بوجک هورسمن

بررسی تخصصی سریال Bojack Horseman

بوجک هورسمن

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

ستارۀ مشهوری که می‌خواهد با نوشتن کتاب خاطراتش دوباره مشهور شود. بوجک هورسمن که به‌خاطر بازی در یک مجموعۀ تلویزیونی در دهۀ هشتاد و نود مشهور شده بود، حالا تصمیم دارد با نوشتن کتاب خاطراتش دوباره به شهرت برسد؛ اما ضعف‌های شخصیتی و نوع روابطی که با دوستانش دارد، مانع رسیدن به این هدف می‌شود.

سال 2014 دوازده قسمت (فصل اول) جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این سریال انیمیشنی، خشونت به‌طور محدود وجود دارد و تصاویر خشن نیز به‌صورت فانتزی به نمایش در‌می‌آید. تصاویری مانند زد‌و‌خورد، شلیک گلوله، فرو‌کردن شیء در شکم و خون‌ریزی که همه به‌صورت فانتزی و طنز است.

جزئیات
ترس

نمایش صحنه‌های ترسناک در این سریال بسیار کم و محدود است که آن‌ها نیز از جنس فانتزی هستند؛ برای مثال در یکی از صحنه‌ها تاد از کتک‌کاری بین گروگان‌گیر‌ها می‌ترسد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری اجتماعی در این سریال بسیار زیاد است، بخش عمده‌ای از نسخۀ اصلی سریال را محتوای جنسی تشکیل داده است. صحنه‌های برهنگی، خودارضایی و روابط جنسی در قسمت‌های مختلف دیده می‌شود. بددهنی و استفاده از الفاظ نامناسب توسط بوجک نیز به دفعات شنیده می‌شود. بوجک در صحنه‌های زیادی مشروبات الکلی مصرف کرده و حالت مستی شدید او به نمایش در‌می‌آید. مصرف سیگار نیز به دفعات دیده می‌شود. اخلاق و رفتار شخصیت‌ها به‌سمت ولنگاری و بی‌قیدی است و روابط آزاد خارج از عرف نیز آشکار است.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

شخصیت‌های سریال روابطی غیرمسئولانه و خارج از عرف دارند. بوجک نسبت به زندگی خود بی‌هدف و پوچ است و هجده سال از عمر خود را بی‌حاصل طی کرده است. حال که قصد دارد با نوشتن کتاب خاطراتش دوباره مشهور شود، نمی‌تواند از عهدۀ این کار بربیاید. تنها شخصیتی که سعی می‌کند با تعهد به کار و وظیفۀ خود، بوجک را به هدف خود برساند، دایان است. اطرافیان بوجک نیز شخصیت مثبت و الگویی ندارند، آن‌ها نیز بیشتر به فکر منافع خود هستند و به بوجک کمکی نمی‌کنند. این سریال‌ها به کمدی سیاه معروف هستند؛ زیرا تمام پیام داستان به زندگی نامطلوب و سراسر پوچ شخصیت اول داستان می‌پردازد و از موقعیت‌های خلق‌شده در سریال، دیالوگ‌های طنز و خنده‌دار می‌سازند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

بوجک نتوانسته است برای خود هدف مشخصی تعیین کند. او که قصد دارد سال‌های زندگی‌اش را به کتاب تبدیل کند، وقتی به گذشته فکر می‌کند، اتفاق مهمی برای تعریف ندارد. زندگی او در اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی، روابط بی‌قید‌و‌بند با دیگران، عدم مسئولیت و عدم تعهد اخلاقی نسبت به نامزدش بوده است. در بیشتر اوقات مست است و نمی‌داند در اطراف او چه می‌گذرد. به‌خاطر بی‌مسئولیتی از نامزدش جدا می‌شود. قدرت نه‌گفتن ندارد و اطرافیانش از او سوءاستفاده می‌کنند. او نمی‌تواند صادق باشد؛ زیرا تعهد کاری و پشت‌کار ندارد، تنبل و از انجام کارهای مفید ناتوان است. در تصمیم‌هایی که می‌گیرد ثبات قدم ندارد و به‌زودی منصرف می‌شود.

ادامه متن

چرا بوجک نمی‌تواند از عهدۀ نوشتن کتاب بر‌بیاید؟ با فرزند خود در مورد علت عدم موفقیت بوجک در نوشتن کتابش صحبت کنید. این گفت‌وگو باعث می‌شود شخصیت بوجک خیلی محبوب مخاطب جلوه نکند.

چرا بوجک از نامزد خود جدا شد؟ در مورد علت بی‌مسئولیتی بوجک گفت‌وگو کنید. در این گفت‌وگو به مصرف بیش از اندازۀ مشروبات الکلی و سیگار اشاره کنید تا مخاطب کودک با آثار آن آشنا شود.

در ارتباط با رفتارهای تاد و مثبت یا منفی‌بودن این شخصیت، نظر فرزند خود را بپرسید. فرزندان باید بدانند وظیفۀ یک دوست در قبال دوست خود چیست.

خلاصه: چرا بوجک نمی‌تواند کتاب خود را به اتمام برساند؟ چرا بوجک از نامزد خود جدا شد؟ گفت‌وگو در ارتباط با شخصیت‌های سریال.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه