• امروز : 2 بهمن 1400
logo

نقد و بررسی بازی اتاق تاریک (Dark room)

author-img

توسط : عرفانه معدنی پور ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این بازی در ژانر ماجراجویی و معمایی طراحی شده است که بازیکن را وارد یک خانه‌ی متروکه‌ی مرموز می‌شود و در صدد است که معماها را قدم به قدم حل کرده و تمام نقاط خانه را کشف کند. بازی، حاوی مقادیری خشونت مانند آثار کشته شدن دیگر افراد در خانه، رد خون و... می‌باشد و تاریکی و صداهای مرموز و بدون منبع، برای بازیکن است، ترس به ارمغان می‌آورد. بعضی از معماهای بازی نیز سخت و کلافه‌کننده است.

سال 2019 جزئیات کامل اثر
مناسب خانواده نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
medal-image

این بازی، برنده‌ی تندیس طلایی بهترین بازی سال در جشنواره ویگما 2021 و برنده‌ی تندیس بهترین روایت و داستان در جشنواره ویگما 2021 و نامزد پنج جایزه در جشنواره منتقدان بازی‌های ویدئویی (بهترین کارگردانی، بهترین داستان، بهترین موسیقی، خلاقانه‌ترین بازی) شده است.

جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

 والدین عزیز و گرامی کدومو؛ این بازی، در ژانر معمایی و ماجراجویی طراحی شده است و فرزند شما با ورود به این بازی وارد دنیایی تاریک و مرموز می‌شود که بدون راهنما باید به کشف رموز این خانه بپردازد، با یافتن کلیدها، درب‌های اتاق‌های هر طبقه را باز کند و وسایل مورد نیازش را برای حل معماهای پیش رویش جمع‌آوری کند. در این حین، نوشته‌ها و نامه‌هایی هم از افرادی که قبلاً در آنجا بوده‌اند، پیدا می‌کند که بعضاً مفاهیمی دلهره‌آور و مبهم و مرموز در اختیارش قرار می‌دهند. بازی، آثار شکنجه شدن دیگر افراد، رد خون و خونریزی، صدای فریاد، صدای جیغ، حس حضور نیروهای ماورایی، حضور غریبه‌ها، شکستن ناگهانی آینه، تنهایی کامل و حس تعلیق در محیط تاریک و بسته را به نمایش در می‌آورد و در برخی نوشته‌ها و پیام‌هایی که به صورت شنیداری به فرزندتان منتقل می‌شود ممکن است حاوی جملاتی مانند " هرگز به حقیقتی نرسیدند بی آنکه چهارده بار یا شاید صد و چهارده بار دروغ بگویند " یا مانند جمله‌ی " بعضی کابوس‌ها می‌توانند به واقعیت بپیوندند " باشند که ذهن نوجوان شما را راجع به زمان و ماهیت و زمان و واقعیت و برزخ و روح به خود درگیر کنند. در هنگامی که برایش سؤال پیش آمد، با توجه به ضوابط شرعی و واقعیات علمی برایش توضیح بدهید تا جای سؤال باقی نماند. بازی تنها یک پرداخت درون برنامه‌ای دارد آن هم زمانی است که فرزندتان بخش اول بازی را طی کرده و برای بخش‌های دیگر، باید پرداخت انجام دهد تا نسخه‌ی کامل برایش باز شود و به تمام اتاق تاریک دسترسی داشته باشد. بازی از نظر اینکه بعضاً معماهایی کلافه‌کننده و بدون راهنما دارد ممکن است برای فرزندتان سخت باشد و او را ترغیب به مطالعه در مورد رد کردن مراحل بازی خارج از برنامه کند. موسیقی دلهره‌آور بازی نیز قابلیت غیرفعال کردن دارد.

خلاصه‌ی آن: این بازی، در ژانر معمایی و ماجراجویی طراحی شده است و فرزند شما با ورود به این بازی وارد دنیایی تاریک و مرموز می‌شود که بدون راهنما باید به کشف رموز این خانه بپردازد و تنها یک پرداخت درون برنامه‌ای دارد آن هم برای گرفتن نسخه‌ی کامل بازی است.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

والدین عزیز؛ شما می‌توانید با فرزندتان راجع به ماهیت ترسناک بازی صحبت کنید. از او بخواهید حسش را راجع به محیط بازی، شرح دهد. در هنگام بازی چه حسی به او دست می‌دهد؟

راجع به زمان و برزخ و دنیای پس از مرگ و ارواح نیز با او در صورت نیاز صحبت کنید و تاکید کنید که جایی مانند جایی که در بازی نشان داده می‌شود وجود خارجی ندارد و برزخ فقط جایی است که انسان‌ها پس از مرگ به آن جا می‌روند و با قوانین علمی و تجربی هم دست‌یافتنی نیست و ممکن است حتی مانند این بازی مشخص شود که این کابوس‌ها توهمات یک بیمار اسکیزوفرنی می‌باشد.

ادامه متن

ماجرای بازی

این بازی، در ژانر معمایی و ماجراجویی طراحی شده است و بازیکن را در زمانی نامشخص، وارد خانه‌ای مرموز می‌کند که به آن برزخ بازی می‌گویند. بازی، میان‌پرده‌هایی دارد که در آن، تحقیقات علمی را برای شناخت انسان‌هایی که به این جا وارد و هرگز خارج نشده‌اند، نشان می‌دهد. بازیکن در وهله‌ی اول با محیطی؛ متروکه و خرابه و تاریک، روبرو می‌شود و باید با قدم زدن و پیش رفتن و پیدا کردن سرنخ‌ها، نوشته‌ها، کتاب‌هایی که سر راهش قرار دارند، مرحله به مرحله‌ی این خانه‌ی تاریک و متروک و موهوم را کشف کند. خانه از چند طبقه تشکیل شده است و هر طبقه چند اتاق با درب‌های بسته دارد که به مرور و با یافتن کلیدها، درب‌ها باز شده و بازیکن قدم‌به‌قدم سراغ کشف‌های جدیدی می‌رود تا راز نانوشته‌ی این خانه را مانند انسان‌های دیگری که پایشان به آن جا باز شده است را پیدا کند. نوشته‌ها، نامه‌ها و نقاشی‌ها در سراسر بازی وجود دارند و بازیکن با پیدا کردن اشیای مختلف و بعضاً با ادغام کردن آن‌ها می‌تواند مرحله به مرحله پیش برود. بعضی از معماهای بازی، سخت، غیرمنطقی و بدون راهنمای مکفی می‌باشد و این ممکن است بازیکن را کلافه کند. در آخر نیز مشخص می‌شود که تمام این اتفاقات، توهمات ذهنی یک مرد است که به بیماری اسکیزوفرنیا مبتلا شده است و تحت درمان قرار دارد.

جزئیات اثر

سیستم عامل(ها): Android  - windows

نام ناشر: لکسیپ گیمز

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد اتاق تاریک

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!

>