• امروز : 1 اردیبهشت 1403
logo

نقد و بررسی بازی سفر پیرمرد (Old Man’s Journey)

author-img

توسط : مریم داوردان ارزیاب کدومو

3 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

2047 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.
 

ملوان پیر عاشق سفر و ماجراجویی است. او نامه‌ای دریافت کرده و سفر خودش را آغاز می‌کند، بازیکن با پایین و بالابردن منظره‌ها به پیرمرد کمک می‌کند و در سفر همراهش است. در طول راه از مکان‌های زیبا و دیدنی بازدید می‌کند که داستان زندگی او را تداعی می‌کند: یک همسر، یک کودک و عشق به دریا.

ژانر : ماجراجویی

5 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
medal-image

نکات برجسته بازی: برنده بیش از 17 جایزه سرگرمی از سراسر دنیا شامل: جایزه طراحی اپل، جایزه بازی‌های احساسی، Innovation Award است. موسیقی متن احساسی و جذاب و نقاشی‌های بازی که همه با دست کشیده شده است بر جذابیت و اثربخشی بازی افزوده است.

جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

آنچه لازم است والدین بدانند: بازی سفر پیرمرد، یک بازی ماجرایی معمایی است که فرزندمان را همراه با پیرمرد بازی راهی سفری جذاب و لذت‌بخش می‌کند، تمام صحنه‌های بازی با دست نقاشی شده و روح زندگی به شدت در بازی جریان دارد، بازی دارای مفاهیم ارزشمندی چون عشق، خانواده، آرزوهای زودگذر، شکست و تغییر مسیر در زندگی است. بازی معیار منفی قابل بحثی ندارد اما نحوه آشنایی پیرمرد و همسرش که در طول سفر او و در قالب عکس به نمایش گذاشته می‌شود مطابق فرهنگ جامعه ما نیست و ممکن است برای برخی خانواده‌ها ایجاد حساسیت کرده و برای فرزندمان ابهاماتی ایجاد شود، دلیل انتخاب این رده سنی پیچیدگی‌های روایی داستان است، همچنین مراحل بازی از منظره‌های زیبا و روز شروع شده و در لحظاتی که شخصیت بازی زندگی‌اش را به‌خاطر عشق به دریانوردی رها می‌کند با منظره‌های تیره و باران و موسیقی متفاوت مواجه می‌شویم که برای کودکان خیلی کم سن‌وسال و کسانی که تجربه جدایی و ازدست‌دادن عزیزان را دارند ممکن است ناراحت‌کننده باشد. معماهای بازی با بالا و پایین کشیدن منظره‌ها و ضربه‌زدن به نقطه‌ای که پیرمرد نیاز است حرکت کند، حل می‌شود به همین جهت پیچیدگی ندارد اما گاهی نیازمند همراهی والدین است. برای ذخیره‌سازی مراحل بازی نیازمند اتصال به اینترنت هستیم.

خلاصه‌ی آن: بازی مفاهیم عمیق زندگی همچون عشق و شکست و تغییر مسیر زندگی را در قالب تصاویری زیبا به نمایش می‌گذارد، در طول بازی سؤالاتی برای فرزندمان به جهت نوع روایت داستان پیش آید که نیازمند است با حوصله به این سؤالات پاسخ داده شود.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

جز بازی‌هایی است که حتماً پیشنهاد می‌کنیم در کنار فرزندان خود لحظاتی را به بازی بگذرانید و از صحنه‌های زیبایی که بازی‌ساز خلق کرده لذت ببرید.

 ابتدای گفتگو را می‌توان با اولین بخش بازی که خانه پیرمرد است شروع کنیم، خانه عجیب با ستون‌های ناهموار اما با منظره زیبا و دوست‌داشتنی در لب صخره‌ای روبه‌دریا. از کودک خود سؤال کنیم که به نظرش این خانه محکم و استوار است؟ سپس در مورد مفهوم واقعی زندگی و اینکه دلبستگی‌های دنیا و مادیات مانند خانه پیرمرد، دارای منظره زیبا اما ناپایدار هستند صحبت کنیم.

در مورد ارزش خانواده که بزرگ‌ترین نعمت و سرمایه هر فردی است و لذت‌های دیگر دنیا بعد از رسیدن، شیرینی اول را ندارند و فانی و گذرا هستند، گفتگو کنیم.

در مورد سفر و خاطرات مشترک خودمان گفتگو کنیم و از او سؤال کنیم که دوست دارد پیاده سفر کند یا با وسیله‌های نقلیه سفر کند.

 اگر درباره نحوه آشنایی و پوشش شخصیت زن در بازی و ازدواج آنها برایش سؤالی پیش آمد ابتدا از فرزندمان می‌پرسیم که نظر خودش چیست تا بدانیم در این زمینه چقدر اطلاعات دارد سپس به حسب اطلاعات کودک به او پاسخ می‌دهیم.

 بعضی مراحل بازی نیازمند صبوری و دقت بیشتری است که برای اینکه کودک کلافه نشود بهتر است همراهی‌اش کنیم تا مسیر درست را پیدا کند.

 والدینی که کودکشان جدایی را تجربه کرده‌اند یا در آستانه جدایی از یکی از والدین هستند، توجه داشته باشند باتوجه‌به انتهای بازی که پیرمرد به‌سوی همسر و فرزندش برمی‌گردد شاید این امید در کودک ایجاد شود که خانواده‌اش دوباره کنار هم جمع خواهند شد به همین دلیلی این مسئله نیازمند مدیریت و گفتگوی شفاف و صمیمانه با کودک است.

 باتوجه‌به پایان تلخ بازی می‌توان در مورد اهمیت ازدست‌ندادن فرصت‌ها در زندگی صحبت کنیم.

خلاصه‌ی آن: در مورد ارزش خانواده که بزرگ‌ترین نعمت و سرمایه هر فردی است و لذت‌های دیگر دنیا بعد از رسیدن، شیرینی اول را ندارند و فانی و گذرا هستند، گفتگو کنیم.

ماجرای بازی

سفر پیرمرد، یک بازی ماجراجویی، معمایی است که داستان زندگی، ازدست‌دادن‌ها، آشتی و امید را روایت می‌کند. بازی از آنجا شروع می‌شود که پستچی نامه‌ای را به پیرمردی که در لبه صخره‌ای کنار دریا زندگی می‌کند تحویل می‌دهد. آنچه در نامه است نشان داده نمی‌شود. تنها چیزی که مشخص است این است که به‌اندازه‌ای مهم است که پیرمرد را فوراً به یک سفر بکشاند. کوله‌پشتی و چوب‌دستی‌اش را بگیرد و راهی سفر شود. بازیکن سفری صمیمانه را همراه با حل پازل‌هایی بدون پیچیدگی زیاد آغاز می‏کند. روایتی تصویری همراه با قصه‌هایی از زندگی پیرمرد که لحظات گران‌بهای زندگی، رؤیاهای از بین رفته و برنامه‌های تغییریافته او را در قالب تصاویر زیبا در حین سفر و استراحت پیرمرد روایت می‌کند. بازیکن برای کنترل شخصیت بازی فقط کافی است به جایی که می‌خواهد پیرمرد حرکت کند ضربه بزند. بازیکن نیاز به حل برخی از معماهای محیطی دارد تا بتواند به مسیرش ادامه دهد. در بعضی موارد نیاز است پستی‌وبلندی منظره‌ها، بالا یا پایین کشیده شود تا مسیری برای حرکت کاراکتر پیدا شود. نکته‌ای که وجود دارد بخشی که پیرمرد روی آن ایستاده قابلیت حرکت ندارد به همین دلیل حل کردن بعضی مراحل نیازمند حوصله و صبر است. شخصیت اصلی بازی جز ارتش نیروی دریایی است که در مهمانی با دختری آشنا شده و با هم ازدواج می‌کنند اما عشق سفر و دریا باعث می‌شود که زندگی‌اش را در بهترین شرایط رها کرده و دل به دریا بزند.

داستان سفر پیرمرد از طریق متن یا گفتگو روایت نمی‌شود. مسافر مسن با نشستن روی نیمکت‌ها و تماشای مناظر، پاهای خود را استراحت می‌دهد. آنچه می‌بیند او را به یاد لحظات خاصی از زندگی‌اش می‌اندازد و بازیکن داستان را از این طریق می‌شناسد. پس از فراز و نشیب‌های زیادی که در بازی مانند زندگی واقعی پیرمرد وجود دارد او به خانه همسرش که در بستر بیماری و مرگ است می‌رسد و لحظات آخر زندگی را در کنارش سپری می‌کند. آخرین بخش بازی پدربزرگ در کنار هر دو عشق زندگی‌اش یعنی دختر و نوه‌اش و قایقی در دریای زیبا مشاهده می‌شود.

جزئیات اثر

سیستم عامل(ها): ویندوز، اندروید، نیتندو سوئیچ، آی او اس، پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس 1
نام ناشر: Broken Rules Interactive Media GmbH
نام توسعه‌دهنده: Broken Rules Interactive Media GmbH
تاریخ انتشار: 17/05/2017 – 06/03/1396
تاریخ آخرین به روزرسانی: 9/12/2020  برای IOS
2019/5/6  برای اندروید
30/04/2019 - PlayStation 4
30/04/2019 - Nintendo Switch
نیاز به اینترنت: آفلاین است اما با اتصال به اینترنت امکانات بیشتری فعال می‌شود.
امکانات آنلاین: ذخیره‌سازی
امکان بازی به‌صورت چندنفره محلی: ندارد.
نشان‌ها: سلامت، همراهی با والدین.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد سفر پیرمرد

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!