• امروز : 1 اردیبهشت 1403
logo

نقد و بررسی بازی سفر (journey)

author-img

توسط : الهام اسماعیلی ارزیاب کدومو

3 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

1463 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 10 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

بازی سفر یک بازی ماجراجویی است. بازیکن در نقش فردی ردا پوش با شالی بر گردن، از دل صحرا سفری را آغاز می‌کند که در آن چالش‌های متعددی از جنس سکویی و پرش را انجام می‌دهد.  بازی فاقد هرگونه آسیب مانند خشونت، ترس، ناهنجاری اجتماعی است. از نکات مثبت بازی موسیقی زیبای آن است. داستان بازی، بازیکن را به فکر کردن درباره ی سفر زندگی و خودشناسی وا می‌دارد که شبیه قصه‌ی منطق الطیر عطار (سفر هدهد و سایر پرندگان به کوه قاف و رسیدن به سیمرغ) است.

ژانر : ماجراجویی

2 مناسب خانواده 1 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 12 +
بر اساس 1 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
medal-image

- بازی journey در سال 2012 به انتخاب IGN و Game Developers Choice Awards به عنوان بهترین بازی سال انتخاب شده است. - آستین وینتوری سازنده موسیقی متن بازی نامزد بخش بهترین Soundtrack For Visual Media در جایزه GRAMMY سال 2014 شده است که این اتفاق برای اولین بار است که برای یک موسیقی بازی رخ داده است. - در جایزه سالانه BAFTA 2013، بخش game ، جوایز متعددی از جمله Game Design را دیافت کرده است. - Metacritic امتیاز 92 را به این بازی در سال 2012 داده است.

جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

سفر یک بازی ماجراجویی سالم و با کیفیت است و یک انتخاب مناسب برای بازی کردن فرزند شما می‌باشد. در این بازی فرزندمان در نقش کسی است که در بیابان به دنبال راه مناسب برای رسیدن به هدف خود می گردد. اگر به صورت آنلاین بازی کند، می‌تواند با سایر بازیکن‌ها از طریق آواهایی ارتباط بگیرد و یکدیگر را در طی مسیر بازی کمک کنند اما امکان چت صوتی، متنی و تشکیل گروه را ندارند. مدت زمان انجام بازی کوتاه است. اگر مهارت بازی فرزند شما در سطح متوسط باشد در کمتر از دو ساعت این سفر را به پایان خواهد رساند. سفر، چالش‌های بازی تنوعی ندارند و بیشتر از نوع پرش و سکویی هستند. هر چند فرایند بازی خطی‌ست اما محیط‌های بازی و وجود تابلوهایی قابل اکتشاف، بازی را برای کاوشگران جذاب کرده است.  فرزندمان در هر مرحله نورهایی را جمع‌آوری و از آنها نیرو کسب می‌کند و قدرت پرواز خواهد داشت. در یکی از مرحله‌ها فرزند شما به زیرزمین تاریکی می رود و در آنجا از دست پرنده ای فرار می‌کند. این فرارها برای فرزندان کم سال احتمالا ترس و اضطراب را به همراه خواهد داشت. از آنجایی که به خاطر گیم پلی بازی و سهولت استفاده رده سنی بالای 10 سال تشخیص داده شده است. این ترس فانتزی و غیرواقعی اثری بر کودک بالای 10 سال ندارد. البته تشخیص این مورد با والدین است که روحیات فرزند خود را بهتر می شناسند.

خلاصه‌ی آن: سفر بازی با کیفیتی است که فرزندمان را با خود به یک ماجراجویی سالم می برد. در این بازی فرزندمان در یک سفر کوتاه با چالش های محدودی روبرو می شود و یک داستان عرفانی، خودشناسی را مانند داستان زندگی پشت سر می گذارد. وجود یک پرنده شکارچی ممکن است برای خردسالان دلهره‌آور باشد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

درباره داستان بازی و برداشت فرزندتان از این سفر با او گفتگو کنید.

نظر فرزندتان را در مورد مراحل مختلف زندگی و ارتباطش با مرحله‌های بازی، جویا شوید.

می‌توانید درباره‌ی باستان‌شناسی و کتیبه‌های مختلفی که در پایان هر مرحله به نمایش در می‌آمد و نشانه‌شناسی آنها با فرزند خود گفتگو کنید.

از داستان بازی برای گفتگو درباره‌ی ادبیات کهن‌مان و شباهت این داستان با منطق الطیر عطار استفاده کنید و نکاتی را در این مورد به او یادآوری کنید.

خلاصه‌ی آن: درباره داستان بازی و برداشت فرزندتان از این سفر با او گفت و گو کنید.

ماجرای بازی

بازی سفر یک بازی هنری با یک موسیقی زیبا و مسحور کننده است. بازی از یک صحرا آغاز می شود و  بازیکن  کوهی را در امتداد نگاهش می‌بیند که نوری از فراز آن به آسمان می‌رود. دیدن این کوه مسیر بازی و داستان آن را برای بازیکن روشن می‌کند. هدف و چالش اصلی بازی رسیدن به این کوه است. بر روی شن‌های صحرا راه می‌رود از تپه‌ها به پایین سر می خورد. نماهای دل انگیزی ازغروب خورشید را مشاهده می کند. در محیط بازی به دنبال نشانه‌ای برای ادامه مسیر می گردد. چندین تکه پارچه را در دور دست مشاهده می کند. نزدیک آنها که می رود، پارچه ها به دور گردن بازیکن می‌پیچند و به شال گردن او نیرویی می‌دهند که بازیکن با آن امکان پرواز کردن پیدا می‌کند. بازیکن در محیط بازی این پارچه‌ها و سایر نشانه‌ها را دنبال می‌کند و با پرش‌های متعددی که انجام می‌دهد. مراحل را یکی پس از دیگری پشت سر می‌گذارد. در پایان هر مرحله با حضور نزد یک استاد بزرگ، داستان مرحله‌ی بعد و آنچه پیش رو دارد، بر روی یک کتیبه‌ی باستانی برایش به نمایش در می‌آورد. بازیکن در بعضی مراحل قطعاتی را مانند پازل به هم مرتبط می‌کند و با پرش از روی آن‌ها مرحله‌ پایان می‌یابد. تنوع چالش‌های بازی محدود است و در هر مرحله بازیکن در پی نور است. نورها را کسب می کند، شال بلندتر و قدرت پروازش نیز بیشتر می‌شود. برای مراحل پایانی به این قدرت پرواز احتیاج پیدا می‌کند. بازیکن می‌تواند با یک بازیکن دیگر حاضر در بازی همراه شود و سفر را با هم طی کنند. بازیکن‌ها می توانند با آوایی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و به یکدیگر انرژی دهند. با انرژی که از هم می‌گیرند، سفرشان را ادامه می‌دهند و در عبور از چالش‌ها به هم کمک می‌کنند.  داستان بازی نیز یک داستان عرفانی است، بازیکن در مسیری قدم برمی‌دارد که قبل از او نیز افراد زیادی این راه رفتند اما در میانه‌ی راه جان سپردند و نتوانسند سفر را به انتها برسانند. این مسئله، سختی راه را برای بازیکن نمایان تر می کند. مراحل مختلف بازی هریک سطحی از سفر از زندگی را نمایش می دهند. داستان بازی با یکی از آثار عطار نیشابوری به نام منطق الطیر ارتباط معنایی دارد. هریک از این مراحل، مانند وادی های مختلفی است که هدهد به همواره سایر پرندگان طی میکند تا به کوه قاف برسند.

جزئیات اثر

سیستم عامل(ها): PlayStation 3, PlayStation 4, Windows, IOS

نام ناشر: Sony Computer Entertainment

نام توسعه دهنده: Thatgamecompany

تاریخ آخرین به روزرسانی: 11 ژانویه 2020

نیاز به اینترنت: ندارد

امکانات آنلاین: بازیکن اگر به صورت آنلاین بازی کند، امکان همراه شدن با دیگر بازیکن‌ها را در مسیر بازی خواهد داشت، با کمک آواهایی می‌تواند از دیگر بازیکن ها کمک بخواهد تا مسیر و چالش بازی راطی کند.

امکان چت و ایجاد گروه خصوصی را ندارد.

امکان بازی به صورت چند نفره محلی (آفلاین): ندارد

نشان سلامت: دارد

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : حسام زمانی مقدم دولو

۱۰ شهریور ۱۴۰۲

مناسب سن 12 +

.

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد سفر

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!