اسم شانس تمام تلاش آن‌ها را نابود می‌کند و برعکس اگر خوش شانس باشند دیگر نیازی به تلاش و یاد گیری ندارند.

به عنوان پیشنهاد دیگر، شما می‌توانید با تعیین جایزه برای میزان تلاشی که فرزندتان برای رسیدن به هدفی می‌کند، انگیزه‌ی او را نسبت به این اتفاق بیشتر کنید و حتی اگر بتوانید بدون اینکه بفهمد موفقیت در راه تلاششان را بیشتر کنید، توانسته‌اید ایجاد انگیزه‌ی قوی‌تری در فرزندتان داشته باشید.

همچنین می‌توانید با انجام این بازی، تجربه‌ی متفاوت بازی کردن منچ در صفحه‌ی موبایل و یا تبلت را به دور از امکان تقلب کردن داشته باشید.

خلاصه‌ی آن:

اولین و مهم‌ترین توصیه ما این است که این بازی را برای فرزند زیر 9 سال خود تهیه نکنید و اگر سهوا این اتفاق افتاد، نیاز است با او درباره اهمیت تلاش و جلوگیری ازایجاد این ذهنیت که شانس مهم‌تر از هر چیزی است، صحبت کنید.

ادامه متن

ماجرای بازی

تقریبا کمتر کسی پیدا می‌شود که با بازی منچ آشنا نباشد. در این بازی بازیکن می‌تواند حداکثر با سه نفر دیگر که می‌توانند افراد واقعی و یا کامپیوتری باشند، بازی منچ را بازی کند . تنها کاری که بازیکن نیاز است انجام دهد ریختن تاس و حرکت به تعداد عددی که روی تاس مشخص شده است. برای این کار بازیکن یک ضربه بر روی تاس درون بازی می‌زند و اگر عددی که آمده شش باشد، مجاز است اولین مهره خود را به داخل بازی بیاورد و برای این کار باید یک ضربه بر روی مهره خود بزند. اگر عددی غیر از شش بیاید باید صبر کند تا دفعه‌ی بعد یا دفعات بعد که نوبتش می‌شود عدد شش بیاورد و اولین مهره را به داخل بازی بیاورد. در صورتی که بازیکن شش بیاورد مجاز است تا یک حرکت دیگر هم انجام بدهد. بعد از آن با هر عددی که روی تاس بیاید می‌تواند به تعداد عددی که آمده است حرکت کند تا به خط پایان برسد. البته این کار را باید برای چهار مهره انجام دهد و این چهار مهره را به ترتیب در آخرین ردیف مربوط به خود بچیند. البته برای چند نفره بازی کردن این بازی نیاز است که با یک دستگاه بازی کنید و قابلیت بازی آنلاین و یا چند نفره با اتصال دستگاه‌ها به هم را ندارد.

ادامه متن

جزئیات بازی

سیستم عامل(ها): android

نام توسعه دهنده: هادی ویر

تاریخ آخرین به روزرسانی: 04/10/1399 -- 24/12/2020

نیاز به اینترنت: ندارد و کاملا آفلاین است.

امکانات آنلاین: تماشای تبلیغ

امکان بازی به صورت چند نفره محلی: ندارد

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه