• امروز : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

محاصره

محاصره

بررسی تخصصی بازی

author-img

توسط : محمدحسین محقق ارزیاب کدومو

3 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

15 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

برای مقابله با تروریست‌ها، کاری که بازیکن باید انجام دهد، نابودی و کشتن آن‌ها است. به همین علت میزان خشونت بازی، مخصوصا به خاطر داشتن جزئیات در زمان اصابت گلوله، قابل توجه است. پیشنهاد می‌کنیم تفاوت دفاع از خود و میهن را با قتل، کشتار و تروریسم برایشان توضیح دهید تا اثرات منفی بازی کاهش یابد.

سال 1397 جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

همانطور که از ظاهر بازی پیدا است، محوریت اصلی بازی، کشتن آدم‌ها یا همان تروریست‌ها و نابودی تانک‌هایی است که به بازیکن حمله کرده‌اند و یا مقابله با نیروهای انتحاری است که به بازیکن حمله کرده‌اند و او باید آن‌ها را با شلیک گلوله از پا دربیاورد. حزئیاتی که در زمان کشتن تروریست‌ها نمایش داده می‌شود، مانند ریختن خون آن‌ها، حس و جلوه واقعی‌تری نسبت به کشتن یک انسان به بازیکن می‌دهد خصوصا زمانی که لحظه اصابت گلوله به آخرین تروریست را با نمای آهسته نمایش می‌دهد. همچنین در بعضی از ماموریت‌های جانبی، کشتن تعداد مشخصی تروریست جزو آن ماموریت‌ها است در ازای آن، مانند مراحل اصلی، به بازیکن پاداش داده می‌شود. نکته دیگر زمانی است که خود بازیکن کشته شود. نمایش خون در اطراف صفحه سعی بر نمایش واقعی‌تر مرگ بازیکن دارد. آخرین نکته، تصویر بین دو مرحله در زمان لود شدن بازی است که نبرد سنگین یک سرباز ایرانی با تانک‌های دشمن را نمایش می‌دهد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

قرار گرفتن بازیکن در معرض حملات گسترده‌ی تروریست‌ها که با سربازها، تانک‌ها و نیروهای انتحاری انجام می‌شود، باعث ایجاد مقداری ترس در بازیکن، خصوصا بازیکنان کم سن می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

حمله‌ی انتحاری به سمت بازیکن هر چند منزجر کننده و تقبیح شده است، با این حال نمایش خودکشی، می‌تواند باعث از بین رفتن قبح این عمل در ذهن بازیکن شود.

جزئیات
مصرف گرایی

بازیکن برای پیشرفت در بازی نیاز به اسلحه‌های پیشرفته‌تر و ارتقای آن‌ها دارد. میزان جایزه هر مرحله معمولا به اندازه‌ای هست که بازیکن نیاز جدی به خرید درون برنامه‌ای نداشته باشد و از طرفی میزان پولی که در ازای تماشای تبلیغ دریافت می‌کند هم به اندازه‌ای نیست که بازیکن جذب تماشای تبلیغ شود البته تبلیغ‌ها در این بازی، قابل کنترل است و زمانی که بازیکن بخواهد، می‌تواند آن‌ها را تماشا کند. نکته‌ای دیگری که باید به آن توجه داشت، هزینه‌ی بالای خرید درون برنامه‌ای است. بازیکن در ازای پرداخت مبلغ زیاد تعداد طلاها و میزان پول دریافتی قابل توجهی ندارد. تعداد دفعاتی که بازیکن می‌تواند در یک بازه زمانی مشخص به انجام بازی بپردازد محدود است و برای کاهش آن یا باید صبر کند تا مجددا امکان بازی کردن داشته باشد و یا با تماشای تبلیغ یا خرید درون برنامه‌ای مجددا بتواند بازی کند. قبل از شروع مراحل بازی، آیتم‌هایی نمایش داده می‌شود که در مراحل سخت، بازیکن با خرید آن‌ها راحت‌تر می‌تواند آن مرحله را ببرد و خرید آیتم‌ها سهولت آن مرحله را افزایش می‌دهد. بخش آنلاین بازی، هنوز فعال نیست و به جای آن، تبلیغ نمایش داده می‌شود. نکته‌ی آخر که شاید در بازی خیلی به چشم نیاید دعوت از دوستان است که در گوشه‌ی پنل بازی یک آیکون کوچک دارد و بازی تبلیغی برای استفاده از آن نمی‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ارزش یاددهی

بازیکن در این بازی می‌تواند تا حد بسیار کمی با چند نوع سلاح آشنا شود و همچنین در مبارزه با تروریست‌ها اهمیت دفاع از خود را بهتر می‌تواند درک کند هرچند که اثر این دو نکته در بازی کم است.

جزئیات
آسانی بازی

با وجود جاگذاری نسبتا مناسب دکمه‌ها در بازی، همچنان انجام این بازی دشواری دارد. امکان تغییر جاگذاری دکمه‌ها در بازی وجود ندارد و ممکن است برای بازیکنان چپ دست و یا راست دست، کاربری راحتی نداشته باشد. بازیکن باید با چرخاندن اسلحه به وسیله حرکت دست چپ بر روی صفحه و یا ضربه زدن با دست چپ بر دکمه‌ی سنگر گرفتن و سپس ضربه زدن با دست راست بر دکمه‌های شلیک، هدف گیری و خشاب گذاری مجدد به انجام بازی بپردازد. حمله‌ی گسترده، نداشتن اسلحه‌ی مناسب، سرعت عمل پایین، تغییر سنگر دشوار و حرکت با دقت کم تفنگ می‌تواند انجام این بازی را سخت‌تر نیز بکند. نکته‌ی کلیدی در پیشبرد بازی، سنگر گیری به موقع، هدف گیری و شلیک سریع است که اگر بازیکن مهارت انجام این کار را داشته باشد، چالش زیادی با بازی نخواهد داشت. هرچند اسلحه‌های بازی متفاوت است با این حال نحوه کار کردن با تمام آن‌ها یکسان است و تنها در مورد تک‌تیرانداز، زوم کردن بر روی هدف نیز افزوده شده است.

ادامه متن
جزئیات
بازی پذیری

محوریت اصلی بازی، کشتن تروریست‌هایی است که به بازیکن حمله می‌کنند و بازیکن برای پیروزی در بازی باید آن‌ها را بکشد. برای انجام این کار بازیکن به سلاح نیاز دارد و برای به دست آوردن سلاح‌های قوی‌تر لازم است تا درجه‌ او در بازی بالاتر برود و بر اساس درجه‌ای که دارد به سلاح‌های قوی‌تر دسترسی پیدا می‌کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

در بازی محاصره، ماموریت اصلی بازیکن، کشتن تروریست‌هایی است که به او حمله می‌کنند. جزئیات کشته شدن تروریست‌ها جلوه واقعی‌تری به مرگ تروریست‌ها می‌دهد به این معنا که لحظه اصابت تیر به بدن تروریست‌ها، خونی که از بدن آن‌ها به بیرون پرتاب می‌شود را می‌توانیم ببینم و یا آخرین گلوله‌ای که به آخرین تروریست اصابت می‌کند را با نمای آهسته و جزئیات بیشتر نمایش می‌دهد. همچنین درصورتی که بازیکن شکست بخورد، اطراف تصویر را خون فرامی‌گیرد. نکته مهم دیگری که در این باره وجود دارد این است که بازیکن برای پیروزی در بازی، که با کشتن تروریست‌ها به دست می‌آید، جایزه یا همان پاداش می‌گیرد که اثر تشویقی برای بازیکن دارد. حمله‌ی گسترده تروریست‌ها به بازیکن و حملات انتحاری به او می‌تواند در بازیکن ترس ایجاد کند. بازیکن برای پیشبرد بازی نیاز به خرید سلاح و ارتقای آن دارد که معمولا جوایزی که در پایان هر مرحله به بازیکن داده می‌شود برای خرید و ارتقای آن‌ها کافی است فقط در مواردی که خرید سلاح نیاز به طلا دارد، بازیکن با طلاهایی که به دست می‌آورد خیلی کم می‌تواند این سلاح‌ها را تهیه کند و ممکن است جذب خرید درون برنامه‌ای شود. در مورد خرید درون برنامه‌ای این نکته را هم باید ذکر کنیم که هزینه خرید طلا و پول بسیار بالا است. آیتم‌هایی که در بازی وجود دارد و می‌تواند باعث ایجاد سهولت در انجام یک مرحله شود، ممکن است باعث شود بازیکن نتواند منابع خود را مدیریت کند و برای پیشرفت در بازی به مشکل بخورد. تعداد دفعاتی که بازیکن می‌تواند در مدت زمان مشخص بازی کند محدود است و برای بازی کردن دوباره می‌تواند صبر کند تا دوباره امکان بازی کردن داشته باشد و یا می‌تواند با پرداخت پول و یا تماشای تبلیغ به بازی کردن ادامه دهد.

خلاصه‌ی آن:

ماموریت اصلی بازی و همچنین تعدادی از ماموریت‌های جانبی، کشتن تروریست‌هایی است که به بازیکن حمله می‌کنند و در نتیجه بازیکن برای پیشرفت در بازی باید با کشتن آن‌ها مراحل یا ماموریت‌های جانبی را تکمیل کند تا بتواند پاداش دریافت کرده و با پاداش خود، سلاح‌های قوی‌تری خریداری کند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

ضرورت رده سنی بالا برای این بازی علاوه بر کاهش آسیب‌های این بازی نیاز به گفت‌وگو درباره میزان خشونت بازی و درک آن را ایجاب می‌کند. پیشنهادی که داریم این است که درباره کشتن آدم‌ها، دفاع از خود و میهن و تفاوت موجود بین این‌ها علی رغم ظاهر یکسانی که دارند، با فرزندتان گفت‌وگو کنید. برای شروع می‌توانید با سوال‌هایی درباره این دو و تفاوتشان با هم شروع کنید تا هم ذهنیت فرزند خود درباره این مساله را دقیق‌تر درک کنید و بسنجید و هم باب گفت‌وگو در این‌باره را باز کرده باشید.

پیشنهاد دیگرمان، توضیح درباره اهمیت توان دفاعی و ضرورت بهره بردن از انواع مولفه‎ هایی است که می‌توانند توان دفاعی ما را در زمینه‌های مختلف نظامی، علمی، اقتصادی و .... را افزایش بدهند. ایده پیشنهادی ما برای شروع بحث، توضیح دادن اهمیت داشتن قدرت برای حفظ خانواده از هر گونه خطری است که می‌تواند ما را تهدید بکند. پیشنهاد دیگر ما مروری بر روند تشکیل گروه‌های تروریستی در اطراف کشور عزیزمان است.

خلاصه‌ی آن:

توضیح تفاوت بین قتل، کشتار و تروریسم با دفاع از خود و میهن می‌تواند باعث کاهش سوء برداشت‌هایی که این دو مساله را یکسان می‌بینند، بشود.

ماجرای بازی

روند کلی بازی، داستان خاص و مشخصی ندارد و بازیکن تنها باید تعدادی مرحله پشت سر هم را انجام دهد که حتی محیط تعدادی از مراحل در بازی تکرار می‌شود و تنها تغییرات جزئی مانند روز یا شب بودن یا هوای صاف و بارانی دارند. کار اصلی بازیکن این است که تروریست‌هایی که به او حمله می‌کنند را با چند نوع سلاحی که در اختیار دارد، بکشد. تروریست‌های بازی در بعضی مراحل صرفا سربازهایی با مسلسل و یا تک تیراندازهایی هستند که به بازیکن حمله می‌کنند، در بعضی مراحل دیگر ترکیبی از سربازها و تانک‌هایی است که به او حمله می‌کنند و در دسته دیگری از مراحل، ترکیبی از نیروهای انتحاری و سربازها هستند که به بازیکن حمله می‌کنند. بازیکن برای پیشرفت در بازی، نیاز به سلاح‌های قوی‌تری دارد که این سلاح‌ها متناسب با سطح بازیکن آزاد می‌شوند. سلاح‌هایی که با پول می‌توان خرید معمولا قیمتشان به اندازه‌ای هست که با جوایز مراحل بازی بتوان آن‌ها را خرید و ارتقا داد. اما سلاح‌هایی که با طلا قابل خریدن هستند، معمولا بسیار گران هستند و با جوایز معمول بازی تعداد کمی از آن‌ها را می‌توان تهیه کرد و ممکن است بازیکن برای اینکه بتواند این سلاح‌ها را تهیه کند به سمت خرید درون برنامه‌ای برود. برای به دست آوردن پول درون بازی، علاوه بر خرید درون برنامه‌ای این امکان نیز وجود دارد که بازیکن با تماشای تبلیغ مقدار کمی پول به دست بیاورد البته نکته‌ی مهم این است که این تبلیغ‌ها قابل کنترل هستند و بدون خواست بازیکن نمایش داده نمی‌شوند. بخش آنلاین بازی و بخش اخبار هنوز فعال نشدند و انتظار می‌رود در آینده این دو بخش به اضافه‌ی دو سری مرحله‌ی جدید به بازی اضافه شود. یکی از نقاط ضعف بازی نداشتن امکان ذخیره سازی آنلاین است و به همین دلیل اگر بازی از روی دستگاه پاک شود و یا بازیکن بخواهد در یک دستگاه دیگر بازی خود را ادامه دهد این امکان برای او وجود ندارد و بازی  از ابتدا شروع می‌شود ولی اگر بازی روی یک دستگاه، ثابت باقی بماند، بازیکن می‌تواند بازی خود را به سادگی ادامه دهد.

ادامه متن

جزئیات بازی

سیستم عامل(ها): Android
نام توسعه دهنده: استودیو مسترمایند
تاریخ آخرین به روزرسانی: 07/11/1399 -- 26/01/2021
نیاز به اینترنت:بدون نیاز به اینترنت می‌شود بازی کرد اما با اتصال به اینترنت امکانات بیشتری فعال می‌شود.
امکانات آنلاین: خرید، تماشای تبلیغ، دعوت به عضویت در شبکه‌های اجتماعی
امکان بازی به صورت چند نفره محلی: ندارد.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه