گیسو کمند: ماجرای قبل از عروسی

بررسی تخصصی انیمیشن Tangled : Before Ever After

گیسو کمند: ماجرای قبل از عروسی

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

6 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

ماجرای قبل از عروسی» که ادامه انیمیشن گیسوکمند است، درباره‌ی راپونزل، دختر ماجراجویی است که شب قبل از مراسم تاج‌گذاری خود از قصر خارج می‌شود و در حادثه‌‌ای موهای جادویی‌اش دوباره رشد می‌کند. انیمیشن پیام‌های مثبتی درباره‌ی نتیجه پنهان‌کاری دارد.

سال 2017 ۵۱ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

صحنه‌های خشونت‌آمیز انیمیشن به‌صورت کوتاه و فانتزی نمایش داده می‌شود. بانوکین، کسی که از پادشاه کینه دارد و قصد دارد از او انتقام بگیرد، به همراه دستیارانش جشن تاج‌گذاری راپونزل را به‌هم می‌زنند. راپونزل به کمک ندیمه‌اش و «یوجین» با آن‌ها درگیر می‌شود و با استفاده از موهای بلند و ماهیتابه‌اش موفق می‌شود آن‌ها را دستگیر و زندانی کند.

جزئیات
ترس

زمانی‌که راپونزل و کاساندرا، ندیمه‌ی راپونزل، پنهانی از شهر بیرون می‌روند، راپونزل محل رویش گل جادویی را پیدا می‌کند و آن را لمس می‌کند. مو‌های راپونزل بعد از لمس‌کردن آن دوباره جادویی و بلند می‌شود. او در زمان فرار از آن محل و بازگشت به قصر، با خطراتی ازجمله افتادن به دره مواجهه می‌شود که باعث ایجاد ترس و دلهره در کودکان خواهد شد.

جزئیات
پیام مثبت

از پیام‌های مثبت انیمیشن نمایش دختری کنجکاو به نام راپونزل است که زندگی بیرون از قصر را دوست دارد؛ اما با مخالفت پدرش مواجهه می‌شود. او با پنهان‌کاری از قصر خارج می‌شود؛ ولی از کارش پشیمان می‌شود و حقیقت را به پدرش می‌گوید. راپونزل با وجود علاقه‌اش به ماجراجویی سعی می‌کند طبق میل پدرش عمل کند و با زندگی در قصر کنار بیاید.

جزئیات
الگوی مثبت

راپونزل دختر مهربان و ماجراجویی است که زندگی در بین مردم شهر را بیشتر از زندگی سلطنتی در قصر دوست دارد. او با وجود مخالفت‌های پدرش به‌صورت پنهانی از قصر خارج می‌شود و بعد از جادویی‌شدن موهایش از کارش پشیمان می‌شود. راپونزل بعد از گفتن حقیقت به پدرش سعی می‌کند مطابق میل او رفتار کند. بانوکین از شخصیت‌های منفی داستان است که به‌خاطر کینه‌ای که از پادشاه دارد، مراسم روز تاج‌گذاری راپونزل را به‌هم می‌زند تا از پادشاه انتقام بگیرد؛ اما راپونزل به کمک دوستانش موفق می‌شود او را دستگیر کند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

دلیل نگرانی پادشاه و مخالفتش با راپونزل چیست؟

آیا خروج پنهانی راپونزل با کاساندرا کار درستی بود؟

اگر راپونزل بعد از خروج از قصر دزدیده می‌شد، باید چه می‌کرد؟

اگر راپونزل موفق نمی‌شد به قصر برگردد، باید چه می‌کرد؟

اگر جای راپونزل بودی، بلندشدن ‌موهایت را از والدینت پنهان می‌کردی؟

خلاصه: اگر جای راپونزل بودی، در مقابل مخالفت‌های پدرت چه می‌کردی؟

آنچه لازم است والدین بدانند

راپونزل دختر ماجراجو و کنجکاوی است که دوست دارد شهر‌های مختلف را بگردد و کار‌های هیجان‌انگیزی انجام دهد؛ اما با مخالفت پدرش مواجهه می‌شود. بعد از پیداشدن راپونزل و اعلام پرنسس‌بودن او، پادشاه نگران است که به‌خاطر جادوی گل، دوباره راپونزل را از دست بدهد، برای همین نگهبانان قصر را بیشتر کرده است و به راپونزل اجازه‌ی رفت‌وآمد در شهر را نمی‌دهد. راپونزل از این اتفاق ناراحت است و گاهی به‌صورت پنهانی از قصر خارج می‌شود. کودکان در این سن ممکن است درک خوبی از محدودیت‌های والدین نداشته باشند، شما می‌توانید با صحبت درباره‌‌ی رابطه‌ی راپونزل و پدرش و خطراتی که راپونزل را تهدید می‌کرد، از نگرانی‌ها و باید‌ها و نباید‌های خود به فرزندتان بگویید تا بهتر درک کنند و از فرزندتان بخواهید که قبل از انجام هرکاری با شما مشورت کند و نظرتان را بپرسد.

برای انتقال پیام نتیجه‌ی پنهان‌کاری راپونزل و خطراتی که او را تهدید می‌کرد، می‌توانید از فرزندتان سؤالاتی مانند «اگر راپونزل بلندشدن ‌موهایش را از والدینش پنهان نمی‌کرد، آن‌ها چه رفتاری با او می‌کردند؟» بپرسید و از جوابش به نتایج خوبی ازجمله: ذهنیت فرزندتان نسبت به والدینش، ترس از تنبیه به‌خاطر پنهان‌کاری و... پی ببرید.

خلاصه: با فرزندتان درباره‌ی باید‌ها و نبایدهایی که برای او می‌گذارید، گفت‌گو کنید.

داستان انیمیشن

شرح والدین: «راپونزل» بعد از آزادی از «گاتل»، جادوگری که او را دزدیده بود، پدر و مادر واقعی‌اش را که پادشاه و ملکه‌ی شهر «کرونا» هستند، پیدا می‌کند. راپونزل دختر ماجراجویی است و دوست دارد شهرهای مختلف را بگردد؛ اما پدر او به‌خاطر ترس ازدست‌دادنش با او مخالفت می‌کند و هرجا که راپونزل می‌رود، با او تعداد زیادی نگهبان می‌فرستد. راپونزل از این وضعیت راضی نیست و دوست دارد بدون نگهبان به شهر برود و با مردم رابطه داشته باشد. او شب قبل از مراسم تاج‌گذاری‌اش با کمک ندیمه‌اش، «کاساندرا»، پنهانی از قصر خارج می‌شود و از شهر بیرون می‌رود. او محل رویش «گل جادویی» را پیدا می‌کند و آن را لمس می‌کند. بعد از لمس او، ناگهان جادوی گل روی موهایش تأثیر می‌گذارد و دوباره موهایش بلند می‌شود. راپونزل و کاساندرا بعد از بازگشت به قصر سعی می‌کنند مو‌های بلندش را پنهان کنند تا پدرش متوجه خروج او از قصر نشود. در مراسم تاج‌گذاری «بانوکین»، کسی که قصد داشت از پادشاه انتقام بگیرد، مراسم را برهم می‌زند و ‌پادشاه را زندانی می‌کند؛ اما راپونزل با کمک مو‌های جادویی و دوستانش موفق می‌شود او را دستگیر کند. او بعد از پایان مراسم، حقیقت را به پدرش می‌گوید و از او بابت پنهان‌کاری‌اش عذر می‌خواهد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: Stephen Sandoval, Tom Caulfield / استیفان سندوال، تام کالفیلد

نویسنده/ مترجم: Mandy Moore, Zachary Levi, Eden Espinosa, Julie Bowen, Clancy Brown, M.C. Gainey / ماندی مور، زاچری لیوی، ایدن اِسپینوسا، جولی باون، کلنسی براون، ام‌سی جینی.

نام تهیه‌کننده: Benjamin Balistreri, Joe Crowley, Chris Sonnenburg/ بنجامین بالیستری، جو کرولی، کریس سانین‌برگ

نام بازیگران: Mandy Moore, Zachary Levi, Eden Espinosa, Julie Bowen, Clancy Brown, M.C. Gainey / ماندی مور، زاچری لیوی، ایدن اِسپینوسا، جولی باون، کلنسی براون. ام‌سی جینی

نام شخصیت‌ها:

راپونزل: دختری ماجراجو و مهربان که پرنسس شهر است و دوست دارد زندگی هیجان‌انگیزی در کنار مردم شهر داشته باشد،

یوجین: پسری شجاع که به راپونزل علاقه دارد و قصد دارد با او ازدواج کند،

کاساندرا: ندیمه‌ی راپونزل که او را پنهانی از قصر بیرون می‌برد،

بانو کین: دختری که از پادشاه کینه دارد و قصد دارد در مراسم تاج‌گذاری از او انتقام بگیرد.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Disney Television Animation, Mercury Filmworks

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه