• امروز : 17 خرداد 1402
logo

نقد و بررسی بازی اسکایریم ( Elder Scrolls V: Skyrim)

author-img

توسط : مریم داوردان ارزیاب کدومو

3 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

1930 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 18 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

اسکایریم عنوانی اکشن نقش‌آفرینی است که در دنیای بزرگ روایت می‌شود. داستان بازی کوتاه است ولی با ماموریت‌های فرعی بسیار زیاد و جذاب دنبال می‌شود. مبارزات بازی خشن هستند. ناهنجاری بازی نیز بالا است. باید دقت داشت که بازی ممنوعه است وزیر سن توصیه شده نباید به سراغ آن رفت.

ژانر : اکشن

0 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
medal-image

ملقب به بهترین بازی نسل هفتم کنسول‌ها و برترین بازی سال 2011

جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

رده سنی این بازی در کدومو و همچنین کشورهای مختلف +18 سال است. بازی خشونت زیادی دارد.ناهنجاری در بازی بالاست و اعمال مختلف و نامناسب زیادی از طرف شخصیت اصلی سر می‌زند. بازی به دلیل وجود مبارزات خشن، جادو، مسائل جنسی و البته ناهنجاری بالا،  نشان ممنوعیت کدومو را دارد.

اگر فرزندتان این بازی را تجربه کرد است احتمالاً  با محتوای بالغانه و مسائل زیادی روبرو شده است که گفتگو را سخت خواهد کرد. به دلیل جذاب بودن بسیار زیاد بازی، احتمال این که فرزندتان زمان زیادی را بر سر بازی بگذارد زیاد است. بازی در داستان خود صحبت‌های زیادی از پیشگویی می‌کند که بحث انتخاب و اجبار را به میان می‌کشد. بازیکن خود می‌تواند مسیر پیشرفت شخصیتش را به‌عنوان انسانی قانون‌مدار و خوب یا انسانی کثیف و قانون‌شکن انتخاب کند. در بازی بحث همجنس‌گرایی و ازدواج با همجنس وجود دارد.

خلاصه‌ی آن: بازی ممنوعه است. به دلیل جذاب بودن بسیار زیاد بازی، احتمال این که فرزندتان زمان زیادی را بر سر بازی بگذارد زیاد است.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

اگر فرزندتان زیر سن 18 سال است و بازی را تجربه نکرده است، حواستان باشد به سراغ این بازی نرود. اما اگر بازی را تجربه کرده است برای کاهش آسیب‌های بازی  چاره‌ای جز گفتگو وجود ندارد. می‌توانید راجع به سرنوشت و این که چقدر در زندگی‌مان حق انتخاب داریم صحبت کنید. راجع به مسئولیت‌پذیری با فرزندتان صحبت کنید و نظرشان را راجع به شخصیت اصلی و عمل به وظیفه‌اش (که اختیاری بود و می‌توانست به‌راحتی از آن فرار کند) بر علیه اژدهاها بپرسید.  آیا هدف وسیله را توجیه می‌کند؟ شخصیت اصلی هدفی مقدس و والا دارد، اما آیا این هدف دلیل خوبی برای قربانی‌کردن و کشن افراد دیگر است؟ آیا ازبین‌بردن تعداد زیادی انسان برای رسیدن به هدفی خاص، چه خوب و چه بد درست است؟ شخصیتی که فرزندتان ساخته چه خصوصیاتی دارد؟ منشأ این خصوصیات را در چه چیزی می‌بینید؟ دررابطه‌با زمان بازی با فرزندتان صحبت کنید و با توافق دو طرف مدت زمانی را تعیین کنید. چراکه بازی به‌شدت می‌تواند اعتیادآور باشد.

ماجرای بازی

بازی اسکایریم یک عنوان اکشن نقش‌آفرینی است. داستان بازی زمانی شروع می‌شود که اژدهاها دوباره به زندگی برگشته‌اند و اکنون این وظیفة شخصیت اصلی ملقب به «اژدها زاده» است که جلوی آن‌ها را بگیرد تا کل دنیا را نابود نکنند و این مورد در بازی توسط یک پیشگویی خیلی مشهور، روایت شده است. شخصیت اصلی در کالبد انسان است ولی روح اژدها را درون خود دارد و می‌تواند به زبان‌ آن‌ها صحبت کند. علی‌رغم این که داستان اصلی بسیار کوتاه است، ولی ماموریت‌های فرعی بازی تقریباً بی‌نهایت هستند و داستان‌های زیادی برای روایت دارند. گیم‌پلی بازی یکی از وسیع‌ترین گیم‌پلی‌های طراحی شده در تاریخ است. بازی مبارزات بسیار دارد که همین مبارزات با سلاح سرد تک دست و دودست، تیروکمان و جادو دنبال می‌شوند. برای دفاع نیز انواع و اقسام زره‌های سبک‌وسنگین در نظر گرفته شده است. مخفی‌کاری، دزدی‌کردن، مهارت کشتن بی‌صدای افراد، کیمیاگری، کشف اثر مواد مختلف در طبیعت و ... تنها گوشه‌ای از مهارت‌هایی هستند که در بازی حضور دارند و هر یک قابلیت 100 سطح ارتقا دارند که هر سطح قابلیتی جدید برای بازیکن آزاد می‌کند. جادوهای بازی نیز به چندین دسته نظیر جادوهای کشنده، التیام‌بخش، جادوهای مربوط به زنده کردن مرده‌ها و ... تقسیم می‌شوند و دوباره هر یک درخت مهارت مخصوص به خود را دارند. دنیای بازی نیز یکی از پرمحتواترین دنیاهای طراحی شده تا کنون است. مکان‌های مختلف و مخفی، غارهای بسیار زیاد، دهکده‌های متعدد و ... سرتاسر جهان بازی را پر کرده‌اند که در هر یک از این مکان‌ها نیز مأموریتی نهفته شده است. در بخشی از مأموریت‌ها، بازیکن وارد فرقه‌های مختلف نظیر فرقه قاتلین یا دزدها می‌شود و باید در این مسیر پیشرفت کند. همچنین جنگ داخلی بزرگی در سرزمین اسکایریم در حال وقوع است که جبهه‌گیری بازیکن می‌تواند نتیجه جنگ را مشخص کند.

جزئیات اثر

سیستم عامل(ها): پلی استیشن 3، پلی استیشن 4، پلی استیشن 5، اکس باکس 360، اکس باکس وان، رایانه های شخصی، اکس باکس سری اکس،

نام ناشر: بتسدا

نام توسعه دهنده: بتسدا

تاریخ انتشار: بیستم آبان سال 1390 مصادف با 11 نوامبر سال 2011

تاریخ آخرین به روزرسانی: بیست و نهم شهریور سال 1401 مصادف با 20 سپتامبر سال 2022

نیاز به اینترنت: ندارد

امکانات آنلاین: ندارد

امکان بازی به صورت چند نفره محلی: ندارد.

نشان‌ها: ممنوعیت

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد اسکایریم

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!