کارگو

بررسی تخصصی انیمیشن CarGo

کارگو

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

دنی نوجوانی باهوش و بااستعداد است؛ ولی به‌دنبال کارهای پرهیجان و خطرناک است. پدرش نمی‌خواهد او تجربه‌ی گذشته‌اش را تکرار کند؛ اما هرچه نصیحتش می‌کند، قبول نمی‌کند. اتفاقی برای پدر دنی می‌افتد که دنی مجبور می‌شود برای نجات پدر زحمت زیادی بکشد. پشتکار و همت دنی در این فیلم و علاقه‌ی او به پدرش، می‌تواند الگوی خوبی برای مخاطب باشد.

سال 2017 96 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت در این فیلم درجه‌ی کمی دارد و موارد ذکرشده به‌صورت فانتزی است. مواردی مثل مبارزه‌ی دنی با ماشین هیولا یا تصادف‌ها از شدت کمی برخوردار است. درگیری لفظی در فیلم و بین شخصیت‌ها کم است و خشونت واقعی مشاهده نمی‌شود. شخصیت خشن نیز از این راه به مقصود خود نمی‌رسد.

جزئیات
ترس

میزان ترس در این فیلم بسیار کم است. صحنه‌هایی مانند ورود به جنگل ممنوعه، نمایش اسقاط ماشین‌ها در جزیره‌ی قراضه‌ها و ماشین ترسناک ملوان به‌صورت فانتزی است و دارای شدت بالایی نیستند. صحنه‌های ترسناک به‌سرعت به صحنه‌های عادی بدل می‌شوند و در ذهن مخاطب اثرگذار نیستند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

شخصیت اصلی در ابتدای فیلم به رفتارهایی مانند دروغ‌گفتن به پدر، فرار از مدرسه و شرکت در مسابقه‌های غیرقانونی روی می‌آورد؛ ولی در ادامه به‌واسطه‌ی اتفاقاتی که می‌افتد، از این کارها پشیمان می‌شود. فرار از زندان نیز برای نجات پدر بوده و پلیس کابکار از این موضوع مطلع بوده است. شخصیت اصلی می‌فهمد که مشاجره با پدر، فرار از دست پلیس و شرکت در مسابقات غیرقانونی اشتباه بوده است. البته نمایش این رفتارها به‌صورت یک داستان ماشینی، با شدت کمی در ذهن مخاطب اثرگذار خواهد بود؛ اما رابطه‌ی دوستی دنی و کبیگایل که دختر و پسر ماشینی هستند، به ملاحظه و دقت نیاز دارد. در بعضی صحنه‌ها کبیگایل به دنی ابراز محبت و دوستی می‌کند و در انتهای فلیم دنی از کبی برای یک قرار عاشقانه وقت می‌گیرد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

در این فیلم به اهمیت خانواده و ارزش پدر تأکید شده است. شخصیت اصلی اگرچه در ابتدا با پدر خود مخالف بود؛ اما در ادامه نشان داد به او علاقه‌مند است و برای نجات او از جزیره‌ی قراضه‌ها تمام تلاش خود را به‌کار گرفت. هم‌چنین در فیلم به ارزش کار گروهی و هم‌فکری در بروز مشکلات اشاره می‌شود. شخصیت اصلی به‌واسطه‌ی هم‌فکری با دوستش، راهی برای رسیدن به جزیره پیدا می‌کند و پدرش را نجات می‌دهد. هم‌چنین این فیلم به استفاده از استعدادها و هوش در راستای کمک به دیگران و خانواده اشاره می‌کند. دنی می‌فهمد کارهای گذشته‌اش اشتباه بوده است و از آن‌ها پشیمان می‌شود. رابطه‌ی دوستی صمیمانه میان دنی و کبی برای مخاطب سنین پایین این اثر، مطلوب نیست و این رابطه‌ی احساسی باعث ایجاد درگیری ذهنی برای آن‌ها می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت اصلی داستان از یک پسر بااستعداد؛ اما بازیگوش به یک جوان مسئولیت‌پذیر تبدیل می‌شود. او که سعی داشت با انجام کارهای خطرناک، هیجان و انرژی بالا را تجربه کند، حالا برای نجات پدر خود تمام تلاشش را می‌کند. او سرانجام می‌فهمد که پدرش نیز در جوانی تجربه‌هایی را کسب کرده است که نمی‌خواهد او تکرار کند. برای همین بعد از نجات او، به مغازه‌ی مکانیکی می‌رود و به او کمک می‌کند. دنی که سعی می‌کند با استعداد خود، کارها را پیش ببرد، به مرور می‌فهمد به هم‌فکری و کمک دیگران نیاز دارد و هیچ‌کاری بدون کمک و همراهی دیگران به نتیجه نمی‌رسد. او که از هوش و استعداد خوبی برخوردار است، فکر می‌کند می‌تواند در هرکاری موفق شود؛ اما به مرور می‌فهمد باید به قوانین احترام بگذارد و کاری را خودسرانه انجام ندهد. او سعی می‌کند به پدرش کمک کند و می‌خواهد به تنهایی این کار را به سرانجام برساند؛ ولی کبی به او می‌فهماند به کمک نیاز دارد.

ادامه متن

از کودک خود بخواهید سیر داستان را تعریف کند. با این‌کار می‌توانید به آنچه که کودک شما از فیلم متوجه شده است، پی ببرید.

با کودک خود درباره‌ی اشتباهات دنی صحبت کنید. آیا دنی به تنهایی توانست پدرش را نجات دهد؟ با این سؤال اهمیت کار گروهی را برای کودک خود توضیح دهید.

با کودک خود در ارتباط با نتیجه‌ی کارهای اشتباه دنی، صحبت کنید.

خلاصه: با کودک خود سیر داستان را مرور کنید تا متوجه برداشت او شوید. اشتباهات دنی را مورد بحث قرار دهید، اهمیت کار گروهی را درقالب داستان شرح دهید. نتیجه‌ی کارهای دنی را برای کودک خود توضیح دهید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه