• امروز : 6 خرداد 1403
logo

نقد و بررسی انیمیشن کلاوس (Klaus)

author-img

توسط : فاطمه طهماسبی ارزیاب کدومو

4 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

13121 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 7 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

انیمیشن «کلاوس»، داستان یک پستچی تنبل و خودخواه است. او برای انجام مأموریت پستی‌اش به شهر دورافتاده‌ای تبعید شده که مردمش همیشه باهم می‌جنگند و هرگز نامه‌ای برای هم پست نمی‌کنند. انیمیشن کلاوس نمایش جایگزین‌شدن محبت و فداکاری به‌جای دشمنی‌ها و خودخواهی است. رفتارهای نادرستی مانند فریب‌دادن، جنگیدن و آزار دیگران وجود دارد که درنهایت باعث پشیمانی می‌شود. ممکن است کودکان در فهم پیامد رفتارها و تصمیمات، به راهنمایی والدین نیاز داشته باشند.

سال 2019 96 دقیقه جزئیات کامل اثر
48 مناسب خانواده 8 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 6 +
بر اساس 4 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «کلاوس»، سرگذشتی تخیّلی از بابانوئل و ماجرای هدیه‌های کریسمس را نمایش می‌دهد که طی داستان، محبت و فداکاری جایگزین دشمنی و خودخواهی می‌شود. مردم «اسمیرنزبرگ» در صحنه‌هایی به‌طرف هم حمله می‌کنند و دائماً درحال آزاردادن یکدیگر هستند که طی اتفاقاتی، یادمی‌گیرند به هم محبت کنند و از مهربان‌بودن لذت ببرند. «جاسپر» هم مرد خودخواه و تنبلی است که درنهایت، فداکاری و خوشحال‌کردن دیگران را ترجیح می‌دهد. هرچند پشیمانی شخصیت‌ها از رفتارهای نادرستشان قابل درک است، اما توضیح اشتباهاتی که در ابتدا، در رفتار برخی شخصیت‌ها می‌بینیم و علت نادرست‌بودن خشونتی که بین مردم وجود دارد، می‌تواند به کودکان کمک کند. والدین عزیز می‌توانند با شناختی که از کودک خود دارند، با سؤال‌پرسیدن و گره‌گشایی مداوم، فهم جریان داستان را برای آن‌ها ساده‌تر کنند. می‌توانید دربارة پیامد رفتارها و تصمیمات جاسپر و مردم شهر اسمیرنزبرگ از آن‌ها سؤال کنید، تا به‌راحتی، پیام‌های داستان را متوجه شوند.

خلاصه: می‌توانید دربارۀ نادرست بودن رفتارهایی که بعداً منجر به پشیمانی می‌شوند و همچنین خشونت داستان، کودکان را راهنمایی کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

چرا «جاسپر» بااینکه دلش برای خانۀ راحتش تنگ شده بود، در اسمیرنزبرگ ماند؟ (یادگرفتن مفهوم فداکاری)

تو اگر جای جاسپر بودی، به خانه‌ات برمی‌گشتی یا به خوشحال‌کردن دیگران ادامه می‌دادی؟

جاسپر و «کلاوس» از این‌که به دیگران هدیه می‌دادند، خوشحال بودند. به‌ نظرت هدیه دادن به دیگران، می‌تواند مانند هدیه گرفتن باعث خوشحالی بشود؟

کودکان شهر «اسمیرنزبرگ» چه زمانی خوشحال‌تر بودند؟ وقتی باهم، دیگران را آزار می‌دادند یا وقتی‌که برای گرفتن هدیه، دیگران را خوشحال می‌کردند؟

چرا کلاوس و «آلوا» از دست جاسپر عصبانی شدند؟ او چگونه اشتباهش را جبران کرد؟ (اشتباه بودن دروغ‌گویی و اهمیت جبران اشتباه)

جاسپر بعد از رفتن به مأموریتش در اسمیرنزبرگ چه تغییراتی کرد؟

مردم اسمیرنزبرگ برای جنگیدن‌های طولانی‌مدتشان چه دلیلی داشتند؟

خلاصه: مردم اسمیرنزبرگ چه زمانی احساس خوشحالی بیشتری داشتند؟ زمانی که یکدیگر را آزار می‌دادند یا زمانی که به هم محبت می‌کردند؟

داستان اثر

«جاسپر» یک پستچی است که با تنبلی و دستوردادن به خدمتکارها، روزهای خوشی را می‌گذراند. او فرصتی را که پدرش برایش فراهم کرده تا وارد ادارۀ پست سلطنتی بشود، با تنبلی‌ها‌ و بی‌عرضگی‌هایش هدر داده، تا دوباره زیر ملحفۀ ابریشمیش بازگردد و از زندگی بیهوده‌اش لذت ببرد، اما پدر جاسپر قصد دارد با سپردن یک مأموریت دشوار به او، به این زندگی بی‌هدف پایان دهد. او جاسپر را به مکان دورافتاده‌ای به‌نام «اسمیرنزبرگ» می‌فرستد. در آن‌جا، جاسپر باید ظرف مدت یک‌سال 6000 نامه را از فرستنده به‌ گیرنده برساند، تا بتواند به خانه برگردد. درغیراین‌صورت، از زندگی مرفّه قبلی خبری نیست.

اما اسمیرنزبرگ شهر ویران شده‌ای ا‌ست که مردمش به دو دسته تقسیم شده‌اند و سال‌هاست که با یکدیگر می‌جنگند. مردمی که از یکدیگر متنفرند و هرگز نامه‌ای برای هم پُست نمی‌کنند. جاسپر برای خلاص شدن از وضع دشوار زندگی در اسمیرنزبرگ عزمش را جزم می‌کند و همه‌جای منطقه را زیرپا می‌گذارد تا یک فرستندۀ نامه پیدا کند، اما هیچ‌کجا خبری نیست، تااینکه که روی نقشۀ اسمیرنزبرگ، مکان دورافتاده‌ای در بیرون شهر می‌بیند و به سمت آخرین نقطۀ امیدش می‌رود. در آن مکان، پیرمرد نجاری به‌نام «کلاوس»، اسباب‌بازی می‌سازد. جاسپر از پیرمرد تنهای درشت‌هیکل می‌ترسد و به سمت شهر فرار می‌کند، اما یک نقاشی که همراه جاسپر بوده، پیش کلاوس جا می‌ماند. نقاشیِ یکی از پسربچه‌های شهر که چهرة غمگین خودش را کشیده. کلاوس که سال‌هاست تنها و دور از انسان‌ها زندگی کرده، برای خوشحال‌کردن صاحب نقاشی، برای او اسباب‌بازی می‌سازد و از جاسپر می‌خواهد، آن را برای پسربچه پست کند. جاسپر اولین بستۀ پستی را به‌خاطر ترس از پیرمرد نجار، ارسال می‌کند، اما بعد فکری به سرش می‌زند. او به تمام بچه های شهر می‌گوید که اگر برای کلاوس نامه بنویسند، او برایشان اسباب‌بازی می‌سازد و ارسال می‌کند. بعد هم کلاوس را ترغیب می‌کند که برای خوشحال کردن بچه‌ها اسباب‌بازی بسازد و حرفی از مأموریت خود و ارسال 6000 نامه نمی‌زند. به‌این‌ترتیب همکاری جاسپر و کلاوس شروع می‌شود. جاسپر نامۀ درخواست اسباب‌بازی بچه‌ها را برای کلاوس پست می‌کند، کلاوس اسباب‌بازی می‌سازد و هردوباهم بسته‌های اسباب بازی را برای بچه‌ها ارسال می‌کنند. خوشحال کردن بچه‌های اسمیرنزبرگ، کم‌کم، باعث دوستی آن‌ها می‌شود و بعدها پدر و مادرها هم روابط بهتری پیدا می‌کنند و جنگ‌ها و کینه‌های سابق شهر کم‌رنگ می‌شود. کلاوس، جاسپر را مرد خوش‌قلبی می‌داند و از این که جاسپر باعث شده او پس از سال‌ها، لذت خوشحال‌کردن کودکان را تجربه کند، از او ممنون است. اما درست زمانی که قرار است برای جشن کریسمس، اسباب‌بازی‌های بیشتری برای کودکان شهر ارسال کنند، 6000 نامۀ جاسپر ارسال شده و پدر جاسپر برای بازگرداندن او به خانۀ مجلّل و مرفّه‌شان، پیش او می‌آید. در این هنگام، کلاوس تازه متوجه می‌شود که دلیل جاسپر برای فرستادن نامه‌ها، خودخواهانه بوده. جاسپر که تمام تلاشش را برای خلاص‌شدن از اسمیرنزبرگ کرده‌بود، حالا برایش دشوار بود که دوستی با کلاوس و لذت خوشحال‌کردن بچه‌ها را رها کند. او زندگی مرفه را فراموش می‌کند و پیش کلاوس می‌ماند تا باهم هدیه بچه‌ها را برای جشن کریسمس، ارسال کنند، اما قرار نیست همۀ اسمیرنزبرگ به‌خاطر ماندن جاسپر، او را تشویق کنند. عده‌ای تلاش می‌کنند اسمیرنزبرگ را به روزهای خشن و پراز تنفرش برگردانند و از شادی و دوستی‌ای که بعد از آمدن جاسپر آغاز شده، خوشحال نیستند. آن‌ها به هدیه‌های کریسمس حمله می‌کنند تا همۀ آن‌ها را در درّه بریزند، اما کلاوس از قبل فکر اینجا را کرده و بسته‌هایی که از سنگ پر شده را برای فریب آن‌ها، داخل درّه می‌ریزد و در روز کریسمس، با کمک جاسپر، هدیه‌های اصلی را به بچه‌ها می‌رساند. همکاری جاسپر و کلاوس سال‌های سال ادامه پیدا می‌کند. مردم اسمیرنزبرگ برای همیشه دشمنی را کنار می‌گذارند. این شهر تبدیل به جای بهتری می‌شود و روز کریسمس هرسال، بچه‌هایش منتظر کلاوس می‌مانند.

جزئیات اثر

کارگردان: سرجیو پابلوس، مارتینز لوپز

نویسنده: سرجیو پابلوس

نام بازیگران: جیسون شوارتزمن، جی. کی. سیمونز، رشیدا جونز

ژانر اثر: ماجراجویی، کمدی

کشور سازنده: اسپانیا

شرکت سازنده: SPA استودیوز

شخصیت‌ها:

جاسپر: پستچی تنبل

کلاوس: پیرمرد تنهای مهربان

آلوا: معلم فداکار شهر

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : مهدی فانی

۱۷ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

با سلام این انیمیشن با این دوبله بسیار عالی جز انیمیشن هایی هستش که بنده با سن حدود سی سال ، تقریبا پنجاه بار دیدم و هر بار تازگی ، زیبایی و اثر گذاری به همراه نکته ی جدید رو داشته واسم توصیه هم میکنم شما هم چندین بار ببینید و از این اثر تاریخی و فوق العاده لذت ببرید

بزرگسال

توسط : محمد خواجه

۲۱ مهر ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

بسیار عالی و اثر گذار . فوق العاده

بزرگسال

توسط : فاطمه دهقان

۸ بهمن ۱۴۰۰

مناسب سن 8 +

انیمیشن بسیار عالیست. داستان خیلی خوب و نتیجه گیری خوبی دارد. انیمه قوی دارد. فقط لازم است در طول داستان، والدین با بچه ها درباره داستان صحبت کنند و داستان را با هم تحلیل گ موشکافی کنند تا بچه ها کامل آن را بفهمند.

بزرگسال

توسط : ریحانه علی پور

۱۵ اسفند ۱۳۹۹

مناسب سن 7 +

این انیمیشن خیلی عالیه و برای بچه ها می تونه خیلی جذاب باشه داستان اش جدید و خلاقانه و همینطور صحنه های قشنگی داره من دوبله ی انیمیشن رو هم دیدم (گروه دوبلاژ ساند داب). کاش دوبلورها توجه کنن که انیمیشن رو بچه ها میبینن و از الفاظ زشت استفاده نکنن. مخصوصا با این حافظه ضبط صوتی بچه ها! به نظرم پیام های داستان برای بچه ها خیلی ساده و کاملا قابل فهم بود و چون نکات تربیتی غیر مستقیم به بچه‌ها یاد داده میشه مطمئنا خیلی تاثیر زیادی می‌تونه داشته باشه.

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد کلاوس

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!