• امروز : 6 آذر 1401
logo

نقد و بررسی کتاب شیر کتابخانه (Library Lion)

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

2727 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 4 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

شیر کتابخانه، داستانی متفاوت از حیوانات است. شیر، سلطان جنگل که معمولاً برای همه ترسناک است، در این داستان، حیوانی است که انگار کمی بیشتر از انسان‌ها می‌فهمد. وارد کتابخانه شده و تعجب و ترس همه را برانگیخته است، اما خیلی زود به همه می‌فهماند که با شیرهای دیگر در جنگل فرق می‌کند. کتاب دوست دارد و مایل است به همه کمک کند. این برای خانم مریودر، مدیر کتابخانه قابل پذیرش است. برای او فقط رعایت قوانین مهم است و شیر ما قوانین را می‌داند. اما برای آقای مک‌بی، مسئول ثبت نام نه. او که همیشه بخاطر دویدن در کتابخانه تذکر می‌شنید، حالا حضور یک شیر! برای او خیلی سنگین است. کتاب شیر کتابخانه، برنده‌ی بهترین کتاب سال 2006 آمازون، می‌تواند جالب و خواندنی باشد.

سال 2006 48 صفحه جزئیات کامل اثر
-2 مناسب خانواده 5 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

خواندن داستان شیر کتابخانه، تجربه‌ی خوبیست برای ارتباط با حیوانات. هرچند که بسیار غیرواقعی می‌نماید اما تمرین تخیل خوبیست. از کودک بخواهید، جای عناصر شیر و کتابخانه را با عناصر دیگر عوض کند. مثلاً به‌جای شیر در کتابخانه، یک انسان را قلمرو شیرها تصور کند، یا یک گوزن را در مترو! از برقرار کردن تعادل بین واقعیت و فانتزی در ذهن کودک غافل نشوید. به فراخور سن کودک، درمورد پیام داستان با او صحبت کنید. تصور کودک از قانون را بسنجید. از قوانین خانوادگی خود و دلایل رعایت نکردن قوانین توسط کودک را از او بپرسید. درباره‌ی ثابت بودن یا منعطف بودن قوانین با کودک خود صحبت کنید.

خلاصه: در کنار تمرین تخیل، در مورد دلایل زیرپا گذاشتن قوانین در خانواده یا حتی جامعه صحبت کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

به‌جز شیر، چه حیوان یا موجود دیگری را می‌توانی تصور کنی؟

اگر جای خانم مریودر بودی چه قوانینی برای کتابخانه‌ات وضع می‌کردی؟

ادامه متن

داستان اثر

در یک کتابخانه‌ی بزرگ و مرتب، خانم رئیسی مدیریت می‌کند که قوانین سختی دارد. در کتابخانه‌ی او، سر و صدا و دویدن ممنوع است. جالب اینجاست که رعایت این قوانین برای همه واجب و کافی است. مهم نیست اگر کسی که وارد کتابخانه می‌شود، یک کودک باشد، بزرگسال باشد، یا اصلاً یک حیوان درنده باشد؛ قوانین کتابخانه را رعایت کند، کافیست. شیر داستان ما هم حتماً قوانین خانم مریودر را می‌داند که حتی بهتر از انسان‌ها آنها را رعایت می‌کند. او انگار کمی با هم‌نوعان خود متفاوت است. سروصدا نمی‌کند و پاهای پشمی‌اش، برای حفظ سکوت کتابخانه عالیست! برای خانم مریودر مهم نیست که او یک شیر است؛ شیر قوانین را رعایت می‌کند. اما انگار آقای مک‌بی، مسئول ثبت نام کتابخانه، چندان خوشش نیامده است. حضور حیوانات، آن هم یک شیر وحشی، در کتابخانه بی‌سابقه است. او حق دارد. اما شیر مهربان‌تر از آن است که کسی از او بترسد. به خانم مریودر کمک می‌کند، کتابها را مرتب کرده و به بچه‌ها برای آوردن کتاب کمک می‌کند. جایزه‌ی او، شرکت در ساعت کتاب‌خوانی جمعی با بچه‌هاست.

روزها گذشت، تا اینکه برای خانم مریودر یک اتفاق خطرناک افتاد؛ او برای آوردن یک کتاب، از صندلی افتاد و دستش شکست. و این شیر بود که باید آقای مک‌بی را خبر می‌کرد. اما آقای مک‌بی خیال نداشت که به شیر محل بگذارد. منظور حیوان زبان‌بسته را ملتفت نمی‌شد. حالا سلطان جنگل باید ابهت خود را با یک غرش اساسی به نمایش می‌گذاشت. شیر دو قانون را زیرپا گذاشته بود، دویدن و غریدن؛ همین کافی بود تا آقای مک‌بی به بهانه‌ی گزارش به دفتر خانم مریودر برود و حقیقت را دریابد. اما دیگر دیر شده بود. شیر دریافته بود که بخاطر نارضایتی مک‌بی، دیگر جایی برای او در کتابخانه نیست. با رفتن او، تحمل وضعیت بی‌روح کتابخانه سخت بود. باید کاری کرد. آقای مک‌بی خودش خراب کرده بود و حالا خودش باید مسئله را حل می‌کرد.

ادامه متن

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: میچل نودسن_Michelle Knudsen

نویسنده/ مترجم: محبوبه نجف‌خانی

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد شیر کتابخانه

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!