• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

کلّه‌لرزونکی‌ها

کلّه‌لرزونکی‌ها

بررسی تخصصی انیمیشن Bobbleheads

author-img

توسط : نفیسه عبداللهی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «کلّه‌لرزونکی­‌ها» داستان عروسک‌­هایی با کلّه­‌های لرزان است که براساس یک شخصیت معروف ساخته شده‌اند و در تلاش‌اند تا شبیه به مدل اولیه‌ی خود بشوند. زمانی‌که صاحب عروسک­‌ها همراه با خانواده‌­اش به سفر می­‌رود، برادر او به خانه­‌اش می­‌رود تا عروسک­‌ها را بدزدد و با فروش آن‌ها ثروتمند شود اما عروسک­‌ها که دوست ندارند ازهم جدا شوند، نقشه‌­ای برای بیرون‌انداختن دزدها از خانه می­‌کشند. این انیمیشن در سال 2020 در کشور آمریکا تولید شده است.

سال 2020 76 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

بنیکی برای به‌دست‌آوردن عروسک باارزش ارل، همسرش را با ضربه‌ی ماهیتابه بی‌هوش می‌کند و او را در صندوق‌عقب ماشین می‌اندازد تا به‌دنبال آن عروسک بگردد. اما عروسک‌های کلّه‌لرزونکی برای شکست بینکی و بیرون‌انداختن او از خانه با همکاری هم به‌صورت فانتزی با بینکی درگیر می‌شوند. آن‌ها با بستن دست و پای او و بیرون‌انداختنش از خانه موفق می‌شوند.

جزئیات
ترس

زمانی‌که عروسک‌ها متوجه می‌شوند ارل و همسرش برای دزدی به خانه‌ی جیمی آمده‌اند، نقشه می‌کشند تا با ترساندن ارل، او را از خانه بیرون کنند. برای همین برق خانه را قطع می‌کنند و به‌صورت فانتزی صدا‌های ترسناکی را در خانه پخش می‌کنند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

بینکی، همسر ارل، زن طمعکار و بدجنسی است که ارل را مجبور به دزدی از خانه‌ی برادرش می‌کند. او با نقشه وارد خانه‌ی جیمی می‌شود تا عروسک گربه را بدزدد و با فروش آن ثروتمند شود. او به‌عنوان یک زن/همسر، خانواده را به تباهی می‌کشاند.

جزئیات
پیام مثبت

عروسک‌های کلکسیونی براساس یک نماد انسانی ساخته شده‌اند و هرکدام تلاش می‌کنند تا مانند مدل اولیه‌ی خود باشند. اما در این راه موفق نیستند و ناامید می‌شوند. آن‌ها بعد از درگیری با بینکی و بیرون‌کردن او از خانه متوجه می‌شوند که روابط دوستانه، انجام کار گروهی و استفاده از توانایی‌های خود در حل مشکلات ارزش بالایی دارد و دیگر نیاز نیست که کاملاً شبیه مدل اولیه‌ی خود باشند.

جزئیات
الگوی مثبت

ارل، برادر جیمی، مرد دست‌وپاچلفی و ساده‌لوحی است که با تشویق‌های همسرش، بینکی، به خانه‌‌ی برادرش می‌رود تا عروسک باارزش او را بدزدد. اما گرفتار عذاب‌وجدان می‌شود و تصمیم می‌گیرد که از خانه‌ی برادرش بیرون برود. ولی بینکی که زن بدجنس و طمعکاری است او را در ماشین زندانی می‌کند و خودش به‌دنبال عروسک می‌گردد. عروسک‌ها که نمی‌خواهند ازهم جدا شوند تلاش می‌کنند تا با کار گروهی، بینکی را از خانه بیرون بیندازند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن« کلّه‌لرزونکی‌­ها» داستانی فانتزی و کمی پیچیده دارد که لازم است شما در طول تماشای انیمیشن به‌طورپیوسته درباره‌ی کلّیت داستان و اتفاقاتی که می­‌افتد با فرزندتان گفت‌وگو کنید. نظر او را درباره‌ی احساساتش نسبت به انیمیشن بشنوید.

از او درباره‌ی انگیزه‌ی شخصیت­‌هایی مانند بینکی و ارل بپرسید. همچنین می‌­توانید با صحبت درباره‌ی اینکه چرا عروسک­‌ها در ابتدای داستان افراد تنها و ناامیدی بودند صحبت کنید. با این پرسش، بر پیام‌‌های مثبتی ازجمله اعتمادبه‌نفس و توجه به توانایی­‌های فردی تکیه کنید.

در صحنه‌­ای از انیمیشن، عروسک­‌ها برای اینکه بتوانند ارل و همسرش را از خانه بیرون کنند تصمیم می­‌گیرند او را بترسانند. برای همین برق را قطع می‌­کنند و صداهای ترسناکی پخش می‌کنند. این صحنه بااینکه به‌صورت فانتزی نمایش داده می‌شود، ممکن است برای کودکان کمی ترسناک باشد. به‌همین‌خاطر لازم است که در آن­ لحظه درکنار کودکتان باشید.

خلاصه: درباره‌ی پیام‌­های مثبتی که عروسک‌­های لرزان آموزش می­‌دهند با فرزندتان صحبت کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از کودک خود بپرسید چرا عروسک­‌ها در ابتدای داستان رابطه‌ی خوبی باهم نداشتند؟ عروسک «شر» چه چیزی را به عروسک­‌ها آموزش داد؟ به نظرت توانایی­‌های منحصر به فرد تو چیه؟ تو هم به خودت افتخار می­‌کنی؟ چه چیزی باعث موفقیت عروسک‌ها در شکست «بینکی» شد؟ نظرت درباره‌ی شخصیت «ارل» چیه؟

خلاصه: دلیل ناراحتی و ناامیدی عروسک­‌ها چه بود؟

داستان انیمیشن

«جیمی» و «ارل» دو برادر هستند که بعد از مرگ پدرشان اختلافاتی بین آن‌­ها پیش می‌­آید. جیمی با ارل قطع ارتباط می‌­کند. دلیل این قهر این است که ارل تمام عروسک‌­های کلکسیونی پدرش به‌جز یکی از آن‌­ها را که جیمی نگه داشته است می‌­فروشد.

جیمی در این مدّت توانسته است دو عروسک دیگر هم بخرد و به کلکسیونش اضافه کند. اما زمانی که او همراه با همسر و فرزندانش به سفر می‌رود، ارل و بینکی به خانه‌­اش می‌روند تا آن عروسک باارزش را پیدا کرده و به‌جای‌آن یک عروسک بیسبالیست بگذارند. عروسک­‌های جیمی که متوجه نقشه‌ی آن‌­ها می‌­شوند به‌دنبال راهی هستند که از همدیگر جدا نشوند و آن‌­ها را از خانه بیرون بیندازند.

عروسک‌­ها تا قبل از این اتفاق رابطه‌ی خوبی باهم نداشتند و از اینکه نمی‌توانستند شبیه مدل اولیه‌ی خود باشند ناراحت بودند. اما بعد از این اتفاق و شکست‌دادن بینکی و متوجه‌کردن ارل به اشتباهش، از اینکه توانسته‌اند از توانایی‌­های خود استفاده کنند به خود افتخار می‌کنند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Kirk Wise/ کرک ویس

نویسنده: Karl Geurs  / کارل جیورس- تب مورفیTab Murphy/

تهیه‌کننده: Nina Borghi / نینا برقی - لارنس کاسانف/Lawrence Kasanoff

شخصیت‌ها:

ارل: برادر جیمی است. او مرد ساده‌لوحی است که با تشویق‌­های همسرش، بینکی، به خانه‌ی برادرش می‌رود تا عروسک باارزش او را بدزدد.

بینکی: همسر ارل است. او زن طمعکار و بدجنسی است که با نقشه وارد خانه جیمی می‌شود تا عروسک گربه را بدزدد و با فروش آن ثروتمند شود.

 جیمی: صاحب عروسک‌های کلّه‌لرزان است که به سفر رفته است.

دوس: عروسک بیسبالیست که ارل آن را به‌عنوان کادو برای برادرش، جیمی، آورده  است.

کلانی: عروسکی که شبیه دختر اسکیت‌بازی ساخته شده است و بقیه‌ی عروسک‌ها را تشویق می‌کند تا بینکی را از خانه بیرون کنند.

کشور سازنده: آمریکا

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد