• امروز : ۷ اسفند ۱۳۹۹

کتابخانۀ اسرارآمیز

بررسی تخصصی انیمیشن Pagemaster

کتابخانۀ اسرارآمیز

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

6 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

پسر ترسویی به‌نام ریچارد وارد کتابخانۀ اسرارآمیزی می‌شود که برای خروج از آن مجبور است از میان داستان‌ها عبور کند. ریچارد پس از یک ماجراجویی در دنیای کتاب‌ها تبدیل به پسر شجاع‌تری می‌شود. فیلم «کتابخانۀ اسرارآمیز» یک ماجراجویی جذاب است که می‌تواند برای کودکان آموزنده باشد و برای غلبه بر ترس‌ها به کودکان کمک کند. این فیلم ممکن است روحیۀ ماجراجویی و تخیل کودکان را پرورش دهد و با نمایش کتابخانه و دوستی با کتاب‌ها، کودکان را به کتاب‌خوانی علاقه‌مند کند.

سال 1994 80 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

درگیری‌های کارتونی و با شدت پایین در ماجراجویی ریچارد در دنیای کتاب‌ها نمایش داده می‌شود. ریچارد اسیر دزدان دریایی می‌شود. آن‌ها روی گلوی ریچارد شمشیر می‌گذارند، برای کشتن سردسته‌شان، جان سیلور، نقشه می‌کشند و از تفنگ و شمشیر استفاده می‌کنند. کتاب وحشت و تخیل برای نجات دادن ریچارد، با دزدان دریایی درگیر می شوند و به آن‌ها ضربه می‌زنند. ریچارد که به شکل کارتونی درآمده، با یک اژدها مبارزه می‌کند و مانند یک شوالیه با شمشیر به او ضربه می‌زند. در صحنه‌ای، هم‌سالان ریچارد به‌خاطر ترسو بودنش او را مسخره می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

ریچارد پسر ترسویی است و صحنه‌های مختلفی از روبرو شدن او با اتفاقات ترسناک نمایش داده می‌شود. این اتفاقات اغلب در دنیای کارتونی رخ می‌دهد و شدت پایینی دارد. ریچارد درنهایت بر تمام ترس‌هایش غلبه می‌کند. ریچارد از شنیدن صدای رعد و برق موقع خواب وحشت می‌کند. در راهِ رفتن به خرید، از مکان های تاریک عبور می‌کند و رعد و برق و جرقه زدن سیم‌های برق، او را می‌ترساند. او در یک کتابخانۀ عجیب با اتفاقاتی روبرو می‌شود که برایش ترسناک است؛ او وارد دنیای کتاب‌ها می‌شود و به خانۀ تاریک و ترسناک مردی می‌رسد که با نوشیدن یک معجون تبدیل به هیولا می‌شود. ریچارد صحنۀ هیجان‌انگیزی از تلاش مردی برای شکار نهنگ را می‌بیند و با اژدها روبرو می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

اهمیت غلبه بر ترس‌ها به‌وسیلۀ ماجراجویی و همراه شدن با کتاب، پیام اصلی این انیمیشن است. «ریچارد» پسری‌ست که همیشه با درنظر گرفتن احتمال خطرات، از انجام کارها دوری می‌کند و ترس‌های زیادی دارد. پدر ریچارد به او می‌گوید که نیاز به ماجراجویی دارد و همیشه نمی‌تواند با احتمالات زندگی کند. ریچارد زمانی که در یک کتابخانه گیر می‌افتد، برای پیدا کردن راه خروج، وارد دنیای کتاب‌ها می‌شود و ماجراجویی‌هایی را تجربه می‌کند. این ماجراجویی‌ها شجاعت و تلاش را به ریچارد می‌آموزد و همراه شدن با کتاب‌ها شخصیت او را تغییر می‌دهد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

مادر و پدر ریچارد نگران فرزندشان هستند. آن‌ها نمونۀ یک مادر و پدر مسئولیت‌پذیرند که به ریچارد کمک می‌کنند تا بر ترس‌هایش غلبه کند و از دین موفقیت او خوشحال می‌شوند. ریچارد شخصیتی‌ست که یاد می‌گیرد در زندگی‌اش شجاعت به خرج دهد و بر ترس‌هایش غلبه کند.

جزئیات
ارزش آموزشی

ریچارد برای غلبه بر ترس‌هایش با یک کتابخانه روبرو می‌شود که او را وارد دنیای کتاب‌ها می‌کند. او از داستان‌های مشهوری مانند «موبی‌دیک» و «جزیرۀ گنج» عبور می‌کند و قسمتی از این داستان‌های مشهور در فیلم دیده می‌شود.

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «کتابخانۀ اسرارآمیز» دربارۀ پسربچه‌ایست که ترس‌های زیادی دارد اما با وارد شدن به یک کتابخانه و تجربۀ ماجراجویی با ورود به دنیای کتاب‌ها، سرانجام بر ترس‌هایش غلبه می‌کند. این انیمیشن با روایت یک ماجراجویی جذاب و ساده، می‌تواند برای کودکان اثربخش باشد و شجاعت را به آن‌ها بیاموزد. اتفاقات هیجان‌انگیز ماجراجویی‌های ریچارد بصورت کارتونی و قابل هضم است؛ اما گاهی شدت بالاتری پیدا می‌کند که ممکن است کودکان را در سنین پایین بترساند. اگر صحنه‌هایی از به خطر افتادن ریچارد و روبرو شدن با مکان‌ها و اتفاقات ترسناک باعث ترس کودکان شما شد، برای کمک به آن‌ها می‌توانید به پایان خوش داستان و غلبۀ ریچارد بر ترس‌هایش اشاره کنید. با توجه به دوستی ریچارد با کتاب‌ها، این فیلم می‌تواند باعث علاقه‌مندی کودکان شما به کتاب خواندن شود.

خلاصه: این انیمیشن برای کمک به فرزندان در غلبه بر ترس‌هایشان می‌تواند اثربخش باشد و آن‌ها را به کتاب‌خوانی علاقه‌مند کند. ممکن است صحنه‌هایی از روبرو شدن با خطرات و مکان‌های ترسناک، کودکان را در سنین پایین بترساند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

ریچارد چه‌طور توانست بر ترسش غلبه کند؟

انجام چه کارهایی باعث ترس تو می‌شود؟ فکر می کنی مانند ریچارد بتوانی بر آن‌ها غلبه کنی؟

می‌توانید در کنار گفت‌وگو دربارۀ پیام اصلی داستان، از کودکتان دربارۀ علاقه‌اش به کتاب بپرسید و او را به خواندن کتاب تشویق کنید.

خلاصه: می‌توانید دربارۀ ترس‌ها و چگونگی غلبه بر ترس با کودکان گفت‌وگو کنید.

داستان انیمیشن

«ریچارد» یک پسربچۀ محتاط است که ترس‌های زیادی دارد. او می‌تواند آماری از احتمال سقوط از خانۀ درختی و خطر هر فعالیتی که یک پسربچه به سن او انجام می‌دهد را بیان کند و از انجام آن طفره برود. هم‌سالان ریچارد او را به‌خاطر ترسو بودن مسخره می‌کنند و مادر و پدرش نگران احتیاط‌های بیش از حد او می‌شوند. یک روز که پدر ریچارد او را به مغازه می‌فرستد تا کمی بر ترس‌هایش غلبه کند، ریچارد در طوفان گیر می‌افتد و به یک کتابخانه پناه می‌برد. کتابدار عجیب کتابخانه، برای پیدا کردن تلفن، او را به بخش داستان‌ها راهنمایی می‌کند؛ اما یک اتفاق اسرارآمیز ریچارد را وارد دنیای کتاب‌ها می‌کند. سه کتاب «فانتزی، ماجراجویی و وحشت» با ریچارد همراه می‌شوند تا راه خروج از کتابخانه را پیدا کنند. ریچارد همراه آن‌ها وارد دنیای ترسناک «دکتر جکیل و آقای هاید» می‌شود، با «موبی‌دیک» برخورد می‌کند و توسط دزدان دریایی «جزیرۀ گنج» گیر می‌افتد. او از هر مرحلۀ ماجراجویی هیجان‌انگیز این مسیر، با دلیری بیشتری بیرون می‌آید و با شکست دادن یک اژدها درنهایت موفق می‌شود از دنیای کتاب‌ها خارج شود. در پایان، ریچاردِ شجاع با سه کتاب جذاب به خانه بازمی‌گردد.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: جو جانستون - Joe Johnston

نویسنده: دیوید کرشنر - David Kirschner

نام تهیه کننده: دیوید کرشنر - David Kirschner

نام بازیگران:

مکالی کالکین، کریستوفر لوید، پاتریک استوارت، ووپی گلدبرگ، فرنک ولکر -  Macaulay Culkin, Christopher Lloyd, Patrick Stewart, Whoopi Goldberg, Frank Welker

نام شخصیت ها:

ریچارد: پسر بچه‌ای که با ورود به دنیای کتاب، ترس‌هایش را فراموش می‌کند.

ارباب صفحات: پیرمرد ریش بلندی که ریچارد را وارد دنیای کتاب‌ها می‌کند تا ماجراجویی‌های جدیدی را تجربه کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: ترنر پیکچرز -  Turner Pictures

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه