آرزوهای بزرگ

بررسی تخصصی کتاب Great Expectations

آرزوهای بزرگ

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
13 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

آرزو‌های بزرگ، داستان ماندگاری از چارلز دیکنز است که در آن اهمیت توانایی‌های فردی و روابط اجتماعی سالم نسبت به تمکن مالی و موقعیت اجتماعی نمایش داده می‌شود. می‌توان از این کتاب اندرز‌های اخلاقی فراوانی را مانند بخشش، مهربانی، کمک به دیگران و … برداشت کرد. از این اثر نسخه‌های سینمایی فراوانی ساخته شده است.

سال 1861 ۶۳۵ صفحه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خواهر پیپ چند بار او را کتک می‌زند. پیپ در کودکی مورد تحقیر و طعن بزرگ‌سالان قرار می‌گیرد. با زندانیان فراری، به‌صورت خشن برخورد می‌شود. خشونت روانی در کتاب نسبتاً پر‌تکرار است؛ ‌مانند تحقیر و توهین به پیپ توسط استلا به علت ظاهر فقیرانۀ او.

جزئیات
ترس

پیپ‌کوچولو بعد از ملاقات با یک زندانی فراری دچار ترس و نگرانی می‌شود. او در باتلاق‌های مه‌آلود دنبال زندانی مي‌گردد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

پیپ به دیگران دروغ می‌گوید تا از خودش دفاع کند و بعد پشیمان می‌شود. «پراویس» در خاطراتش می‌گوید که به علت فقر زیاد مجبور به دزدی شده است. «کامپیسن» شخص کلاه‌بردار و متقلبی است که به زندان می‌افتد و مجازات می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

این کتاب به مخاطب می‌آموزد که لزوماً پول نمی‌تواند باعث خوش‌بختی شود و آرزو‌های بزرگ تنها با پول به‌دست نمی‌آید. قدرشناسی، پشتیبانی از دوستان و حمایت از دیگران، بخشش و وفاداری از جمله پیام‌های مثبت این کتاب است.

جزئیات
الگوی مثبت

پیپ شخصیتی مهربان، قابل اعتماد و وفادار دارد. او قدردان زحمات حامیانش است و سعی می‌کند زحماتشان را جبران کند. او به دوستان خود بسیار کمک می‌کند. مگویچ یا همان پراویس، مجرم فراری، تلاش می‌کند تا گذشتۀ خود را جبران کند.

جزئیات
ارزش آموزشی

قلم چارلز دیکنز بیش از آنکه هدف سرگرمی داشته باشد، هدف عبرت‌آموزی دارد. متن داستان اطلاعات خوبی در‌رابطه با اوضاع تاریخی و اجتماعی دورۀ ویکتوریایی بریتانیا، به خواننده می‌دهد؛ به‌عنوان مثال تصویر واضحی از اختلاف طبقاتی، سیستم آموزشی و دستگاه قضاوت در آن زمان به مخاطب ارائه می‌دهد.

۱) اگر جای پیپ بودی در مقابل تحقیر‌های استلا چه عکس‌العملی نشان می‌دادی؟

۲) از نظر تو پیپ هنگام مواجهه با زندانیان باید چه می‌کرد؟

۳) به نظر تو علت بی‌عدالتی‌هایی که پراویس با آن‌ها روبه‌رو می‌شد، چه بود؟

۴) برخورد پیپ بعد از این که به پول رسید، با جو چگونه بود؟ او چطور می‌توانست قدردان زحمات جو باشد؟

۵) چرا میس هاویشام رفتار انتقام‌جویانه داشت؟ استلا می‌توانست حق او را از مردان دیگر بگیرد؟

۶) پیپ در جریان زندگی چه درس‌هایی گرفت؟

خلاصه: پیپ در جریان زندگی چه درس‌هایی گرفت؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه