• امروز : ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

بازکردن دو

بررسی تخصصی بازی Unravel Two

بازکردن دو

author-img

توسط : محمدحسن سلطانپور ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

دو موجود کوچک کاموایی، کمک می‌کنند، دختر و پسری از دست چند غریبه فرار کنند. اما در این مسیر با معماهای فراوانی روبرو می‌شوند که باید با کمک یکدیگر آن‌ها را پشت سر بگذراند. فضاسازی‌های بازی بسیار زیبا است و در روند بازی، بازیکنان احساساتی همچون ترس، غم و شادی را تجربه می‌کنند.

سال 2018 جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
برنده‌ی جایزه‌ی D.I.C.E. 2019 به عنوان بهترین بازی خانوادگی سال و نامزد دریافت جایزه بهترین بازی خانوادگی در چند جشنواره دیگر
جزئیات
خشونت

داستان بازی، به‌صورت مبهم، خشونت علیه دو کودک را به صورتی مبهم در پس‌زمینه‌ی بازی روایت می‌کند.

جزئیات
ترس

شخصیت‌های داستان در پس‌زمینه به شکل اشباح رفت‌وآمد می‌کنند. صحنه‌ی بازی در موقعیت‌هایی به یکباره تاریک می‌شود. در بعضی مراحل بازی موجودات سیاه رنگی، شبیه عنکبوت وجود دارند که شخصیت‌های بازی با برخورد به آن‌ها می‌میرند. در مرحله‌ی آخر، صحنه‌ای نمایش داده می‌شود که اشباحی ترسناک، فانوس دریایی را به تسخیر خود در آوردند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

بازی، داستان دختری را روایت می‌کند که سعی می‌کند از دست چند نفر غریبه فرار کند. هرچند مشخص نیست موضوع این آزار چه بوده اما دخترک وحشت زده است.

جزئیات
ارزش یاددهی

بازیکنان یاد می‌گیرند برای عبور از موانع با یکدیگر همکاری کنند و در حل معماهای بازی هم‌فکری کنند.

جزئیات
آسانی بازی

برای بازی نیازی به دکمه‌های متعدد نیست و بازیکنان عموماً در حال دویدن و پریدن هستند. معماهای بازی گاهی پیچیده می‌شوند اما فرصت کافی برای فکرکردن وجود دارد. از ابتدا تا انتهای بازی چندان به پیچیدگی معماها اضافه نمی‌شود و بازیکنان، یک بازی یکدست و روان را تجربه می‌کنند. در حالت دونفره، بازیکنان می‌توانند با هم ترکیب شوند و قسمت‌های سرعتی بازی را بازیکن ماهرتر برعهده بگیرد. حتی دکمه‌ای وجود دارد که با زدن آن، سرعت بازی کند می‌شود و بازیکنان راحت‌تر می‌توانند بخش‌های سرعتی را پشت سر بگذارند. بخش‌های معمایی نیز به‌سرعت عمل نیازی ندارند و فقط کافی است کارها به ترتیب انجام شوند و در حالت دونفره بازیکنان فرصت هم‌فکری نیز دارند. از ابتدا تا انتهای بازی یک ستاره‌ی دنباله دار راه را به شما نشان می‌دهد و در هر نقطه که بازیکنان متوقف شوند، نکات آموزشی بازی زیرنویس می‌شوند. بازیکنان پس از یادگیری بازی نیازی به دانستن زبان انگلیسی ندارند، چرا که هیچ گفتگویی بین شخصیت‌های داستان چه گفتاری و چه نوشتاری، ردوبدل نمی‌شود.

ادامه متن
جزئیات
بازی پذیری

هر مرحله تعدادی ستاره وجود دارد که دست یافتن به آن‌ها آسان نیست. هرچند الزامی به گرفتن آن‌ها نیست. این ستاره‌ها پرده از داستان فرعی بازی بر می‌دارد. در هر مرحله ستاره‌هایی وجود دارد که بازیکنان می‌توانند با جمع کردن آن‌ها، پرده از داستان فرعی بازی بردارند. در حالت دونفره، بازیکنان باید برای حل معماهای بازی با یکدیگر همکاری کنند.

آنچه لازم است والدین بدانند

هرچند فضاسازی و رنگ‌بندی بازی در اکثر مواقع شاد است اما در موقعیت‌های متعددی شاهد تیره شدن صحنه‌ی بازی و حضور موجودات شبح گونه در پس‌زمینه‌ی بازی هستیم که ممکن است برای کودکان کم سن‌وسال تر، کمی دلهره‌آور باشد. از طرفی معماهای بازی چندان آسان نیستند و یک کودک به‌تنهایی نمی‌تواند از پس حل آن‌ها برآید. آنچه بازی را آسان می‌کند همراهی و همفکری نفر دوم است. شیب سخت شدن معماها، نه آنقدر کم است که بازی را خسته‌کننده کند و نه آن‌قدر زیاد تا ذهن بازیکنان از حل معمای بعدی متحیر شود.

لذا همراهی والدین می‌تواند کمک کند کودکان کم سن و سال‌تر نیز از این بازی لذت کافی را ببرند. همچنین اگر به دنبال یک بازی همکاری ساده‌تر با فضایی شادتر هستید، بازی Putty Pals را به شما پیشنهاد می‌کنم.

خلاصه‌ی آن:

داستان بازی در اکثر مواقع شاد است اما در موقعیت‌هایی، بازیکنان شاهد موجودات شبح گونه و تیره شدن صحنه‌ی بازی خواهند بود. خانواده‌ها می‌توانند این بازی را در کنار هم تجربه کنند تا از آسیب‌ها و سختی معماهای آن کم کنند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

درباره‌ی داستان بازی با نوجوان خود گفتگو کنید. برداشت او را از اتفاقات داخل بازی جویا شوید. آیا متوجه داستان بازی شد؟

درباره‌ی کار تیمی با فرزندتان گفتگو کنید. از او بپرسید چرا انسان‌ها نیاز دارند در زندگی خود کار تیمی انجام دهند؟ و برای کار تیمی چه شرایطی لازم است وجود داشته باشد؟

درباره‌ی معماهای بازی با فرزندتان گفتگو کنید. نظر او را از کیفیت معماها جویا شوید. از او بپرسید آیا او می‌تواند با الهام از بازی، روی کاغذ معماهای مشابهی را طراحی کند؟

خلاصه‌ی آن:

درباره‌ی کار تیمی با فرزندتان گفتگو کنید. از او بپرسید چرا انسان‌ها نیاز دارند در زندگی خود کار تیمی انجام دهند؟ و برای کار تیمی چه شرایطی لازم است وجود داشته باشد؟

ماجرای بازی

بازی «بازکردن دو» یک ادامه‌ی موفق از نسخه‌ی اول خود به‌حساب می‌آید. اصلی‌ترین نوآوری این نسخه، ویژگی دونفره‌ی آن است. این بار دو موجود کامواییِ به هم متصل، داستان بازی را پیش می‌برند. کاموایی‌ها به واسطه‌ی اتصالشان به هم، نمی‌توانند خیلی از هم دور شوند اما همین نکته می‌تواند به آن‌ها کمک کند بسیاری از معماهای بازی را پشت سر بگذارند. آن‌ها می‌توانند رشته‌ای از کاموای خود را به نقطه‌ای گره بزنند و از آن نقطه آویزان شوند، تاب بخورند و خود را به نقطه‌ای بالاتر پرتاب کنند، یا سر دیگر کاموا را به نقطه‌ای دیگری گره بزنند و از آن به‌عنوان پل استفاده کنند و یا مثل فنر روی آن بپرند.

بازی «بازکردن دو» خالی از هرگونه گفتگو بین شخصیت‌ها و نوشتار مرتبط با داستان بازی است، فقط گاهی اوقات متن‌های آموزشی در پایین صفحه دیده می‌شوند. بازیکنان برای فکرکردن روی معماها فرصت دارند، اما موقعیت‌هایی وجود دارد که معمایی پیش رو نیست و بازیکنان باید به‌سرعت تاب بخورند، ازروی موانع بپرند و سرعت عمل داشته باشند. در چنین موقعیت‌هایی، می‌توانند با هم ترکیب شوند و فقط یک نفر حرکت کاموایی‌ها را به دست بگیرد تا عبور از موانع راحت‌تر شود.

در پس‌زمینه‌ی حرکت کاموایی‌ها، داستان دختر و پسری را می‌بینیم که از دست چند غریبه فرار می‌کنند و در هر گوشه‌ای که بتوانند پنهان می‌شوند. کاموایی‌ها که موجوداتی کوچکی هستند، همواره با کارهای خود، آن دختر و پسر را کمک می‌کنند تا از دست آن بزرگ‌ترها فرار کنند.

ادامه متن

جزئیات بازی

سیستم عامل(ها): Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

نام ناشر: Electronic Arts

نام توسعه دهنده: Coldwood Interactive

تاریخ انتشار: ۹ ژوئن ۲۰۱۸ - 19 خرداد 1397

تاریخ آخرین به روزرسانی: ندارد

نیاز به اینترنت: ندارد

امکانات آنلاین: ندارد

امکان بازی به صورت چند نفره محلی (آفلاین): دارد

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه