• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر

ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر

بررسی تخصصی کتاب :seat End of chass,The Last row, The Last

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

12 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

کتاب «ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر» یکی از پرطرفدار‌ترین رمان‌های «لوئیس سکر»، نویسندۀ محبوب آمریکایی است. تبدیل شخصیت منفور برادلی چاکرز در مدرسه به یک پسر دوست‌داشتنی جان‌مایۀ اصلی داستان است. این تغییر با کمک‌های مشاور جدید مدرسه، کارلا دیویس اتفاق می‌افتد. کارلا در طول داستان نقش یک مشاور مدرسه را به بهترین شکل ایفا می‌کند.

سال 1987 ۲۳۲ صفحه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

بچه‌های مدرسه برای تحقیر و تمسخر اسم جف را تغییر می‌دهند و به برادلی می‌گویند که او یک هیولاست. زد‌و‌خورد و درگیری میان دخترها و جف و برادلی رخ می‌دهد. جف ناگهان با برادلی قطع رابطه می‌کند. برادلی کسانی را که او را مسخره می‌‌کنند، تهدید می‌کند.

جزئیات
ترس

ترس از تنهایی و مسخره‌شدن یکی از عوامل اصلی رفتار پرخاش‌گرانه برادلی است. او از جف و دوستانش به‌خاطر تهدید به کتک‌خوردن می‌ترسد و از دست آن‌ها فرار می‌کند. اولین‌باری که کار مثبتی انجام می‌دهد، (انجام تکلیف شب، رفتن به تولد) به‌خاطر اینکه نمی‌داند در موقعت جدید باید چه‌کار کند، دچار استرس می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

بی‌اعتمادی به برادلی باعث می‌شود که او بسیار دروغ بگوید. بی‌علاقگی نسبت به آدم‌ها و چیزها را به‌شدت از خود بروز می‌دهد و در قالب تنفر بیانش می‌کند.

جزئیات
پیام مثبت

همه‌چیز بستگی به خودمان دارد و این خود ما هستیم که می‌توانیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم. با باور به خود و اعتماد‌به‌نفس می‌توانیم شرایط را درست کنیم. همۀ ما در وجودمان مهربانی، خلاقیت و استعداد داریم و تنها نیازمند بیدار‌کردن آن هستیم. با اعتماد به یکدیگر و دوستی و مهربانی، می‌توانیم فضایی برای گفت‌وگو ایجاد کنیم و گفت‌وگو می‌تواند شرایط را برای همۀ ما بهتر کند.

جزئیات
الگوی مثبت

برادلی و کارلا دو الگوی بسیار خوب در کتاب هستند. برادلی با باور به خود و تصمیم برای تغییر شرایط، اخلاق خودش و دیدگاه دیگران نسبت به خودش را تغییر می‌دهد و برای رقم‌زدن روزهای شاد و پر از موفقیت تلاش می‌کند. کارلا با دوستی و مهربانی، در مقابل برادلی صبوری کرده و با راهنمایی‌هایش به او در رفع مشکلاتش کمک می‌کند. اعتمادی که کارلا به برادلی دارد، او را در خوب‌شدن تشویق می‌کند.

جزئیات
ارزش آموزشی

در زنگ جغرافیا نام چند ایالت آمریکا برده می‌شود. در پاورقی‌‌های کتاب اطلاعات عمومی مختصری وجود دارد؛‌ مثل معرفی آبراهام لینکلن، جشن هالووین، یک فرقه‌ی بودایی و ... .

آنچه لازم است والدین بدانند

«اگر باور نمی‌کنید از خودش بپرسید»، این جملۀ پرتکرار برادلی است. او پسری است که کسی به او اعتماد ندارد و فرصت خوبی برای اثبات خودش به او داده نشده است. در روند داستان برادلی به یک پسر راست‌گو و منظم تبدیل می‌شود که به جای نفرت‌داشتن از همه‌چیز و همه‌کس، دیگران را دوست دارد و دیگران نیز او را دوست دارند.

در این داستان خشونت و پرخاش‌گری برادلی تقبیح شده و در طول داستان حل می‌شود؛ اما در این‌مورد نظرِ فرزندتان را دربارۀ علت رفتار‌های پرخاش‌گرانۀ برادلی بپرسید، هم‌چنین با او دربارۀ شکل صحیح ابراز احساسات و واکنش‌های هیجانی برادلی در موقعیت‌‌های دشوار صحبت کنید و از او بخواهید خودش را در موقعیت‌های مشابه تصور کرده و تصمیم بگیرد.

ناهنجاری واضح و پرتکرار داستان، دروغ‌گویی است که در مسیر تغییر برادلی این صفت او از بین می‌رود و دیگر ترسی از راست‌گویی ندارد. توصیه می‌شود با فرزند خود در رابطه با علت دروغ‌گویی‌هایی مکرر برادلی در ابتدای داستان صحبت کنید.

مصادیق خشونتی که بیان می‌شود به همراه رنج و نکوهش و طرد برای شخصیت اصلی است و اگر کودک با زمانی‌که برادلی تنها و خشن است، هم‌ذات‌پنداری کند، در طول داستان می‌تواند با او مسیر بهتر‌شدن را در پیش بگیرد. ترس اصلی در این داستان ترس از تنهایی و مسخره‌شدن است و با کمک‌هایی که مشاور مدرسه به برادلی می‌کند، این درک در خوانندۀ نوجوان شکل می‌گیرد که خودش می‌تواند بر ترس‌هایش غلبه کند، به جمع هم‌سالان وارد شده و تشکیل گروه دوستی بدهد.

 این داستان، غم و تنهایی برادلی را به خوبی به تصویر می‌کشد، بهتر است دربارۀ احساسات برادلی در مو‌قعیت‌های مختلف با فرزند خود گفت‌و‌گو کنید؛ زیرا ممکن است با او احساس هم‌ذات‌پنداری کند. از آنجایی‌که دوستی در این سنین بر‌پایۀ اعتماد شکل‌ می‌گیرد،‌ توصیه می‌شود به‌طور ویژه دربارۀ روابط‌ دوستانۀ برادلی با جف (دوست جدیدش) و مشاور مدرسه، با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

 

خلاصه:

توصیه می‌شود دربارۀ شکل صحیح ابراز احساسات در موقعیت‌‌های دشوار با فرزند خود صحبت کنید.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

۱) چرا برادلی دروغ می‌گفت؟ اگر برادلی دروغ نمی‌گفت شرایط چه تغییری می‌کرد؟

۲) برادلی برای اینکه از جف حمایت و دفاع بکند، با دختر‌ها دعوا کرد، او چه راه‌های دیگری برای حمایت از جف داشت؟

۳) اگر بخواهی مثل برادلی لیست موضوعاتی را برای صحبت‌کردن بنویسی، چه چیزهایی را لیست می‌کنی؟

۴) برادلی وقتی متوجه شد کارلا به مدرسۀ دیگری می‌رود، می‌توانست چه رفتار دیگری داشته باشد؟

 

خلاصه:

اگر برادلی دروغ نمی‌گفت، شرایط چه تغییری می‌کرد؟

داستان کتاب

برادلی چاکرز با اینکه پسری مهربان، خلاق و باهوش است؛ ولی خوبی‌ها و توانایی‌هایش را فراموش کرده است. او پسربچه‌ای خشن و پر از نفرت از چیزها و آدم‌هاست. او در مدرسه دوستی ندارد و هیچ‌وقت تکالیفش را انجام نمی‌دهد. او حتی یک ستاره هم جلوی اسمش نیست. با همۀ این‌ها دانش‌آموز جدید کلاس، جف فیش‌کین برخلاف بقیه با او دوست می‌شود و به پیشنهاد «خانم ایبل»، معلم برادلی، والدینش اجازه می‌دهند تا با مشاور جدید مدرسه، کارلا دیویس ملاقات کند و کارلا به او کمک می‌کند تا مشکلاتش را حل کند و برادلی چاکرزِ مهربان و بااستعداد را دوباره زنده کند. برادلی با کمک‌های خانم کارلا نمرات بهتری می‌گیرد و با هم‌کلاسی‌های خود ارتباط بهتری برقرار می‌کند.

جزئیات کتاب

  1. کارگردان/ مؤلف: لوئیس سکر
  2. نویسنده / مترجم: پروین علی‌پور
  3. نام شخصیت‌ها:
برادلی چاکرز: پسر نوجوانی که در مدرسه مشکلات زیادی دارد و بسیار پرخاشگر است، او هیچ‌دوستی ندارد؛ اما به کمک مشاوره‌های کارلا، مشاور جدید مدرسه، تغییرات مثبت زیادی می‌کند. کارلا دیویس: مشاور جدید مدرسه که سعی می‌کند آرام‌آرام به دنیای برادلی وارد شود و با او رفاقت کند. جف فش‌کین: شاگرد جدید مدرسه و تنها دوست برادلی است. او برادلی را برای رفاقت با گروه‌های دوستی دیگر کنار می‌گذارد. بعد از  بهتر‌شدن برادلی، دوباره با او دوست می‌شود.  
  1. کشور سازنده: آمریکا
  2. کمپانی سازنده: انتشارات راندوم هاوس

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد