• امروز : 6 خرداد 1403
logo

نقد و بررسی انیمه زمزمه‌ی قلب (Whisper of the Heart)

author-img

توسط : پریسا نوری پور ارزیاب کدومو

4 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

612 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

«زمزه‌ی قلب» داستان دختر نوجوانی به‌نام شیزوکو است که تمام دنیایش خواند رمان، سرودن شعر و موفقیت در تحصیلش است. شیزوکو هربار که کتابی را از کتابخانه امانت می‌گیرد متوجه می‌شود که آن کتاب قبلا توسط پسری به‌نام سی‌جی آماساوا خوانده شده است، بنابراین برای پیداکردن سی‌جی وارد ماجرایی می‌شود که برای همیشه شخصیت و مسیر زندگی‌اش را تغییر می‌دهد. ستایش حس جویندگی، اعتنا به آرزوهای قلبی و تلاش هدفمند برای رسیدن به آرزوهای خود از مهم‌ترین پیام‌های این انیمه‌ی زیباست که می‌تواند برای مخاطب نوجوان الهام‌بخش باشد.

ژانر : درام عاشقانه فانتزی

سال 1995 111 دقیقه جزئیات کامل اثر
1 مناسب خانواده 1 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمه‌‌ی «نجوای قلب» تنها تجربه‌ی کارگردانی کوندو پیش از مرگش در سال ۱۹۹۸ بود. استودیو گیبلی امیدوار بود که کوندو جانشین میازاکی و تاکاهاتا شود.

در سال ۲۰۰۲ انیمه‌ی «بازگشت گربه»، به‌عنوان دنباله‌ی این اثر با تمرکز بر شخصیت فرعی «بارون» ساخته شد. اشاراتی که به صلح‌دوستی و جنگ‌گریزی از زبان بارون و عشق ناکام پدربزرگ، در زمان جنگ جهانی می‌بینیم به نوعی گویای این مطلب است که فرجام و وصل در عشق و محبت، زمینه و بستری می‌خواهد که معمولا در صلح و عدم مداخله‌گری دیگران در قالب قضاوت یا جنگ رخ می‌دهد. تصمیم پدر و مادر شیزوکو برای آزادگذاشتن او برای نوشتن رمانش ولو به قیمت افت تحصیلی‌اش نشانه‌ای از این بلوغ فکری است که پیامدهای مثبت بی‌شماری دارد. کنترل‌گری، نقطه‌ی مقابل این رفتار بالغانه است و عموما به سرکوب شخصیتی انسان‌ها ختم می‌شود. متاسفانه انسان امروز یا آرزوی شخصی‌اش را با بی‌اعتنایی فراموش کرده یا با مداخله‌گری فعال دیگران، آن را سرکوب کرده است. در همینجاست که موفقیت هم یک معنای شخصی برای هر فردی پیدا می‌کند و چیزی نیست که بتوان آن را برای همه نسخه‌پیچی کرد. اشاره به این نکته که والدین همانطور که می‌توانند سازنده و مؤثر باشند، توانایی سرکوب و له‌کردن گلزار آرزوهای قلبی فرزند را نیز دارند، از نکات ضمنی و قابل تأمل این اثر است. پیشنهاد می‌شود که این انیمه را به همراه فرزندتان تماشا کنید و پس از آن راجع به علاقه و آرزوهایتان باهم گفت‌وگو کنید. شاید بتوانید برای رسیدن به آرزوهای قلبی یکدیگر راه‌های مناسبی را پیدا کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

آیا تصمیمات شیزوکو به ضرر او تمام شد یا به سودش؟

در مورد نجوای قلب که نام این انیمه است با یکدیگر صحبت کنید و هرچه که درباره‌ی نامگذاری این اثر به نظرتان می‌رسد بیان کنید.

غمگینی چشم‌های بارون از کجا ناشی می‌شد و علتش چه بود؟

داستان اثر

داستان درباره‌ی دختر نوجوانی به نام شیزوکو است که عاشق کتاب‌خواندن است و تمام وقتش را به خواندن رمان می‌گذراند. شیزوکو دختری مهربان و دوست‌داشتنی است که توانایی داستان‌نویسی و سرودن شعر دارد، اما هیچوقت به‌صورت جدی سعی نکرده این استعداد را پرورش دهد. شیزوکو ذهنی بزرگ دارد و از روبه‌روشدن با مسائل جدید  استقبال می‌کند. او تقریبا هرچه برایش اتفاق می‌افتد را با آغوشی باز می‌پذیرد، اگرچه در این مسیر گاهی دچار نوسانات خلقی هم می‌شود، مثلا عصبانی یا دلشکسته و افسرده می‌شود.

شیزوکو به‌طور عجیبی متوجه می‌شود هر کتابی که او از کتابخانه امانت می‌گیرد، قبلا توسط پسری به نام سی‌جی آماساوا خوانده شده است. او که از این اتفاق متعجب است، سعی می‌کند به‌دنبال این شخص بگردد و او را ملاقات کند. اینکه فرد ناشناسی دقیقا همان کتاب‌هایی که او به آنها علاقه دارد را مطالعه کرده، باعث اشتیاق فراوان شیزوکو برای دیدن این شخص می‌شود. شیزوکو در این راه با حادثه‌ی شگفت‌انگیزی روبه‌رو می‌شود و آن، آشنایی کاملا اتفاقی با پدربزرگ سی‌جی است که مغازه‌ای در محله‌ای دورافتاده دارد. شیزوکو در همان ملاقات اول، توجه این پیرمرد تنها و خوش‌ذوق را به خود جلب می‌کند و این آشنایی در ادامه باعث ایجاد تحولی عظیم در شخصیت و زندگی شیزوکو می‌شود.

جزئیات اثر

کارگردان: یوشیفومی کوندو/ Yoshifumi Kondō

نویسنده‌ی اثر: هایائو میازاکی / Hayao Miyazaki

نویسنده‌ی مانگا: آئوی هیراگی/ Aoi Hiiragi

نام بازیگران: Yōko Honna, Issei Takahashi, Takashi Tachibana, Shigeru Muroi, Shigeru Tsuyuguchi

نام شخصیت‌ها:

شیزوکو تسوکیشیما: دختری بانمک، خجالتی و مهربان که عاشق کتاب‌خواندن است. او از نظر درسی خیلی تلاش می‌کند و به‌دنبال موفقیت شخصی خود می‌گردد. شیزوکو رفته‌رفته پس از آشنایی با پسری عجیب، پی به وجود ابعادی فراتر از خود می‌برد و در راه شناخت و تکمیل آنها اقدام می‌کند.

سی‌جی آماساوا: پسری با استعداد، مؤدب و با پشتکار است که بسیار اهل مطالعه بوده و همین ویژگی باعث آشنایی شیزوکو با او و علاقه‌مندیشان به همدیگر می‌شود.

آسامو تسوکیشیما: زنی دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد که مادر شیزوکو است.

سیا تسوکیشیما: مردی که کتابدار یک کتابخانه است. او پدر شیزوکو است.

شیهو تسوکیشیما: دختر جوانی که دانش آموز کالج است. او خواهر بزرگ شیزوکو است.

کشور سازنده: ژاپن

کمپانی سازنده: Studio Ghibli

جوایز و افتخارات: این انیمه در زمان خود موفق به فروش ۳٫۱۵ میلیاردی در گیشه شد. امتیاز IMDB: ۸/۱۰ و امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴/۱۰۰.

مخاطب اثر: نوجوان و بزرگسال

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد زمزمه‌ی قلب

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!