• امروز : ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

بیش از حد پخته شده

بررسی تخصصی بازی Overcooked

بیش از حد پخته شده

author-img

توسط : محمدحسن سلطانپور ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

بازی «بیش از حد پخته شده» به دلیل سبک کارتونی و نوآورانه‌ی خود به‌عنوان یک بازی چند نفره‌ی رایانه‌ای، بسیار مورد استقبال خانواده‌ها و همچنین جمع‌های دوستانه قرار گرفت. بازیکنان در نقش چند آشپز با یکدیگر همکاری می‌کنند تا در هر مرحله بتوانند سفارش‌های بیشتری را در زمان محدود آماده کنند. بازیکنان باید مواد غذایی را خرد کنند، بپزند و تحویل مشتری دهند اما باید مراقب باشند غذا نسوزد. شاید خیلی راحت به نظر می‌رسد، اما این‌طور نیست.

سال 2016 جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
برنده جایزه BAFTA، برنده جایزه TIGA 2016، فینالیست جشنواره بازی‌های مستقل، نامزد جایزه در SXSW، نامزد جایزه در TGA 2016، منتخب EuroGamer
جزئیات
ترس

داستان بازی روایتگر نابودی قریب‌الوقوع جهان به دست یک غول ماکارونی سیری ناپذیر است. شهر در حال سوختن در آتش است و شما باید برای غول ماکارونی گرسنه، عصبانی و زشت، به سرعت غذا آماده کنید. در انتهای بازی غول ماکارونی از خوردن زیاد منفجر می‌شود.

جزئیات
ارزش یاددهی

بازی فعالیت‌های آشپزی را در یک رستوران شبیه‌سازی می‌کند و بازیکنان با پیچیدگی‌های این شغل آشنا می‌شوند. در حالت چند نفره، بازیکنان برای پیشبرد اهداف بازی چاره‌ای جز همکاری ندارند.

جزئیات
آسانی بازی

هرچند یادگیری بازی راحت است و نیازی به زدن دکمه‌های متعدد و متنوع نیست اما زمان هر مرحله محدود است و بازیکنان باید کارها را با سرعت انجام دهند. همچنین در حالت چندنفره، بازی پیچیده‌تر می‌شود و بازیکنان تقسیم وظایف می‌کنند و هر یک باید بتواند به‌موقع وظایف خود را انجام دهد.

جزئیات
بازی پذیری

یک بخش رقابتی در بازی وجود دارد که بازیکنان می‌توانند برای کسب امتیاز بالاتر با هم رقابت کنند. امتیاز مراحل در نهایت با تعداد ستاره‌ها مشخص می‌شود. بازیکنان دست‌یابنده‌پسند می‌توانند برای کسب تمام ستاره‌ها تلاش کنند. بازی دارای حالت چند نفره‌ی محلی است و بازیکنان باید برای کسب امتیاز بالاتر، نقشه بریزند و با یکدیگر همکاری کنند.

آنچه لازم است والدین بدانند

بازی «بیش از حد پخته شده» می‌تواند گاهی اوقات بیش از حد سخت و دیوانه‌وار شود. بازیکنان باید همزمان به انجام چند کار فکر کنند و آماده باشند تا با پایان یک کار، کار دیگری را شروع کنند و یا وسط پخته شدن غذا، گوجه‌ها را برای سفارش بعدی خورد کنند، ظرف‌ها را بشویند و یا آتشی را که در گوشه‌ی آشپزخانه زبانه کشیده، خاموش کنند. هر مرحله نیز پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و بازیکنان باید برای تغییرات سریع در محیط بازی آماده باشند، مانند آتش‌سوزی، جابه‌جایی زمین و ... . در حالت چندنفره حتی سخت‌تر هم می‌شود، چراکه هرکدام از بازیکنان تنها به بخشی از آشپزخانه دسترسی دارد و باید وظایف خود را به‌موقع انجام دهد. اما همه‌ی این‌ها بازی را جذاب‌تر و خنده‌دارتر می‌کند. شاید بازیکنان موفق نشوند خیلی سریع بازی را تمام کنند و مجبور باشند چند بار هر مرحله را بازی کنند. در حالت تک‌نفره زمان هر مرحله بیشتر است و بازیکنان می‌توانند با تمرین، مهارت لازم را کسب کنند.

به غیر از صحنه‌ای که در ابتدای بازی، نابودی شهر و غول ماکارونی را نشان می‌دهد، فضای کلی بازی، شاد و کارتونی است.

خلاصه‌ی آن:

بازی «بیش از حد پخته شده» می‌تواند گاهی اوقات بیش از حد سخت و دیوانه‌وار شود. در حالت چندنفره، همکاری کردن کار را سخت‌تر هم می‌کند. اما با وجود فضای نسبتاً شاد و کارتونی آن و کمی تمرین، این بازی می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای یک بازی همکاری خانوادگی باشد.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

می‌توانید با فرزندان خود درباره‌ی تمرین و موفقیت گفتگو کنید. از آن‌ها بپرسید بعد از چه مقدار تلاش می‌توان از ادامه دادن ناامید شد؟ از آن‌ها بپرسید چه مقدار زمان نیاز دارند تا برای کاری که موفق به انجامش نشدند، دوباره تلاش کنند؟

درباره‌ی مفهوم چندوظیفگی صحبت کنید و از آنها بپرسید در زندگی واقعی چه موقعیت‌هایی وجود دارد که انسان نیاز پیدا می‌کند چند کار را هم‌زمان انجام دهد؟ از فواید و مضرات چندوظیفگی سؤال کنید.

درباره‌ی پیچیدگی‌های شغل آشپزی با فرزندتان گفتگو کنید و از آنها بپرسید به نظر آنها چه فعالیت‌های دیگری در یک آشپزخانه‌ی رستوران جریان دارد که در این بازی به آنها اشاره نشد؟

خلاصه‌ی آن:

می‌توانید با فرزندان خود درباره‌ی تمرین و موفقیت گفتگو کنید. از آن‌ها بپرسید بعد از چه مقدار تلاش می‌توان از ادامه دادن ناامید شد؟ از آن‌ها بپرسید چه مقدار زمان نیاز دارند تا برای کاری که موفق به انجامش نشدند، دوباره تلاش کنند؟

ادامه متن

ماجرای بازی

جهان در حال نابودی به دست یک غول ماکارونی گرسنه و عصبانی است و بازیکنان در نقش چند آشپز باید این غول را سیر کنند اما موفق نمی‌شوند. پادشاه شهر، بازیکنان را به سال‌ها قبل برمی‌گرداند تا مهارت کافی برای پختن غذا و سیر کردن این غول را به دست آورند. در نهایت بازیکنان با غول ماکارونی دوباره رودررو می‌شوند و این بار هر غذایی که او می‌خواهد را درست می‌کنند و غول پرخور منفجر می‌شود.

جز مرحله‌ی اول و آخر، دیگر خبری از غول ماکارونی نیست. در هر مرحله، بازیکنان باید با همکاری هم مواد غذایی را به‌درستی با هم ترکیب کنند و بعد آن‌ها را در دیگ بپزند یا در تابه سرخ کنند و مراقب باشند غذا نسوزد. زمان محدود است و بازیکنان باید سعی کنند تعداد سفارش‌های بیشتری را به دست مشتری برسانند اما بازیکنان با چالش‌هایی مثل آتش گرفتن محل کار، ظرف‌های کثیف و بسته شدن راه عبور مواجه می‌شوند. با پایان هر مرحله، بازیکنان سوار بر ماشین به شهری دیگر سفر می‌کنند تا در یک رستوران جدید کار کنند و چالش‌های جدیدی را با هم تجربه کنند، رستورانی در یک سفینه‌ی فضایی، روی کشتی یا کامیون، روی تکه یخ‌های شناور قطبی یا در بین گدازه‌های آتشفشانی و ... .

دو به‌روزرسانی برای بازی منتشر شده که به واسطه‌ی هرکدام مراحل و شخصیت‌های جدیدی به بازی اضافه می‌شود. دوباره پادشاه شهر (که یک پیاز است) بازیکنان را به مأموریت جدیدی اعزام می‌کند، شش مأموریت در جنگل و شش مأموریت در هوای برفی با حال و هوای کریسمس.

این بازی برای چندنفره بازی‌کردن طراحی شده اما می‌توان آن را به‌صورت تک‌نفره هم بازی کرد. ساختار برخی مراحل در حالت تک‌نفره و چندنفره، متفاوت است. در حالت تک‌نفره علاوه بر وقت بیشتر برای بازی، چیدمان مرحله به‌گونه‌ای است که بازیکن بتواند خود را به تمام نقاط آشپزخانه برساند، اما در حالت چندنفره، برخی مراحل، آشپزخانه به دو بخش تقسیم می‌شود و هرکدام از بازیکنان فقط به بخشی از آشپزخانه دسترسی دارند.

ادامه متن

جزئیات بازی

سیستم عامل(ها): Nintendo Switch, PlayStation 4, Windows, Xbox One

نام ناشر: Team17 Digital Ltd

نام توسعه دهنده: Ghost Town Games Ltd

تاریخ آخرین به روزرسانی: December 2, 2016

نیاز به اینترنت: ندارد و کاملا آفلاین است

امکانات آنلاین: ندارد

امکان بازی به صورت چند نفره محلی (آفلاین): دارد

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه