• امروز : 16 تیر 1401
logo

نقد و بررسی کتاب مهمان مامان

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

1287 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 8 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.
مهمان مامان یکی از به یادماندنی‌ترین آثار هوشنگ مرادی کرمانی است. داریوش مهرجویی در سال ۱۳۸۲ نسخۀ سینمایی این اثر را کارگردانی کرده و سیمرغ بلورین بهترین فیلم را در بیست‌و‌دومین جشنوارۀ فجر از آنِ خود کرده است. مهمان مامان داستان یک شب از زندگی یک خانوادۀ ایرانی را در قالب برگزاری یک مهمانی ساده در خانه‌ای حیاط‌دار و قدیمی و به کمک همسایه‌هایی هم‌دل و مهربان به تصویر می‌کشد.
سال 1380 ۹۶ صفحه جزئیات کامل اثر
1 مناسب خانواده 1 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

 مهمان مامان از کتاب‌های پر‌طرفدار هوشنگ مرادی کرمانی است که با اقتباس از آن فیلمی به کارگردانی داریوش مهرجویی در سال ۱۳۸۲ ساخته شد. مهمان مامان داستان زندگی خانواده‌ای چهار‌نفره است که وضع مالی خوبی ندارند و در شرایطی که وسیله‌ای برای پذیرایی ندارند، برایشان مهمان آمده است. در این کتاب سبک زندگی ایرانی، مهمان‌نوازی و همسایه‌داری به‌خوبی به‌تصویر کشیده شده است. می‌توانید با فرزندان خود دربارۀ خلقیات اصیل ایرانی مانند مهمان‌نوازی، هم‌چنین روابط حسنه و صمیمانه با همسایه‌ها صحبت کنید. توصیه می‌شود با آن‌ها دربارۀ سبک زندگی خانواده‌های ایرانی در دهه‌های گذشته گفت‌وگو کنید. هم‌چنین نظر آن‌ها را دربارۀ شخصیت‌‌های نوجوان کتاب و ارتباطشان با یکدیگر و والدینشان جویا شوید و از آن‌ها بخواهید خودشان را جای شخصیت‌های اصلی کتاب تصور کنند و دربارۀ راه‌حل‌های مختلفی که می‌توانستند هنگام مواجه‌شدن با چالش‌های داستان درپیش بگیرند گفت‌وگو کنید؛ برای مثال می‌توانید موقعیتی را که امیر در آن ناچار شد رانندگی کند، موضوع این بحث قرار دهید. این نکته بسیار مهم است که در حین گفت‌وگو فضای اظهار نظر را بیشتر برای فرزندتان مهیا کنید و خودتان در جایگاه راهنما با او صحبت کنید.

با توجه به اینکه شخصیت‌های اصلی کتاب با وجود کم‌‌درآمدبودن، مهمان‌نواز و دست‌و‌دلباز هستند، می‌توانید در هنگام گفت‌وگو با فرزندانتان دربارۀ اهمیت این ویژگی‌های اخلاقی حرف بزنید. پیشنهاد می‌شود برای نهادینه‌شدن این ویژگی‌های مثبت در فرزند نوجوانتان، از او بخواهید با امکاناتی که دارد یک مهمانی مختصری را مدیریت کند، یا با فرزندان کم‌سن‌تر از خود در قالب بازی این موضوع را تمرین کنید. از او بخواهید برای یک مهمانی‌ خودش را به‌عنوان میزبان تصور و سعی کند با کمک شما و دیگر اعضای خانواده میزبان خوبی باشد.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

۱) از فرزند خود بپرسید اگر قرار باشد مهمانی برایتان بیاید، چگونه از او پذیرایی کرده و با او معاشرت می‌کند؟

۲) اگر فرزندتان نسخۀ سینمایی مهمان مامان را دیده است، از او بپرسید کدام نسخه را بیشتر می‌پسندد و به چه دلیل؟

ادامه متن

داستان اثر

«مهمان مامان» از کتاب‌های پر‌طرفدار «هوشنگ مرادی کرمانی» است که در سا‌ل ۱۳۸۲ با اقتباس از آن فیلمی به کارگردانی «داریوش مهرجویی» ساخته شد. مهمان مامان داستان زندگی خانواده‌ای چهار‌نفره است که وضع مالی خوبی ندارند و در شرایطی که وسیله‌ای برای پذیرایی ندارند، برایشان مهمان (خواهر‌زادۀ مادر و نوعروسش) آمده است. مادر با آن‌ها به اصطلاح رودربایستی دارد و می‌خواهد شامی آبرومندانه برای آن‌ها تدارک ببیند. همسایه‌ها با یکدیگر همکاری می‌کنند و سفره‌ای رنگین و آبرومندانه برای مهمان‌های «عفت‌خانم» می‌اندازند. «بهاره» و «امیر»، فرزندان نوجوان عفت‌خانم هم در پذیرایی از مهمان‌ها و سرگرم‌کردنشان به مادرشان کمک می‌کنند.

جزئیات اثر

 مؤلف: هوشنگ مرادی کرمانی

ژانر اثر: درام

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد مهمان مامان

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!

>