• امروز : ۶ مرداد ۱۴۰۰

لینالونا

لینالونا

بررسی تخصصی کتاب Linalona

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

12 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

لینالونا دوست دارد که دیگران او را به‌خاطر مهربانی و خوبی خودش دوست داشته باشند، نه به‌خاطر زیباییِ موهای آبی‌اش، برای همین مثل صبا روسری می‌پوشد. لینالونا فکر می‌کند که این فکرِ صباست؛ اما صبا به او می‌گوید که این فکر خداست و برای اینکه او را دوست دارم، به حرفش عمل می‌کنم.

سال 1394 25 صفحه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
پیام مثبت

دیگران را با ظاهرشان قضاوت نکنیم و معیارمان را اخلاق و رفتارشان قرار دهیم.

جزئیات
الگوی مثبت

صبا و لینالونا، دختران مهربانی هستند که با خوش‌رفتاری با هم صحبت می‌کنند. آن‌ها یک‌دیگر را درک می‌کنند و با هم دوست می‌شوند، دوستانی که برای رفع مشکلات‌شان به هم کمک می‌کنند.

آنچه لازم است والدین بدانند

این کتاب دربارۀ حجاب است؛ اما برداشت‌های متفاوتی از آن می‌توان کرد؛ به‌عنوان مثال این کتاب به فرزند شما می‌آموزد که دیگران را از روی ظاهر قضاوت نکند و به رفتار و اخلاق دیگران اهمیت بیشتری بدهد، یا در جایی از کتاب صبا، (دختربچۀ باحجاب) به‌خاطر اینکه لینالونا موهای کوتاه و سیخ‌سیخی دارد، فکر می‌کند که او پسر است و برای همین به جای اینکه با او مهربان باشد، با او با جدیت صحبت می‌کند و بعد که متوجه می‌شود که او دختر است، می‌فهمد که پیش‌داوری کرده و از روی ظاهر، دیگری را قضاوت کرده است. برای همین می‌توان از این کتاب برداشت‌های متفاوتی کرد و مهم این است که شما چه برداشتی را متناسب با فرهنگ خودتان برای کودکتان درونی کنید. شما می‌توانید از این داستان برداشت‌های متفاوتی را برای فرزندتان تحلیل کنید و از او بخواهید تا درک متقابلش را بیشتر کند و از زاویۀ دید دیگران به داستان نگاه کند؛ مثلاً از زاویۀ دید لینالونا یا صبا و یا حتی مردم مو‌قرمز جنگل کاج.

این کار باعث می‌شود تا هم خلاقیت کودکتان رشد پیدا کند و هم اینکه نسبت به دیگران احساساتِ عجولانه‌ای از خود بروز ندهد و بتواند دیگران را درک کند. دربارۀ مسائل خصوصی که در کتاب مطرح شد با فرزندتان صحبت کنید و درک او را از این موضوع بسنجید.

خلاصه: قضاوت نکردن دیگران از روی ظاهرشان باعث می‌شود تا راحت‌تر با دیگران ارتباط برقرار کنیم.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

۱) تا به حال شده دوستت را به‌خاطر چهرۀ زیبایش دوست داشته باشی؟

۲) تو دیگران را برای چه دوست داری؟ کسانی که دوستشان داری چه ویژگی‌هایی دارند؟

۳) اگر کسی تو را به‌خاطر رنگ موهایت، رنگ چشم‌ها، یا زیبایی چهره‌ات دوست داشته باشد، تو چه حسی پیدا می‌کنی؟

۴) تو چه اخلاق خوبی داری که دیگران تو را به‌خاطر آن دوست دارند؟

۵) خدای مهربان در دینش به ما دستور داده است تا حجاب داشته باشیم، به‌نظر تو چرا خدا این درخواست را از ما داشته است؟

۶) به‌نظر تو لینالونا می توانست چه‌کار کند تا دیگران به جای اینکه به‌خاطر ظاهرش او را دوست داشته باشند، به‌خاطر خودش او را بپذیرند و با او دوستی کنند؟

۷) به نظرت چه چیز‌هایی جزء مسائل خصوصی محسوب می‌شوند؟

خلاصه: دربارۀ ویژگی‌های مسائل خصوصی که در کتاب مطرح شد، با فرزندتان صحبت کنید.

داستان کتاب

داستان دربارۀ ملاقات «لینالونا» و «صبا» است. لینالونا آدم‌کوچولویی با موهای آبی است که در جنگل کاج زندگی می‌کند. جایی‌که همۀ آدم‌ها موهایشان قرمز است و موهای آبیِ لینالونا به نظرشان زیبا می‌آید، برای همین زیبایی او را دوست دارند؛ اما او دوست دارد به‌خاطر مهربانی‌اش و برای خودش دوستش داشته باشند، نه برای اینکه او زیباست. همین باعث می‌شود که موهایش را از ته بزند. حالا همه به او می‌گویند: زشت! لینالونا از این شرایط خسته و ناراحت می‌شود و سوار پرندۀ کوچکش شده و به روستا می‌رود. صبا وقتی در حیاط نشسته است، لینالونا را می‌بیند. توجه لینالونا به روسری صبا جلب می‌شود و با هم دربارۀ آن صحبت می‌کنند. لینالونا تصمیم می‌گیرد که او هم موهایش را بپوشاند. بار دیگر که یکدیگر را می‌بینند صبا به لینالونا می‌گوید: این خواست خداست که من موهایم را بپوشانم و چون او را دوست دارم به حرفش عمل می‌کنم.

جزئیات کتاب

کارگردان/ مؤلف: کلر ژوبرت

ژانر اثر: تخیلی

قالب اثر: کتاب

کشور سازنده: ایران (نویسندۀ فرانسوی)

انتشارات: دفتر نشر فرهنگ اسلامی

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد