• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

رستم : سرزمین دیوها (آنلاین)

رستم : سرزمین دیوها (آنلاین)

بررسی تخصصی بازی

author-img

توسط : محمدحسین محقق ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

15 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

نبرد با دیو‌ها علاوه بر ترسی که به واسطه‌ی ظاهر و حمله آن‌ها می‌تواند در بازیکن ایجاد کند خشونت را نیز به بازیکن منتقل می‌کند. به ویژه باید توجه داشت که در نبرد آنلاین بازیکن باید بازیکنان دیگر را حذف کند و در تمام این مراحل جایزه که جنبه‌ی مشوق دارد می‌گیرد. زمینه‌ی داستانی بازی می‌تواند کمی آموزنده باشد. میزان مصرف‌گرایی بازی نیز به واسطه‌ی تبلیغات متعدد و روند کند ارتقا و ترغیب بازیکن با تخفیف‌های مدت‌دار بالا است.

سال 1398 جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

بازیکن باید در این بازی با دیوها بجنگد و آن‌ها را بکشد. همچنین دیوها نیز به بازیکن حمله می‌کنند تا او را بکشند. البته کشتن دیوها و کشته شدن توسط آن‌ها فاقد جزئیات و خون‌ریزی است. همچنین در بخش آنلاین بازی، بازیکن با دیگر بازیکنان رقابت می‌کند و باید با جنگیدن و کشتن آن‌ها پیروز شود و در ازای آن نیز جایزه دریافت می‌کند که جنبه‌ی مشوق برای بازیکن را دارد.

جزئیات
ترس

دیوهایی که بازیکن باید آن‌ها را بکشد طراحی ترسناکی دارند. بازیکن باید هم زمان با تعداد زیادی از دیوها مبارزه کند و مورد حمله‌ی گسترده‌ی آن‌ها از همه طرف مواجه می‌شود. در حین مبارزه با دیو‌ها زمانی که ضربه می‌زنند صدای نسبتاً خشنی از خود در می‌آورند. همچنین در یکی از نقشه‌های بازی به اسم «جهنمی»، بازیکن باید در یک محیط نسبتاً ترسناک مبارزه کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

این بازی تصویری که از رستم ارائه می‌دهد با داستان‌های تاریخی که جزوی از فرهنگی ایرانی است تفاوت دارد و می‌تواند این تصویر غلط جایگزین داستان رستم و شاهنامه در ذهن بازیکن شود. همچنین رستم و دیوها قدرت‌های جادویی دارند. در بخش بازی آنلاین تصاویری که برای لوگوی بازیکن وجود دارد تصاویر خشنی است. همچنین در این بخش صندوقچه‌ای به بازیکن داده می‌شود که جایزه‌ی آن شانسی است. شانس از این جهت که به عزت نفس بازیکن لطمه وارد می‌کند و آن را جایگزین عوامل اصلی موفقیت می‌کند برای بازیکنان زیر نه سال که اثر بیشتری این معیار می‌گیرند مناسب نیست.

ادامه متن
جزئیات
مصرف گرایی

در بخش‌های مختلف این بازی آیتم‌هایی وجود دارد که بازیکن می‌تواند با تماشای تبلیغ از آن‌ها استفاده کند. بخش دیگری از تبلیغات نیز هستند که قابل کنترل نمی‌باشند و بدون خواست بازیکن نمایش داده می‌شوند و بازیکن برای حذف آن‌ها باید از خرید درون برنامه‌ای استفاده کند و یا اینترنت دستگاه خود را قطع کند. این بازی نیز مانند اکثر بازی‌ها بخش خرید درون برنامه‌ای با آیتم‌های بسیار زیادی دارد. یکی از آیتم‌های خرید درون برنامه‌ای تخفیف‌های مدت دار آن است که معلوم نیست بعداً چه زمانی دوباره در اختیار بازیکن قرار بگیرد و همین مسئله باعث ترغیب و تحریک بازیکن با استفاده از خرید درون برنامه‌ای می‌شود. نکته‌ی دیگر درآمد کم بازی است که بازیکن را به سمت خرید درون برنامه‌ای ترغیب می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ارزش یاددهی

در این بازی، بازیکن در حد اسم با رستم آشنا می‌شود. البته دیوها را هم می‌توان اشاره‌ای به هفت‌خوان رستم و مبارزه‌ی او با دیوها دانست.

جزئیات
آسانی بازی

نحوه‌ی انجام بازی و بخش‌های مختلف آن در ابتدای بازی به خوبی به بازیکن آموزش داده می‌شود و باعث می‌شود بازیکن برای شروع بازی دشواری زیادی نداشته باشد. این قسمت در بخش تنظیمات بازی نیز وجود دارد تا بازیکن در صورت نیاز بتواند از آن مجدداً استفاده کند. جاگذاری دکمه‌های بازی مناسب و خوب است. اما مشکلی که وجود دارد حرکت سخت و غیر دقیق کاراکتر اصلی بازی (رستم) است. به همین جهت انجام بازی با مقداری سختی همراه است. بخش دیگری که باعث سختی بازی می‌شود ارتقای سخت تجهیزات بازیکن است. روند بیشتر شدن قدرت دیوها از ارتقای تجهیزات بازیکن سریع‌تر است و همین مساله باعث می‌شود با بالا رفتن مراحل بازی کشتن دیوها سخت‌تر باشد. بازیکن باید هر مرحله را در مدت زمان مشخصی پیروز شود. همین مساله در کنار ارتقای کند تجهیزات باعث می‌شود پیروزی در مراحل بالاتر سخت‌تر باشد. البته در قسمت جوایز روزانه تعدادی سکه‌ی ارتقا و سکه‌ی معمولی جایزه داده می‌شود که می‌تواند به ارتقای تجهیزات کمک کند. نکته‌ی بعدی بخش آنلاین بازی است. در این بخش بازیکن باید با بازیکنان دیگر به صورت آنلاین بازی کند و ممکن است با حریف‌های قوی‌تر از خود یا حریف‌هایی با مهارت بالا برخورد کند و پیروزی در این بخش سخت باشد. به همین جهت یک درجه سختی به بازی اضافه می‌شود. آیتمی که می‌توان به ساده‌تر شدن پیروزی کمک کند معجون‌های کمکی بازی است که هرکدام کار به خصوصی را انجام می‌دهند. با شرکت در هر مبارزه تجهیزات بازیکن خراب می‌شود و اگر تعداد مبارزه‌ها از تعداد مجاز بیشتر شود بازیکن باید تجهیزات خود را تعمیر کند. در بخش آنلاین بازی تعداد دفعاتی که بازیکن می‌تواند بازی کند محدودیت دارد و برای انجام مجدد آن باید مدت زمانی را صبر کند.

ادامه متن
جزئیات
بازی پذیری

این بازی دو نوع کلی دارد که یک نوع آن بازی آفلاین است که در آن باید دیوها را بکشد. در این نوع، بازیکن علاوه بر جوایزی که دریافت می‌کند امتیازی هم به دست می‌آورد که در جدول رتبه بندی بازی مؤثر است. کشتن دیوها و مبارزه با بازیکنان دیگر و حذف آن‌ها علاوه بر اینکه رتبه به دست می‌آورد رقابتی با دیگر بازیکنان دارد که برای بازیکنان رقابت‌جو پسند جذابیت دارد. همچنین در بخش مرحله‌ای سطوح مختلفی از چالش وجود دارد که هر سطح جایزه‌ای جداگانه دارد. در آخر رقابت با بازیکنان دیگر در بخش آنلاین برای بازیکنان معاشرت‌جو پسند جذابیت دارد.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

بازی «رستم» یک بازی اکشن است که در آن بازیکن در نقش رستم باید به نبرد با دیوها برود. همچنین در قسمت آنلاین بازی این امکان را دارد تا با بازیکنان دیگر رقابت کند. برای پیروزی در بازی بازیکن باید دیوها و دیگر بازیکنان را بکشد و نمایی که در این بازی از مبارزه با شمشیر و کشتن آن‌ها وجود دارد باعث می‌شود این بازی، بازی خشنی باشد. صدای دیوها در نبرد، حمله‌ی گسترده‌ی آنان، ظاهر دیو‌ها و یکی از زمین‌های بازی رنگ و بویی از ترس را به بازی می‌دهد. دریافت جایزه به صورت شانسی از صندوقچه‌های شانس و تماشای تبلیغ به این جهت که از شانس بهره می‌برد برای بازیکنان زیر نه سال مناسب نیست. علت آن هم این است که شانس می‌تواند جایگزین عوامل اصلی موفقیت در ذهن کودک بشود و به عزت نفس او لطمه وارد کند. روایت اصلی بازی با داستان شاهنامه و رستم تفاوت دارد. دیوها و رستم دارای نیروهای ماورایی و جادویی هستند و این تغییر روایت ممکن است به فرهنگ ایرانی لطمه وارد کند و داستان قدیمی و اصیل ایرانی که بخشی از فرهنگ جامعه ما را شکل می‌دهد را مورد خدشه قرار می‌دهد. هر چند که وجود دیوها در بازی می‌تواند اشاره‌ای هم به هفت خوان رستم و مبارزات او با دیوها نیز باشد و از این منظر دارای نکته‌ای آموزنده نیز باشد. نکته‌ی آخر درباره شدت مصرف گرایی بازی است. آیتم‌های زیادی در بازی وجود دارد که بازیکن با تماشای تبلیغ می‌تواند آن‌ها را به دست بیاورد. بخشی از تبلیغات بازی نیز قابل کنترل کردن نیستند و بازیکن برای حذف آن‌ها باید از قسمت خرید درون برنامه‌ای گزینه‌ی عدم نمایش تبلیغ را خریداری کند یا اینترنت دستگاه را قطع کند. تخفیف‌های مدت دار در کنار روند کند ارتقای تجهیزات ممکن است بازیکن را به سمت خرید درون برنامه‌ای سوق دهد.

خلاصه‌ی آن:

نبرد رستم با دیو‌ها یا بازیکنان دیگر در بخش آنلاین باعث ایجاد خشونت در بازی شده است. یکی از زمین بازی‌ها و ظاهر دیوها باعث شده است بازی کمی ظاهر ترسناک داشته باشد. تبلیغات و روند بازی به سمت خرید درون برنامه‌ای باعث مصرف گرایی بالای بازی شده است.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

محوریت اصلی بازی نبرد با دیوها و مبارزه‌ی تن به تن با بازیکنان دیگر است. همین مساله باعث ایجاد خشونت در بازی است. پیشنهاد می‌کنیم اگر فرزندتان کمی پرخاشگر شده است بازی‌های این چنینی را از دسترس او خارج کنید.

زمینه‌ی داستانی بازی درباره‌ی رستم و نبرد او با دیوها است. این مساله می‌تواند اشاره‌ای به نبرد رستم و دیوها داشته باشد. می‌توانید از فرصت استفاده کنید و او را تشویق به خواندن شاهنامه بکنید. پیشنهاد دیگر هم این است تا با هم در فضای خانواده شاهنامه خوانی داشته باشید تا از نکات آموزنده‌ی شاهنامه هم بتوانید استفاده کنید.

پیشنهاد آخرمان این است تا درباره‌ی خرید درون برنامه‌ای با فرزندتان صحبت کنید. برای شروع می‌توانید به آن‌ها یادآور شوید که نیاز به یک وسیله علتی است که باعث خرید آن می‌شود. همچنین با توجه به رده‌ی سنی بازی، فرزند شما احتمالاً در سنی است که لازم است تا کمی مدیریت اقتصادی برای زندگی را یاد بگیرد. پیشنهاد می‌کنیم تا با آن‌ها در این باره با صحبت به آن‌ها آموزش دهید. حتی اگر این امکان را بتوانید فراهم تا با در اختیار قرار دادن مقداری سرمایه او را تشویق کنید تا از آن برای رشد سرمایه‌ی خود استفاده کند و در این مسیر او را راهنمایی کنید.

خلاصه‌ی آن:

شدت بالای مصرف گرایی در این بازی ایجاب می‌کند تا درباره خرید درون برنامه‌ای و ضرورت خریدکردن در موارد نیاز با فرزندتان صحبت کنید. همچنین اگر خشونت این بازی می‌تواند باعث پرخاشگر شدن فرزندتان شود خوب است بازی‌هایی از این دست را از دسترس او خارج کنید.

ادامه متن

ماجرای بازی

رستم در این بازی به نبرد دیوها می‌رود. بازیکن که در نقش رستم است باید در سه بخش مرحله‌ای، امتیازی و چالش روزانه به نبرد دیوها برود. همچنین در بخش آنلاین بازی این امکان وجود دارد تا بازیکن با دیگر بازیکنان وارد نبرد شود. برای مبارزه‌ی بهتر و به دست آوردن پیروزی لازم است تا تجهیزات خود را ارتقا دهد. برای این کار به سکه‌ی ارتقا نیاز دارد که می‌تواند از جوایز بازی آن‌ها را به دست بیاورد و یا در قسمت جایزه روزانه به آن‌ها دست پیدا کند. برای خرید تجهیزات جدید بازیکن به نوع دیگری سکه نیاز دارد که آن‌ها را هم می‌تواند علاوه بر جوایز پیروزی در بازی و جوایز روزانه با تماشای تبلیغ نیز به دست بیاورد. البته این امکان نیز وجود دارد تا با استفاده از قسمت خرید درون برنامه‌ای نیز این سکه‌ها را به دست بیاورد. سختی به دست آوردن این سکه‌ها ممکن است بازیکن را به سمت خرید درون برنامه‌ای سوق دهد. تجهیزاتی که بازیکن خریداری می‌کند تعداد دفعات مشخصی را با آن‌ها می‌تواند در مبارزات شرکت کند و پس از آن نیاز است تا آن‌ها را با پرداخت سکه تعمیر کند و یا از قسمت خرید درون برنامه‌ای تعمیر نامحدود را خریداری کند تا دیگر نیازی به تعمیر نداشته باشد. در قسمت مرحله‌ای بازیکن باید مراحل بازی را در زمان مشخصی با کشتن دیوها ببرد و جایزه دریافت کند. اما در قسمت امتیازی بازیکن باید در هر موج حمله دیوها را بکشد و با کشتن تمام دیوهای یک موج زمان او تمدید می‌شود و تعدادی دیو جدید از زمین بیرون می‌آیند و در نهایت امتیازی که در این قسمت به دست می‌آورد در جدول امتیازات رتبه‌ی او را مشخص می‌کند و اگر جزو رتبه‌های برتر باشد انتهای هر ماه تعدادی سکه‌ی جایزه دریافت می‌کند. بخش چالش روزانه‌ی بازی در حال حاضر چالشی برای بازی کردن ندارد اما ممکن است در آینده چالش‌های این قسمت نیز فعال شوند. آخرین نکته‌ی بخش آفلاین بازی نقشه‌های بازی است که بازیکن می‌تواند با پرداخت تعدادی سکه زمین بازی جدید خریداری کند و با توجه به زمین بازی، مقدار جایزه‌ای هم که دریافت می‌کند متفاوت است. با هر پیروزی مقداری به درجه‌ی بازیکن اضافه می‌شود که سطح او را مشخص می‌کند. بازیکن با ورود به سطح دو می‌تواند در مسابقات آنلاین شرکت کند. بر اساس سطح بازیکن، او در لیگ‌های متفاوتی حضور پیدا می‌کند که جوایز آن‌ها نیز در انتهای فصل متفاوت است. تعداد دفعات مبارزه‌ی آنلاین محدودیتی به نام انرژی دارد. در صورتی که انرژی بازیکن تمام شود او سه راه دارد. اول اینکه صبر کند تا انرژی او مجدداً پر شود. راه دوم پرداخت تعدادی سکه است و راه آخر نیز تماشای تبلیغ است. برای هر مبارزه، بازیکن به سه عدد انرژی نیاز دارد و در کل نیز بیست عدد انرژی دارد. قبل از شروع مبارزه، می‌توان با تماشای تبلیغ یک معجون به‌صورت شانسی به دست آورد. معجون‌های بازی ویژگی‌های مختلفی را برای بازیکن به وجود می‌آورد که می‌تواند در مبارزات به او کمک کند. در نهایت بازیکن با به دست آوردن تعداد مشخصی پیروزی صندوقچه‌ای جایزه می‌گیرد که به‌صورت شانسی آیتم‌هایی را می‌تواند از آن‌ها به دست بیاورد.

ادامه متن

جزئیات بازی

سیستم عامل(ها): Android

نام توسعه دهنده: استاربند

تاریخ آخرین به روزرسانی: 07/05/2020 --13/02/1399

نیاز به اینترنت: بدون نیاز به اینترنت می‌شود بازی کرد اما با اتصال به اینترنت امکانات بیشتری فعال می‌شود.

امکانات آنلاین: خرید، تماشای تبلیغ، لیگ، دعوت به عضویت در شبکه‌ها اجتماعی، جدول رتبه بندی، رویداد، ذخیره سازی

امکان بازی به صورت چند نفره محلی: ندارد.

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد