• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

فورتنایت

فورتنایت

بررسی تخصصی بازی Fortnite

author-img

توسط : آرین مرادی ارزیاب کدومو

6 روز پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

16 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 فورتنایت، بازی اکشن فانتزی اعتیادآور است که با پیشنهادات خرید بسیار وسوسه برانگیز ولی بی محتوا جیب خانواده را هدف گرفته. ترس و خشونت بازی زیاد نیست اما ناهنجاری اجتماعی و فرهنگی بازی بالا است. اساس بازی، بازیکن را دچار غرور کاذب یا سرخوردگی و عدم توانایی می‌کند و استرس زیادی را به او انتقال می‌دهد اما تا حدودی کارگروهی و تفکر استراتژیک در بازی وجود دارد. طراحی شخصیت‌های مؤنث کاملاً با نگاه جنسی صورت‌گرفته است. چت صوتی در بازی همه‌گیر است. بخش Creative بازی با وجود پتانسیل بالا برای خلاقیت، ممکن است باعث فراهم شدن محیط نامناسب برای افراد کم سن‌وسال شود.

سال 2017 جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

بهترین بازی در حال پیشرفت سال 2018 و 2019، بهترین بازی چندنفره‌ی سال 2018 و بهترین بازی از دید نوجوانان در سال 2018 بخشی از افتخارات و جوایزی است که بازی Fortnite موفق به کسب آنان شده. این بازی توانست برای اولین‌بار سبک بتل رویال را در میان بازیکنان به محبوبیت برساند. همچنین سالانه یا در هر فصل، مسابقات بسیاری دررابطه‌با این بازی برگزار می‌شوند که برای برنده جوایز متعدد و گران‌بهایی در نظر گرفته می‌شود.
جزئیات
خشونت

بازی در سبک اکشن است ولی تمام چیزی را که می‌خواهد به بازیکن نشان دهد، در قالب یک فضای فانتزی، کارتونی و رنگارنگ جا داده است. وظیفه‌ی بازیکن آن است که با دیگر بازیکنان مبارزه کند و این مبارزه با سلاح‌های سرد، گرم، تله و حتی نارنجک‌های مختلف رخ می‌دهد. بااین‌حال، نشانه‌ای از خون، فریاد ازروی درد، عکس‌العمل به برخورد تیر و ... نیست. همچنین در هنگام مرگ نیز خبری از جنازه نیست و فرد کشته شده بلافاصله توسط یک ربات از بازی حذف می‌شود. سلاح‌های زیادی در بازی وجود دارد که هرکدام با الهام از اسلحه‌های واقعی ساخته شده‌اند ولی ظاهری فانتزی داشته و اصلاً واقعی نیستند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در بازی با مفهومی به نام ترس روبرو نمی‌شویم، مگر آن که حضور شخصیت‌های تخیلی فیلم‌های ترسناک نظیر فیلم Alien در بازی بتواند تا حد بسیار کمی باعث ایجاد ترس در بازیکن شود. با این حال، Fortnite به حس استرس را می‌تواند به بازیکن منتقل کند. وظیفه‌ی بازیکن مبارزه با 100 نفر دیگر و زنده ماندن است. این 100 نفر در گروه‌های 1، 2، 3 یا 4 نفره تقسیم شده‌اند و در هر لحظه تیم بازیکن می‌تواند مورد حمله قرار بگیرد. به واسطه‌ی سیستم ساخت و ساز گسترده‌ی بازی، این حمله‌ها از سوی زمین و آسمان به سمت بازیکن روانه می‌شوند که حس نا امنی و استرس را به شدت در بدن او بالا می‌برد. این احساسات زمانی که بازی به انتهای خود نزدیک شده و تنها تعداد کمی زنده مانده‌اند، به اوج می‌رسد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

فورتنایت رویدادهای متعدد و زیادی دارد که شاید در هیچ بازی دیگری وجود نداشته باشد. مخصوصاً در زمان قرنطینه، این رویدادها بیشتر از هر زمان دیگری به محبوبیت رسیده‌اند. برای مثال، خواننده‌های زیادی بودند که کنسرت اجرا کردند و این کنسرت به‌صورت زنده در نقشه‌ی بازی پخش شد. لباس‌های بازی (skin) به طور سرسام آوری زیاد هستند و متأسفانه در این میان لباس‌هایی که اهداف تحریک جنسی در آنان به چشم بخورد، زیاد است. علاوه بر این فانتزی‌ها، لباس‌هایی نظیر شخصیت‌های شیطان مانند یا روح در بازی حاضر هستند. نقشه‌ی بازی بزرگ و متنوع طراحی شده که برخی تخیلات و فانتزی‌های جامعه‌ی غربی را نمایان می‌کنند. در این میان مکان‌هایی نیز از فیلم‌های مشهور و بزرگ در بازی حضور دارند که باعث حس غوطه‌وری بیشتر بازیکن می‌شود. بخش مربوط به رقص بازی در ابتدا قرار بود تنها جنبه‌ی طنز داشته باشد، ولی اکنون با اضافه‌شدن چالش‌های فضای مجازی (اپلیکیشن تیک تاک)، نه‌تنها دیگر نمی‌توان به چشم طنز به آن نگاه کرد، بلکه موضوعی جدی تلقی می‌شود؛ چراکه این رقص‌ها عموماً جذبه‌ی جنسی بالا و اغراق‌شده‌ی شخصیت‌های مؤنث بازی دارند. چت آنلاین در بازی حضور پررنگی دارد و می‌تواند باعث بروز آسیب‌های متعددی شود. بخش Creative بازی شاید جایی باشد که اوج خلاقیت بازیکن بتواند در آن شکوفا شود، ولی بدون شک به دلیل محیط آرامی که دارد، موقعیت برای افراد سو استفاده‌جو فراهم‌تر است و روابط نامناسبی ممکن است در این بخش درست شود.

ادامه متن
جزئیات
مصرف گرایی

به‌جرئت یکی از وسوسه برانگیزترین بازی‌هایی که بازیکن را به سمت خرید درون برنامه‌ای سوق می‌دهد، فورتنایت است. بازی سبک گرافیکی خاص و خنده‌دار و کاملاً فانتزی دارد، با شرکت‌های زیادی قرارداد دارد که نتیجه‌اش حضور لباس شخصیت‌های مورد علاقه‌ی نوجوانان است. در بازی لباس هر نوع شخصیتی که فکرش را بکنید وجود دارد و اغلب آنان را نمی‌توان رایگان به دست آورد و باید بتل‌پس بازی را خریداری کنید. در مثال این امر می‌توان به لباس بازیکن فوتبال یعنی نیمار اشاره کرد که در یک به روزرسانی به بازی اضافه شده و تنها با خریداری بتل پس می‌توان به آن دسترسی داشت. لباس شخصیت‌های فیلم وسوسه‌ی نظیر اونجرز، فیلم‌های دی سی و ... هر کسی که به سینما علاقه دارد را نیز مجاب می‌کند که در بازی پول خرج کرده و لباس مورد علاقه‌ی خود را خریداری کند. رقص‌های بازی به شدت جذاب طراحی شده‌اند و حتی شامل رقص‌های تیک تاک نیز می‌شوند که دوباره وسوه برانگیز بوده و مقاومت در برابر خریداری آنان، سخت است. مقاومت در برابر خریدهای درون برنامه‌ای فورتنایت در یک کلمه «به شدت سخت» است. همچنین دقت داشته باشید که حتی در دنیای واقعی نیز شاید بازیکن علاقه‌مند شود که اسباب‌بازی‌ها یا سلاح‌های مختلف فورتنایت را خریداری کند. در کنار تمام این موارد، بحث بتل پس بازی مطرح می‌شود که به شما وعده‌ی داشتن تعداد زیادی لباس، رقص‌های مختلف، اسکین اسلحه و ... را در ازای مبلغی مشخص پول واقعی می‌دهد و مقاومت کردن در برابر بتل‌پس‌های هر فصل بازی به شدت سخت است.

ادامه متن
جزئیات
ارزش یاددهی

فورتنایت یک بازی بتل رویال است و همین سبک مجاب می‌کند که بازیکن برای حرفه‌ای شدن در آن نیاز به عکس‌العمل بالا و توانایی کنترل استرس داشته باشد چرا که برای زنده ماندن در دنیای بی‌رحم این بازی در میان 100 بازیکن دیگر، لازم است که بتوان عکس‌العمل‌های سریع داشت، به‌خوبی استراتژی چید و مخصوصاً در مبارزات آخر، استرس را کنترل کرد. در بخش بازی تیمی، یکی از مهم‌ترین مواردی که باید رعایت شود، ارتباط با هم‌تیمی‌ها و کار تیمی است. بازیکن به‌صورت تک‌نفره یا در گروه‌های 2، 3 یا 4 وارد زمین مبارزه می‌شوند و هماهنگی با بالاتر رفتن تعداد اعضای گروه، سخت‌تر می‌شود. برای پیروزی در بازی، همکاری و کار تیمی جزو ملزومات است و فورتنایت به‌خوبی این مورد را به بازیکن یاد می‌دهد. همچنین به واسطه‌ی رویدادهای مختلف، مکان‌های اسطوره‌ای و تخیلی زیادی بنا به فرهنگ‌های مختلف به بازی اضافه می‌شوند که آشنایی با آنان تا حدودی در بازی امکان‌پذیر است. در بازی باید منابع مختلف نظیر چوب، سنگ یا آهن جمع‌آوری شود تا به کمک آن‌ها بتوان سازه‌های مختلف برای دفاع و حمله ساخت. مدیریت منابع در این حیطه ضروری است. بخش Creative بازی نیز اجازه‌ی ساخت‌وساز آزادانه به بازیکن می‌دهد که باعث می‌شود خلاقیت بازیکن اجازه‌ی شکوفا شدن داشته باشد.

ادامه متن
جزئیات
آسانی بازی

بازی به صورت کلی از چند بخش تشکیل شده است. بخش اول یعنی سیستم مبارزات آن همانند دیگر بازی‌های هم سبک بوده و چیز خاصی برای ارائه ندارد. اما دیگر بخش‌های بازی است که باعث می‌شود فورتنایت یک بازی کاملاً سخت و حرفه‌ای باشد. سیستم ساخت‌وساز در بازی به‌صورت گسترده قرار داده شده است که شاید در ابتدا بازیکن فکر کند بدون آن نیز می‌تواند در بازی پیروز شود، ولی طولی نمی‌کشد که متوجه شود بدون استفاده از این سیستم، بدون شک بازنده‌ی مبارزات نهایی خواهد بود. اما سختی کار این سیستم کجا است؟ ماجرا از زمانی سخت می‌شود که بدانید حریف‌ها در کمتر از 2 یا 3 ثانیه می‌توانند برج‌هایی بلند با استحکامات دفاعی برای خود بسازند و بازیکن نیز اگر بخواهد با آنان مبارزه کند، باید سرعتی برابر یا حتی بیشتر از آنان داشته باشد. همچنین سیستم تله‌گذاری نیز در بازی قرار دارد که اگر کمی حواس بازیکن جمع نباشد، به‌راحتی می‌تواند به مرگ او ختم شود. نکته‌ی دیگر قابل‌ذکر آن است که علاوه بر دشمنانی که هوش مصنوعی آنان را کنترل می‌کند، 100 بازیکن آنلاین نیز در زمین قرار دارند و مبارزه و زنده ماندن در میان این جمع قطعاً کار آسانی نیست. همچنین در بخش بازی تیمی، اگر بازیکن تیمی مناسب نداشته باشد، شکی وجود ندارد که امکان پیروزی تقریباً به صفر می‌رسد و اهمیت هم‌تیمی و کار تیمی در بازی به شدت بالا است.

ادامه متن
جزئیات
بازی پذیری

فورتنایت یک بازی بتل رویال بوده که دارای بخش‌های تک نفره و تیمی که شامل 2، 3 یا 4 نفر می‌شود، است. زمانی که بازیکن وارد این بخش‌ها می‌شود، همکاری، کار تیمی و صحبت با هم تیمی‌ها نقش بسیار پررنگی دارند. یک تیم هماهنگ به‌مراتب می‌تواند عملکرد بهتری از خود نشان دهد و تقسیم وظایف در این بازی می‌تواند برگ برنده‌ی بازیکن و تیم باشد. همچنین چت صوتی نیز در بازی وجود دارد که باعث می‌شود بازیکنان بتوانند با یکدیگر به‌راحتی ارتباط برقرار کنند. علاوه بر این موارد، بازی محدودیتی برای پلتفرم ندارد و افراد مختلف به‌راحتی می‌توانند برروی کنسول‌ها و پلتفرم‌های مختلف با یکدیگر به تجربه‌ی بازی بپردازند که خود باعث آشنایی و معاشرت بیشتر بازیکن با افراد مختلف می‌شود. بازیکن می‌تواند در محیط جست‌وجو کند تا هم مهمات بیشتر و هم وسایل بیشتری پیدا کند. در این میان نکاتی در محیط بازی نهفته شده که یافتن آنان تنها باعث رضایت دلی بازیکن می‌شود و سودی در گیم‌پلی ندارد. می‌توان این‌طور جمع‌بندی کرد که بازی برای هر سلیقه‌ای جذابیت‌های ویژه‌ای دارد. با این‌که بازی به‌صورت کاملاً آنلاین دنبال می‌شود، ولی دو بازیکن می‌توانند از یک کنسول استفاده کنند و تیم تشکیل داده و در بتل رویال شرکت کنند. این قابلیت با این‌که بسیار جذاب طراحی شده، ولی در عمل نه اینترنت کشش چندانی برای این کار دارد نه موقعیت آیتم‌های تصویر به صورتی است که دو بازیکن به‌راحتی بتوانند بازی را تجربه کنند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

 این بازی یک تیراندازی فانتزی اما به شدت اعتیادآور است، خریدهای درون برنامه به‌قدری وسوسه برانگیز هستند و بعضاً مدت کوتاهی وجود دارند که برای فرزندتان خرید نکردن سخت خواهد بود.

آیتم‌های زیادی خارج از فضای بازی از جمله اسلحه‌های اسباب‌بازی و فیگورهای بازی قابل‌خرید هستند که جیب خانواده را نشانه رفته‌اند.

بازی، تفکر استراتژیک و کار گروهی بازیکن و دید معماری و ساخت‌وساز در او را افزایش می‌دهد. همچنین تمرینی برای سرعت عمل و تصمیم‌گیری سریع مغز است.

طراحی شخصیت‌های مؤنث بازی به‌صورت غیرواقعی و ایده‌آل تفکر استعماری ساخته شده‌اند. تصوری که فرزندتان نسبت به زنان در ذهن خود دارد، توسط طراحی‌های بازی تحت تأثیر قرار می‌گیرد، ممکن است باعث کاهش اعتمادبه‌نفس دختران نوجوان و شناخت نادرست پسران نسبت به زنان شود.

رقص‌هایی در بازی وجود دارند که فقط جنبه‌ی سرگرمی ندارد و ممکن است فرزندتان از آنها تقلید کرده و در شبکه‌های اجتماعی خودنمایی کند.

برنده شدن در این بازی حس غرور زیادی به فرزندتان می‌دهد، حرکت‌های نهایی کاراکترها بعد از برد به این موضوع دامن می‌زند. همچنین وقتی فرزندتان در دنیای واقعی این حس برتری را نداشته و توسط افراد خانواده یا دوستانش سرکوب می‌گردد و نمی‌تواند به مشکلاتش فائق بیاید، بیشتر و بیشتر به سمت خودنمایی در فضای غیرواقعی کشیده می‌شود.

امکان چت صوتی در بازی وجود دارد که مشخص نیست هم‌تیمی فرزندتان چه کسی است. ممکن است فرزندتان مورد هجمه‌ی افراد پرخاشگر قرار گیرد یا اطلاعات شخصی‌اش به خطر بیفتد.

به دلیل استرس بالا ممکن است که فرزندتان به خشونت، بی‌ادبی یا حرف‌های نامناسب رو بیاورد که نیازمند همدلی شماست.

همچنین برای خریدهای درون برنامه‌ای باید دقت داشت که تمام فروشگاه‌های اینترنتی معتبر نیستند و ممکن است اطلاعات فرزندتان به خطر بیفتد.

بازی همچنین نکاتی راجع به پایان دنیا بیان می‌کند که با آموزه‌های دینی ما متفاوت است.

خلاصه‌ی آن: خریدهای درون برنامه‌ای، طراحی نامناسب شخصیت‌های مونث، چت صوتی و غرور کاذب ناشی از بردهای پی در پی، موضوعاتی هستند که باید به شدت به آنان دقت شود.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

درمورد کار گروهی با فرزندتان صحبت کنید از او بپرسید معمولاً گروه‌ها به چه شکلی چیده می‌شوند؟ آیا بدون کمک تیم هم می‌توان برنده شد؟

وقتی بین صد نفر، اول می‌شود چه حسی دارد؟

دوست دارد با چه شخصیتی بازی کند؟ نیمار فوتبالیست را می‌پسندد یا خانم لاراکرافت؟

بازی اعتیادآور است، دررابطه‌با زمان بازی‌کردن فرزندتان حتماً قبل از بازی به توافق برسید ... به طور متوسط در روز بین 45 الی 90 دقیقه انتخاب معقولی به نظر می‌رسد.

در مورد کاراکترهای زنانه بازی گفتگو کنید، چند نفر از آدم‌هایی که در اطراف خود می‌بیند این‌گونه هستند؟ آیا به نظرش ظاهر این افراد شبیه انسان‌های واقعی است یا اغراق شده است؟

در مورد خریدهای بازی ابتدا با او همدلی کنید، مثالی از خودتان بزنید که دوست داشتید یک وسیله تزیینی را بخرید اما به چه دلیلی منصرف شدید، از او سؤال کنید با خریدکردن در بازی آیا می‌تواند زودتر برنده شود؟ خرید لباس (اسکین) چه تأثیری در روند بازی دارد؟ مثال را به خارج از بازی بیاورید، آیا وقتی لباس گرانی می‌پوشد اطلاعات علمی، ورزشی و هنری‌اش افزایش پیدا می‌کند؟

به نظر او به‌جای خریدهای درون بازی این پول را می‌تواند صرف چه کاری کند؟ با هم گفتگو کنید و به یک ایده‌ی مشترک و هیجان‌انگیز برای جایگزینی خریدهای درون بازی دست یابید.

در مورد گفتگوی درون بازی با فرزندتان صحبت کنید و آداب ارتباطات آنلاین و محافظت از حریم خصوصی و راه‌های مقابله با افراد خاطی و گزارش کاربران متخلف را با او مرور کنید.

به نظر او آخر دنیا به چه شکل است؟ آیا داستان سیاه‌چاله و مکیده شدن دنیا را باور کرده؟ با این مقدمه باب گفتگو درباره‌ی آموزه‌های دینی و علمی پایان دنیا را باز کنید.

خلاصه‌ی آن: خریدهای درون برنامه‌ای، طراحی جنسی و نامناسب شخصیت‌های مؤنث و غرور کاذب، مباحث مهمی هستند که باید دررابطه‌با آنان صحبت شود.

ادامه متن

ماجرای بازی

سبک بازی بتل رویال است. یعنی صد بازیکن بدون هیچ‌گونه تجهیزات اولیه به یک جزیره فرستاده شده و بعد از جستجو برای اسلحه و مهمات در صدد کشتن یکدیگر به مبارزه می‌پردازند و در میان این افراد، یک نفر زنده بیرون می‌آید. البته بازی بخش تیمی نیز دارد که در این صورت، یک تیم باید زنده بماند. گرافیک و محیط بازی کاملاً فانتزی هستند و همین مورد باعث شده تا بازیکنان زیادی به سمت فورتنایت جذب شوند. بازیکن باید با سلاح‌های مختلف دیگر حریفان خود را شکست دهد، به کمک سیستم ساخت‌وساز برای خود استحکامات دفاعی یا راه جدید بسازد و در نهایت، از حلقه‌ی مرگی که به‌مرور کوچک‌تر می‌شود دور بماند تا بتواند در نهایت، تنها بازیکن زنده‌ی زمین باشد. البته بخش داستانی غیر رایگان نیز در بازی حضور دارد که بازیکن باید در نقش قهرمان، دنیا را از دست زامبی‌ها نجات دهد که این قسمت خارج از بررسی ما است. در بخش Creative، بازیکن توانایی سخت و ساز آزادانه در جزیره‌اش به دور از مبارزه را دارد. در این بخش هیچ زد و خوردی وجود ندارد و بازیکنان می‌توانند به‌راحتی با یکدیگر معاشرت کنند، همراه با دوستانشان به خلق و ویرایش فضای جزیره ورود کنند، نقشه‌های مختلف بسازند، سازه‌های جدید خلق کنند، معماهای جذاب طراحی کنند و در نهایت، محیطی کاملاً ایده‌آل برای تفریحی به دور از خشونت و استرس داشته باشند. امکان چت صوتی به صورت آنلاین نیز در بازی وجود دارد.

جزئیات بازی

سیستم عامل(ها): رایانه‌های شخصی، پلی‌استیشن 4، اکس‌باکس وان، اندروید، ios

نام ناشر: Epic Games

نام توسعه دهنده: Epic Games / People can fly

تاریخ انتشار: بیست و یکم جولای سال 2017 مصادف با 30 تیر سال 1396 شمسی

تاریخ آخرین به‌روزرسانی: پنجم اردیبهشت سال 1400 مصادف با 25 آپریل 2021

نکات برجسته بازی: بهترین بازی در حال پیشرفت سال 2018 و 2019، بهترین بازی چندنفره‌ی سال 2018 و بهترین بازی از دید نوجوانان در سال 2018 بخشی از افتخارات و جوایزی است که بازی Fortnite موفق به کسب آنان شده. این بازی توانست برای اولین‌بار سبک بتل رویال را در میان بازیکنان به محبوبیت برساند. همچنین سالانه یا در هر فصل، مسابقات بسیاری دررابطه‌با این بازی برگزار می‌شوند که برای برنده جوایز متعدد و گران‌بهایی در نظر گرفته می‌شود.

نیاز به اینترنت: دارد

امکانات آنلاین: گفت‌وگوی صوتی، خرید، تماشای تبلیغ، ایجاد دوستی، رتبه‌بندی، رویداد، تشکیل گروه، ذخیره‌سازی، چندنفره بازی‌کردن، تماشای بازی دیگران، چالش، اشتراک‌گذاری محتوا. 

امکان بازی به‌صورت چندنفره محلی: دارد

نشان‌ها: نشان ممنوعیت

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد