• امروز : ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

کبودشده

کبودشده

بررسی تخصصی انیمیشن ‌Bruised

author-img

توسط : فاطمه مقیم خان ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  این انیمیشن می‌تواند برای مخاطبان حساس، تلخ و آزار‌دهنده باشد. «کبودشده» کبودی‌های روی دست دختر بچه‌ای را نمایش می‌دهد که به‌خاطرشان از معلمش خجالت می‌کشد. او نمی‌خواهد رازش فاش شود؛ اما گویا کبودی‌ها زنده می‌شوند، از زیر آستین لباس دخترک بیرون می‌‌آیند و معلم آن‌ها را می‌بیند، سپس دخترک را در آغوش می‌گیرد. در این انیمیشن صحنه‌ای از موردِ آزارقرارگرفتن دخترک نمایش داده نمی‌شود؛ اما از موقعیت و حالات او می‌توان پی‌برد که وضعیت خوبی در خانه ندارد.

سال 2019 ۲ دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

بر اساس 1 رأی

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

بدن دختربچه‌ای پر از کبودی است، البته علت کبودی‌ها نمایش داده نمی‌شود؛ اما برای مخاطب قابل حدس است که این کبودی‌ها در خانه ایجاد شده است.

جزئیات
پیام مثبت

معلم مدرسه دخترک را در آغوش می‌کشد. هم‌دردی و مهربانی و درمیان‌گذاشتن سختی‌ها و مشکلات با افراد مورد اعتماد مانند «معلم»، از پیام‌های مثبت انیمیشن است.

جزئیات
الگوی مثبت

معلم مدرسه، بسیار مهربان و دلسوز است.

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند با وجود اینکه هیچ‌صحنه‌ی درگیری و خشونت‌آمیزی در انیمیشن دیده نمی‌شود؛ اما نمایش کبودی‌های بدن دختربچه می‌تواند شرایط سخت زندگی او را به مخاطب نشان دهد و درک این موضوع می‌تواند برای مخاطبان حساس و کودکان آسیب‌دیده، رنج مضاعفی داشته باشد. البته فضای امنی که معلم فراهم می‌آورد، می‌تواند کودکانی را که با خشونت خانگی درگیر هستند، به خوداظهاری ترغیب و برای ایجاد فضای امن به آن‌ها کمک کند. این نکته می‌تواند مورد توجه ویژه‌ی مربیان نیز قرار بگیرد. همچنین ممکن کودکان کم‌سن در صورت دیدن این انیمیشن دچار ابهام شوند و علت ناراحتی دخترک را درک نکنند. اگر قصد دارید کودک مخاطب این انیمیشن را در رسیدن به پیام مثبت (ترغیب به خوداظهاری) راهنمایی کنید، لازم است درباره‌ی نکات مبهم (مانند کبودی‌ها) برای او توضیح دهید. اگر کودک کم‌سنِ مخاطب انیمیشن با چالش خشونت خانگی درگیر نیست، نمایش این انیمیشن برای او توصیه نمی‌شود.

خلاصه: اگر کودک کم‌سن مخاطب انیمیشن، با چالش خشونت خانگی درگیر نیست، نمایش این انیمیشن برای او توصیه نمی‌شود.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چرا دخترک نمی‌خواست معلمش متوجه آسیب‌دیدگی‌هایش بشود؟

چرا درد‌دل‌کردن و حمایت‌شدن ازسوی افراد دلسوز اهمیت دارد؟

در هنگام مواجهه با مشکلات، از چه افرادی می‌توانیم کمک بگیریم؟

با افراد آسیب‌دیده چگونه همدلی کنیم که احساس راحتی داشته باشند؟

خلاصه: در هنگام مواجهه با مشکلات، از چه افرادی می‌توانیم کمک بگیریم؟

داستان انیمیشن

«دختربچه‌ای» که در خانه مورد آزار و اذیت قرار گرفته است، به‌خاطر کبودی‌های بدنش در کلاس درس از معلم خود خجالت می‌کشد. او نمی‌خواهد معلمش متوجه شود و آن کبودی را ببیند؛ اما معلم متوجه می‌شود و او را در آغوش می‌کشد و دخترک کم‌کم احساس راحتی می‌کند و در آغوش معلم خود می‌گرید.

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: Samantha TuRok Won Hwang, / راک‌وان هانگ، سامانثا تو

نویسنده / مترجم: Samantha TuRok Won Hwang, / راک‌وان هانگ، سامانثا تو

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Ringling college of art and desigm

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : راضیه کلانتری

۱۵ اسفند ۱۳۹۹

مناسب سن 7+ گزارش نظر
آموزنده

سلام، با اینکه این انیمشین خشونت و ترس داره اما یه انیمیشن خوب هستش برای آموزش به بچه ها که در برابر خشونت خانگی،چطور رفتار بکنند و از صحبت کردن در موردش با آدمای قابل اعتماد نترسند و خجالت نکشند.

مشاهده کامل

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه