گوی بخار

بررسی تخصصی انیمیشن Steamboy

گوی بخار

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

13 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«ری» نوجوانی خلاق و توانمند است که همانند پدربزرگش معتقد است دانش باید در اختیار بشر باشد نه اینکه جنگ‌افروز باشد. این انیمه در ژانر ماجراجویانه، علمی ـ تخیلی و فانتزی ساخته شده و دارای صحنه‌های خشونت‌آمیز است. ساخته‌ی سال ۲۰۰۴ و برنده‌ی جوایزی از جشنواره‌ی فیلم کاتالونیا و جشنواره‌ی انیمیشن توکیوست.

سال 2004 125 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

انیمه‌ی «گوی بخار» دارای صحنه‌‌های خشونت‌آمیز و درگیری‌های فیزیکی است که با نمایش مشت‌ولگد، تیراندازی و هول‌دادن همراه است. انفجار دستگاه‌های صنعتی، (ماشین‌های بخار و...) بمب‌افکنی و تیراندازی بسیار نمایش داده می‌شود. نزاع اصلی بر سر «دانشِ در خدمت بشر» و «دانش علیه صلح بشری» است که دکتر لوید و ری، طرفدار دانشِ صلح‌آمیزند و در کم‌کردن نزاع‌های گروه‌های سیاسی و اقتصادی قدرتمند، تلاش می‌کنند و به‌دنبال نجات جان مردم هستند. مواردی از تمسخر، تهدید، سوختگی بر اثر بخار، خونریزی و حمله‌ی زبانی نیز در این انیمه نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

فریادزدن از روی ترس، فرارکردن ری از مأموران شرکت اوهارا و دیگران در موقعیت‌های حساس، انفجارهای صنعتی، نمایش ماشین‌آلات صنعتی به شکل استرس‌آور و کوچک‌بودن انسان در برابر عظمت ماشین‌آلات می‌تواند باعث بروز اضطراب در بیننده بشود. زدوخوردهای فیزیکی که با انفجار، تیراندازی، آتش‌سوزی و مشت‌ولگد همراه است نیز میان دو گروهِ سرمایه‌داران جنگ‌طلب اتفاق می‌افتد و ری و دکتر لوید برای نجات جان مردم و جهت‌دهی علم و دانش به مسیر خدمت به بشریت، تلاش و از خودگذشتگی می‌کنند تا علم در مسیر درستش قرار گیرد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

دکتر لوید، پدربزرگ ری، در بخشی از قلعه‌ی بخار زندانی شده بود و لباس‌هایش را از او گرفته بودند. به همین دلیل در صحنه‌هایی که پدربزرگ حضور دارد، به شکل برهنه دیده می‌شود. در مواردی، بدزبانی نمایش داده می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

صلح‌طلبی و جنگ‌طلبی، دو مفهوم مهم در داستان «گوی بخار» است که داستان اصلی را شکل می‌دهد. نزاع «علم در خدمت بشر» و «علم علیه بشر»، دو گروه را ایجاد می‌کند؛ یکی دانشمندانِ صلح‌طلبی که علم را برای انسان و راحتی او می‌خواهند و یکی سرمایه‌دارانِ کاسبِ سود که هر روشی را برای کسب سود خود پی می‌گیرند و سودآورترین بخش برای آن‌ها ساخت جنگ‌افزارهاست. انیمه‌ی «گوی بخار» در روایت نزاع‌های فلسفی در علم موفق بوده و آن را به شکل عینی و انضمامی نمایش داده است. دکتر لوید استیم، دانشمند دین‌داری است که علم را در خدمت بشریت می‌داند و دانشِ به نفع مردم را دانش الهی می‌داند و علمی را که علیه بشریت عمل کند، شیطانی می‌داند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

«ری» نوجوانی شجاع، خلاق و توانمند است که همانند پدر و پدربزرگش مخترع و مبتکر است. او در مقابل مأموران شرکت اوهارا و «دکتر استفنسون»، برای حفظ و نگهداری از گوی بخار، مقاومت می‌کند و برای نجات جان مردم شهر، با کمک پدربزرگش، قلعه‌ی بخار را به‌سمت رودخانه حرکت می‌دهد. او بارها برای نجات دیگران، حتی کسانی که با آن‌ها مخالف است، تلاش می‌کند و در انتهای داستان نیز اسکارلت را نجات می‌دهد.

ادامه متن

درباره‌ی شخصیت «ری» با فرزند خود صحبت کنید و از او بخواهید ویژگی‌های مثبت و منفی او را بگویند. «ری» نوجوانی خلاق، شجاع و مبتکر است که در خانواده‌ای دانشمند به دنیا آمده است و از کوچک‌ترین و ساده‌ترین چیزها استفاده می‌کند تا مشکلات را حل کند. از فرزندتان بخواهید که خودش را در شرایط مشابه ری قرار دهد و بگوید اگر جای او بود، چه می‌کرد؟ آیا نزد پدرش و در شرکت اوهارا می‌ماند یا به پدربزرگش می‌پیوست؟

از فرزندتان بخواهید مفاهیمی را که از انیمه دریافت کرده است، برایتان شرح دهد؛ به‌عنوان مثال در «گوی بخار» نابرابری و فقر کودکان لندن و نزاع‌های فکری مطرح شده، نتیجه داستان نیز به عهده‌ی مخاطب گذاشته شده است. از فرزندتان بخواهید با توجه به شرایط قرن بیستم و جنگ‌های جهانی، جنگ سرد و... بگوید نقش دانشمندان در این دوران چه بوده و غلبه با چه رویکردی بوده است؟

از فرزندتان بخواهید به‌دنبال ابتکار دانشمندانی برود که علم را در خدمت بشریت آورده‌اند و آن‌ها را در تاریخ معاصر بیابد و برایتان شرح دهد.

خلاصه: از فرزندتان بخواهید دقیق شود و هرآنچه را که به نظرش می‌رسد، از داستان استخراج کند و نظرش را درباره‌ی آن برایتان شرح دهد.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه