• امروز : ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

آرزوهای بزرگ

بررسی تخصصی کتاب Great Expectations

آرزوهای بزرگ

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

7 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

13 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

آرزو‌های بزرگ، داستان ماندگاری از چارلز دیکنز است که در آن اهمیت توانایی‌های فردی و روابط اجتماعی سالم نسبت به تمکن مالی و موقعیت اجتماعی نمایش داده می‌شود. می‌توان از این کتاب اندرز‌های اخلاقی فراوانی را مانند بخشش، مهربانی، کمک به دیگران و … برداشت کرد. از این اثر نسخه‌های سینمایی فراوانی ساخته شده است.

سال 1861 ۶۳۵ صفحه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خواهر پیپ چند بار او را کتک می‌زند. پیپ در کودکی مورد تحقیر و طعن بزرگ‌سالان قرار می‌گیرد. با زندانیان فراری، به‌صورت خشن برخورد می‌شود. خشونت روانی در کتاب نسبتاً پر‌تکرار است؛ ‌مانند تحقیر و توهین به پیپ توسط استلا به علت ظاهر فقیرانۀ او.

جزئیات
ترس

پیپ‌کوچولو بعد از ملاقات با یک زندانی فراری دچار ترس و نگرانی می‌شود. او در باتلاق‌های مه‌آلود دنبال زندانی مي‌گردد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

پیپ به دیگران دروغ می‌گوید تا از خودش دفاع کند و بعد پشیمان می‌شود. «پراویس» در خاطراتش می‌گوید که به علت فقر زیاد مجبور به دزدی شده است. «کامپیسن» شخص کلاه‌بردار و متقلبی است که به زندان می‌افتد و مجازات می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

این کتاب به مخاطب می‌آموزد که لزوماً پول نمی‌تواند باعث خوش‌بختی شود و آرزو‌های بزرگ تنها با پول به‌دست نمی‌آید. قدرشناسی، پشتیبانی از دوستان و حمایت از دیگران، بخشش و وفاداری از جمله پیام‌های مثبت این کتاب است.

جزئیات
الگوی مثبت

پیپ شخصیتی مهربان، قابل اعتماد و وفادار دارد. او قدردان زحمات حامیانش است و سعی می‌کند زحماتشان را جبران کند. او به دوستان خود بسیار کمک می‌کند. مگویچ یا همان پراویس، مجرم فراری، تلاش می‌کند تا گذشتۀ خود را جبران کند.

جزئیات
ارزش آموزشی

قلم چارلز دیکنز بیش از آنکه هدف سرگرمی داشته باشد، هدف عبرت‌آموزی دارد. متن داستان اطلاعات خوبی در‌رابطه با اوضاع تاریخی و اجتماعی دورۀ ویکتوریایی بریتانیا، به خواننده می‌دهد؛ به‌عنوان مثال تصویر واضحی از اختلاف طبقاتی، سیستم آموزشی و دستگاه قضاوت در آن زمان به مخاطب ارائه می‌دهد.

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند گفت‌وگو با نوجوانان در این سنین به ویژه در زمینۀ محصولات رسانه‌ای اهمیت زیادی دارد. توصیه می‌شود کتاب آرزو‌‌های بزرگ را که چالش‌های اخلاقی و اجتماعی فراوانی مطرح می‌کند، بهانه‌ای برای پرورش تفکر انتقادی در نوجوانتان قرار دهید و او را به تفکر دربارۀ مسائلی هم‌چون فقر، ‌اختلاف طبقاتی، عشق و ... دعوت کنید.

از فرزند خود بخواهید ابعاد مختلف داستان را بررسی کند و دربارۀ احساسات مشابه و هم‌ذات‌پنداری‌هایی که با راوی و شخصیت اصلی داستان، پیپ، می‌کند صحبت نماید. با توجه به اینکه ممکن است در این سن برقراری روابط عاطفی رخ دهد، با نوجوان خود در‌رابطه با چگونگی روابط بالغانه و عاقلانه گفت‌وگو کنید و از او بخواهید نظراتش را در این‌مورد با شما به اشتراک بگذارد. از نوجوان خود بخواهید احساساتش را در‌رابطه با بی‌عدالتی‌‌هایی که در کودکی در حق پیپ صورت گرفته است، بیان کند.

 

خلاصه:کتاب آرزو‌های بزرگ را بهانه‌ای برای پرورش تفکر انتقادی فرزندتان قرار دهید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

۱) اگر جای پیپ بودی در مقابل تحقیر‌های استلا چه عکس‌العملی نشان می‌دادی؟

۲) از نظر تو پیپ هنگام مواجهه با زندانیان باید چه می‌کرد؟

۳) به نظر تو علت بی‌عدالتی‌هایی که پراویس با آن‌ها روبه‌رو می‌شد، چه بود؟

۴) برخورد پیپ بعد از این که به پول رسید، با جو چگونه بود؟ او چطور می‌توانست قدردان زحمات جو باشد؟

۵) چرا میس هاویشام رفتار انتقام‌جویانه داشت؟ استلا می‌توانست حق او را از مردان دیگر بگیرد؟

۶) پیپ در جریان زندگی چه درس‌هایی گرفت؟

خلاصه: پیپ در جریان زندگی چه درس‌هایی گرفت؟

داستان کتاب

کتاب «آرزو‌های بزرگ» یکی از محبوب‌ترین کتاب‌های ادبیات کلاسیکِ قرن ۱۹، در انگلستان و به قلم «چارلز دیکنز» است. راوی این کتاب اول‌شخص است. راوی پسر‌بچه‌ای با نام مستعار «پیپ» است که با خواهر بزرگ‌تر و شوهر‌خواهرش، «جو‌ گارجری»، که مرد مهربانی است در کلبه‌ای محقر، در یکی از شهر‌های اطراف «لندن» زندگی می‌کند. پیپ زندگی بسیار ترحم‌برانگیزی دارد و دائماً از سوی خواهر خود سرزنش و تحقیر می‌شود. او در سنین کودکی به یک زندانی‌ فراری‌ به اسم «ابل مگویچ» که در اطراف خانه‌شان پرسه می‌زند، کمک می‌کند. مدتی از آن ماجرا می‌گذرد و پیپ کوچک، توسط زن میان‌سال و ثروت‌مندی به نام «میس هاویشام» اجیر می‌شود تا گه‌گاه برای هم‌نشینی و سرگرم‌نمودنش پیش او بیاید. هاویشام که در گذشته‌ای دور و در هنگام عروسی، به‌صورت بی‌رحمانه‌ای توسط نامزدش رها شده است، از آن زمان به زنی دل‌سرد و انتقام‌جو تبدیل شده‌ است. او «اِستِلا»، دخترکی زیبا؛ اما گستاخ و مغرور را به فرزندی پذیرفته است تا به او بیاموزد که چگونه مردان را به بازی بگیرد تا این‌گونه انتقام خودش را توسط او از مردان بگیرد. پیپ کوچک در آن خانه به استلا دل می‌بندد و تحت تأثیر توهین‌ها و آزارهای دخترک، نخستین آرزوهایش مبنی بر ترک زندگی محقر و روستایی و زیستنی چون نجیب‌زادگان در او نقش می‌بندد. در اواسط داستان، پیپ از سمت مردی ناشناس تأمین مالی می‌شود و اوضاع اقتصادیش بهبود می‌یابد. در نهایت او متوجه می‌شود که ابل مگویج، زندانی فراری، در این مدت از لحاظ مالی او را تأمین می‌کرده است.

ادامه متن

جزئیات کتاب

  1. ژانر اثر: درام
  2. کارگردان / مؤلف: چارلز دیکنز
  3. نویسنده / مترجم: ابراهیم یونسی
  4. نام شخصیت‌ها: پیپ: فیلیپ پیرریپ، با ‌نام مستعار پیپ. شخصیت اصلی و راوی داستان است. او داستان زندگی خود را سال‌ها پس از وقوع روایت می‌کند و از کودکی تا اواخر دورۀ جوانی‌اش را بازگو می‌کند. خانم هاویشام: او خانم میان‌سالی است که وارث ثروت فراوان خانواده‌اش است. در زمان جوانی، نامزد او در روز ازدواج، هاویشام را با کلاه‌برداری ترک کرده، حالا هاویشام قصد دارد تا آخر عمر لباس عروس را از تن بیرون نیاورد و در طول داستان به دنبال انتقام‌گیری از جنس مرد است. هاویشام دختر‌خواندۀ خود، استلا را، برای این انتقام پرورش می‌دهد. او به همراه استلا در عمارتِ مخروبه‌ای زندگی می‌کند و از پیپ که در دوران کودکی است، می‌خواهد به عمارت مخروبه بیاید و با استلا بازی کند. استلا: دختر‌خواندۀ خانم هاویشام است، او در سن‌و‌سال پیپ است و با او بازی می‌کند. استلا بسیار مغرور است و با پسر‌ها با خودخواهی برخورد می‌کند. ابل مگویچ: یک فرد زندانی است که پیپ در کودکی به او کمک می‌کند. او در آینده حامی مالی پیپ می‌شود و درنهایت برای انتقام‌گرفتن از انسان شروری که او را به زندان انداخته است، جان خود را از دست می‌دهد. پیپ در پایان متوجه می‌شود که استلا، بدون اینکه خودش بداند، دختر ابل مگویچ است. جو ‌گارجری: شوهر‌خواهر پیپ، مرد صبور و مهربانی که سرپرستی پیپ را در کودکی بر‌عهده دارد.
  5. کشور سازنده: انگلستان
ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه