• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

ژاپن غرق می‌شود (فصل ۱)

ژاپن غرق می‌شود (فصل ۱)

بررسی تخصصی انیمیشن Japan Sinks (Season 1)

author-img

توسط : علیرضا نوری ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

طی یک رشته زلزله‌ی مهیب در ژاپن، تمام کشور ویران و همه‌ی مردم آواره می‌شوند. جزیره‌ی ژاپن درحال نابودی است و مردم سعی در فرار از این مهلکه دارند. «آیومو» دختری است که همراه خانواده و دوستان خود، برای زنده‌ماندن تلاش می‌کند. مرگ والدین و دوستان آیومو او را از پا نمی‌اندازد و او همراه با برادرش، «گو»، از بحران می‌گریزد. ترس زیادی بر انیمه حاکم است و خشونت‌های آن تا حدّی بی‌پرده هستند.

سال 2020 10 قسمت 26دقیقه‌ای (260 دقیقه) جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در چندین صحنه، زدوخوردهایی بین شخصیت‌های این انیمه دیده می‌شود. برای مثال در قسمت سوم، یک جوان مست با نانامی و ماری درگیری شدیدی پیدا می‌کند و تاجایی ادامه می‌یابد که مرد مست توسط ماری کشته می‌شود. در همین سکانس، بارها شاهد تهدید جنسی، ضرب‌و‌شتم با مشت و لگد، کشیدن مو، دشنام‌دادن و... نیز هستیم. در سکانسی از ابتدای قسمت سوم، آیومو با مادرش دچار درگیری لفظی شدیدی شده و طی آن نیز الفاظ زشتی ردوبدل می‌شود. خون‌ریزی موضوعی دائمی در روایت داستان است که در اغلب قسمت‌ها وجود دارد. صورت گو، پای آیومو، دست سنپای و... ازجمله‌ی این موارد هستند. در سکانس پایانی قسمت دوم، انفجار موجب قطعه‌قطعه‌شدن کوئیچیرو می‌شود و مچ قطع‌شده‌ی یک دستش بر روی زمین می‌افتد. در سکانس پایانی قسمت سوم، تیری به سینه‌ی گو برخورد می‌کند که البته از آن جان سالم به در می‌برد. چند صحنه نیز از تیراندازی با سلاح سرد و گرم پخش می‌شود. تعقیب‌وگریز، فریاد و جیغ‌زدن نیز بارها مشاهده می‌شود. درکل، خشونت این انیمه به‌علّت بی‌پرده و متعددبودن، نمره بالایی به خود اختصاص داده است.

ادامه متن
جزئیات
ترس

برجسته‌ترین موضوع این انیمه که ممکن است اضطراب فراوانی را برای مخاطب کودک به ارمغان آورد ازدست‌دادن عزیزان است. آیومو و گو در این داستان مادر، پدر و دو دوست صمیمی خود را طی حوادثی ناگهانی از دست می‌دهند. زلزله -که تم اصلی داستان است- بارها اتفاق می‌افتد که ترسناک‌ترین آن‌ها موردی است که در قسمت اول رخ می‌دهد. زلزله‌های پیاپی و مخرّب چهره‌ی شهرها را چنان نابود می‌کند که تداعی‌کننده‌ی آخرالزمانی برآمده از طبیعت است. ساختمان‌های سقوط‌کرده و آتش‌گرفته، ماشین‌ها و قطارهای سقوط‌کرده، زمین‌های ترک‌خورده، خانه‌های ویران‌شده، کشتی‌ها و قایق‌های متروک‌شده روی آب و... دیده می‌شوند. در یک صحنه، آیومو و گو که همراه با یک دریابان پیر در قایقی بادی در اقیانوسی تاریک سرگردانند، با بدن دریابان مواجه می‌شوند که مرده و پرندگان دریایی آن را خورده و تنها اسکلتی از بالاتنه‌ی او باقی مانده است. سونامی و موج‌های بلند نیز بارها دیده می‌شوند که به موجب آن‌ها انسان‌هایی غرق می‌شوند. صحنه‌های متعددی از چهره و بدن خونی نمایش داده می‌شود. تیراندازی، فریادزدن، تاریکی و سقوط از سایر مصادیق ترس در این انیمیشن هستند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در قسمت‌های 4 و 5، سکانس‌هایی از برهنگی کامل و رابطه‌ی جنسی به نمایش در‌می‌آید که گذرا هستند. البته چند صحنه نیز نیمه‌برهنگی در آیومو (لباس ورزشی دوومیدانی) و سایر شخصیت‌ها دیده می‌شود. بارها شاهد توهین‌کردن و دشنام‌دادن در این انیمه هستیم. به‌طوری‌که حتی گاهی فضای درگیری لفظی به داخل خانواده نیز کشیده می‌شود. در قسمت سوم، مردی مشروب خورده و مست می‌کند و به‌همین‌علّت، نانامی را تهدید به تجاوز جنسی می‌کند. پدر آیومو خوکی را شکار می‌کند و همگی به خوردن آن می‌پردازند. در قسمت پنجم، یک مهمانی مختلط گرفته شده و همگی ازجمله شخصیت‌های مثبت و اصلی انیمه، در آن به رقصیدن می‌پردازند. بارها افراد مختلف اقدام به کشتن دیگران می‌کنند. در چندین صحنه، دزدی دیده می‌شود. اما به این دلیل که شهر در فاجعه به سر می‌برد، قابل چشم‌پوشی است.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

اصلی‌ترین پیام مثبت این انیمه کانون امنیتی است به نام خانواده. آیومو، گو، ماری (مادر) و کوئیچیرو (پدر)، خانواده‌ای را تشکیل داده‌اند که پس از زلزله، با پیداکردن یکدیگر به امنیت خاطر و آرامش می‌رسند. روابط اعضا در این خانواده کاملاً براساس محبت و صمیمیت استوار است. تاجایی‌که ازخودگذشتگی‌های شگرفی توسط برخی برای دیگر اعضای خانواده دیده می‌شود. به‌طورخلاصه می‌توان خانواده را محور تمامی وقایع داستان دانست. فیلم بر بستر یک پدیده‌ی طبیعی به نام زلزله پیش می‌رود. این موضوع با دلایلی علمی و منطقی رخ می‌دهد که می‌تواند اطلاعات بسیار خوبی دراین‌باره به مخاطب منتقل کند. مانند نظریات زمین‌ساخت ورقه‌ای، چشمه‌های آب گرم، گازهای سمی آتشفشان‌ها، ارتباط تنگاتنگ زلزله، آتشفشان و سونامی و... . «امید به زندگی» کلیدواژه‌ای حیاتی است که باعث شده اعضای خانواده و گروه دوستی در اوج سختی و تنگنایی که هر کسی را ناامید کرده و از حرکت بازمی‌دارد، به مسیر خود ادامه بدهند و لحظه‌ای از پا نیافتند. این امید به‌واسطه‌ی شجاعت زیاد شخصیت‌ها، در داستان جاری می‌شود. در قسمت آخر، آیومو که پزشکان پای او را برای حفظ سلامتی قطع کرده‌اند به مسابقات پارالمپیک راه می‌یابد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

آیومو، به‌عنوان شخصیت محوری انیمه، پس از زلزله با سختی‌های فراوان مواجه شد. او عزیزترین افراد زندگی خود را از دست داد و حتی مجبور به ادامه‌ی زندگی خود با قطع‌شدن پایش شد. اما این منجر به خانه‌نشینی او نشد. به‌طوری ‌که توانست علی‌رغم تمامی این مشکلات، به المپیک راه یابد. «گو» بااینکه بسیار کوچک بود، تا آخر راه همراه خواهر خود ماند و به او کمک کرد تا هردو از این فاجعه جان سالم به در ببرند. ماری، سنپای و کایت با ازجان‌گذشتگی و فداکاری شگفت‌انگیز خود، راه را برای ادامه‌ی زندگی خانواده و دوستان خود هموار کردند.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

نظریه‌های علمی زمین‌ساخت ورقه‌ای و احیای قلبی (CPR) بعد از ایست قلبی دو مقوله‌ی علمی مطرح‌شده در این انیمه هستند.

آنچه لازم است والدین بدانند

در این انیمه دائماً مرگ رخ می‌دهد، آن هم برای والدین و دوستان صمیمی شخصیت‌های اصلی داستان. حتی‌الامکان بهتر است فرزند کوچک شما این انیمه را نبیند. اما درصورت مشاهده، در کنار او باشید و به او احساس امنیت بدهید.

درباره‌ی فداکاری‌هایی که خانواده و دوستان آیومو در قبال او می‌کنند صحبت کنید.

از اهمیت خانواده و فضای صمیمانه و امن آن بگویید. مخاطب نوجوان غالباً با ترسی همدلانه، شخصیت اصلی داستان را دنبال می‌کنند. بهتر است حین تماشای انیمیشن، با او صحبت کنید تا از ترس او کاسته شود.

زلزله‌های سهمگین، فوران آتشفشان، سونامی‌های عظیم و سایر خطرات طبیعیِ نمایش‌داده‌شده می‌تواند نوجوان را از خطرات طبیعی بیش‌ازحد بترساند. پس با مرور آمار فجایع طبیعی تاریخ، غیرممکن‌بودن وقایعی مانند غرق‌شدن یک کشور را توضیح دهید.

برهنگی، رابطه و تهدید جنسی، فحاشی، مصرف مشروب و... از ناهنجاری‌هایی است که ممکن است روی نوجوانان تأثیرات نامناسبی بگذارد. با توجه به بدنشان‌دادن این رفتارها در این اثر، می‌توانید دراین‌باره نیز گفت‌وگو کنید.

البته توجه داشته باشید که والدین باید استقلال نوجوان 17ساله‌ی خود را در نظر داشته باشند و سعی نکنند با نصیحت‌کردن و جهت‌دادن به اعتقاد آن‌ها، استقلال آنان را سلب کنند.

اینکه کاراکترهای اصلی داستان تا لحظه‌ی آخر دست از تلاش برنداشتند و ناامید نشدند می‌تواند موضوع مناسبی باشد.

شاید فرزند شما در مدرسه با نظریات زمین‌ساخت ورقه‌ای آشنا شده باشد. از او بخواهید اگر در این مورد اطلاعات بیشتری دارد، در اختیار شما نیز قرار دهد.

خلاصه: در این انیمه، مرگ پدر، مادر و دوستان نزدیک کاراکتر اصلی رخ می‌دهد که نوجوان ممکن است در همدلی با او دچار ترس شود. بر اهمیت و امنیت خانواده هم تأکید شده است. استقلال اعتقادی نوجوان را در قضاوت ناهنجاری‌های اجتماعی حفظ کنید.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

امید به زندگی را محور گفت‌وگو قرار دهید و ناهنجاری‌های اجتماعی را نقد کنید.

از فرزند خود بپرسید تاچه‌اندازه به آینده امید داری؟ آیا حقیقتاً یک زلزله می‌تواند موجب نابودی کامل یک کشور شود؟

نظر او را درباره‌ی نقش خانواده در زندگی بپرسید.

آیومو خودش را مقصر مرگ عزیزانش می‌دانست. چرا؟ آیا می‌توانست از این اتفاقات جلوگیری کند؟

بپرسید تو اگر جای ماری بودی، با آن مرد مست چه می‌کردی؟ کایت برای نجات دوستانش، جان خود را از دست داد. نظرت درین‌باره چیست؟

خلاصه: آینده را چطور می‌بینی؟ خانواده چقدر در حرکتت به سوی آینده کمک‌کننده هستند؟ از فداکاری ماری و کایت بگو. زلزله واقعاً چقدر خطرناک است؟

داستان انیمیشن

به‌علّت وقوع یک زلزله‌ی مهیب، تمام کشور (ژاپن) وارد یک ویرانی می‌شوند. آیومو که دختری 14ساله است و در رشته‌ی دوومیدانی فعالیت می‌کند، با سختی خانواده‌ی خود را پیدا می‌کند. اما به‌دلیل بالاآمدن آب، خانواده‌ی آیومو و دوستانش به خارج شهر روانه می‌شوند.

در این میان بارها حوادث مختلفی پیش می‌آید که طی آن‌ها کویچیرو (پدر آیومو)، ماری (مادر آیومو)، نانامی، سنپای و کایت (دوستان آیومو) می‌میرند. آیومو و گو، با پشت‌سرگذاشتن تمامی این مشکلات و با فداکاری دوستانشان، از بحران ژاپن جان سالم به در می‌برند. اما پای آیومو که آسیب دیده بود به دستور پزشکان برای جلوگیری از انتقال عفونت، قطع می‌شود. بااین‌حال، سال‌ها بعد آیومو با تلاش به مسابقات پارالمپیک راه می‌یابد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Pyeon-Gang Ho, Masaaki Yuasa

نویسنده: Sakyo Komatsu, Toshio Yoshitaka

تهیه‌کننده: -

بازیگران: Yuko Sasaki, Reina Ueda , Tomo Muranaka, Masaki Terasoma, Daiki Hamano, Hiroyuki Yoshino, Kensho Ono etc. / یوکو ساساکی، رینا ییدا، تومو موراناکا، ماساکی تراسوما، دائیکی هامانو، هیرویوکی یوشینو، کنشو اونه و...

شخصیت‌ها:

آیومو: دختر نوجوان 14ساله، فعّال در رشته‌ی ورزشی دو و میدانی و شخصیت اصلی انیمه که در زلزله‌ی بزرگ ژاپن، پدر، مادر و دوستانش را از دست می‌دهد.

گو: برادر نونهال آیومو و علاقه‌مند به بازی‌های آنلاین که تا انتهای داستان درکنار آیومو می‌ماند.

ماری: مادر آیومو و گو، همسر کوئیچیرو، شناگری که برای نجات فرزندانش در اقیانوس غرق می‌شود.

کوئیچیرو: پدر آیومو و گو و همسر ماری، حین تلاش برای به‌دست‌آوردن غذا برای آیومو می‌میرد.

کایت: یوتیوبر معروف که با کنجکاوی و زیرکی، به شواهد علمی زلزله‌ی بزرگ ژاپن می‌پردازد و در تلاش برای نجات گو و آیومو، از سرما می‌میرد.

سنپای: دوست دونده‌ی آیومو، مادر خود را در زلزله از دست داده و همراه با خانواده‌ی آیومو در تلاش برای بقاست که برای کمک به گروه و کایت، در اقیانوس غرق می‌شود

کشور سازنده: ژاپن

کمپانی سازنده: Netflix  / نتفلیکس

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد