گنج جزیره‌ی منهتن

بررسی تخصصی انیمیشن The Treasure Of Manhattan Island

گنج جزیره‌ی منهتن

author-img

توسط : فاطمه مقیم خان ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

انیمیشن «گنج جزیره‌ی منهتن» درواقع قسمت دوم انیمیشن «یک داستان آمریکایی» است که ماجرای مهاجرت خانواده‌ای از موش‌ها به شهر نیویورک، به قصد رسیدن به آزادی و ثروت را بیان می‌کند. فایول، پسر کوچک خانواده، در این قسمت با دوستانش به دنبال گنجی بزرگ می‌رود. داستان با آشنایی فایول و دوستانش با قبیله‌ای از بومیان آمریکا و مقابله با سرمایه‌داران منهتن ختم می‌شود که می‌خواهند قبیله‌ی سرخ‌پوست‌ها را از سرزمین‌شان بیرون کنند.

سال 1998 ۷۳ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

موش‌های سرمایه‌دار و صاحب کارخانه‌ی پنیر، توسط چند موش با تخت روان حمل می‌شوند و هنگام پیاده‌شدن از تخت، پایشان را روی کمر آن‌ موش‌ها می‌گذارند. این موش‌های کارخانه‌دار با زیر‌دستان خود رفتار بدی دارند، به آن‌ها توهین می‌کنند، از آن‌ها بیگاری می‌کشند و با یک چوب به تونی که دیر به محل کارش رسیده است، ضربه می‌زنند. تمام موش‌های شهر با عصبانیت به دنبال دختربچه‌ی سرخ‌پوستی می‌روند تا او را دستگیر کنند و در ازدحام، تونی و فایول را زیر پا له می‌کنند. پلیس‌های منهتن با باتوم به معترضان حمله‌ می‌کنند و به آن‌ها می‌گویند: «می‌خواهم گردنت را قطع کنم.»

ادامه متن
جزئیات
ترس

صحنه‌هایی ترسناک از ایستگاه متروی متروکه‌ای نمایش داده می‌شود که بسیار تاریک است. مترو ناگهان به حرکت درمی‌آید و جان فایول و تونی به خطر می‌افتد. آن‌ها در تاریکی تونل یک اسکلت پیدا می‌کنند. مردم شهر در هنگام شب با مشعل‌های آتشین به دنبال چولینا می‌گردند. گروه فایول درحین جست‌وجوی گنج از مسیر‌های سخت و تله‌های دشواری عبور می‌کنند، آن‌ها از سرسره‌ای طولانی و پرپیچ‌وخم سقوط می‌کنند و درنهایت به دام بومی‌های آمریکا می‌‌افتند. پلیس‌های شهر ترسناک هستند و جان مردم را به خطر می‌اندازند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

موش‌های کارخانه‌دار در جمع‌های خودمانی، مشروب می‌خورند. آن‌ها حقوق تونی را بالا می‌کشند و به او نمی‌دهند. اسکار به صاحب کارش خیانت می‌کند و او را لو می‌دهد. استفاده از الفاظی مانند «خرفت». یکی از سرمایه‌داران به بومی‌های آمریکا تهمت می‌زند و آن‌ها را خشن و مهاجم و دزد می‌خواند.

جزئیات
پیام مثبت

این انیمیشن پیام‌هایی پیرامون عدالت، مبارزه برای گرفتن حق، صلح‌طلبی، حمایت از دوستان و شرایط مساوی برای همه مردم (یا موش‌ها!) دارد. هم‌چنین درباره‌ی تاریخ بومیان آمریکا و ظلم‌هایی که به آن‌ها شد، صحبت می‌شود.

جزئیات
الگوی مثبت

پدر فایول و خود او برای گرفتن حق تمام مهاجران به آمریکا و اجرای عدالت برای آن‌ها تلاش‌ می‌کنند. فایول تلاش می‌کند به دوستش چولینا کمک کند و جانش را نجات دهد.

جزئیات
ارزش آموزشی

کودکان با دیدن این کارتون می‌توانند درباره‌ی بومیان آمریکا و تقابل سرمایه‌داران اروپایی با آن‌ها مطالبی بیاموزند.

1) می‌توانید با فرزندان خود درباره‌ی «رؤیای آمریکایی» که پدر فایول از آن صحبت می‌کند و اتفاقات تلخی که در واقعیت برای آن‌ها رخ می‌دهد، صحبت کنید. به‌نظرت چرا آن چیزی که پدر فایول انتظار داشت، با واقعیت آمریکا متفاوت بود؟

۲) به‌نظرت چرا سرخ‌پوست‌ها در زیر زمین مخفی شده بودند؟ این کار درست است؟ چرا؟

۳) چرا مردم از اعتراض‌کردن نسبت به شرایط سختشان می‌ترسیدند؟

۴) اگر اسکات به دکتر دیترینگ وفا‌دار می‌ماند، چه چیز‌هایی در داستان تغییر می‌کرد؟

خلاصه: چرا مردم از اعتراض‌کردن نسبت به شرایط سختشان می‌ترسیدند؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه