چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم (۲)

بررسی تخصصی انیمیشن How to train your dragon 2

چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم (۲)

author-img

توسط : نرگس شفیعی ارزیاب کدومو

1 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

انیمیشن چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم ۲ در ادامه قسمت اول این انیمیشن، به داستان پسری وایکینگ به نام هیکاپ میپردازد که موفق شده است به سالها دشمنی با اژدهایان پایان داده و با آنها دوست شود. در این قسمت مجبور است با مرد پلیدی که اژدهایان را تحت سلطه خود در می آورد مبارزه کند. تلاش برای ایجاد صلح، لزوم دفاع از مردم و معرفی شدن جنگ به عنوان یک راه حل، از مفاهیم پررنگ این اثر میباشد. صحنه های متعدد حمله اژدهایان، درگیری های متعدد میان انسان ها و اژدهایان و نمایش مرگ پدر هیکاپ در این اثر باعث ایجاد لحظات ترسناک و خشونت آمیز شده است. الگوی اثرگذار این انیمیشن، هیکاپ، نوجوانی جسور است که به دنبال صلح است اما به وقتش در جنگ نیز مصمم عمل میکند.

سال 2014 102 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

صحنه‌های متعددی از درگیری اژدهایان و انسان‌ها وجود دارد. دراگو و افرادش می‌خواهند بر اژدهایان مسلط شوند و هیکاپ و افرادش با آن‌ها مبارزه می‌کنند. اغلب شخصیت‌ها ابزار جنگی (نیزه، شمشیر و تبر) همراه خود دارند و در درگیری‌ها، ضربه‌زدن به یکدیگر و آتش‌زدن از جانب اژدهایان نمایش داده می‌شود. افراد «اریت» به‌سمت اژدهایان تیراندازی می‌کنند و سعی می‌کنند آن‌ها را به دام بیندازند. دراگو بدن اریت را می‌سوزاند و جای سوختگی روی بدنش نمایش داده می‌شود. او گلوی اریت را می‌فشارد و دستور قتلش را می‌دهد. افرادش به‌سمت او سلاح پرت می‌کنند؛ اما اریت نجات پیدا می‌کند. او با افراد دراگو درگیر می‌شود و با ضربه‌زدن و تیرزدن به‌سمت آن‌ها خودش را نجات می‌دهد. دراگو به قلعه‌ی اژدهایان حمله می‌کند و دوستان هیکاپ با اژدهایان خود، کشتی‌ها و تله‌های او را آتش می‌زنند و به افرادش ضربه می‌زنند. اژدهایان با یکدیگر درگیر می‌شوند و مادر و پدر هیکاپ با دراگو مبارزه می‌کنند و ضربه‌های محکمی زده می‌شود. زمانی‌که «خشم شب» به‌سمت هیکاپ آتش می‌زند، پدر هیکاپ او را نجات می‌دهد و خودش کشته می‌شود. در یک صحنه تمام اژدهایان به‌سمت اژدهای غول‌پیکر دراگو آتش می‌زنند و او را شکست می‌دهند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

شخصیت دراگو و اژدهای غول‌پیکر او که به هیکاپ و افرادش حمله می‌کنند، می‌توانند ترسناک باشند. در یک صحنه آن‌ها به برک حمله می‌کنند و مردم را می‌ترسانند. هیکاپ در مبارزه با آن‌ها به خطر می‌افتد و همه فکر می‌کنند او کشته شده است؛ اما درنهایت هیکاپ نجات پیدا می‌کند. پدر هیکاپ برای نجات جان او، کشته می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در نسخه‌ی اصلی انیمیشن چندصحنه کوتاه از روابط عاشقانه هیکاپ و «آسترید» و مادر و پدر هیکاپ وجود دارد. نگاه‌های «رافنات» به اریت و حرف‌های او نمایش طنزآمیزی از روابط عاشقانه است.

جزئیات
پیام مثبت

هیکاپ برای ایجاد صلح و جلوگیری از جنگ تلاش می‌کند. او سعی می‌کند پدرش را قانع کند که بدون جنگ می‌تواند دشمنان برک را از حمله منصرف کند. او خودش وارد کشتی اریت می‌شود تا پیش دراگو برود و با او صحبت کند. استویک، دفاع از مردم برک را مهم می‌داند و از هیکاپ می‌خواهد این مسئولیت را قبول کند. هیکاپ سرپرستی سرزمین برک را قبول می‌کند و از آن دربرابر حمله‌ی دراگو دفاع می‌کند.

جزئیات
الگوی مثبت

هیکاپ شخصیت شجاعی است که در عملی‌کردن تصمیماتش مصمم است. او با پای خودش به‌سمت دشمنانش می‌رود تا از جنگ جلوگیری کند. او مسئولیت سرپرستی برک را شجاعانه می‌پذیرد و از آن دفاع می‌کند.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چرا هیکاپ با پای خودش به‌سمت دراگو رفت؟

جنگ چه عواقبی داشت که هیکاپ سعی می‌کرد جلوی آن را بگیرد؟

چه ویژگی‌هایی باعث موفقیت و محبوبیت هیکاپ شد؟

خلاصه: جنگ چه عواقبی داشت که هیکاپ سعی می‌کرد جلوی آن را بگیرد؟

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم (2)» در ادامه قسمت قبل نشان می‌دهد که هیکاپ موفق شده است نظر مردم برک را درباره‌ی اژدهایان تغییر دهد و دیگر در برک جنگی بین وایکینگ‌ها و اژدهایان وجود ندارد؛ اما هنوز مردمی خارج از برک وجود دارند که می‌خواهند بر اژدهایان مسلط شوند و آن‌ها را تحت تسلط خودشان در‌بیاورند. با وجود تلاش هیکاپ برای جلوگیری از جنگ، او مجبور می‌شود برای دفاع از اژدهایان و مردمش، با دراگو و اژدهای غول‌پیکر او مبارزه کند و موفق می‌شود آن‌ها را شکست بدهد. این انیمیشن تلاش برای ایجاد صلح و درکنارش اهمیت دفاع از مردم را نشان می‌دهد. می‌توانید با پرسش از کودکان درباره‌ی عواقب جنگ و خشونت و اهمیت صلح و دفاع، در دریافت پیام انیمیشن به آن‌ها کمک کنید. نمایش شجاعت هیکاپ در دفاع از اژدهایان و مردم، می‌تواند الگوی مناسبی برای کودکان باشد و شجاعت را به‌عنوان عامل موفقیت به آن‌ها یاد بدهد. مبارزه و درگیری در صحنه‌های متعددی از انیمیشن دیده می‌شود که به‌دلیل تخیلی‌بودن انیمیشن امکان تقلید کودکان کمتر خواهد بود؛ اما شما با توجه به شناختی که از کودک خودتان دارید، می‌توانید در انتخاب این اثر تصمیم بگیرید. لازم است بدانید در نسخه‌ی‌ اصلی انیمیشن، صحنه‌هایی از روابط عاشقانه میان شخصیت‌ها وجود دارد که ممکن است برای کودکان خود مناسب ندانید.

خلاصه: راهنمایی کودکان در فهم پیام اصلی و دقت به نمایشِ خشونت و صحنه‌های عاشقانه.

داستان انیمیشن

«هیکاپ» درحال کشف مکان‌های جدیدی در اطراف «برک» است و از خواسته‌ی پدرش برای پذیرفتن سرپرستی برک سر بازمی‌زند. زمانی‌که متوجه می‌شود دشمن دیرینه برک درحال آماده‌کردن ارتشی از اژدهاست تا بتواند مردم را تحت تسلط خود درآورد، برای دعوت او به صلح تلاش می‌کند؛ اما «دراگو» به آن‌ها حمله می‌کند و باعث مرگ پدر هیکاپ می‌شود. هیکاپ در نبود پدرش سرپرستی برک را قبول و با شکست‌دادن دراگو از آن محافظت می‌کند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: دین دبلوا

نویسنده: دین دبلوا

نام بازیگران: جی باروشل، جرارد باتلر

ژانر اثر: اکشن

قالب اثر: انیمیشن

کشور سازنده: آمریکا

شرکت سازنده: دریم ورکز

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه