• امروز : 16 تیر 1401
logo

نقد و بررسی کتاب لینالونا (Linalona )

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

1063 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 7 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.
لینالونا دوست دارد که دیگران او را به‌خاطر مهربانی و خوبی خودش دوست داشته باشند، نه به‌خاطر زیباییِ موهای آبی‌اش، برای همین مثل صبا روسری می‌پوشد. لینالونا فکر می‌کند که این فکرِ صباست؛ اما صبا به او می‌گوید که این فکر خداست و برای اینکه او را دوست دارم، به حرفش عمل می‌کنم.
سال 1394 25 صفحه جزئیات کامل اثر
6 مناسب خانواده 1 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 6 +
بر اساس 2 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

این کتاب دربارۀ حجاب است؛ اما برداشت‌های متفاوتی از آن می‌توان کرد؛ به‌عنوان مثال این کتاب به فرزند شما می‌آموزد که دیگران را از روی ظاهر قضاوت نکند و به رفتار و اخلاق دیگران اهمیت بیشتری بدهد، یا در جایی از کتاب صبا، (دختربچۀ باحجاب) به‌خاطر اینکه لینالونا موهای کوتاه و سیخ‌سیخی دارد، فکر می‌کند که او پسر است و برای همین به جای اینکه با او مهربان باشد، با او با جدیت صحبت می‌کند و بعد که متوجه می‌شود که او دختر است، می‌فهمد که پیش‌داوری کرده و از روی ظاهر، دیگری را قضاوت کرده است. برای همین می‌توان از این کتاب برداشت‌های متفاوتی کرد و مهم این است که شما چه برداشتی را متناسب با فرهنگ خودتان برای کودکتان درونی کنید. شما می‌توانید از این داستان برداشت‌های متفاوتی را برای فرزندتان تحلیل کنید و از او بخواهید تا درک متقابلش را بیشتر کند و از زاویۀ دید دیگران به داستان نگاه کند؛ مثلاً از زاویۀ دید لینالونا یا صبا و یا حتی مردم مو‌قرمز جنگل کاج.

این کار باعث می‌شود تا هم خلاقیت کودکتان رشد پیدا کند و هم اینکه نسبت به دیگران احساساتِ عجولانه‌ای از خود بروز ندهد و بتواند دیگران را درک کند. دربارۀ مسائل خصوصی که در کتاب مطرح شد با فرزندتان صحبت کنید و درک او را از این موضوع بسنجید.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

۱) تا به حال شده دوستت را به‌خاطر چهرۀ زیبایش دوست داشته باشی؟

۲) تو دیگران را برای چه دوست داری؟ کسانی که دوستشان داری چه ویژگی‌هایی دارند؟

ادامه متن

داستان اثر

داستان دربارۀ ملاقات «لینالونا» و «صبا» است. لینالونا آدم‌کوچولویی با موهای آبی است که در جنگل کاج زندگی می‌کند. جایی‌که همۀ آدم‌ها موهایشان قرمز است و موهای آبیِ لینالونا به نظرشان زیبا می‌آید، برای همین زیبایی او را دوست دارند؛ اما او دوست دارد به‌خاطر مهربانی‌اش و برای خودش دوستش داشته باشند، نه برای اینکه او زیباست. همین باعث می‌شود که موهایش را از ته بزند. حالا همه به او می‌گویند: زشت! لینالونا از این شرایط خسته و ناراحت می‌شود و سوار پرندۀ کوچکش شده و به روستا می‌رود. صبا وقتی در حیاط نشسته است، لینالونا را می‌بیند. توجه لینالونا به روسری صبا جلب می‌شود و با هم دربارۀ آن صحبت می‌کنند. لینالونا تصمیم می‌گیرد که او هم موهایش را بپوشاند. بار دیگر که یکدیگر را می‌بینند صبا به لینالونا می‌گوید: این خواست خداست که من موهایم را بپوشانم و چون او را دوست دارم به حرفش عمل می‌کنم.

جزئیات اثر

کارگردان/ مؤلف: کلر ژوبرت

ژانر اثر: تخیلی

ادامه متن

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : زهرا قویدل

۲ خرداد ۱۴۰۱

مناسب سن 7 +

فلسفه حجاب رو از لحاظ اجتماعی و روانی بسیار عالی توضیح داده ،شما تصور کن فلسفه حجاب شهید مطهری رو آوردی تو این کتاب

بزرگسال

توسط : فریبا قهرمانی

۱۳ آبان ۱۴۰۰

مناسب سن 5 +

کتاب های خانم کلر ژوبرت فوق العاده هستن

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد لینالونا

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!

>