• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

کارگو

کارگو

بررسی تخصصی انیمیشن CarGo

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

9 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

دنی نوجوانی باهوش و بااستعداد است؛ ولی به‌دنبال کارهای پرهیجان و خطرناک است. پدرش نمی‌خواهد او تجربه‌ی گذشته‌اش را تکرار کند؛ اما هرچه نصیحتش می‌کند، قبول نمی‌کند. اتفاقی برای پدر دنی می‌افتد که دنی مجبور می‌شود برای نجات پدر زحمت زیادی بکشد. پشتکار و همت دنی در این فیلم و علاقه‌ی او به پدرش، می‌تواند الگوی خوبی برای مخاطب باشد.

سال 2017 96 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

خشونت در این فیلم درجه‌ی کمی دارد و موارد ذکرشده به‌صورت فانتزی است. مواردی مثل مبارزه‌ی دنی با ماشین هیولا یا تصادف‌ها از شدت کمی برخوردار است. درگیری لفظی در فیلم و بین شخصیت‌ها کم است و خشونت واقعی مشاهده نمی‌شود. شخصیت خشن نیز از این راه به مقصود خود نمی‌رسد.

جزئیات
ترس

میزان ترس در این فیلم بسیار کم است. صحنه‌هایی مانند ورود به جنگل ممنوعه، نمایش اسقاط ماشین‌ها در جزیره‌ی قراضه‌ها و ماشین ترسناک ملوان به‌صورت فانتزی است و دارای شدت بالایی نیستند. صحنه‌های ترسناک به‌سرعت به صحنه‌های عادی بدل می‌شوند و در ذهن مخاطب اثرگذار نیستند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

شخصیت اصلی در ابتدای فیلم به رفتارهایی مانند دروغ‌گفتن به پدر، فرار از مدرسه و شرکت در مسابقه‌های غیرقانونی روی می‌آورد؛ ولی در ادامه به‌واسطه‌ی اتفاقاتی که می‌افتد، از این کارها پشیمان می‌شود. فرار از زندان نیز برای نجات پدر بوده و پلیس کابکار از این موضوع مطلع بوده است. شخصیت اصلی می‌فهمد که مشاجره با پدر، فرار از دست پلیس و شرکت در مسابقات غیرقانونی اشتباه بوده است. البته نمایش این رفتارها به‌صورت یک داستان ماشینی، با شدت کمی در ذهن مخاطب اثرگذار خواهد بود؛ اما رابطه‌ی دوستی دنی و کبیگایل که دختر و پسر ماشینی هستند، به ملاحظه و دقت نیاز دارد. در بعضی صحنه‌ها کبیگایل به دنی ابراز محبت و دوستی می‌کند و در انتهای فلیم دنی از کبی برای یک قرار عاشقانه وقت می‌گیرد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

در این فیلم به اهمیت خانواده و ارزش پدر تأکید شده است. شخصیت اصلی اگرچه در ابتدا با پدر خود مخالف بود؛ اما در ادامه نشان داد به او علاقه‌مند است و برای نجات او از جزیره‌ی قراضه‌ها تمام تلاش خود را به‌کار گرفت. هم‌چنین در فیلم به ارزش کار گروهی و هم‌فکری در بروز مشکلات اشاره می‌شود. شخصیت اصلی به‌واسطه‌ی هم‌فکری با دوستش، راهی برای رسیدن به جزیره پیدا می‌کند و پدرش را نجات می‌دهد. هم‌چنین این فیلم به استفاده از استعدادها و هوش در راستای کمک به دیگران و خانواده اشاره می‌کند. دنی می‌فهمد کارهای گذشته‌اش اشتباه بوده است و از آن‌ها پشیمان می‌شود. رابطه‌ی دوستی صمیمانه میان دنی و کبی برای مخاطب سنین پایین این اثر، مطلوب نیست و این رابطه‌ی احساسی باعث ایجاد درگیری ذهنی برای آن‌ها می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت اصلی داستان از یک پسر بااستعداد؛ اما بازیگوش به یک جوان مسئولیت‌پذیر تبدیل می‌شود. او که سعی داشت با انجام کارهای خطرناک، هیجان و انرژی بالا را تجربه کند، حالا برای نجات پدر خود تمام تلاشش را می‌کند. او سرانجام می‌فهمد که پدرش نیز در جوانی تجربه‌هایی را کسب کرده است که نمی‌خواهد او تکرار کند. برای همین بعد از نجات او، به مغازه‌ی مکانیکی می‌رود و به او کمک می‌کند. دنی که سعی می‌کند با استعداد خود، کارها را پیش ببرد، به مرور می‌فهمد به هم‌فکری و کمک دیگران نیاز دارد و هیچ‌کاری بدون کمک و همراهی دیگران به نتیجه نمی‌رسد. او که از هوش و استعداد خوبی برخوردار است، فکر می‌کند می‌تواند در هرکاری موفق شود؛ اما به مرور می‌فهمد باید به قوانین احترام بگذارد و کاری را خودسرانه انجام ندهد. او سعی می‌کند به پدرش کمک کند و می‌خواهد به تنهایی این کار را به سرانجام برساند؛ ولی کبی به او می‌فهماند به کمک نیاز دارد.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند که رابطه‌ی میان دنی و کبی در بعضی صحنه‌ها عاطفی و احساسی می‌شود و این ممکن است جرقه‌هایی از ارتباط میان نامحرم را تداعی کند، بنابراین دقت به آن صحنه‌ها برای والدین لازم است. این فیلم از خشونت و ترس کمی برخوردار است و نگرانی از این بابت برای آن‌ها وجود ندارد؛ ولی ممکن است تصویر تخیلیِ حرف‌زدن ماشین‌ها برای کودکانی که درک درستی از خیالی‌بودن آن ندارند، نیاز به توضیح داشته باشد.

خلاصه: رابطه‌ی احساسی و عاطفی دنی و کبی، تخیلی‌بودن اثر

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از کودک خود بخواهید سیر داستان را تعریف کند. با این‌کار می‌توانید به آنچه که کودک شما از فیلم متوجه شده است، پی ببرید.

با کودک خود درباره‌ی اشتباهات دنی صحبت کنید. آیا دنی به تنهایی توانست پدرش را نجات دهد؟ با این سؤال اهمیت کار گروهی را برای کودک خود توضیح دهید.

با کودک خود در ارتباط با نتیجه‌ی کارهای اشتباه دنی، صحبت کنید.

خلاصه: با کودک خود سیر داستان را مرور کنید تا متوجه برداشت او شوید. اشتباهات دنی را مورد بحث قرار دهید، اهمیت کار گروهی را درقالب داستان شرح دهید. نتیجه‌ی کارهای دنی را برای کودک خود توضیح دهید.

داستان انیمیشن

«دنی» پسر ماشینیِ بااستعداد و باهوشی است که می‌خواهد سراغ کارهای پرهیجان برود و از استعدادش در آن راه استفاده کند. او که به‌وسیله‌ی همکلاسی‌اش، «وین»، به مسابقات ماشین‌رانی می‌رود، چندین‌بار توسط پلیس دستگیر می‌شود. پدرش از این ماجرا مطلع می‌شود و سعی می‌کند او را نصیحت کند؛ اما در یک اتفاق پدرش تصادف می‌کند و باید به «جزیره‌ی قراضه‌ها» برود. دنی که خود را مقصر می‌داند، سعی می‌کند پدرش را از آنجا نجات دهد؛ اما برای رفتن به جزیره‌ی قراضه‌ها راه سختی در پیش دارد. «کبیگایل» دوست‌دختر دنی، به او کمک می‌کند تا به جزیره بروند. او باید هویت خود را از بین ببرد و شبیه ماشین‌های قراضه شود، از جنگل غیرممکن عبور کند و پلی خطرناک را پشت سر بگذارد، درنهایت سوار قایقی شود و به جزیره برود. او موفق می‌شود و به جزیره می‌رسد؛ اما متوجه می‌شود ماشین‌های قراضه قطعات پدرش را دزدیده‌اند. او به کمک «کارلوت» که یک دختر ماشین نوجوان است و در جزیره به‌وجود آمده است، قطعات پدرش را پس می‌گیرد و با هم از جزیره فرار می‌کنند و به شهر «کارگو» برمی‌گردند. دنی در کنار پدرش در مغازه‌ی تعمیر ماشین، مشغول به‌کار می‌شود.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: James Cullen Bressack/ جیمز کالن برساک نام تهیه‌کننده: david mechael latt/ دیوید میکائیل لات نام بازیگران: Melissa Joan Hart, Haley Joel Osment, Jason Mewes, Porsha villiams, Edward asner/ ملیسا جان هارت، هالی جوئل اوسمنت، جیسون موز، پورشا ویلیامز، ادوارد اسنر نام شخصیت‌ها:

دنی: یک پسر ماشین جوان، او سعی می‌کند به کارهای هیجان‌انگیزی که دوست دارد روی بیاورد. او بهترین شاگرد کلاس است؛ اما با پیشنهادهای دوستش، وین، وسوسه می‌شود و سعی می‌کند در مسابقات غیرقانونی داخل شهر شرکت کند. او با کبیگایل دوست صمیمی است.

کبیگایل: دختر ماشین جوانی که همکلاسی دنی است. دختری خوش‌قلب و باادب که سعی می‌کند تصمیمات اشتباه دنی را به او تذکر دهد. او از کودکی با دنی همبازی بوده و دوست صمیمی اوست. کبیگایل به دنی کمک می‌کند تا پدرش را از جزیره‌ی قراضه‌ها نجات دهد،

وین: یک پسر ماشین بازیگوش که دنبال کارهای خلاف قانون مثل مسابقات ماشین‌رانی غیرقانونی داخل شهر است. او شاگرد تنبل کلاس است و سعی می‌کند تا دنی را نیز با خود همراه کند،

کارلوت: دختر ماشینی که در جزیره‌ی قراضه به‌وجود آمده و تاکنون شهر کارگو را ندیده است. او سعی می‌کند به دنی و کبیگایل کمک کند تا آن‌ها او را به کارگو ببرند،

آرت: پدر دنی است که در جوانی در مسابقات ماشین‌رانی شرکت می‌کرده است. او سعی می‌کند دنی را از تصمیم اشتباهش منصرف کند و تعمیرگاه ماشینش را به او بسپارد؛ اما به‌خاطر اتفاقی که دنی مسبب آن بود، تصادف می‌کند و باید به جزیره‌ی قراضه‌ها منتقل شود.

کشور سازنده: آمریکا کمپانی سازنده: the asylum / شرکت اسیلوم
ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد