• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

باباشاه

باباشاه

بررسی تخصصی بازی

author-img

توسط : عرفانه معدنی پور ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

15 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این بازی براساس کارت‌بازی یا همان ورق طراحی شده است که فاقد ارزش یاددهی خاصی است و فقط دقت و تمرکز می‌خواهد. «جمبل‌میرزا» وارد دربار سلطنتی همایونی شده و باید درخواست درباریان را با ردکردن مراحل اجابت کند. درباریان بعضاً درخواست‌های نامتعارفی دارند و بعضی از شخصیت‌های خانم این بازی هم پوشش و آرایش نامناسبی دارند. بازی از بخش‌های متنوعی تشکیل شده و بازیکن باید برای تأمین ذخایر سکه، پرداخت درون‌برنامه‌ای داشته باشد.

سال ۲۰۱۹ جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزو هشت بازی برتر موبایلی در کافه بازار در سال 98 - همراه با موسیقی ایرانی و شخصیت‌های ایرانی طنزگونه - ایرانیزه شده و بومی شده‌ی بازی محبوب و معروف Solitaire
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در این بازی، ناهنجاری‌های طنزگونه و بعضاً مستقیم و حتی غیرمستقیم خاصی دیده می‌شود که شامل پوشش نامناسب شخصیت‌های خانم این بازی است که گرچه طنزآلود است اما خارج از عرف و گاهی اشاعه‌دهنده‌ی فرهنگ غربی همراه با آرایش زیاد است. استفاده از آلات شرط‌بندی که همان پاسور است و تاحدودی خارج از عرف جامعه‌ی ایران است و همچنین درخواست‌هایی که شخصیت‌های دربار از جمبل‌میرزا دارند، بعضا دارای درخواست‌های نامناسب و خارج از عرف است. گردونه‌ی شانس هم ممکن است شانس بدون تلاش را به بازیکن القا کند و نوعی ناهنجاری برای سنین کم به حساب می‌آید. همچنین رویداد ویژه که هم در واقع بازی منچ است و تاس‌ریختن براساس شانس است.

ادامه متن
جزئیات
مصرف گرایی

این بازی آفلاین است، اما ممکن است در حین بازی، چندین بار مخاطب را مجبور کند تا اینترنتش را روشن کند و پرداخت درون‌برنامه‌ای انجام دهد. زیرا برای هر ورودی مقدار زیادی سکه باید پرداخت شود. درکنار آن، در حین بازی، هرجا بخواهد کارتی را برگرداند باید مقادیری سکه استفاده کند. اگر کارت‌هایش تمام شود، باید سکه پرداخت کند تا بازی به وی کارت اضافه بدهد و همچنین اگر بخواهد از کارت طلایی باباشاه همه‌کاره هم استفاده کند، باز باید سکه‌ی زیادی پرداخت کند که ممکن است به‌یک‌باره با کمبود سکه مواجه شود و بازی را ببازد یا اقدام به پرداخت کند یا نهایتاً از روش‌های رایگان دریافت سکه‌ای که بازی در اختیارش می‌گذارد مثل دیدن ویدیوی تبلیغاتی یا عضویت در شبکه‌های اجتماعی بازی یا لینک دعوت به دوستان استفاده کند. گاهی بازیکن حتی آنقدر سکه ندارد که ورودی مراحل را بپردازد و وارد بازی شود و باید پرداخت درون‌برنامه‌ای از قسمت فروشگاه بازی داشته باشد. بازی با دریافت مواجب رایگان ساعتی و جایزه‌های روزانه به کمک بازیکن آفلاین می‌آید، اما با توجه به پرداختی‌های بالا، بازیکن بازهم مجبور است که سکه بخرد. همچنین بازی به بازیکن در شروع بازی، پیشنهاد خرید بسته‌های مناسبتی خاصی را هربار یادآوری می‌کند که همراه با تخفیف هم هستند و شامل دریافت سکه و ورودی رایگان و کارت اضافه و... می‌باشند.

ادامه متن
جزئیات
ارزش یاددهی

این بازی چون در ژانر تفننی می‌باشد یک بازی تقریباً ساده است و فاقد ارزش یاددهی خاصی است. فقط از جهت اینکه بازیکن باید دقت و تمرکز بالایی برای قراردادن کارت‌ها در کنار هم داشته باشد مفید است. همچنین بازیکن باید توالی‌های موردنظر بازی را در ذهن خویش نگه دارد و در هر مواجهه با کارت جدید به آن مراجعه کند.

جزئیات
آسانی بازی

بازی از این نظر که یک بازی تفنّنی است بازی ساده‌ای است و جای دکمه‌ها و راحتی کاربرد آن‌ها در موبایل خوب است. بازی مراحل آموزشی و تمرینی خوبی دارد و نیازی به اطلاعات و دانش خاصی خارج از بازی ندارد. اما یک نکته که می‌تواند کمی از آسانی بازی کم کند و آن را تحت تأثیر قرار دهد این است که هر مرحله، ورودی‌های سنگینی دارد که بازیکن باید از ذخیره‌ی سکه‌هایش بپردازد. همچنین در حین بازی هم بسته به نیاز بازیکن در اغلب مراحل برای گرفتن کارت اضافه یا استفاده از کارت طلایی باباشاه باید مقدار زیادی سکه بپردازد که بازی را کند می‌کند. بازیکن مجبور است یا پرداخت درون‌برنامه‌ای انجام دهد یا فیلم تبلیغاتی ببیند یا بازی را ببازد که این کمی به سختی بازی می‌افزاید.

ادامه متن
جزئیات
بازی پذیری

این بازی خطی است اما چالش‌ها و رویدادهای متفاوتی دارد. همچنین بازی دارای مأموریت‌های جانبی و چالش‌های متنوع می‌باشد و خط پیشرفت در بازی وجود دارد و پاداش چالش‌ها هم در پیشبرد بازی مؤثر است.

آنچه لازم است والدین بدانند

این بازی سرگرم‌کننده، همراه با طراحی کارتونی بامزه‌ی شخصیت‌های درباری، بر مبنای بازی با کارت یا پاسور طراحی شده است که می‌تواند ساعت‌ها بازیکن را مجاب کند که با دقت و تمرکز بالا به بازی ادامه دهد. همان‌طورکه می‌دانید بازی با وسایل مورداستفاده برای قمار، حتی بدون شرط‌بندی هم از نظر برخی از علما و در بعضی فرهنگ‌ها دارای اشکال است.

در این بازی سعی شده تاحدّی این بازی بومی‌سازی شود تا بازیکن با فضای آن بیشتر ارتباط بگیرد. شخصیتی به نام جمبل میرزا وارد دربار سلطنتی شده است و باید درخواست‌های متعدد درباریان را با پیروزی در مراحل مختلف اجابت کند. گاهی این درخواست‌ها الفاظی دارند که خارج از عرف است. به‌عنوان‌مثال خیاط‌باشی از وی می‌خواهد که به او کمک کند تا روش دوختن شلوارهای فاق کوتاه و مانتوی جلوباز را بیاموزد.

همچنین شخصیت‌های خانم این بازی هم گرچه کارتونی هستند اما پوشش آن‌ها مناسب نیست و بعضاً طراحی و آرایش خاصی دارند به همین دلیل برای این بازی رده‌ی سنی بالای 15 سال را در نظر گرفتیم تا فرزندمان با آگاهی به تمام ویژگی‌های این بازی، آن را انتخاب کرده و بازی کند.

بازی به دلیل پرداختی‌هایی که از ذخایر سکه‌ی بازیکن دارد، ممکن است فرزندمان را مجاب کند تا پرداخت درون‌برنامه‌ای داشته باشد و از فروشگاه خرید کند یا فیلم تبلیغاتی ببیند؛ در شبکه‌های اجتماعی عضو شود یا دوستان خود را از طریق پیامک یا واتس‌اپ به بازی دعوت کند تا سکه‌ی بیشتری دریافت کند. بازی برای بازیکن، اعلان دعوت به بازی ارسال می‌کند و از وی می‌خواهد به بازی بیاید و جایزه‌ی سکه‌ی روزانه و مواجب رایگان دریافتی‌اش را گرفته و به ادامه‌ی بازی بپردازد. همچنین در قسمت تنظیمات، می‌توان صدا و موزیک بازی را هم قطع کرد.

خلاصه‌: بازی در چند بخش متنوع بر مبنای کارت‌بازی یا پاسور طراحی شده که دارای ناهنجاری‌های اجتماعی و دینی خاص خود است. بازیکن باید درخواست‌های بعضاً نامتعارف درباریان را اجابت کند و هرجا سکه کم آورد، پرداخت درون‌برنامه‌ای انجام دهد یا ویدئوی تبلیغاتی و... ببیند.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

این بازی ارزش آموزشی ندارد و چون در ژانر تفننی است بیشتر جنبه‌ی سرگرمی دارد. اما برای قراردادن کارت‌ها روی هم و توالی صحیح آن‌ها نیازمند تفکر و دقت بالایی است که با چند تمرین و آموزشی که بازی در ابتدا به بازیکن ارائه می‌دهد، آموخته می‌شود.

والدین عزیز، پیشنهاد ما به شما این است که بازی را چندبار خودتان قبل از شروع بازی فرزندتان، بازی کنید تا فضای بازی دستتان بیاید. می‌توانید هنگام بازی فرزند دلبندتان در کنارش باشید و روند بازی را ببینید و حتی هنگامی که شخصیت‌های دربار هم خواسته‌هایشان را به جمبل میرزا عرضه می‌دارند، از وی برداشتش را از صحبت‌های آن‌ها بپرسید و اگر فرزندتان در بعضی قسمت‌ها درمورد درخواست‌های نامتعارف درباریان ابهام داشت یا با آن‌ها موافق بود برایش توضیح دهید و نامتعارف‌بودنش را گوشزد کنید.

در فرهنگ جامعه‌ی ما و به‌طورکلّی در دین اسلام، بازی پاسور، کم‌وبیش موردپذیرش نیست. شما والدین عزیز، می‌توانید با ادله‌ای که برای بازی‌نکردن پاسور و همچنین ماهیت قمارکردن و ضررهایی که برای فرد و جامعه دارد، با فرزندتان صحبت کنید. برای او از افرادی که در قمارکردن با شکست‌های عجیبی مواجه شده‌اند مثال بیاورید و آن را به‌طورکامل برایش توضیح دهید تا متوجه اکراه شما نسبت به این نوع بازی شود.

همزمان می‌توانید او را به بازی‌های فکری ایرانی و غیرایرانی با ماهیت کارت که فراوان و با تنوع بالا و حتی با چالش‌ها و هیجان بیشتر می‌باشند آشنا کنید و همزمان با او بازی کنید تا وی تشویق شود. در اسرع وقت، دور هم می‌توانید کارت‌ها را طراحی کنید و بازی کنید و لذّت ببرید. می‌توان از توالی اعداد کارت‌ها و اشکال بی‌بی، شاه و سرباز ایده گرفت و بازی جدیدی در خانه طراحی کرد.

خلاصه‌: قبل از شروع بازی، چندبار خودتان بازی کنید تا فضای بازی دستتان بیاید. هنگام بازی هم می‌توانید کنار فرزندتان باشید و از وی بخواهید برداشتش را از سخنان درباریان بازگو کند و ابهامات را برایش برطرف کنید و نامتعارف‌بودن درخواست‌ها را گوشزد کنید.

ادامه متن

ماجرای بازی

این بازی بر ماهیت کارت‌بازی طراحی شده است و کارت‌ها گرچه اعدادشان به فارسی نوشته شده اما درواقع همان پاسور یا ورق است که با قوانین کمی متفاوت‌تری به میدان آمده است. در شروع بازی شخصی به نام جمبل میرزا وجود دارد که وارد دربار سلطنتی شده است و حالا باید با کارت‌بازی و ردکردن هر مرحله به شخصیت‌های داخل دربار که هرکدام درخواست‌های متفاوتی دارند و از جمبل میرزا کمک می‌خواهند، کمک کند تا مشکلاتشان برطرف شود.

هر مرحله ورودی خاص خودش را دارد که باید برای آن سکه پرداخت کرد. در هر روز بازی یک بار به بازیکن جایزه‌ی روزانه می‌دهد که شامل مقادیری سکه است. همچنین هر یک ساعت یک‌بار هم مواجبی به‌عنوان دستمزد توسط اشخاصی که جمبل میرزا مشکلشان را حل کرده است به ذخایر سکه‌ی بازیکن اضافه می‌شود.

بازی برای دریافت سکه‌ی رایگان نیز به بازیکن پیشنهاد دیدن فیلم تبلیغاتی یا عضوشدن در شبکه‌های اجتماعی، همچنین لینک دعوت دوستان از طریق پیامک و واتس‌اپ و ثبت نظر را برای دریافت سکه‌ی بیشتر می‌دهد. هربار که بازیکن بازی را باز می‌کند با پیشنهاد خرید بسته‌های ویژه روبه‌رو می‌شود که شامل خرید سکه و امکانات دیگری است که همراه با تخفیف به بازیکن ارائه می‌شود. هر مرحله هم شامل یک سری کارت است که بازی در اول کار به آموزش و تمرین مناسبی برای فهم آن می‌دهد.

بازیکن باید کارت‌هایی با اعداد کمتر و بیشتر را روی هم قرار دهد و آن‌قدر این کار را تکرار کند که تمامی کارت‌های روی صفحه جمع شود و بتواند به اصطلاح، آن مرحله را رد کند و بازی را ببرد. در حین بازی، در هر مرحله، اگر بازیکن چهار یا هر تعداد دیگری کارت که کادر بالای صفحه به نام «توالی» تعیین می‌کند بدون توقف و ورق‌زدن کارت جدید جمع کند، جایزه‌ی توالی را که مقادیری سکه است می‌گیرد. در مراحل دیگری ممکن است جایزه‌ی توالی یک کارت اضافه یا یک کارت باباشاه باشد.

کارت باباشاه چیست؟ کارتی طلایی‌رنگ است که به اصطلاح، همه‌کاره است. یعنی شما اگر آن کارت را بخرید یا به شما هدیه داده شود با آن می‌توانید یک کارت را (هر کارت با هر عددی که باشد) بردارید. قسمت دیگری که بازی آن را داراست بخش پنج کارت اضافه است که اگر کارت کم آورد، می‌تواند با پرداخت سکه کارت بخرد یا اینکه ویدئوی تبلیغاتی ببیند. بازیکن می‌تواند با پرداخت سکه، یک کارت را به عقب برگرداند و کارت دیگری را جایگزینش بگذارد که این پرداختی‌ها ممکن است سنگین باشد و روند بازی را کند کرده و بازیکن مجبور به پرداخت شود.

غیر از مراحل اصلی که روی نقشه قرار دارد، بازی رویداد ویژه هم دارد که بازیکن می‌تواند با بازی در مراحل اصلی تعدادی تاس برای خود ذخیره کند و با رفتن به رویداد ویژه، منچ بازی کند و در هر خانه جایزه‌ای را ببرد که شامل ورودی‌های رایگان، پس گرفتن کارت و کارت باباشاه می‌باشد. در بخشی دیگر چالش‌های همایونی قرار دارد که بازیکن با مقادیر سکه‌ای که به دست آورده وارد مراحل این چالش می‌شود و با انجام موفقیت‌آمیز هر مأموریت جایزه می‌گیرد و می‌تواند با اتمام آن روی یک زمین عمارت‌هایی برای باباشاه بسازد و جایزه دریافت کند. بازی برای بازیکن نوتیفیکیشن ارسال می‌کند و از وی می‌خواهد به داخل بازی بیاید. بازی شاخص‌های ناهنجاری اجتماعی از لحاظ پوشش نامناسب و الفاظ نامناسب دارد که برای هر سنی مناسب نیست، اما سرگرم‌کننده است.

ادامه متن

جزئیات بازی

ژانر بازی: تفننی

سیستم عامل(ها): اندروید

نام ناشر: Medric game studio - مدریک گیم استودیو

نام توسعه دهنده: Medric game studio - مدریک گیم استودیو

تاریخ آخرین به‌روزرسانی: 21/08/1399

نیاز به اینترنت: بدون نیاز به اینترنت می‌شود بازی کرد اما با اتصال به اینترنت امکانات بیشتری فعال می‌شود.

امکانات آنلاین: خرید – تماشای تبلیغ – دعوت به عضویت در شبکه‌های اجتماعی – رویداد – چالش – لینک دعوت دوستان به بازی از طریق پیامک و واتس‌اپ.

امکان بازی به صورت چندنفره محلی: ندارد.

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد