• امروز : ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

گیسو‌کمند

بررسی تخصصی انیمیشن Tangled

گیسو‌کمند

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

6 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

گیسو‌کمند انیمیشن ماجراجویی دربارۀ دختری با موهای بلند و جادویی است که در یک برج مخفی زندگی می‌کند. او متوجه می‌شود که یک پرنسس است و با کمک مردی به‌نام یوجین به قصر پیش مادر و پدرش بازمی‌گردد. پرنسس و یوجین عاشق یکدیگر می‌شوند و با‌هم ازدواج می‌کنند. این داستان عاشقانه، همراه با لحظات کمدی، دنبال‌کردن رؤیاها و فداکاری در راه عشق را به ‌نمایش می‌گذارد. این انیمیشن موزیکال و بیشتر دخترانه است که پرهزینه‌ترین انیمیشن تاریخ سینما لقب گرفته است.

سال 2010 100 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این انیمیشن صحنه‌های درگیری و زخمی‌شدن به‌صورت فانتزی و اغلب طنزآمیز است؛ مانند ضربه‌های راپانزل به یوجین به‌وسیلۀ یک ماهی‌تابه و درگیری یوجین و سربازان قصر با همین وسیله. در یک صحنه یوجین و راپانزل پیش تعداد زیادی خلاف‌کار می‌روند و خلاف‌کاران برای یوجین شمشیر می‌کشند و می‌خواهند او را با مشت بزنند که قبل از هراتفاقی وقایع طنزآمیز جلوی آن‌ها را می‌گیرد. بعداً همین خلاف‌کاران برای نجات یوجین از زندان قصر، سربازان را در صحنه‌های خنده‌داری می‌زنند. (صحنه‌ای از آسیب‌دیدگی وجود ندارد) در صحنه‌ای که یوجین برای نجات راپانزل از دست گاتل به برج می‌رود، گاتل با چاقو او را زخمی می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

«مادرگاتل» شخصیت بدجنس داستان است. او راپانزل را دزدیده و خودش را مادر او جا‌زده است. او یک پیرزن است که با جادوی موهای راپانزل جوان می‌شود. در صحنه‌هایی چهرۀ واقعی و بدجنس مادرگاتل به نمایش در‌می‌آید. مادر گاتل سعی دارد راپانزل را از دنیای بیرون قصر بترساند. او شعرهایی دربارۀ انسان‌های ترسناکِ بیرون از برج برایش می‌خواند و در یک صحنه دو دزد را سراغ او می‌فرستد و باعث وحشت راپانزل می‌شود. صحنۀ کوتاه‌شدن موهای راپانزل، از بین‌رفتن جادوی آن، پیر‌شدن مادرگاتل و مرگ او می‌تواند ترسناک باشد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در یک صحنه یوجین و راپانزل برای نهار به مکان خلاف‌کارها می‌روند و نوشیدن شراب و حالت مستی یکی از خلاف‌کاران نمایش داده می‌شود. صحنه‌هایی از روابط عاشقانۀ یوجین و راپانزل وجود دارد.

جزئیات
پیام مثبت

این انیمیشن دربارۀ عشق و رؤیاست. راپانزل رؤیای دیدن چراغ‌هایی را دارد که هرسال در شب تولدش در آسمان ظاهر می‌شوند و یوجین رؤیای پولدار‌شدن دارد؛ اما هردوی آن‌ها بعد از ملاقات یکدیگر عاشق هم می‌شوند و رؤیایشان تغییر می‌کند. آن‌ها برای این عشق حاضرند فداکاری کنند. یوجین برای نجات جان راپانزل هرطور‌شده از قصر فرار می‌کند و خودش را به او می‌رساند و در این راه جانش به خطر می‌افتد. راپانزل حاضر می‌شود برای نجات جان او همیشه زندانی گاتل بماند. تلاش‌های آن دو سرانجام باعث می‌شود که هردو نجات پیدا کنند و در پایان با یکدیگر ازدواج کنند. خلاف‌کاران این داستان هرکدام یک رؤیای زیبا دارند؛ مانند نواختن پیانو و بازیگر‌شدن که در پایان داستان هرکدام به خواسته‌های خوبشان می‌رسند. در این داستان خانواده اهمیت دارد. ملکه و پادشاه در هجده‌سالی که راپانزل را گم کرده‌اند، برای پیدا‌کردن دخترشان ناامید نشده‌اند و بعد از بازگشت راپانزل پیش پدر و مادر واقعی‌اش، یکدیگر را در آغوش می‌گیرند و گریه می‌کنند. راپانزل دختر وفاداری است، تا زمانی‌که فکر می‌کند گاتل مادر اوست، طبق خواستۀ او هجده‌سال در برج می‌ماند و سعی می‌کند از زندگی‌اش لذت ببرد و خودش را به کارهای مثبت مشغول می‌کند. زمانی‌که بدون اطلاع گاتل می‌خواهد دنبال رؤیاهایش برود، نگران ناراحت‌شدن گاتل است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

راپانزل دختر مهربانی است. او برای محقق‌شدن رؤیاهایش دست از تلاش برنمی‌دارد. یکی از ویژگی‌های مهم او عمل‌کردن به قول‌هایش است، به‌طوری که گاتل هم در عین ظلم‌کردن به او، می‌تواند به قولش اعتماد کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «گیسوکمند» داستان دختری است که پس از هجده‌سال متوجه می‌شود یک پرنسس بوده و کسی را که مادر خودش می‌دانسته، یک زن خودخواه و فریب‌کار است. باتوجه به محبوبیت شخصیت راپانزل، ممکن است کودکان خودشان را به‌جای او قرار دهند و احساس ترس و بی‌اعتمادی کنند. سعی کنید با کودکان صحبت کنید و به آن‌ها راه‌حل ارائه دهید تا این احساس بر آن‌ها غلبه نکند.

پیام اصلی این انیمیشن دربارۀ رؤیاهاست، پس فرصت خوبی است که دربارۀ رؤیاهای فرزندتان با آن‌ها صحبت کنید. باتوجه به اینکه راپانزل توصیه‌های مادرگاتل را زیر پا گذاشت تا به رؤیایش برسد، بهتر است به فریب‌کار بودن گاتل اشاره کنید و دربارۀ دلسوز‌بودن والدین و اهمیت مشورت با والدین برای رسیدن به موفقیت، سخن بگویید. از کودکان خود بپرسید که اگر مادر واقعی راپانزل (ملکه) او را از کاری منع کند، چه قصدی می‌تواند داشته باشد و راپانزل باید چه کار کند؟

موضوع اصلی این انیمیشن عشق راپانزل و یوجین است و صحنه‌هایی از روابط عاشقانۀ آن‌ها وجود دارد که لازم است والدین به آن دقت کنند. این انیمیشن بیشتر دخترانه است؛ زیرا شخصیت اصلی داستان یک دختر است. توجه کنید که داشتن موهای جادویی و درخشان می‌تواند در کودکان به‌ویژه دختران باعث خیال‌پردازی شود، بهتر است کودکان را دربارۀ عناصر خیالی راهنمایی کنید.

خلاصه: ممکن است کودکان خودشان را به‌جای راپانزل قرار دهند و به‌خاطر دزدیده‌شدن و به‌خطر‌افتادن او، احساس ترس و بی‌اعتمادی کنند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

تو هم مثل راپانزل رؤیایی داری؟

داشتن موهای جادویی در دنیای واقعی وجود دارد؟

اگر مادرت از تو بخواهد کاری را انجام ندهی، چه هدفی می‌تواند داشته باشد؟ (با کودکان دربارۀ دلسوزی والدین و اهمیت مشورت با آن‌ها سخن بگویید)

چه ویژگی‌های مثبتی در راپانزل وجود داشت؟

خلاصه: چه ویژگی‌های مثبتی در راپانزل وجود دارد؟

داستان انیمیشن

این انیمیشن داستان رؤیای دختر گیسوکمندی به‌نام راپانزل است که موهای جادویی دارد و در یک برج مخفی با مادرش گاتل زندگی می‌کند. هرسال در شب تولد راپانزل، چراغ‌های روشنی در آسمان ظاهر می‌شود که او آرزو دارد یک‌بار آن‌ها را از نزدیک ببیند؛ اما مادر گاتل به بهانۀ محافظت از دخترش، اجازۀ بیرون‌رفتن از برج را به او نمی‌دهد. حقیقت این است که راپانزل پرنسس گم‌شده‌ای است که به‌خاطر موهای جادویی‌اش، گاتل او را دزدیده و در برجش مخفی کرده است. یک روز پسری به‌نام یوجین به برج مخفی راپانزل می‌رسد و در نبود مادرگاتل به راپانزل کمک می‌کند تا از برج خارج شود و رؤیایش را محقق کند. یوجین و راپانزل در طول روزهایی که باهم هستند، عاشق یکدیگر می‌شوند. متأسفانه مادرگاتل در تعقیب راپانزل است، او با نقشه راپانزل را به برج برمی‌گرداند. در همین زمان یوجین هم برای نجات راپانزل از دست مادرگاتل، به برج آن‌ها می‌آید. او موهای راپانزل را می‌بُرد تا جادوی موها از بین برود. مادر گاتل که زندگی‌اش را از این موهای جادویی داشت، از بین می‌رود. راپانزل با کمک یوجین به قصر پیش مادر و پدرش واقعی‌اش برمی‌گردد. رؤیای او یک‌بار دیگر محقق می‌شود و با یوجین ازدواج می‌کند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Nathan Greno, Byron Howard / ناتان گرنو، بایرون هاوارد.

نویسنده: Dan Fogelman / دان فولگمن.

نام تهیه‌کننده: Roy Conli, Glen Keane , John Lasseter / رُوی کانلی، گلن کین، جان لستر.

نام بازیگران: Mandy Moore, Zachary Levi, Donna Murphy / مندی مور، زکری لی‌وای، دونا مورفی.

نام شخصیت‌ها:

راپانزل: دختری مهربان با موهای جادویی و بلند که در یک برج مخفی زندانی ا‌ست،

گاتل: پیرزنی که راپانزل را دزدیده است تا از قدرت موهای او برای جوان‌ماندن استفاده کند،

یوجین: او یک دزد است که با دیدن راپانزل عاشقش می‌شود و به‌جای دزدی برای نجات راپانزل تلاش می‌کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Walt Disney Pictures / والت دیزنی.

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه