• امروز : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

هری پاتر و سنگ جادو

هری پاتر و سنگ جادو

بررسی تخصصی کتاب harry potter and the sorcerer stone

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 سال پیش مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

دیدگاه کدومو

10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

هری پاتر، پسر یتیمی است که والدینی جادوگر داشته است و اکنون با خانواده‌ی خاله‌اش زندگی می‌کند. آن‌ها از جادوگر بودن والدین هری به او چیزی نمی‌گویند و دعوتنامه‌ی مدرسه‌ی جادوگری هاگوارتز را که برای هری ارسال شده است از او پنهان می‌کنند. در نهایت هری به هاگوارتز می‌رود و در آن‌جا به همراه دوستانش از رازی که در مدرسه‌شان وجود دارد  پرده برمی‌دارد و جادوگر بدنامی را که قاتل پدر و مادرش بوده است شکست می‌دهد.

سال 1997 350 صفحه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

هری از جانب سرپرستان خود مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد و بابت چیز‌هایی تنبیه می‌شود که در آنها بی‌تقصیر است، خشونت گاهی شکل فانتزی و طنز به خود می‌گیرد برای مثال هاگرید که انسانی عظیم‌الجثه و مهربان است برای تنبیه پسرخاله‌ي هری با جادو برای او دم خوک می‌گذارد، هری و دوستانش داخل تله‌ای گیاهی می‌افتند که دور بدنشان می‌پیچد و نزدیک است آن‌ها را خفه کند، آنها یکی از دانش آموزان را که مانع کارشان می‌شود با جادو به صورت موقت بی‌هوش می‌کنند،یکی از دانش آموزان بی‌دلیل مایه‌ی تمسخر گروهی قلدر قرار می‌گیرد ، ارواحی در مدرسه پرواز می‌کنند و یکی از آنها داستان چگونگی به قتل رسیدن خود را تعریف می‌کند. یکی از اساتید هری که مورد اعتماد مدیر مدرسه و هری بود در پایان داستان به هری حمله می‌کند تا او را بکشد، هری تهدید به مرگ می‌شود، یک نفر در مبارزه‌ی جادویی به قتل می‌رسد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

همانند معیار خشونت، ترس هم در این کتاب بیشتر مولود موجودات فانتزی و خیالی است. مانند غولی که به داخل مدرسه می‌آید و همه چیز را به هم می‌ریزد، موجودی ناشناخته در حال خوردن خون تک شاخ، ارواحی که در سالن‌های مدرسه پرسه می‌زنند ، سگ غول پیکر با سه سر در بدن، جدال بین زمین و آسمان با جاروی پرنده در حالی که خطر سقوط وجود دارد، هری و دوستانش برای دسترسی به سنگ جادو ناچار می‌شوند از مراحلی سخت و حتی مرگبار عبور کنند و در پایان جدالی جادویی بین هری و جادوگری بزرگسال رخ می‌دهد و منجر به شکست جادوگر می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

هری و دوستانش برای مطلع شدن از راز مدرسه و مقابله با ولدمورت، جادوگر سیاه، برخی قوانین مدرسه مانند ساعت تردد یا حضور در جنگل سیاه را می‌شکنند. مالفوی یکی از همکلاسی‌های هری به راحتی دیگران را تمسخر می‌کند و وسایل آن‌ها را بدون اجازه‌ی خودشان بر‌می دارد.

جزئیات
پیام مثبت

همکاری و همدلی برای مقابله با نیروی پلید جادوگری خطرناک، منجر به پیروزی می‌شود. گروه دوستی در این کتاب بسیار پر رنگ به تصویر کشیده شده است. کارگروهی بسیار تشویق می‌شود، به این صورت که نتیجه‌ی تمام فعالیت‌های درسی و اقدامات شجاعانه‌ی افراد در سال تحصیلی به صورت گروهی محاسبه شده و امتیاز به کل گروه تعلق می‌گیرد. همچنین حسرت نخوردن برای کمبود‌ها و چیز‌هایی که انسان از دست می‌دهد یکی از پیام‌های مثبت کتاب است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شجاعت یکی از پررنگ‌ترین ویژگی‌های هری پاتر توصیف می‌شود. او در طول داستان در موقعیت‌های مختلفی مانند دفاع از دوستان خود یا مبارزه با دشمن، شجاعت زیادی از خود نشان می‌دهد و حتی جان خود را به خطر می‌اندازد. دوستان صمیمی هری، رون و هرمیون، دل‌سوز و فداکار هستند و در کنار هری با کمک هوش و توانایی‌های خود مبارزه می‌کنند. دامبلدور (مدیر مدرسه‌ی جادوگری) پیرمردی دانا هست و در مواقع مورد نیاز به هری پند و اندرز‌هایی مفید می‌دهد.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

نویسنده‌ی برای نگارش این کتاب از اسطوره‌ها و داستان‌های کهن مختلفی بهره گرفته است و برخی موجودات اساطیری و کهن در کتاب معرفی می‌شوند.

آنچه لازم است والدین بدانند

هری پاتر و سنگ جادو اولین قسمت از مجموعه کتاب‌های هری پاتر است. کتاب اول با توجه به سن هری و دوستانش، رون و هرمیون،که نوجوانانی ۱۱ ساله هستند، رده‌ي سنی پایین‌تری را نسبت به بقیه‌ی کتاب‌های هری پاتر به خود اختصاص داده است. لذا باید توجه کرد دنبال کردن قسمت‌های مختلف این داستان توسط کودکان و نوجوانان بهتر است ناظر به رده سنی خاص همان کتاب باشد. ۱۰-۱۲ سالگی شروع زمانی است کهکه کودک وارد دوره نوجوانی می‌شود و مهم‌ترین مسئله در این سن را می‌توان روابط و هویت ذکر کرد. توصیه می‌شود در راستای پرورش روابط از طریق ابراز احساسات و رشد صحیح خود کنترلی در این سنین بهتر است از محصولات رسانه‌ای برای آموزش کنترل احساسات و کاربرد صحیح آن ‌ها (مثلا خشونت صحیح) استفاده شود. می‌توانید پیرامون نحوه‌ی مقابله‌ی هری با شاگرد زورگوی مدرسه، دراکو مالفوی، با فرزند خود صحبت کنید و از او بخواهید درباره‌ی خشونت صحیح در دفاع از خود و دیگران تامل کند. برخی از مطالب کتاب ممکن است برای خوانندگان حساس نیاز به توجه بیشتری داشته باشد، مانند روایتی از گذشته‌ی هری و مرگ والدینش، زندگی او در کنار خانواده‌ی نا‌مهربان خاله پتونیا و... توصیه می‌شود احساسات فرزند خود را نسبت به این وقایع و برخورد نامناسبی که در خانواده با هری صورت می‌گیرد جویا شوید و با او در این رابطه گفتگو کنید. با توجه به موضوع این کتاب و به تصویر کشیدن دنیای جادوگری که در دنیای انسان‌های عادی (در کتاب به انسان‌های فاقد نیروی جادویی «مشنگ» گفته می‌شود) جریان دارد و باورپذیر‌تر بودن تخیلات این داستان نسبت به سایر داستان‌های فانتزی که مشخصا در دنیایی جداگانه و خیالی روایت می‌شود، توصیه می‌شود پس از مطالعه‌ي هر بخش، بر اساس شناختی که از فرزند خود دارید درباره‌ي جادو، واقعی نبودن آن و ادراک فرزندتان از دنیای خیالی هری پاتر با او به گفتگو بپردازید.

خلاصه: پس از مطالعه‌ي هر بخش، بر اساس شناختی که از فرزند خود دارید درباره‌ي جادو، واقعی نبودن آن و ادراک فرزندتان از دنیای خیالی هری پاتر با او به گفتگو بپردازید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

نظرت درباره‌ي گروه دوستی هری پاتر چیست؟ چه چیز‌هایی درباره‌ی دوستی از این کتاب یاد گرفتی؟

به نظرت برخورد خانواده‌ي خاله پتونیا با هری چگونه بود؟

با توجه به این که هری احساس خطر کرده بود، اجازه داشت قوانین مدرسه را زیر پا بگذارد؟ قانون شکنی به شرط مبارزه با دشمن مردم یا دفاع از خود مجاز است؟

با توجه به این که هری پاتر حدود ۲۰ سال پیش نوشته شده، به نظرت تکنولوژی امروز چقدر زندگی ما را به دنیای جادویی هری‌پاتر شبیه کرده؟ یا کدام جادوهای هری پاتر مشابه‌ تکنولوژی و امکاناتی است که امروز در اختیار داریم؟

 

خلاصه:قانون شکنی به شرط مبارزه با دشمن مردم یا دفاع از خود مجاز است؟

داستان کتاب

پدر و مادر هری پاتر در زمانی که او تنها یک سال داشته است، توسط جادوگری بدنام و سیاه به نام ولدمورت به قتل رسیده‌اند و او با خانواده‌ی خاله‌اش (پتونیا) زندگی می‌کند. آن‌ها برخورد خوبی با هری ندارند و مخالف جادوگران هستند و نحوه‌ی مرگ پدر و مادر هری و جادوگر بودن آن‌ها را از هری پنهان کرده‌اند. هری در سن یازده سالگی از مدرسه‌‌ی جادوگری هاگوارتز دعوت‌نامه‌ای دریافت می‌کند و می‌فهمد استعداد جادوگری دارد. علی‌رغم ممانعت خاله پتونیا و شوهرخاله‌اش، هری به کمک غول مهربانی به نام هاگرید به مدرسه می‌رود و در آن جا دوستان خوبی به نام‌های رون و هرمیون پیدا می‌کند. او درس‌های جادوگری را فرامی‌گیرد، عضو تیم ورزش جادوگری‌ به نام «کوییدیچ» می‌شود.هری با کمک دوستانش پرده از رازی ترسناک که در مدرسه وجود دارد بر می‌دارند و به مقابله با ولدمورت می‌روند، ولدمورت ده سال قبل هنگامی که پدر و مادر هری را به قتل رساند تمام نیروی خودش را از دست داد و اکنون بعد از سال‌ها قصد دزدیدن سنگی جادویی از مدرسه هاگوارتز را دارد تا قدرت از دست رفته‌اش را باز‌یابد. هری و دوستانش در پایان با کمک یکدیگر او را شکست می‌دهند.

جزئیات کتاب

نویسنده: جی کی رولینگ

ژانر اثر: فانتزی / تخیلی

کشور سازنده: انگلستان

انتشارات: کتابسرای تندیس

سال تولید: ۱۹۹۷ انگلستان/۱۳۷۶ایران

تعداد صفحه:۳۵۰ صفحه

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه