• امروز : ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم ۱

بررسی تخصصی انیمیشن How to train your dragon 1

چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم ۱

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

10 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

هیکاپ برخلاف سایر وایکینگ­ها اژدهاکش نیست و حتی با یکی از اژدهایان رابطه دوستانه برقرار می­کند. وقتی پدر او در نبرد با یک اژدها رو به شکست می­رود، هیکاپ با کمک دوست اژدهای خود، پدرش را نجات می­دهد و درنتیجه تمام وایکینگ ها دست از دشمنی با اژدها برمی­دارند.

سال 2010 98 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این انیمیشن صحنه های متعددی از جنگ وایکینگ ها و اژدهایان نمایش داده می شود. وایکینگها همیشه ابزار جنگ (پتک، شمشیر، تبر) همراه خود دارند و در چندین صحنه به اژدهایان ضربه می زنند. اژدهایان به سمت وایکینگ ها آتش می زنند اما صحنه ای از آسیب دیدن آن ها وجود ندارد. در یک صحنه شخصیت های نوجوان برای دفاع از وایکینگ ها با اژدهایی غول پیکر درگیر می شوند و یکی از آن ها با پتک به چشم اژدها ضربه می زند. در برخی صحنه ها ترغیب به کشتن اژدها و صحبت از کشتن و از دست دادن اعضای بدن در نبرد وجود دارد. هیکاپ به دلیل ضعیف بودن در چند صحنه مورد تمسخر قرار می گیرد و به خاطر دوستی اش با اژدها، پدرش او را توبیخ می کند و به او می گوید "دیگر پسر من نیستی".

ادامه متن
جزئیات
ترس

اژدهایان به وایکینگ ها حمله می کنند، به سمت آن ها آتش می زنند و با آن ها درگیر می شوند. هیکاپ و بقیه وایکینگ ها در مبارزه با اژدهایان به خطر می افتند. آن ها در برابر یک اژدها غول پیکر وحشت می کنند و در یک صحنه هیکاپ به سمت حجم عظیمی از آتش سقوط می کند اما بعد صحنه نجات یافتن او نمایش داده می شود. نمایش توبیخ و طرد شدن هیکاپ توسط پدرش و مورد تمسخر قرار گرفتن به¬خاطر جثه کوچک و ضعیفش، می تواند باعث ترس شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در چند صحنه بصورت گذرا استفاده از کلمات ناپسند توسط شخصیتهای نوجوان دیده می¬شود.

جزئیات
پیام مثبت

وایکینگها سالهای طولانی مورد حمله اژدهایان قرار گرفته اند و برای دفاع از خود با آنان مبارزه میکنند و سعی دارند همه آن ها را نابود کنند. اما هیکاپ روحیه متفاوتی نسبت به سایر ویکینگ ها دارد. او نمی تواند مانند آن ها اژدها بکشد و بابت این مورد تحقیر یا نادیده گرفته شدن قرار میگیرد. او در ابتدا سعی می کند خودش را تغیر دهد تا شبیه بقیه شود اما بعد متوجه می شود که می تواند از تفاوت خود برای ایجاد صلح استفاده کند. او با یکی از اژدهایان دوست می شود و به مردمش یاد میدهد که میتوانند به جای مبارزه و خشونت، از راه دوستی مشکل شان را حل کنند. در انتها داستان همه وایکینگ ها با اژدهایان رابطه خوبی دارند و از جنگ و درگیری بین آن ها خبری نیست.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

هیکاپ پسر شجاعی است. درحالی که همه وایکینگ ها و به خصوص پدر او بر کشتن اژدهایان اصرار دارند، او در برابر همه سعی می کند نشان دهد که می¬تواند با اژدهایان دوست شود. پدر هیکاپ به خاطر دوستی با اژدهایان از او ناامید می شود و او را توبیخ می کند اما هیکاپ شجاعانه سعی می کند تفاوت عقیده خودش درباره دوستی با اژدهایان را ثابت کند. در نهایت، شجاعت هیکاپ در مبارزه با اژدهای غول پیکری که جان همه را به خطر انداخته، مردم را نجات می دهد و شجاعت او در دوستی با اژدهایان به جنگ همیشه وایکینگ ها با این موجودات پایان می دهد.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم، زندگی پسر رئیس وایکینگ­هاست. برخلاف همه وایکینگ­ها او نمی­تواند اژدها بکشد و به­خاطر این ضعف مورد تحقیر و تمسخر قرار می­گیرد. او برای ثابت کردن شجاعت خود سعی می­کند شبیه به بقیه وایکینگ­ها شود اما بعد متوجه می­شود که با روحیه متفاوت خود می­تواند تغیر بزرگی به­وجود بیاورد. او به­جای مبارزه با اژدهایان به همه وایکینگ­ها یاد می­دهد که می­توانند با آن­ها دوست باشند. هیکاپ با شجاعت خود توانست به جنگ همیشگی با اژدهایان پایان بدهد و زندگی مسالمت­آمیز را جایگزین خشونت کند. این انیمیشن می­تواند به کودکان یاد بدهد که از متفاوت بودن خجالت زده نباشند و با شجاعت عقاید متفاوتشان را بیان کنند. برای فهم این پیام توسط کودکان می­توانید درباره روند داستان و نتیجه آن با کودکان گفتگو کنید. در سنینی که مواجهه با ویژگی همسالان و دوستان باعث کاهش اعتماد به نفس کودکان می­شود، الگو گرفتن از شجاعت هیکاپ می­تواند به­عنوان عامل اصلی موفقیت او، برای کودکان موثر باشد.

در این انیمیشن ابتدا شخصیت­ها برای انجام خشونت تشویق می­شوند و آن را نشانه موفقیت می­دانند اما در نهایت داستان این خشونت تقبیه می­شود. خشونت­های این فیلم به جهت تخیلی بودنش ممکن است خیلی مورد تقلید کودکان واقع نشود ولی بهتر است شما با­ توجه به شناختی که از تخیل کودک خود دارید، محصول را انتخاب کنید. ممکن است در بعضی صحنه ها هیکاپ با والدین و عقاید آن­ها به درستی برخورد نکند، درباره ی این موضوع می توانید سوالاتی بپرسید و هشدار­هایی بدهید. در نسخه اصلی این محصول صحنه های کوتاهی از روابط عاشقانه وجود دارد که ممکن است برای کودکان خود نپسندید. دراین صورت می­توانید از نسخه سانسور شده محصول استفاده کنید.

خلاصه: راهنمایی کودکان در فهم پیام داستان درباره شجاعت و زندگی مسالمت ­آمیز به­عنوان جایگزینی برای خشونت

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چگونه تفاوت عقیده با خانواده را میتوان به درستی مطرح کرد؟

چه ویژگی در هیکاپ باعث موفقیت او شد؟

چرا هیکاپ سعی می­کرد یک اژدها شکار کند و چرا از کشتن آن منصرف شد؟

پیامدهای منفی خشونت چیست؟

نتیجه مثبت سازگاری و شجاعت در رسیدن به موفقیت چیست؟

آیا همیشه راهی به­جز خشونت برای حل درگیری­ها وجود دارد؟

خلاصه: پیامد منفی اعمال خشونت و پیامد مثبت سازگاری و شجاعت چیست؟

داستان انیمیشن

وایکینگ­ها در روستای برک دائما مورد حمله اژدهایان قرار می­گیرند. آن­ها از بچگی یاد می­گیرند با اژدها مبارزه کنند. هیکاپ پسر رئیس وایکینگ هاست که به­دلیل جثه کوچک و ضعیفش اجازه مبارزه با اژدها را ندارد و از این بابت احساس ضعف می­کند. او سعی دارد با شکار یک اژدها خودش را به پدرش و بقیه وایکینگ­ها ثابت کند. یک شب که اژدهایان به روستا حمله می­کنند، هیکاپ به سمت یکی از ترسناک­ترین آنها به­نام «خشم شب» شلیک می­کند و خشم شب در جایی دور دست سقوط می­کند. هیکاپ به همه می­گوید که خشم شب را به دام انداخته اما کسی حرف او را باور نمی­کند. صبح روز بعد وایکینگ­ها برای جستجوی لانه اژدهایان و حمله به آن­ها از روستا خارج می­شوند. پیش از رفتن، پدر هیکاپ از او می خواهد که همراه بقیه نوجوانان روستا در تمرین­های مبارزه با اژدها شرکت کند. پس از رفتن پدر، هیکاپ به جستجوی شکار دیشبش می­رود و خشم شب را درحالی که زخمی شده پیدا می­کند اما بجای کشتن او، مخفیانه به او غذا می­دهد، از او نگهداری می­کند و کم­کم با او دوست می شود. در دوستی با خشم شب، هیکاپ متوجه نقاط ضعف اژدهایان می­شود و در تمرینات مبارزه با اژدها بدون آسیب رساندن به اژدهایان، آن­ها را رام می­کند و کم­کم به این نتیجه می­رسد که وایکینگ­ها می­توانند دست از جنگ با اژدها بردارند و با آن­ها دوست شوند. زمانی که پدر هیکاپ همراه با بقیه وایکینگ­ها به روستا برمی­گردد، هیکاپ سعی می­کند جلوی همه، یک اژدها را رام کند و به همه ثابت کند که می­توانند با اژدها دوست باشند اما پدر هیکاپ از این کار عصبانی می­شود و زمانی که خشم شب را می­بیند و متوجه می­شود تمام این مدت هیکاپ از او نگهداری می­کرده از پسرش ناامید می­شود. او خشم شب را دستگیر می­کند تا به کمک او لانه اژدهایان را پیدا کند و همه آن­ها را از بین ببرد. هیکاپ سوار بر اژدهای زمین تمرین می­شود و به دنبال پدرش می­رود و آن­ها را نزدیک لانه اژدهایان می­بیند که دربرابر یک اژدها بسیار بزرگ به خطر افتاده­اند. او خشم شب را آزاد می­کند و با کمک او اژدهای بزرگ را شکست داده و وایکینگ­ها را نجات می­دهد. از آن پس تمام روستا به ­جای جنگ با اژدهایان زندگی مسالمت ­آمیزی را با آنان شروع می­کنند.
ادامه متن

جزئیات انیمیشن

ژانر اثر:اکشن

کارگردان:کریس سندرز/دین دبلوا

بازیگران:جی باروشل/جرارد باتلر

نویسنده:ویلیام دیویز/دین دبلوا

کمپانی ساخت:دریم ورکز

کشور سازنده:آمریکا

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه