• امروز : 6 خرداد 1403
logo

نقد و بررسی انیمه شاهزاده مونونوکه (Princess Mononoke)

author-img

توسط : پریسا نوری پور ارزیاب کدومو

6 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

790 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

داستان این انیمه در ژاپن قرن پانزدهم روایت می‌شود. آشیتاکا، شاهزاده‌ی جوانی از قبیله‌ای دورافتاده، توسط گرازی نفرین‌شده طلسم می‌شود. او برای رسیدن به سرچشمه‌ی نفرین باید راهی سرزمین‌های غرب شود تا با چشمانی عاری از نفرت رفتار انسان‌ها را با طبیعت و حیوانات نظاره کند و به دشمنی‌ای که در بین آنهاست پایان دهد. در آنجا بانویی را می‌بیند که به اتکای کارگرانش برای دست‌یابی به قدرت درصدد نابودی روح جنگل است. آشیتاکا اما با قدرت طلسمش و به کمک گرگ‌دختر تلاش می‌کند تا بانو ابوشی را از جنگ با حیوانات بازدارد.

ژانر : حماسی فانتزی ماجراجویی

سال 1997 133 دقیقه جزئیات کامل اثر
1 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمه‌ی معروف و محبوب «شاهزاده مونونوکه» هشتمین اثر بلند کارگردان بزرگ ژاپنی هایائو میازاکی است. این سینمایی مانند دیگر آثار استاد میازاکی نگاهی خردورزانه و لبریز از مهر به طبیعت، انسان و حیوانات دارد.

موضوع اصلی این انیمه، مهرورزی انسان با طبیعت و حیوانات است. چنانچه در داستان انیمه هم پیداست حیوانات از نابودگری انسان‌ها در قبال طبیعت و هم‌نوعان خود به ستوه آمده‌اند. آنها از اینکه انسان‌ها برای بقا و قدرت‌طلبی خود حاضراند که به طبیعت و موجودات دیگر آسیب بزنند عصبانی و خواستار کشتن آنها هستند، اما روح جنگل که سرور طبیعت و حیوانات محسوب می‌شود علاقه دارد تا با خرد و مهرورزی به این کینه و جفاکاری خاتمه دهد. در ادیان و نظام‌های معنوی احترام به طبیعت با تقدس و احترام فراوان یاد شده است. زمین به خاطر منشاء زایش و تولد همچون رحم مادر، با عنوان مقدس مادر الهی یاد شده است. داشتن حیات و روح در سرتاسر هستی و طبیعت از نکات کلیدی آموزه‌های روحانی به حساب می‌آید. قرآن کریم در سوره‌ی زلزال می‌فرماید: «یومئذ تحدث اخبارها» (آن هنگام که زمین خبرهای خویش را بازگو کند) پس سخن‌گفتن زمین حتما دال بر داشتن روح و ذی‌شعوربودنش است. اما ادای احترام معمولاً از دوجانب ادا می‌شود: یا از سر ترس و اجبار است یا از فرط عشق و محبت. در این انیمه ما شاهد هر دو جنبه‌ی آن هستیم. شاهزاده سان و آشیتاکا به شکل عاشقانه، بانو ابوشی، مرد طمع‌کار و مردم شهر آهنین از سر ناچاری و ترس از نابودی در انتهای داستان مجبور به تسلیم و احترام در برابر روح جنگل می‌شوند. البته فضیلت احترام از سر عشق بر نوعِ دیگرش کاملاً واضح است و یکی از پیام‌های پنهان این اثر آن است که چرا انسان به‌جای احترام از سر عشق کار را بر خودش سخت می‌کند و بستر بلا را برای خویشتن فراهم می‌کند؟! بهتر است شما والدین گرامی با فرزندان خود درباره‌ی زنده‌یودن طبیعت صحبت کنید. به آنان بگویید استفاده‌ی ظالمانه و خودخواهانه‌ی ما از طبیعت و حیوانات نه‌تنها باعث نابودی آنها می‌شود، بلکه به‌نوعی ناسپاسی ما را از نعمت‌های خداوند نشان می‌دهد و بهتر است در این خصوص با احساس مسئولیت بیشتری نسبت به طبیعت و حیوانات زندگی کنیم.

موضوع مهم دیگر، خاکستری‌بودن تقریبی کاراکترهاست؛ به این معنا که مثبت محض یا منفی محض در این کار دیده نمی‌شود و افراد مثل آموزه‌ی «بین و یانگ»، تلفیقی از تاریکی و نوراند و البته گاهی غلبه در فرد یا با نور است یا با تاریکی. این مطلب در نقش بانو ابوشی ظهور کامل دارد. از طرفی مهربانی و عدم کینه‌توزی روح جنگل به موجودات هم اشاره به تجسم عشق روح خداوندی به مخلوقاتش دارد مثل زمانی که روح جنگل، آشیتاکا را از مرگ و طلسمش نجات می‌دهد و با آنهمه آزاری که از سرکشی انسان‌ها دیده است و سرش توسط آنها قطع شده باز رحمتش بر خشمش سبقت گرفته و جنگل و شهر آهنین و مردم را نجات می‌دهد. حتی زمینه‌ی پس‌گرفتن سر را نیز خودش به وجود می‌آورد تا مردم را ببخشد و نجات دهد. فداکاری و از خودگذشتگی، ترجیح درد دیگران بر درد خود و رفتار مسئولانه و اخلاق‌مداری نیز از نکات بارز این انیمه‌ی موفق محسوب می‌شود.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

چه چیزهایی باعث نجات مردم، روح جنگل و از بین‌رفتن طلسم آشیتاکا شد؟

چرا شاهزاده سان از انسان‌ها متنفر بود و ترجیح می‌داد با گرگ‌ها زندگی کند؟

به‌نظر شما بانو ابوشی یک شخصیت مثبت بود یا منفی؟

آیا طبیعت به‌خاطر منافعش برای انسان‌ها باید محترم شمرده شود یا به‌خاطر زنده و جاندار بودنش؟

به نظرتان مداخله‌ی انسان در طبیعت، معمولاً به نفع اوست یا به ضررش؟ چگونه به نفع اوست و چگونه به ضررش؟

فکر می‌کنید ریشه‌ی جنگ و نزاع بین انسان و طبیعت در کجاست؟

این اثر چگونه تنش بین محیط زیست و مصرف بشر از منابع طبیعی زمین را بررسی می‌کند؟

داستان اثر

در اواخر دوره‌ی موروماچی ژاپن (دوره‌ی موروماچی که با نام دوره‌ی آشی‌کاگا نیز شناخته می‌شود، به‌طور تقریبی فاصله‌ی سال‌های ۱۳۳۶ تا ۱۵۷۳ میلادی را در بر می‌گیرد. ویژگی دوره‌ی موروماچی استبداد نظامی شوگون‌ها بود که تحت عنوان موروماچی باکوفو نیز از آن نام برده می‌شود و این اثر زیبا در حال و هوای آخرین روزهای این دوره‌ی تاریخی ساخته شده است.) یک روستای دورافتاده مورد حمله‌ی گرازی نفرین‌شده قرار می‌گیرد. آشیتاکا پسر جنگاور و شجاع داستان ما در حین مبارزه با این گراز در اثر تماس با خون او مبتلا به طلسمی روی دستش می‌شود؛ طلسم یا نفرینی که به او توانایی مبارزه به شکلی ماورایی می‌دهد و به گفته‌ی پیر قبیله همین طلسم باعث مرگ او خواهد شد. آشیتاکا به منظور یافتن راه نجات و از بین‌بردن طلسم مجبور می‌شود روستایش را ترک و به‌سمت سرزمین‌های غرب سفر کند. در این سفر، یکی از اهالی روستاهای مجاور که مردی طماع و دغل‌باز بود به او می‌گوید که باید برای درمان نفرین خود به روح جنگل مراجعه کند. خود مرد هم برای بریدن سر روح جنگل که طبق افسانه‌ها عمر جاودانه می‌بخشد، با اجازه‌ی امپراطور به تعقیب آشیتاکا می‌پردازد. قلب جنگل یا روح جنگل نیز موجودی است که در روز مانند گوزنی مهربان و در شب مانند یک شبگرد غول‌پیکر ظاهر می‌شود.او ریاست کل جنگل و حیوانات را برعهده دارد.

 در راه، آشیتاکا با دسته‌ای از مردان که سوار بر گاو هستند روبه‌رو می‌شود که به‌سوی محل زندگی خود، یعنی شهر آهنین می‌روند. شهری که توسط زنی به نام بانو ابوشی رهبری می‌شود. در مسیر آشیتاکا با شاهزاده سان در کنار گرگ‌های غول‌پیکر برخورد می‌کند. سان از او می‌خواهد که آنجا را ترک کند و برود. بعدتر در پی حمله‌ی گرگ‌ها به شهر آهنین آشیتاکا برای نجات اهالی شهر و شاهزاده سان مداخله می‌کند. بانو ابوشی شخصیت خاکستری داستان ما، از طرفی به مردم و کارگران جذامی‌اش کمک می‌کند و از طرف دیگر برای قدرت‌طلبی، قصد نابودی روح جنگل را دارد و به کار تولید اسلحه مشغول است. آشیتاکا وقتی از قصد او و معامله‌اش با مرد طماع جهت بردن سر روح جنگل برای امپراطور آگاه می‌شود تمام تلاشش را برای نجات روح جنگل می‌کند و در این راه با سدهای بسیاری مواجه می‌شود. درنهایت آشیتاکا به کمک شاهزاده سان و حیوانات مختلف و کمک‌های روح جنگل موفق به نجات خودش، شهر آهنین و  روح جنگل می‌شود.

جزئیات اثر

کارگردان: هایائو میازاکی/ Hayao Miyazaki

نویسنده‌ی اثر: هایائو میازاکی/ Hayao Miyazaki

نام بازیگران: Yōji Matsuda, Yuriko Ishida, Yūko Tanaka, Kaoru Kobayashi, Masahiko Nishimura

نام شخصیت‌ها:

آشیتاکا: پسر جوانی است که پس از حمله‌ی گراز نفرین‌شده به روستا و از پا درآوردن آن، دستش دچار زخمی طلسم‌دار می‌شود که نهایتاً قرار است جان او را بگیرد. او برای نجات جان خود و روستا از حمله‌ی دوباره‌ی هیولاها به توصیه‌ی پیر دهکده از قبیله‌ی خود جدا شده و راهی سفر سختی می‌شود. آشیتاکا در سراسر داستان درصدد است تا بین انسان‌ها و طبیعت آشتی برقرار کند.

گرگ‌دختر (شاهزاده سان): دختر جوانی است که با گرگ‌های غول‌پیکر بزرگ شده و خودش را فرزند آنها می‌داند. او با این که خودش انسان است، اما از انسان‌ها به‌خاطر نابودکردن طبیعت بیزار است. سان که در راه حفظ نجات جنگل و حیواناتش حاضر به انجام هر کاری است به کمک آشیتاکا، گرگ‌ها و گرازها، روح جنگل را نجات می‌هد.

بانو ابوشی: زن جوان و جنگاوری که نسبت به کارگران فقیر و جذامی خود مهربان و دلسوز است. کارگرانش نیز او را قبول دارند، اما ابوشی با ساختن شهر آهنین قصد دارد روح جنگل را نابود کند. او ازین طریق به‌دنبال به‌دست‌آورن منابع بیشتر، کسب قدرت و قلمرو بزرگتر است. ابوشی با ساخت تفنگ و تجهیزات نظامی در پی کشتن حیوانات، خدایان طبیعت و نابودکردن روح جنگل برای رسیدن به مقاصد خویش است.

کشور سازنده: ژاپن

کمپانی سازنده: Studio Ghibli

جوایز و افتخارات:

شاهزاده مونونوکه، بسیار مورد توجه و تقدیر منتقدین قرار گرفت و با فروش گیشه۱۶۹٫۷ میلیون دلار یک موفقیت تجاری بزرگ محسوب می‌شود. این انیمه توانست عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال ۱۹۹۷ ژاپن را به خود اختصاص دهد. همچنین میازاکی نامزد دریافت جایزه‌ی آنی برای این اثر خود شد. این فیلم در سایت imdb در لیست ۲۵۰ فیلم برتر با رتبه ۶۹ قرار دارد. سایتهای معتبر نظر سنجی کارشناسان و کاربران هم امتیاز بالایی برای اثر ثبت کرده اند ازجمله: میانگین امتیاز کاربران در سایت IMDB: ۸.۴ از ۱۰، در سایت راتن تومیتوز: ۹۳ درصد، در سایت راتن تومیتوز: ۸۰ در سایت متاکریتیک: ۷۶درصد و میانگین امتیاز بینندگان در سایت متاکریتیک: ۷.۸ از ۱۰ است.

مخاطب اثر: نوجوان و بزرگسال

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد شاهزاده مونونوکه

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!