• امروز : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

خرسی به نام پدینگتن

خرسی به نام پدینگتن

بررسی تخصصی کتاب A bear called paddington

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

10 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

6 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

مجموعه کتاب‌های پدینگتن در ادبیات کودک انگلستان جایگاه ویژه‌ای دارد. با اقتباس از این مجموعه کتاب‌، یک فیلم سینمایی‌ در دو قسمت به نام «پدینگتن» نیز ساخته شده است. داستان دربارۀ خانواده‌ای انگلیسی است که در ایستگاه راه‌آهن پدینگتن لندن، با خرس کوچولویی مواجه می‌شوند و نامش را پدینگتن می‌گذارند و او را به خانۀ خود می‌برند. پدینگتن خرس مهربان و مؤدبی است. او در طول داستان کنار خانوادۀ براون ماجرا‌های طنزآمیزی به‌وجود می‌آورد و خانوادۀ براون ـ باوجود دردسر‌هایی که می‌سازد ـ با مهربانی بسیار از او مراقبت می‌کنند.

سال 1386 ۱۵۱ صفحه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
پیام مثبت

توصیه به مؤدب‌بودن، حفظ آرامش در موقعیت‌های مختلف، حمایت‌کردن و مراقبت از دیگران هنگامی‌که به دردسر می‌افتند، تلاش برای خارج‌شدن از موقعیت‌های دشوار با استفاده از روش‌های عاقلانه.

جزئیات
الگوی مثبت

پدینگتن خرس مهربان و بسیار مؤدبی توصیف می‌شود. تمام شخصیت‌های کتاب نیز افراد مهربان، باگذشت و سخاوت‌مندی هستند که به دیگران کمک می‌کنند. اتفاقات مختلفی برای پدینگتن می‌افتد که البته خودش مقصر آن‌ها نیست و همیشه به‌خوبی از آن‌ها عبور می‌کند. خانوادۀ براون خانواده‌ای مقبول، مهربان و بخشنده‌ای هستند.

جزئیات
ارزش آموزشی

اطلاعاتی دربارۀ کشور پرو که پدینگتن از آنجا آمده است، داده می‌شود. هم‌چنین در یک فصل آقای گروبر (از دوستان پدینگتن) دربارۀ ارزش‌مندی تابلو‌های نقاشی با او صحبت می‌کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

اگر کودکانتان فیلم پدینگتن را دیده‌اند، می‌توانید از او بخواهید دربارۀ تفاوت‌های این دو نسخه (فیلم و کتاب) صحبت کند و حسش را دربارۀ هرکدام بیان کند. نظر او را دربارۀ رفتار پدینگتن در موقعیت‌های مختلف جویا شوید.

سعی کنید در هنگام گفت‌وگو با فرزندتان او را در موقعیت تصمیم‌گیری به‌جای شخصیت‌های اصلی داستان قرار دهید. مطمئن شوید فرزندتان موقعیت‌های به‌نسبت پیچیده‌تر داستان را درک کرده باشد و ابهامی دربارۀ علت و انگیزۀ رفتار‌های شخصیت‌های داستان نداشته باشد؛ مانند تفاوت شخصیت هنرمندان روی صحنۀ تئاتر و زندگی واقعی. (دربخشی از کتاب، پدینگتن گمان می‌کند بازیگر شخصیت منفی تئاتر در واقعیت هم انسان خوبی نیست)

از‌آن‌جایی‌که در این دورۀ سنی رشد زبانی رخ می‌دهد، خواندن کتاب‌هایی مانند پدینگتن که در عین سادگی در روایت، زبان معیار نیز در آن‌ها رعایت شده است، می‌تواند برای رشد زبانی کودکان مفید باشد.

خلاصه: از‌آن‌جایی‌که در این دورۀ سنی رشد زبانی رخ می‌دهد، خواندن کتاب‌هایی مانند پدینگتن که در عین سادگی در روایت، زبان معیار نیز در آن‌ها رعایت شده است، می‌تواند برای رشد زبانی کودکان مفید باشد.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

به نظرت چه رفتارهایی از سمت پدینگتن باعث شد به‌زودی در میان خانوادۀ براون و اهالی محله محبوب شود؟

اگر جای پدینگتن بودی، بعد از خراب‌کردن نقاشی آقای براون چه می‌کردی؟

به نظرت چرا پدینگتن برای نجات دختر به پشت صحنۀ نمایش رفت؟

داستان این کتاب چه تفاوت‌هایی با فیلم پدینگتن داشت؟

 ویژگی‌های خوبی که پدینگتن به آن‌ها معروف بود، چه بود؟

خلاصه: به‌نظرت چه رفتارهایی ازسوی پدینگتن باعث شد به‌زودی در میان خانوادۀ براون و اهالی محله محبوب شود؟

داستان کتاب

خانوادۀ «براون» در ایستگاه راه‌آهن خرس کوچولویی را می‌بینند که روی چمدانش نشسته و تابلویی با نوشتۀ زیر به گردنش آویخته شده است: «لطفاً از این خرس مراقبت کنید، متشکرم.» آن‌ها متوجه می‌شوند که این خرس از جنگل‌های «پرو» به «انگلستان» مهاجرت کرده است. «پدینگتن» تعریف می‌کند که پدر و مادرش را از دست داده و «عمه لوسی‌اش» هم که خرس پیر و مهربانی است به خانۀ سالمندان رفته و او را به «لندن» فرستاده است تا خانواده‌ای پیدا کند. خانوادۀ براون به خرس‌کوچولو در خانه‌شان پناه می‌دهند و با او مانند یکی از اعضای خانواده‌شان رفتار می‌کنند و نامش را پدینگتن می‌گذارند. پدینگتن به دردسر‌های بامز‌ه‌ای می‌افتد، از همان شب اول پدینگتن در حمام خانواده براون دردسر‌هایی را به‌وجود می‌آورد؛ برای مثال وان حمام را سر‌ریز می‌کند و تمام خانه پر از آب می‌شود! او به‌ندرت کاری را بدون خراب‌کاری انجام می‌دهد. «جاناتان» و «جودی» در دردسر‌هایی که پدینگتن به‌وجود می‌آورد، به او کمک می‌کنند.

جزئیات کتاب

کارگردان/ مؤلف: مایکل باند

نویسنده/ مترجم: کاترینا ورزی

نام شخصیت‌ها:

پدینگتن: خرس مؤدب و مهربانی از جنگل‌های پرو. پدینگتن بعد از فوت پدر و مادرش با خرسی به نام عمه لوسی زندگی می‌کند. وقتی عمه لوسی به خانۀ سالمندان می‌رود، پدینگتن را به لندن می‌فرستد. پدینگتن در لندن با خانوادۀ براون آشنا می‌شود،

آقای هنری براون: آقای براون مرد محتاطی است که در ابتدا تمایلی به نگهداشتن پدینگتن در خانه ندارد؛ اما درنهایت او را می‌پذیرد و رابطه‌شان گرم و صمیمی می‌شود،

خانم ماری براون: همسر مهربان آقای براون. اولین‌بار خانم براون پیشنهاد نگهداری از پدینگتن را مطرح می‌کند،

جاناتان و جودی براون:‌ دو فرزند مهربان و بانشاط خانوادۀ براون هستند که با پدینگتن ارتباط دوستانه و خوبی دارند.

کشور سازنده: انگلستان

انتشارات: قدیانی

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه