• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

تب آشپزی

تب آشپزی

بررسی تخصصی بازی cooking fever

author-img

توسط : زینب پرورش ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

از بازی‌های آنلاین بسیار پرطرفدار است که بازیکن در نقش یک آشپز حرفه‌ای عمل می‌کند و باید علاوه‌بر آشپزی، مدیریت خوبی هم برای اداره‌ی رستوران داشته باشد. بازیکن باید سفارش‌های مشتری‌ها را به‌ترتیب آماده کند و تحویل دهد و با سرعتِ‌عمل خود مشتری‌ها را راضی نگه دارد. رستوران‌های مختلف با انواع غذاهای متنوع و مراحل چالش‌برانگیز تقریباً تمامی سلیقه‌ها را در بازی پوشش می‌دهد.

سال ۲۰۱۵ جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

گرافیک بسیار جذاب و شبیه‌سازی واقعی _ بیش از 1000 غذا برای پختن با استفاده از 2250 ماده‌ی اولیه - 27 مکان منحصربه‌فرد برای آشپزی - بیش از 1000 سطح برای تکمیل
جزئیات
مصرف گرایی

در بازی شاهد تبلیغات متعدد هستیم. در مراحلی از بازی با ردکردن تبلیغ امتیاز موردنظر به بازیکن داده نمی‌شود. با خرید مواد غذایی جدید، بازی جلوتر می‌رود و بازیکن مجبور نیست با بازی‌کردن قفل مراحل را باز کند.

جزئیات
ارزش یاددهی

اگر بازیکن نتواند به‌موقع غذا را از روی گاز بردارد، غذا می‌سوزد و باید آن را در سطل زباله بیندازد و درادامه چند امتیاز از او کسر می‌شود. این اتفاق در ذهن بازیکن منفی‌جلوه‌دادن اسراف و هدردادن مواد اولیه تلقّی می‌شود و سعی می‌کند طوری رفتار کند که کمتر باعث از دست‌رفتن مواد اولیه و اسراف شود. از طرفی توجه به مدیریت زمان برای تحویل‌دادن غذا به مشتری‌ها و توجه به ترتیب سفارش‌ها و راضی‌نگه‌داشتن مشتری‌ها به سرعتِ‌عمل و مدیریت ذهنی بازیکن کمک می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
آسانی بازی

با ورود به بازی، روی صفحه‌نمایش، یک آشپز راهنما ظاهر می‌شود که بازیکن را در استفاده از امکانات آشپزخانه کمک و راهنمایی می‌کند. با اضافه‌شدن امکانات جدید نیز این کمک‌آشپز به راهنمایی خود ادامه می‌دهد.

جزئیات
بازی پذیری

بازی کاملاً آنلاین است، محیط بازی کاملاً شبیه‌سازی‌شده است و بازیکن با بازیکنان دیگر در ارتباط نیست. به‌همین‌دلیل برخلاف دیگر بازی‌های آنلاین، معیار معاشرت‌جویی را دریافت نمی‌کند. بازیکن با چالش‌های زیادی مواجه می‌شود. مثل اضافه‌شدن مواد اولیه، افزایش هم‌زمان تعداد مشتری‌ها و... که برای بازیکنان دستاوردجو می‌تواند جذّاب و اعتیادآور محسوب شود.

آنچه لازم است والدین بدانند

«تب آشپزی» یک بازی در سبک آشپزی، تفنّنی، لذّت‌بخش و درعین‌حال اعتیادآور است. بازیکن باید بتواند هم‌زمان با تهیه‌ی غذا، زمان را هم مدیریت کند. به‌مرور و با رونق‌گرفتن رستوران، مشتری‌ها زیاد می‌شوند و سفارش‌ها بالا می‌رود.

شاید راضی نگه‌داشتن مشتری‌ها در صف انتظار یکی از چالش‌های اصلی بازی باشد. نواری عمودی در کنار مشتری وجود دارد که به‌مرور و براساس زمانی که از سفارشش می‌گذرد کم می‌شود. بازیکن باید مراقب باشد نوار مشتری خالی نشود. چون دراین‌صورت امتیاز کمتری دریافت می‌کند.

این مورد می‌تواند برای بازیکن کمی استرس‌زا باشد. اگر نتواند به‌موقع غذا را به مشتری برساند یا غذایش روی گاز بسوزد، ممکن است بسیار ناامید شود. به‌همین‌دلیل پیشنهاد می‌شود بازیکن از قبل تعدادی نان یا برگر را آماده داشته باشد تا با سفارش مشتری زمان کم‌تری از دست بدهد. در ابتدا و در مراحل اول مواد اولیه‌ی آشپزی بسیار محدودی در اختیار بازیکن قرار داده شده است.

برای جمع‌آوری مواد اولیه‌ی بیشتر و متنوع‌تر می‌توان صبر کرد و مراحل را به‌ترتیب گذراند و آن‌ها را دریافت کرد. اما می‌توان با خرید درون‌برنامه‌ای هم پول مواد را پرداخت کرد. با توجه به تنوع غذایی زیاد و درگیربودن بازیکن با انواع غذا و طبخ آن‌ها، ممکن است بازیکن احساس گرسنگی کند و متمایل به خوردن غذاهای فوری موجود در بازی شود.

خلاصه: راضی‌نگه‌داشتن مشتری و مدیریت زمان از اصلی‌ترین چالش‌های بازی است. اگر آشپز نتواند غذا را به‌موقع به مشتری برساند یا مواد روی گاز بسوزد، امتیاز کمی کسب می‌کند. خرید درون‌برنامه‌ای برای فعّال‌کردن امکانات آشپزی وجود دارد.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

با توجه به روحیه‌ی کسب‌وکاری در این بازی، درمورد شغل موردعلاقه یا اهداف و ایده‌های درآمدزای فرزندتان با او صحبت کنید.

ببینید او به چه حرفه‌ای علاقه دارد و برای هدفش چقدر زمان و انرژی می‌گذارد؟

در بازی دقت کنید که او برای مدیریت رستورانش چه استراتژی‌ای دارد؟ تابه‌حال غذاهای زیادی را سوزانده است؟ برای اینکه مشتری‌ها حس بهتری در رستورانش داشته باشند چه کاری انجام می‌دهد؟

به دلیل اعتیادآوربودن بازی، درمورد زمان مناسب و منطقی برای پرداختن به بازی‌های دیجیتال نیز با فرزندتان صحبت کنید.

درصورتی‌که فرزندتان از پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای برای تهیه‌ی مواد اولیه یا سپری‌کردن مراحل استفاده می‌کند، از او درباره‌ی هدفش از بازی‌کردن سؤال کنید. بازی را برای لذّت‌بردن بازی می‌کند یا برای طی کردن مراحل؟

خلاصه: به دلیل اعتیادآوربودن بازی، درمورد زمان مناسب و منطقی برای پرداختن به بازی‌های دیجیتال با فرزندتان صحبت کنید.

ماجرای بازی

در این بازی، بازیکن در نقش یک آشپز حرفه‌ای عمل می‌کند که در عینِ آشپزی و ارائه‌ی خدمات به مشتری‌ها، باید مدیریت خوبی هم داشته باشد. بعد از ورود به بازی، روی صفحه‌نمایش یک کمک‌آشپز ظاهر می‌شود و امکانات مورداستفاده‌ی بازیکن را به او یاد می‌دهد. برای مثال به نان ساندویچ اشاره می‌کند و سپس به بشقاب روی میز؛ یعنی باید نان روی بشقاب بگذاری. یا به برگر اشاره می‌کند سپس به نان؛ یعنی برگر را لای نان بگذار و تحویل مشتری بده.

در مراحل اول، امکانات آشپز بسیار کم است. مثلاً در مرحله‌ی اول فقط دو نوع نان ساندویچی و یک برگر و هات‌داگ دارد. بازیکن باید برگرها را سرخ کند و براساس تعداد تقاضای مشتری‌ها تحویل بدهد.

کنار هر مشتری یک نوار قرار دارد که به‌منزله‌ی صبر مشتری است. آشپز باید حواسش را جمع کند قبل از تمام‌شدن یا کم‌شدن نوار، سفارش را به دست مشتری برساند. درغیراین‎‌صورت امتیاز نمی‌گیرد.

بازی مراحل بسیار زیادی دارد و تنوع بسیار بالای آن می‌تواند همه‌ی سلیقه‌ها را راضی کند. انواع و اقسام رستوران‌های مختلف با طبع‌های غذایی گوناگون. درواقع هر رستوران به‌منزله‌ی یک مرحله است و در هر مرحله مراحل بسیار زیادی برای گذراندن وجود دارد.

مثلاً در رستوران اول، ابتدا فقط دو نان و یک برگر و هات‌داگ در اختیار آشپز است. اما رفته‌رفته و در مراحل بعد به این امکانات اضافه می‌شود. مثلاً کاهو، آبمیوه، گوجه و... روی میز آشپز قرار می‌گیرد و او امکانات بیشتری برای ارائه‌ی خدمات به مشتری‌ها دارد.

البته با خرج‌کردن سکه‌ یا خرید درون‌برنامه‌ای هم می‌شود این امکانات را فعّال کرد. در حین آشپزی بازیکن باید حواسش را جمع کند که غذایش روی گاز نسوزد. چون علاوه‌بر ازدست‌دادن مشتری، با سوختن غذا باید آن را در سطل آشغال بیندازد که این کار از امتیاز او کم می‌کند.

پیشنهاد می‌شود برای سرعت‌بخشی به بازی یا راضی‌نگه‌داشتن مشتری‌ها، قبل از آمدن مشتری آشپز نان‌ها را آماده کند و برگر و... را سرخ کند که در زمان تحویل صرفه‌جویی شود. با زیادشدن و هم‌زمان‌شدن مشتری‌ها و سفارش‌های متعدد، چالش بازی بالا می‌رود و بازیکن باید علاوه‌بر سرعت عمل و توجه به جزئیات سفارش مشتری مدیریت خوبی هم اعمال کند.

ادامه متن

جزئیات بازی

سیستم عامل(ها): ios-android

نام ناشر: Nordcurrent

توسعه‌دهنده: Nordcurrent

تاریخ آخرین به‌روزرسانی: 99/11/13-2021/2/1

نیاز به اینترنت: دارد و کاملاً آنلاین است.

امکانات آنلاین: خرید –تماشای تبلیغ –دعوت به عضویت در شبکه‌ی اجتماعی (فیس‌بوک)

امکان بازی به‌صورت چندنفرِ محلی: ندارد.

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد