• امروز : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

شتری با سه‌کوهان و چهار‌ قصۀ دیگر

شتری با سه‌کوهان و چهار‌ قصۀ دیگر

بررسی تخصصی کتاب old Storis for four years

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

10 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

4 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این کتاب شامل پنج‌داستان کوتاه حیوانی (فابل) است و در قالب تمثیل به بیان مشکلاتی مانند پرخوری، سر‌و‌صدا، خرید بیش از اندازه و ... می‌پردازد.

سال 1393 33 صفحه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

ارنستِ فیل از سر بازی‌گوشی، نگهبان باغ‌وحش را کمی هُل می‌دهد.

جزئیات
ترس

اگر کودکی خودش با صدای بلند صحبت می‌کند، با خواندن این داستان احتمالاً ترس از تنها‌ماندن، ترس از طرد‌شدن، یا ترس از اینکه او را به‌خاطر صدای بلندش به جای دیگری بفرستند، در او ایجاد می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

اعضای خانواده ما را دوست دارند و ما نیز آن‌ها را خیلی دوست داریم. برای رسیدن به آرزوهایمان باید تلاش کنیم. برای خوشحال‌بودن لازم نیست به دنبال دلایل بزرگ بگردیم، خوشحالی‌های کوچک می‌تواند ارزش‌مندتر باشد. سر‌و‌صدا‌کردن و بلند‌بلند حرف‌زدن همه را اذیت می‌کند، پس باید آرام و با دیگران هماهنگ باشیم. اگر بخواهیم برای همیشه داد بزنیم و بلند‌بلند صحبت کنیم، دیگران ما را تحمل نمی‌کنند و مجبور می‌شویم که بلندگوی شهربازی یا باغ‌وحش بشویم! اینکه ما غذاهای خوشمزه را دوست داریم خیلی خوب است؛ ولی اگر بخواهیم همۀ غذاها را خودمان بخوریم، ممکن است یک روز شبیه توپ بشویم! بنابراین بهتر است همیشه ورزش کنیم و به اندازه غذا بخوریم.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

این کتاب از 5 داستان تشکیل شده است که در هرکدام به مسئله‌ای اشاره می‌کند. فرزند شما در این سنین فقط می‌تواند از زاویۀ دید خودش دنیا را ببیند و تحلیل کند، به‌اصطلاح خودمرکزبین است، برای همین این کتاب که ماجرا را از زاویۀ ‌دید شخصیت اصلی داستان بیان می‌کند، فهم آن را برای کودکتان راحت می‌کند.

داستان‌ها در این کتاب، خشونتی ندارند؛ اما در انتهای داستانِ «ارنست سوار اتوبوس می‌شود»، ارنست بعد از اینکه نگهبان باغ‌وحش را نوازش می‌کند، از سر شوخی و به‌آرامی نگهبان را هُل می‌دهد. اگر خودتان کتاب را برای فرزندتان می‌خوانید توصیه می‌شود جملۀ نویسنده را تا نوازش نگهبان ادامه دهید. علت این توصیه آن است که فرزند شما در این سنین میل به تقلید رفتارها دارد و می‌تواند بر رفتارش مؤثر باشد؛ اما اگر نمی‌خواهید چیزی از داستان را برای فرزندتان حذف کنید، این رفتار ارنست را برای او پررنگ نکنید و سریع از آن عبور کنید تا حساسیتی برای فرزندتان ایجاد نشود.

اگر فرزندتان بلندبلند صحبت می‌کند و شما نتوانسته‌اید با روشی فرزندتان را برای تغییر رفتارش اقناع می‌کنید، یا او را از بلندبلند حرف‌زدن و سرو‌صدای بیش از حد منصرف کنید، داستان «نورمن پر‌سر‌و‌صدا» می‌تواند برای حل این مشکل مفید باشد. البته اگر این داستان موجب هم‌زادپنداری فرزندتان با نورمن شود، می‌تواند در او احساس ترس از تنها‌ماندن، تنها‌شدن و طرد‌شدن ایجاد کند. (در داستان این ترس نشان داده نشده است؛ اما فرزندتان در افکار خودش می‌تواند به این ترس برسد)

توصیه می‌شود که اگر تا پیش از خواندن داستان برای فرزندتان، او از جانب شما یا دیگران از تنها‌ماندن به‌خاطر سر‌و‌صدایش احساس ترس کرده است با او صحبت کنید که او را دوست دارید و هیچ‌گاه تنهایش نمی‌گذارید و می‌خواهید که دیگران هم او را به اندازۀ دوست داشتنِ شما، دوست داشته باشند، برای همین است که از او می‌خواهید تا آرام‌تر و هم‌نواتر با بقیه و هم‌سالانش صحبت کند. اگر ذهن فرزندتان از این ترس احساس خطر کند، ممکن است برای جلوگیری از تنها‌شدن حتی پرخاش‌گری هم از خود بروز بدهد، پس توصیۀ ما این است که او را از حمایت و عشق خودتان نسبت به خودش مطمئن کنید تا ذهن او آرام باشد و بتواند توصیه شما را بپذیرد.

خلاصه: فرزندتان را از محبت و حمایت‌تان مطمئن کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

می‌توانی از روی نقاشی‌های کتاب بگویی که خانوادۀ ارنست چه کسانی هستند؟

تو چه آرزویی داری؟

راسل چه وسایل جدیدی برای خودش خرید؟

به نظر تو تخت راسل چقدر بلند است؟

از نظر تو چه چیزی خوشحالی است؟ به نظرت چه چیزی ناراحتی است؟

اگر نورمن تا آخر عمرش بلندگوی شهربازی بماند، چه اتفاقی می‌افتد؟

به‌نظرت نورمن چند‌سال بعد بازنشسته می‌شود؟

نورمن برای اینکه آرام صحبت کند باید چه‌کار کند؟ به‌نظرت می‌تواند یک کاغذ جادویی در جیبش بگذارد و کاغذ جادویی کاری کند که او آرام صحبت کند؟

تو چه غذایی را بیشتر از همۀ غذاها دوست داری؟ تو تا به حال احساس کرده‌ای که شکمت خیلی پر شده است؟

خلاصه: بگذارید فرزندتان از روی نقاشی‌های کتاب داستان را حدس بزند.

داستان کتاب

این کتاب دارای پنج‌داستان کوتاه است که به موضوعاتی مثل تعلق به خانه، ماجراجویی، معنای خوشحالی، بلند‌بلند صحبت‌کردن کودکان و پرخوری می‌پردازد. شخصیت هر داستان، (به جز داستان خوشحالی) حیوانی است که با اتفاق جدیدی رو‌به‌رو می‌شود. در داستان «ارنست سوار اتوبوس می‌شود»، «ارنست» یک فیل است که برای رسیدن به خواسته‌ها و آرزوهایش تلاش می‌کند و در انتهای داستان به‌خاطر احساس تعلقش به خانه، به باغ‌وحش بازمی‌گردد. در داستان «نورمنِ پر سر‌‌وصدا» نیز به مسئلۀ بلندبلند صحبت‌کردن بچه‌ها و جیغ‌وداد‌کردن آن‌ها پرداخته می‌شود و راه‌کاری که در انتها برای این مسئله پیدا می‌کنند این است که «نورمن» در شهربازی بایستد و برای بازدیدکنندگان تبلیغ کند. در داستان «شتری با سه‌کوهان» نیز به پرخوری کودکان و اینکه آن‌ها گاهی سهم خوراکی دیگران را نیز می‌خورند، پرداخته می‌شود. «گراهام» که شتر پرخوری است به‌خاطر پرخوری‌اش یک کوهان دیگر درمی‌آورد و مادرش او را به ورزش می‌فرستد تا کوهانش را آب کند. در داستان «حراج»، «راسل» هر‌چیزی را که می‌بیند برای خودش می‌خرد و در پایان روز می‌بیند که دیگر در اتاقش جایی برای وسایل جدید باقی نمانده است.

جزئیات کتاب

  1. کارگردان/ مؤلف: جان استیمسون
  2. نویسنده/ مترجم: فاطمه زرگری
  3. نام تهیه‌کننده: ـ
  4. نام بازیگران:
  5. نام شخصیت‌ها:

ارنست: فیلی که می‌خواهد سوار اتوبوس قرمزی بشود که هرروز از جلوی باغ‌وحش عبور می‌کند،

راسل: مایر که وسایلش را می‌فروشد و به‌جای آن‌ها وسایل تازه‌ای می‌خرد،

نورمن: یک بچه‌لاک‌پشت پر‌سر‌و‌صدا که بقیه از صدای بلندش خسته شدند و هیچ‌کجا او را نمی‌پذیرند؛ اما درنهایت مدیر شهربازی از او می‌خواهد تا در شهربازی مثل یک بلندگو همه‌چیز را اعلام کند،

گراهام: شتر پر‌خوری که از شدت پرخوری بعد از تولد دوستش استنلی، یک کوهان جدید در‌می‌آورد،

استنلی: دوست گراهام که او را به تولدش دعوت کرده است.

کمپانی سازنده: مؤسسه نشر و تحقیقات ذکر، کتاب‌های ذکر

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه