• امروز : ۶ بهمن ۱۳۹۹

یکسان

بررسی تخصصی انیمیشن Alike

یکسان

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

انیمیشن کوتاه «یکسان»، درباره‌ی تلاش پدر و پسری است که نمی‌خواهند با دیگران یکسان شوند و رنگ و شادی‌شان را از دست بدهند. این انیمیشن، کوتاه و صامت است و برنده‌ی جایزه‌ی بهترین انیمیشن از سه جشنواره‌ی بین‌المللی در سال ۲۰۱۶ است.

سال 2015 8 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
پیام مثبت

انسان‌ها روحیات متفاوتی دارند. اگر افراد در شرایطی قرار بگیرند که متناسب با استعدادها، توانایی‌ها و علایقشان بتوانند زندگی کنند، انسان‌هایی شادتر و باانگیزه‌تر خواهیم داشت. انیمیشن کوتاه «یکسان» به زیبایی به ما می‌گوید هر فرد باید متناسب با علائق و استعدادش رشد کند، اگر از همه بخواهند در یک وضعیت یکسان و از پیش‌تعیین‌شده زندگی کنند، استعدادهایشان رشد نمی‌کند و به مرور با آسیب‌های روانی مثل افسردگی مواجه می‌شوند. به همین دلیل لازم است تا تفاوت انسان‌ها را ببینیم و برای شادماندن و دوری از روزمره‌گی و افسردگی، هیجان و نشاط و مهربانی را نشر دهیم.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

در انیمیشن کوتاه «یکسان»، پدر کسی بود که می‌دانست نیاز به زنده‌بودن و خوشحال‌بودن دارد؛ اما بازهم فرزند خود را مجبور می‌کرد تا روند ثابت و یکسانی را که برای همگان وجود دارد، طی کند. ویژگی مثبت پدر در این انیمیشن، پذیرفتن اشتباه و تغییر بود. او بعد از اینکه متوجه شد فرزندش نیاز دارد تا برای سرزنده‌ماندن، مسیری متناسب با روحیاتش را پیش بگیرد، ابتدا خودش را تغییر داد. پسر نیز شخصیتی باانگیزه، مهربان و بانشاط بود که روی علائقش پافشاری می‌کرد؛ اما با جبر محیطی، شرایط یکسان‌بودن را پذیرفت. او بعد از اینکه تغییر را در پدرش دید، دوباره انگیزه و حال خوبش را به‌دست آورد. آن‌ها با همکاری هم توانستند کسانی را که همانند گذشته‌ی آن‌ها، جبر و زندگی یکسان را پذیرفته بودند نیز، به زندگی و نشاط دعوت کنند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بخواهید درباره‌ی رفتار پسربچه برایتان صحبت کند و بگوید اگر جای او باشد، برای خوشحال نگه‌داشتن دیگران چکار می‌کند؟

از او بخواهید درباره‌ی تفاوت آدم‌ها برایتان بگوید.

درباره‌ی شخصیت پدر از فرزندتان بپرسید.

درباره‌ی علاقه‌های فرزندتان با او صحبت کنید.

از فرزندتان بخواهید داستان را از زبان خودش برایتان بازگو کند.

خلاصه: درباره‌ی علایق فرزندتان با او صحبت کنید و از او بخواهید داستان را از زبان خودش برایتان تعریف کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

«یکسان» درباره‌ی تفاوت‌های آدم‌هاست که ما در روزمره‌مان به آن بی‌توجه هستیم و فکر می‌کنیم همه باید از یک مسیر یکسان رشد کنند و کارها و موفقیت‌هایی شبیه به هم داشته باشند؛ اما در این داستان، پدر متوجه این نکته می‌شود و قبل از اینکه فرزندش مانند سایرین، با دیگران یکسان شود، به او کمک می‌کند تا همانند قبل، شاداب و بانشاط شود. او برای این کار ابتدا تغییر را از خودش شروع می‌کند.

لازم است والدین به این نکته توجه کنند که فرزندان، همانند ما از زاویه‌دید مخصوص به خودشان، به دنیا نگاه می‌کنند و اگر سعی کنیم تا نگاه آن‌ها، علایق و نیازهایشان را پیدا کنیم، بهتر می‌توانیم با فرزندمان ارتباط برقرار کنیم. شناخت ما از فرزندان کمک می‌کند تا زمینه‌ی رشد او را به بهترین‌شکل ممکن فراهم کنیم و به او در داشتن زندگی‌ شاد و آرام، کمک کنیم.

خلاصه: شناخت ویژگی‌های فرزندتان کمک می‌کند تا او را در مسیری تشویق کنید که متناسب با علایق و استعدادهایش است.

داستان انیمیشن

«یکسان» زندگی پدر و پسری را روایت می‌کند که نمی‌خواهند شبیه دیگران بشوند و رنگ شادی و سرزندگی را از دست بدهند. پدر ابتدا برای یکسان‌شدن فرزندش تلاش می‌کند؛ اما وقتی متوجه می‌شود که انگیزه، خلاقیت و شادی فرزندش در این یکسان‌شدن با دیگران از بین می‌رود، خودش و سپس فرزندش را از روزمره‌ی خاکستری نجات می‌دهد و زندگی پر از شادی و رنگ و امید را برای خودشان می‌سازد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Rafa Cano Méndez, Daniel Martínez Lara / رافو کانو مندز، دنیل مارتینز لارا

نویسنده: Rafa Cano Méndez, Daniel Martínez Lara / رافو کانو مندز، دنیل مارتینز لارا

نام تهیه‌کننده:Nicolás Matji, Daniel Martínez Lara / نیکولاس ماتجی، دنیل مارتینز لارا

کشور سازنده: اسپانیا

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه