• امروز : ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

سفر پیرمرد

بررسی تخصصی بازی Old Man’s Journey

سفر پیرمرد

author-img

توسط : مریم داوردان ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

ملوان پیر عاشق سفر و ماجراجویی است. او نامه‌ای دریافت کرده و سفر خودش را آغاز می‌کند، بازیکن با پایین و بالابردن منظره‌ها به پیرمرد کمک می‌کند و در سفر همراهش است. در طول راه از مکان‌های زیبا و دیدنی بازدید می‌کند که داستان زندگی او را تداعی می‌کند: یک همسر، یک کودک و عشق به دریا.

سال ۲۰۱۷ جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
نکات برجسته بازی: برنده بیش از 17 جایزه سرگرمی از سراسر دنیا شامل: جایزه طراحی اپل، جایزه بازی‌های احساسی، Innovation Award است. موسیقی متن احساسی و جذاب و نقاشی‌های بازی که همه با دست کشیده شده است بر جذابیت و اثربخشی بازی افزوده است.
جزئیات
ترس

لحظاتی که پیرمرد به یاد گذشته‌اش و لحظاتی که خانواده‏اش را ترک کرده است می‌افتد و تنهایی او را نشان می‌دهد برای کودکان کم سن‌وسال ایجاد اضطراب و دلهره می‌کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

نحوه آشنایی و ازدواج پیرمرد و پوشش شخصیت زن که بازیکن در قالب تصاویری در حین بازی با او آشنا می‌شود، مطابق فرهنگ جامعه ما نبوده و برای بعضی خانواده‌ها حساسیت برانگیز است و ممکن است برای کودکان سؤالاتی را در مورد روابط موجود در بازی ایجاد شود.

جزئیات
ارزش یاددهی

بازی روایتی قوی و احساسی را فقط از طریق تصاویر زیبا و رؤیایی و موسیقی به بازیکن ارائه می‌دهد. مفاهیم ارزشمندی چون خانواده و فرزند که می‌تواند پراهمیت‌ترین دارایی یک انسان باشد. از تغییر مسیرها در زندگی برای رسیدن به آرزوهای دنیوی می گوید که می تواند باعث شکست شود. پیرمرد در حین سفر با مردم تعامل می‌کند گاهی خسته شده و در نیمکتی می‌نشیند تا خستگی‌اش را با مرور خاطرات تلخ و شیرینش سپری کند، بازی به بازیکن نشان می‌دهد که زندگی ترکیبی از اتفاقات خوب و بد است. چالش‌ها و معماهای حین بازی، تلاش ذهنی خوبی برای بازیکن ایجاد می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
آسانی بازی

هیچ آموزشی وجود ندارد. هیچ متنی وجود ندارد، بازی فقط با بالا و پایین کردن تپه‌ها و منظره و جاده‌ها پیش می‌رود و نیازمند حل معمای خاصی نیست، اما راهنمای خاصی هم برای رد شدن مراحل وجود ندارد. هیچ دکمه "تنظیم مجدد" روی پازل‌های مراحل وجود ندارد و در نهایت بازیکن مجبور است یک عقب‌گرد خسته‌کننده انجام دهد تا اینکه اشتباهات خود را تصحیح کند. هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد و بازیکن در کنار لذت بردن از تصاویر بسیار زیبای بازی فرصت حل معماها را دارد. هیچ‌یک از پازل‌ها آن‌قدر دشوار نیستند که جلوی پایان بازی را از بازیکنان بگیرند. نکته دیگر این‌که کاراکتر بازی یک پیرمرد است، بنابراین قابل‌درک است که آهسته راه می‌رود. بازیکن باید به‌سرعت او پیش رود و عجله نکند و همیشه نمی‌تواند سریع حرکت کند و نیازمند صبوری است.

ادامه متن
جزئیات
بازی پذیری

معماهای بازی که همان بالا و پایین کردن دامنه‌ها و تپه‌ها برای پیداکردن مسیر سفر است چالش‌هایی را سر راه بازیکن ایجاد می‌کند، همچنین امکان پیداکردن آیتم‌های مخفی در بین بازی وجود دارد و بازی این امکان را دارد که شخصیت به مراحل قبلی برگشته و گشت‌وگذار کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

آنچه لازم است والدین بدانند: بازی سفر پیرمرد، یک بازی ماجرایی معمایی است که فرزندمان را همراه با پیرمرد بازی راهی سفری جذاب و لذت‌بخش می‌کند، تمام صحنه‌های بازی با دست نقاشی شده و روح زندگی به شدت در بازی جریان دارد، بازی دارای مفاهیم ارزشمندی چون عشق، خانواده، آرزوهای زودگذر، شکست و تغییر مسیر در زندگی است. بازی معیار منفی قابل بحثی ندارد اما نحوه آشنایی پیرمرد و همسرش که در طول سفر او و در قالب عکس به نمایش گذاشته می‌شود مطابق فرهنگ جامعه ما نیست و ممکن است برای برخی خانواده‌ها ایجاد حساسیت کرده و برای فرزندمان ابهاماتی ایجاد شود، دلیل انتخاب این رده سنی پیچیدگی‌های روایی داستان است، همچنین مراحل بازی از منظره‌های زیبا و روز شروع شده و در لحظاتی که شخصیت بازی زندگی‌اش را به‌خاطر عشق به دریانوردی رها می‌کند با منظره‌های تیره و باران و موسیقی متفاوت مواجه می‌شویم که برای کودکان خیلی کم سن‌وسال و کسانی که تجربه جدایی و ازدست‌دادن عزیزان را دارند ممکن است ناراحت‌کننده باشد. معماهای بازی با بالا و پایین کشیدن منظره‌ها و ضربه‌زدن به نقطه‌ای که پیرمرد نیاز است حرکت کند، حل می‌شود به همین جهت پیچیدگی ندارد اما گاهی نیازمند همراهی والدین است. برای ذخیره‌سازی مراحل بازی نیازمند اتصال به اینترنت هستیم.

خلاصه‌ی آن: بازی مفاهیم عمیق زندگی همچون عشق و شکست و تغییر مسیر زندگی را در قالب تصاویری زیبا به نمایش می‌گذارد، در طول بازی سؤالاتی برای فرزندمان به جهت نوع روایت داستان پیش آید که نیازمند است با حوصله به این سؤالات پاسخ داده شود.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

جز بازی‌هایی است که حتماً پیشنهاد می‌کنیم در کنار فرزندان خود لحظاتی را به بازی بگذرانید و از صحنه‌های زیبایی که بازی‌ساز خلق کرده لذت ببرید.

 ابتدای گفتگو را می‌توان با اولین بخش بازی که خانه پیرمرد است شروع کنیم، خانه عجیب با ستون‌های ناهموار اما با منظره زیبا و دوست‌داشتنی در لب صخره‌ای روبه‌دریا. از کودک خود سؤال کنیم که به نظرش این خانه محکم و استوار است؟ سپس در مورد مفهوم واقعی زندگی و اینکه دلبستگی‌های دنیا و مادیات مانند خانه پیرمرد، دارای منظره زیبا اما ناپایدار هستند صحبت کنیم.

در مورد ارزش خانواده که بزرگ‌ترین نعمت و سرمایه هر فردی است و لذت‌های دیگر دنیا بعد از رسیدن، شیرینی اول را ندارند و فانی و گذرا هستند، گفتگو کنیم.

در مورد سفر و خاطرات مشترک خودمان گفتگو کنیم و از او سؤال کنیم که دوست دارد پیاده سفر کند یا با وسیله‌های نقلیه سفر کند.

 اگر درباره نحوه آشنایی و پوشش شخصیت زن در بازی و ازدواج آنها برایش سؤالی پیش آمد ابتدا از فرزندمان می‌پرسیم که نظر خودش چیست تا بدانیم در این زمینه چقدر اطلاعات دارد سپس به حسب اطلاعات کودک به او پاسخ می‌دهیم.

 بعضی مراحل بازی نیازمند صبوری و دقت بیشتری است که برای اینکه کودک کلافه نشود بهتر است همراهی‌اش کنیم تا مسیر درست را پیدا کند.

 والدینی که کودکشان جدایی را تجربه کرده‌اند یا در آستانه جدایی از یکی از والدین هستند، توجه داشته باشند باتوجه‌به انتهای بازی که پیرمرد به‌سوی همسر و فرزندش برمی‌گردد شاید این امید در کودک ایجاد شود که خانواده‌اش دوباره کنار هم جمع خواهند شد به همین دلیلی این مسئله نیازمند مدیریت و گفتگوی شفاف و صمیمانه با کودک است.

 باتوجه‌به پایان تلخ بازی می‌توان در مورد اهمیت ازدست‌ندادن فرصت‌ها در زندگی صحبت کنیم.

خلاصه‌ی آن: در مورد ارزش خانواده که بزرگ‌ترین نعمت و سرمایه هر فردی است و لذت‌های دیگر دنیا بعد از رسیدن، شیرینی اول را ندارند و فانی و گذرا هستند، گفتگو کنیم.

ادامه متن

ماجرای بازی

سفر پیرمرد، یک بازی ماجراجویی، معمایی است که داستان زندگی، ازدست‌دادن‌ها، آشتی و امید را روایت می‌کند. بازی از آنجا شروع می‌شود که پستچی نامه‌ای را به پیرمردی که در لبه صخره‌ای کنار دریا زندگی می‌کند تحویل می‌دهد. آنچه در نامه است نشان داده نمی‌شود. تنها چیزی که مشخص است این است که به‌اندازه‌ای مهم است که پیرمرد را فوراً به یک سفر بکشاند. کوله‌پشتی و چوب‌دستی‌اش را بگیرد و راهی سفر شود. بازیکن سفری صمیمانه را همراه با حل پازل‌هایی بدون پیچیدگی زیاد آغاز می‏کند. روایتی تصویری همراه با قصه‌هایی از زندگی پیرمرد که لحظات گران‌بهای زندگی، رؤیاهای از بین رفته و برنامه‌های تغییریافته او را در قالب تصاویر زیبا در حین سفر و استراحت پیرمرد روایت می‌کند. بازیکن برای کنترل شخصیت بازی فقط کافی است به جایی که می‌خواهد پیرمرد حرکت کند ضربه بزند. بازیکن نیاز به حل برخی از معماهای محیطی دارد تا بتواند به مسیرش ادامه دهد. در بعضی موارد نیاز است پستی‌وبلندی منظره‌ها، بالا یا پایین کشیده شود تا مسیری برای حرکت کاراکتر پیدا شود. نکته‌ای که وجود دارد بخشی که پیرمرد روی آن ایستاده قابلیت حرکت ندارد به همین دلیل حل کردن بعضی مراحل نیازمند حوصله و صبر است. شخصیت اصلی بازی جز ارتش نیروی دریایی است که در مهمانی با دختری آشنا شده و با هم ازدواج می‌کنند اما عشق سفر و دریا باعث می‌شود که زندگی‌اش را در بهترین شرایط رها کرده و دل به دریا بزند.

داستان سفر پیرمرد از طریق متن یا گفتگو روایت نمی‌شود. مسافر مسن با نشستن روی نیمکت‌ها و تماشای مناظر، پاهای خود را استراحت می‌دهد. آنچه می‌بیند او را به یاد لحظات خاصی از زندگی‌اش می‌اندازد و بازیکن داستان را از این طریق می‌شناسد. پس از فراز و نشیب‌های زیادی که در بازی مانند زندگی واقعی پیرمرد وجود دارد او به خانه همسرش که در بستر بیماری و مرگ است می‌رسد و لحظات آخر زندگی را در کنارش سپری می‌کند. آخرین بخش بازی پدربزرگ در کنار هر دو عشق زندگی‌اش یعنی دختر و نوه‌اش و قایقی در دریای زیبا مشاهده می‌شود.

ادامه متن

جزئیات بازی

سیستم عامل(ها): ویندوز، اندروید، نیتندو سوئیچ، آی او اس، پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس 1
نام ناشر: Broken Rules Interactive Media GmbH
نام توسعه‌دهنده: Broken Rules Interactive Media GmbH
تاریخ انتشار: 17/05/2017 – 06/03/1396
تاریخ آخرین به روزرسانی: 9/12/2020  برای IOS
2019/5/6  برای اندروید
30/04/2019 - PlayStation 4
30/04/2019 - Nintendo Switch
نیاز به اینترنت: آفلاین است اما با اتصال به اینترنت امکانات بیشتری فعال می‌شود.
امکانات آنلاین: ذخیره‌سازی
امکان بازی به‌صورت چندنفره محلی: ندارد.
نشان‌ها: سلامت، همراهی با والدین.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه