• امروز : 4 مرداد 1403
logo

نقد و بررسی بازی ماینکرفت (Minecraft)

author-img

توسط : علیرضا نقوی ارزیاب کدومو

1 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

10668 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 10 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

یک بازی سندباکس که در آن همه چیز مکعبی است و بازیکن آزادانه می‌تواند از خلاقیت خود برای ساختِ سازه‌های مختلف بهره بگیرد. همچنین حالت بقای بازی نیز اجازه تجربه فضای اکشن را به بازیکن می‌دهد تا در شب با زامبی‌ها و عنکبوت‌ها بجنگد. بازیکن می‌تواند با جستجو در غارها و حتی دنیاهای دیگر، وسایل بهتری برای مبارزه پیدا کرده و خود را تقویت کند.

ژانر : اکشن

174 مناسب خانواده 81 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 9 +
بر اساس 17 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
medal-image

ماینکرفت به‌عنوان رتبه اول فروش در جهان، در سال‌های متمادی برنده‌ی جایزه بهترین بازی کودکان و بهترین بازی مناسب خانواده شده و همچنین هنوز پرفروش‌ترین بازی جهان است با رقمی نزدیک به 238 میلیون دلار.

جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

رده‌سنی بازی 10 سال به بالا تعیین شده؛ اما اگر فرزندتان در بازی 8 تا 10 قرار گرفته نیز می‌تواند بازی را تجربه کند ولی با ایجاد حدودی.

باتوجه‌به درگیری بیش از اندازه‌ای که برای بازیکنان این سنین در بازی ماینکرفت ایجاد می‌شود، پیشنهاد ما کنترل زمان با کمک خود اوست. به این صورت که زمان محدودی را با فرزندتان قبل از شروع بازی مشخص کنید و مدیریت زمان را به عهده خودش بگذارید. ممکن است کودکان در این بازه سنی، کمی نیاز به یادآوری والد برای کنترل زمان داشته باشند. همچنین توصیه می‌شود بچه‌هایی که در سنین مجاز رده‌بندی هستند نیز به مدیریت زمان توجه ویژه داشته باشند، به این دلیل که ماینکرفت غوطه‌وری و غرقگی بسیار زیادی برای بازیکن ایجاد می‌کند و در اثر این اتفاق بازیکن متوجه گذر زمان نمی‌شود.

شما والد گرامی می‌توانید برای تقویت خلاقیت و همچنین تجسم فضایی فرزندتان از این بازی کمک بگیرید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید یک مسابقه برگزار کنید و سعی کنید در یک‌زمان مشخص یک شیء را بسازید. به‌عنوان‌مثال در 2 دقیقه تلاش کنید (در حالت Creative بازی که مختص به ساخت‌وساز و خلق‌کردن است) یک آب‌نبات‌چوبی بسازید و نفر سوم خانواده بین دو سازه قضاوت کند که کدام بهتر است.

همچنین می‌توانید در بخش Survivle که بخش اصلی بازی است با فرزندتان همراه شوید و با او بازی کنید و در خلال بازی‌کردن کارگروهی را به او بیاموزید. برای مثال می‌توانید ساخت خانه را به عهده بگیرید و از فرزندتان بخواهید موارد لازم برای ساخت خانه مثل چوب و... را فراهم کند.

فرزندتان در حین تجربه‌ی بازی ممکن است گاها هیجان و فشار زیادی را تجربه کند (برای اطلاعات بیشتر بخش جزئیات خشونت و ترس را بخوانید) و اگر متوجه چنین اتفاقی شدید بهتر است فرزندتان دعوت به استراحت چنددقیقه‌ای از بازی کنید.

خلاصه‌ی آن: توجه به مدیریت زمان در این بازی بسیار حائز اهمیت است به دلیل اینکه ماینکرفت بازیکن را به‌شدت غرق خود می‌کند و بازیکن گذر زمان را حس نمی‌کند. این بازی داری پتانسیل بسیار خوبی برای آموزش به فرزندتان است.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان در مورد دلیل علاقه‌اش به این بازی بپرسید. چه المانی از بازی او را جذب خود کرده؟ بیشتر دوست دارد داخل بازی به گشت‌وگذار و کشف اتفاقات تازه بپردازد یا دوست دارد با به‌دست‌آوردن منابع بیشتر خودش را قوی‌تر کند یا به دنبال ساخت سازه‌ای بدیع و نو است؟

با دانستن دلیل علاقه‌ی او به بازی می‌‎توانید در مسیری که او دوست دارد همراهش شوید و در نتیجه از پتانسیل‌های بازی برای یاددهی نکات آموزشی ارزنده بهره بگیرید. (برخی از این امکان‌ها در بخش "آنچه لازم است والدین بدانند" آمده)

سعی کنید قبل از شروع بازی با فرزند خود درمورد زمان بازی‌کردن به توافق برسید.

از فرزندتان سؤال کنید که آیا می‌توان با استفاده از این بازی یک مهارت را در خود تقویت کنیم؟ چطور این کار را انجام دهیم و آن مهارت چیست؟

می‌توانید به بهانه‌ی استفاده از مواد مختلفی که داخل بازی وجود دارد در مورد آنها اطلاعات عمومی کسب کنید، به‌عنوان‌مثال در مورد ماسه تحقیق کنید در نتیجه تحقیق همراه با فرزندتان نتیجه بگیرید که اگر ماسه ذوب شود تبدیل به شیشه می‌شود و همین کار را درون بازی انجام دهید و باهم یک شیشه بسازید.

خلاصه‌ی آن: از فرزندتان در مورد دلیل علاقه‌اش به این بازی بپرسید. چه المانی از بازی او را جذب خودکرده؟ با دانستن دلیل علاقه‌ی او به بازی می‌‎توانید در مسیری که او دوست دارد همراهش شوید

ماجرای بازی

ماینکرفت یک بازی سندباکس (Sandbox) است. ویژگی اصلی بازی‌های سندباکس فراهم کردن محیطی است که بازیکن در آن می‌تواند خلاقیت خود را شکوفا کند و با ابزارهای درون بازی، تقریباً هرچه که در ذهنش مجسم شود را به نحوی بسازد.

ماینکرفت نیز با گرافیک بسیار ساده و فضای مکعبی شکل خود، این امکان را به بازیکن می‌دهد که دنیای تشکیل شده از مکعب‌ها را تغییر دهد. هر مکعب را که می‌خواهد خراب کند و هرکدام را که می‌خواهد بسازد. نتیجه‌ی این ساخت‌وساز می‌تواند یک خانه‌ی حیاط‌دار باشد یا یک استخر و یا حتی یک دستگاه پرتاب تیر آتشین، حتی می‌تواند مجسمه‌ی خودش را به‌صورت کارتونی در بازی بسازد.

این بازی داستان خاصی را روایت نمی‌کند و بازیکن را به سمت انجام اتفاق خاصی سوق نمی‌دهد و بازیکن می‌تواند آزادانه به گشتن در دنیای ماینکرفت بپردازد، اما در میان بازیکنان، هدف بخش اصلی بازی که Survivle نام دارد، این است که بازیکن پس از گذراندن دنیای دوم به نام Nether به دنیای اژدها برسد و او را بکشد.

بازی دارای دو حالت دیگر برای تجربه است، یکی Creative به معنای خالق یا خلاقیت که این بخش بدون هیچ محدودیتی تمام اجزا بازی را در اختیار بازیکن می‌گذارد تا بازیکن بتواند خلاقیت خود را شکوفا کند و دیگری HardCore نام دارد. بخش هاردکور به Survivle شباهت‌های زیادی دارد و تفاوت آن این است که اگر بازیکن یک‌بار در بازی بمیرد، تمام تلاش‌هایش از بین می‌رود و ممکن است تلاش چندهفته‌ایِ او به باد رود.

جزئیات اثر

سیستم عامل(ها): Linux,Windows, Chromebook, iPad, Mac,Nintendo Switch, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S,iOS, Android, Amazon devices

نام ناشر: mojang studios, Sony Interactive Entertainment, Xbox Game Studios,Telltale Games

نام توسعه دهنده: Mojang Studios, 4J Studios, Other Ocean Interactive,Xbox Game Studios

تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۰۸/۲۷ 2011-11-18

تاریخ آخرین به روزرسانی: ۱۴۰۱/۰۵/۱۴ 2022-08-05

نیاز به اینترنت: بدون نیاز به اینترنت می‌توان بازی کرد اما با اتصال به اینترنت امکانات بیشتری فعال می‌شود.

امکانات آنلاین: خرید، ایجاد دوستی، لیگ، رویداد، تشکیل گروه، ذخیره سازی، گفت‌وگوی متنی، چند نفره بازی کردن، dlc

امکان بازی به صورت چند نفره محلی: دارد

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : علیرضا 120

۱ مرداد ۱۴۰۳

مناسب سن 7 +

عالیه

بزرگسال

توسط : هاجر مردانی

۲۶ تیر ۱۴۰۳

مناسب سن 15 +

بازی عالیه

بزرگسال

توسط : فاطمه لایق

۲۰ تیر ۱۴۰۳

مناسب سن 10 +

با سلام .در ارزیابی بازی شخصیت های ترسناک و معروف به کریپی پاستا در نظر گرفته نشده اند.خود بازی فضای آرامی دارد اما با ورود به دنیای این کریپی پاستا ها و حاشیه های ترسناک آن ها در آپارات و غیره برای بچه ها مشکل ساز است.

بزرگسال

توسط : جلال جلالی

۱۹ خرداد ۱۴۰۳

مناسب سن 14 +

بچه من 8-9 سالشه. وقتی این بازی را انجام میده. شب چند بار با ترس و وحشت از خواب می پره.

بزرگسال

توسط : نفس نفس کریمیان

۱۵ خرداد ۱۴۰۳

مناسب سن 5 +

222

بزرگسال

توسط : نفس نفس کریمیان

۱۵ خرداد ۱۴۰۳

مناسب سن 5 +

222

بزرگسال

توسط : نفس نفس کریمیان

۱۵ خرداد ۱۴۰۳

مناسب سن 5 +

222

بزرگسال

توسط : علی یوسفی

۸ خرداد ۱۴۰۳

مناسب سن 5 +

عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی.

بزرگسال

توسط : علی یوسفی

۸ خرداد ۱۴۰۳

مناسب سن 5 +

عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی.

بزرگسال

توسط : وحید عینی

۲ فروردین ۱۴۰۳

مناسب سن 10 +

در نسخه جدید بازی المان‌های ناهنجار هم هست. جسارتا مثل لباس زیر و ... ارزیابی بازی قدیمی نیست؟

بزرگسال

توسط : حسن مشکی

۱۸ اسفند ۱۴۰۲

مناسب سن 7 +

سلام علیکم عالی

بزرگسال

توسط : Amin Poursalim

۸ اسفند ۱۴۰۲

مناسب سن 8 +

خلاقانه

بزرگسال

توسط : اشکان رویین

۲۱ دی ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

خوب بود قبلا زیاد بازی میکردم

بزرگسال

توسط : رادین حیدری

۲۹ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 8 +

خلاقانه

بزرگسال

توسط : رادین حیدری

۲۹ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 8 +

خلاقانه

بزرگسال

توسط : احمد حاتمی

۲۵ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 8 +

بسیار بازی عالی است

بزرگسال

توسط : پرهام تقوی

۳ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 8 +

شاید از نظر بعضی افراد خشونتی داشته باشد ولی اینها بسیار آرام است به جز اندرمن و بچه زامبی

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد ماینکرفت

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!