• امروز : ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

اسکاپ

اسکاپ

بررسی تخصصی بازی

author-img

توسط : محمدحسین محقق ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  برای پیروزی در مراحل بازی، بازیکن باید بتواند از پس چالش‌های بازی بربیاید. این چالش‌ها به همراه دو بخش بی‌نهایت و تمرکز بازی، به تقویت هوش، سرعت عمل و تمرکز بازیکن می‌انجامد. روند بازی به گونه‌ای است که ممکن است بازیکن را به سمت خرید درون برنامه‌ای سوق دهد.

سال 2020 جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

نامزد بهترین بازی موبایل سال ، جشنواره IMGA سانفرانسیسکو 2020 . نامزد بهترین بازی موبایل خاورمیانه IMGA MENA در سال 2019. نامزد بهترین بازی ژانر پازل از هشتمین جشنواره بازی های ویدئویی ایران نامزد دریافت همای زرین بهترین دستاورد طراحی بازی از هشتمین جشنواره بازی های ویدئویی ایران جزو ده نامزد اصلی بخش دستاوردها از نگاه داوران در هشتمین جشنواره بازی های ویدئویی ایران نامزد بازی خلاق سال از چهارمین جشنواره بازی سازان مستقل ایران
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

وجود گردونه‌ی شانس در بازی به این علت که از شانس بهره می‌برد برای بازیکنان زیر نه سال آسیب‌زا است چرا که شانس می‌تواند به عزت نفس بازیکن لطمه وارد کند و شانس را جایگزین عوامل اصلی موفقیت در ذهن کودک کند. نتیجه‌ی جانشانی شانس با سعی و پشتکار این است که در صورت شکست خوردن بازیکن در زندگی همه چیز را به پای شانس می‌گذارد و با این تصور که انسان بد شانسی است دیگر انگیزه‌ای برای تلاش نخواهد داشت و در صورتی هم که به پیروزی برسد، خود را آدم خوش شانسی حساب می‌کند و نیازی به تلاش و کوشش در خود نمی‌بیند.

ادامه متن
جزئیات
مصرف گرایی

بازیکن برای انجام این بازی با محدودیتی به عنوان انرژی مواجه است و به تعداد انرژی‌هایی که دارد می‌تواند بازی کند. همچنین گاها بدون خواست بازیکن، در میان بازی، تبلیغ نمایش داده می‌شود. برای رهایی از این تبلیغات و محدودیت‌ها بازیکن می‌تواند بازی خود را با خرید درون برنامه‌ای به مدل بی‌نهایت آپگرید کند. البته با آپگرید به مدل بی‌نهایت به بازیکن دو هزار الماس نیز داده می‌شود. از الماس‌های بازی می‌توان برای خرید اسکین برای مکعب، گرفتن راهنمایی و یا رد کردن یک مرحله استفاده کرد. البته به جز اسکین که جنبه تزئینی دارد، می‌توان از الماس‌ها برای خرید انرژی نیز استفاده کرد. در صورتی که انرژی بازیکن تمام شود، می‌تواند علاوه بر پرداخت الماس، با تماشای یک تبلیغ به اندازه سه انرژی دیگر دریافت کند و بازی خود را ادامه دهد. آخرین استفاده‌ای که می‌شود از تماشای تبلیغ و یا پرداخت الماس داشت، چرخاندن مجدد گردونه‌ی شانس است. بازیکن می‌تواند روزی دو بار گردونه‌ی شانس را بچرخاند و شانس این را داشته باشد که جوایزی که در گردونه وجود دارد را برنده شود که شامل انرژی و الماس نیز می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ارزش یاددهی

چالش‌های سخت بخش مرحله‌ای بازی، به تقویت هوش و حافظه‌ی بازیکن کمک می‌کند. بازیکن برای پیروزی در مراحل این بازی علاوه بر چالش‌هایی که باید حل شود، نیاز به تقویت حافظه‌ی خود برای بعضی مراحل نیز دارد. همچنین در بخش تمرکز بازی، نگه داشتن مکعب بر روی مسیر و حرکت آن به چپ و راست بدون اینکه از مسیر خارج شود در کنار انجام ذهنی اعمال ریاضی بدون اینکه حواس بازیکن از حرکت دادن مکعب پرت شود نیز به تقویت قدرت تمرکز بازیکن و البته کمی هم هوش او، کمک می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
آسانی بازی

روند اصلی بازی، قسمت مرحله‌ای آن است که در مراحل ابتدایی، بازی چندان سخت به نظر نمی‌رسد ولی با پیشرفت در مراحل بازی، مرحله به مرحله بازی سخت‌تر و چالشی‌تر می‌‍شود. بازیکن برای پیروزی در مراحل بازی باید بتواند از پس چالش‌های هر مرحله بربیاید و با عبور از تله‌های بازی به قسمت نورانی مرحله برود. برای انجام این کار لازم است تا با کشیدن دست خود بر روی صفحه، مکعب را به سمت یکی از چهار مسیر ممکن حرکت دهد. البته آموزش ابتدای بازی، به خوبی نحوه انجام بازی را به بازیکن آموزش می‌دهد. علاوه بر بخش مرحله‌ای، دو بخش دیگر به نام‌های بی‌نهایت و تمرکز نیز در بازی وجود دارد. در بخش بی‌نهایت بازیکن باید جهت حرکت مکعب را با ضربه بر روی صفحه تغییر دهد تا مکعب در مسیر مشخص شده باقی بماند و سقوط نکند و به مرور سرعت حرکت مکعب نیز زیاد می‌شود که سرعت عمل بازیکن، رکورد او در این بخش بی انتها را مشخص می‌کند. در بخش تمرکز، سرعت عمل اهمیت زیادی ندارد ولی در عوض بازیکن باید بتواند علاوه بر باقی ماندن در مسیر، تمرکز خود را با وجود بارانی از اشکال حفظ کند و در حین حرکت بتواند عمل‌های ریاضی در مسیر را انجام دهد تا در زمانی که مسیر دو قسمت می‌شود، مسیری که جواب درست دارد را انتخاب کند تا سقوط نکند. اعمال ریاضی این بخش، رفته رفته سخت‌تر می‌شوند و اینجاست که تمرکز بازیکن می‌تواند رکورد بهتری را برای او به دست بیاورد.

ادامه متن
جزئیات
بازی پذیری

وجود جدول رتبه بندی به بازیکنان رقابت‌جوپسند این امکان را می‌دهد که بتوانند عملکرد خود را با دیگر بازیکنان مقایسه کنند و از این نظر این دسته از بازیکنان ممکن است جذب این بازی شوند. البته نکته‌ای که ممکن است برای این دست از بازیکنان کمی اذیت‌کننده باشد، این است که جدول رتبه بندی به خوبی به‌روزرسانی نمی‌شود. محوریت اصلی بازی، چالش مراحل آن است که با حل آن چالش‌ها، بازی جلو می‌رود که این ویژگی بازی برای بازیکنان دستاوردجوپسند جذاب است. آخرین ویژگی بازی مربوط به دو بخش بی‌نهایت و تمرکز است که امکان آزادانه بازی کردن را به بازیکن می‌دهد و این ویژگی هم برای بازیکنان کاوشگرپسند ویژگی جذابی می‌تواند باشد.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

بازی اسکاپ یک بازی معمایی است که بازیکن باید بتواند با حل چالش‌های مراحل اصلی بازی و عبور مکعب از این چالش‌ها و تله‌ها، آن را به قسمت نورانی در هر مرحله برساند. دو بخش دیگر نیزدر بازی وجود دارد که یکی از آن‌ها، یعنی بخش بی‌نهایت، نیاز به سرعت عمل دارد و بخش تمرکز که مانند اسمش نیاز به تمرکز دارد. رنگ‌های جذاب و موسیقی آرام بازی، محیطی آرام را برای بازی کردن مهیا کرده است اما با این حال سختی مراحل اصلی بازی می‌تواند باعث کلافگی بازیکن و یا عصبانیت او بشود. برای عبور از مراحل سخت، این امکان در بازی وجود دارد که بازیکن بتواند با پرداخت تعداد زیادی الماس، راهنمایی بگیرد و یا از مرحله عبور کند. تعداد کم الماس‌های درون مراحل بازی ممکن است بازیکن را به سمت خرید درون برنامه‌ای سوق دهد. در یکی از مراحل ابتدایی بازی یک مکان مخفی وجود دارد که بازیکن با پریدن به درون آن، وارد یک پارتی می‌شود. با وجود اینکه نکات حساسیت برانگیز جدی ندارد یا این حال کلیت پارتی بر فرهنگی که به بازیکن منتقل می‌شود اثر نامطلوبی دارد. نکته‌ای دیگر که در بخش بی‌نهایت وجود دارد، آهنگ تندی است که پخش می‌شود و در ابتدای آن نیز استفاده از هدفون را بازی توصیه می‌کند که می‌تواند بر ذائقه‌ی بازیکن اثر گذار باشد. نکته‌ی مثبتی که برای این بازی می‌شود فهمید، افزایش هوش و حافظه بازیکن در مراحل اصلی و همچنین افزایش قدرت تمرکز در بخش تمرکز بازی است. نمایش تبلیغات به صورت ناگهانی در میان بازی حساسیت برانگیز است و ممکن است باعث آشنایی بازیکن با بازی‌های دیگری بشود که مناسب سن او نباشد.

خلاصه‌ی آن:

افزایش هوش و قدرت تمرکز جزو نکات مثبت این بازی است و البته نمایش ناگهانی تبلیغات میان بازی، آهنگ تند بخش بی‌نهایت و  همچنین وجود مکان مخفی که با ورود به آن، بازیکن وارد یک پارتی می‌شود نیز جزو نکات منفی بازی است.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

شاید رده سنی بازی بالا نباشد ولی با این حال حل معماهای بازی در بعضی مراحل واقعا چالش برانگیز هستند. پیشنهادی که می‌توانیم داشته باشیم، همراهی با فرزندتان است تا با کمک به او برای حل معماها، شرایط کلافگی را هم برای او از بین ببرید.

این بازی نیز مانند اکثر بازی‌ها از پرداخت درون برنامه‌ای و نمایش تبلیغ استفاده می‌کند. از آنجایی که انجام این بازی نیاز جدی به اینترنت ندارد، شاید خوب باشد که برای جلوگیری از نمایش تبلیغات در میان بازی، اینترنت دستگاه را برای مدتی خاموش کنید.

سختی این بازی ممکن است باعث شود بازیکن نیاز به استفاده از راهنمایی و یا عبور از مرحله پیدا کند. با توجه به تعداد الماس‌های کمی که از مراحل به دست می‌آید ممکن است بازیکن به سمت خرید درون برنامه‌ای برود. پیشنهاد می‌کنیم که درباره مدیریت اقتصادی فردی با فرزندانتان کمی گفت‌وگو کنید. همین مساله می‌تواند باب گفت‌وگوی مناسبی را باز کند تا بتوانید به او مهارت مدیریت اقتصادی فردی را آموزش دهید. حتی تمرین عملی برای این کار را هم پیشنهاد می‌کنیم.

محیط بازی که با نور‌ها رنگی مختلف روشن شده است و پیروز شدن در بازی با رسیدن به قسمت نورانی، می‌تواند باب گفت‌وگوی خوبی درباره نور که پدیده‌ی فیزیکی بسیار جذاب و پیچیده‌ای است را باز کند.  شاید بحث درباره ماهیت علمی نور و چیستی آن برای فرزندتان کمی دشورا باشد، اما انجام چند آزمایش با نور در منزل می‌تواند زمینه‌ی شناخت بهتر آن‌ها را با این پدیده مهیا کند و به قوت علمی فرزند شما کمک کند. با یک سرچ ساده درباره‌ی اینگونه آزمایش‌ها تعداد خوبی از آن‌ها را می‌توانید پیدا کنید.

خلاصه‌ی آن:

همراهی با فرزندتان برای کمک به او در حل معماهای این بازی را توصیه می‌کنیم تا مانع ایجاد کلافگی و عصبانیت به خاطر سختی بازی در او بشوید.

ادامه متن

ماجرای بازی

محوریت اصلی بازی اسکاپ، حل چالش‌ها و معماهای آن است. بازیکن باید با حل این چالش‌ها، مکعب را به قسمت نورانی در هر مرحله برساند. برای رسیدن به قسمت نورانی، به دست آوردن تمام الماس‌های یک مرحله و اتمام بازی با تعداد حرکات کمتر از مقداری که در بازی مشخص شده است، یک ستاره به بازیکن داده می‌شود که البته بردن بیشتر مراحل با سه ستاره بسیار سخت است. در یکی از مراحل ابتدایی بازی نیز یک بخش مخفی وجود دارد که البته خیلی هم مخفی نیست و با فلشی که روی آن نوشته از این قسمت نپرید، عملا آن بخش را مشخص کرده است. بازیکن با پریدن به داخل آن بخش وارد یک پارتی می‌شود که تعدادی الماس در آن وجود دارد. دو بخش دیگر به نام‌های بی‌نهایت و تمرکز نیز در بازی وجود دارد که در آن‌ها بازیکن می‌تواند آزادانه و بدون محدودیت به بازی کردن در این دو بخش بپردازد. در بخش بی‌نهایت، بازیکن با ضربه بر روی صفحه جهت حرکت مکعب را تغییر دهد تا روی مسیر مشخص شده باقی بماند البته چیزی که بخش بی‌نهایت را سخت می‌کند باقی ماندن در مسیر با وجود افزایش سرعت مکعب است. در بخش تمرکز بازیکن از این بابت که سرعت مکعب اهسته زیاد می‌شود نگرانی ندارد و باید حواسش باشد که هم مکعب را در مسیر نگه دارد و هم عمل‌های ریاضی در مسیر را درست حل کند تا در جایی که مسیر دو شاخه می‌شود، بتواند مسیری که با جواب درست مشخص شده است را انتخاب کند. بازیکن برای هر بار انجام بازی نیاز به یک انرژی دارد که محدودیتی را برای بازیکن در تعداد دفعات بازی کردن در مدت زمان مشخص ایجاد می‌کند. البته با گذشت زمان دوباره انرژی‌های بازیکن پر می‌شود و می‌تواند بازی را ادامه دهد و یا اگر صبر بازیکن کم است، احتمالا به بخش خرید درون برنامه‌ای و آپگرید بازی به حالت بی‌نهایت کشیده می‌شود. بازیکن برای به دست آوردن الماس و انرژی می‌تواند یا از بخش خرید درون برنامه‌ای استفاده کند و یا تبلیغات موجود در بازی را تماشا کند و یا از گردونه‌ی شانس استفاده کند که البته آن هم روزی دوبار امکان استفاده دارد و برای چرخاندن بیشتر گردونه باید یا تبلیغ ببیند و یا تعداد زیادی الماس خرج کند. سختی چالش‌های بازی می‌تواند باعث شود بازیکن از راهنمایی و یا رد کردن مرحله استفاده کند که برای انجام این کار باید تعداد زیادی الماس پرداخت کند. وجود رنگ‌های جذاب در بازی و آهنگ‌های آرام، البته به غیر از بخش بی‌نهایت،  محیطی آرام و لذت بخش را برای بازیکن ایجاد می‌کند ولی سختی زیاد برخی از مراحل ممکن است بر محیط آرام بازی غلبه کند و باعث کلافگی و عصبانیت بازیکن نیز بشود. فصل یک بازی حدود سی و سه مرحله دارد که با وجود اینکه تعداد آن کم است ولی به علت سختی زیاد، به سادگی و سریع تمام نمی‌شود و فصل دوم بازی که البته هنوز فعال نیست.

ادامه متن

جزئیات بازی

سیستم عامل(ها): Android

نام توسعه دهنده: استودیو بازی سازی آنباند، جاش گیمز

تاریخ آخرین به روزرسانی: 26/11/1398 -- 15/02/2020

نیاز به اینترنت: بدون نیاز به اینترنت می‌شود بازی کرد اما با اتصال به اینترنت امکانات بیشتری فعال می‌شود.

امکانات آنلاین: خرید، تماشای تبلیغ، جدول رتبه بندی

امکان بازی به صورت چند نفره محلی: ندارد.

نشان‌ها: همراهی با والدین

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه