• امروز : ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

چاقی

چاقی

بررسی تخصصی فیلم

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  امیر که به حرفه صداگذاری در سینما مشغول است، طبق خواهش رامین، دوست کارگردانش، برای ضبط صدا از دختر مورد علاقه‌اش، از او کمک می‌خواهد. در غیبیت رامین، بین امیر و دختر جوان رابطه‌ای عاطفی شکل می‌گیرد. حالا امیر باید در بین همسر و فرزندش و این عشق ممنوع، راه فراری بیاید. موضوع اصلی داستان اهمیت تعهد و وفاداری است.

سال 1393 90 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در اواخر فیلم در یک صحنه، صدای دعوای امیر با همسایه را می‌شنویم که شدت خشونت آن پایین است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در چندصحنه و به‌صورت کوتاه امیر و رامین سیگار می‌کشند. در سکانس مطب پزشک نیز کشیدنِ پیپ با جزئیات به‌تصویر کشیده می‌شود. همچنین امیر در مواقعی به مسخره‌کردن لحن شادی هنگام ادایِ دکلمه و صدای پزشک می‌پردازد. از دیگرموارد ناهنجاری اجتماعی، خیانت به همسر است.

جزئیات
پیام مثبت

امیر سبک زندگی سالم و قابل قبولی دارد. در پایان داستان نیز با گذشتن از شادی و بازگشت به‌سمت خانواده‌اش، کشمکش درونی‌اش را به نفع ارزش‌های خانوادگی و تعهدش، رهنمون می‌کند.

جزئیات
الگوی مثبت

امیر و همسرش، متعلق به طبقه هنرمند و فرهنگی جامعه هستند و رابطه‌ای محترمانه با یکدیگر دارند. او رابطه‌ی خوبی با دخترش دارد. امیر برای بهبود شرایط زندگی‌اش و بیرون‌آمدن از ماجرایی که در آن گرفتار شده است، تلاش می‌کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند موضوع اصلی این فیلم، خیانت عاطفی در زندگی مشترک است و این مسئله در بخش‌هایی از فیلم، رمانتیک و زیبا به‌تصویر کشیده می‌شود. لازم است والدین درباره‌ی ضدارزش‌بودن عمل امیر با نوجوان خود صحبت کنند. از او بخواهید پیامدهای عمل امیر را ردیابی کند و تأثیر آن بر احساسات و اعتماد خانواده‌ی امیر و دوست او (رامین) را درک کند.

درباره‌ی مسئولیت‌پذیری صحبت کنید. از او بخواهید نظرش را درباره‌ی خواسته‌هایی که در تضاد با مسئولیت‌هایش است، بیان کند و درباره‌ی راه‌کارهای‌ جمعِ بین آزادی و مسئولیت‌پذیری بیاندیشد.

خلاصه: درباره‌ی مسیری که امیر بین جذابیت عشق و ارزشِ تعهد و خانواده طی می‌کند، با نوجوان خود صحبت کنید.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

با فرزندان خود درباره‌ی احساسات امیر و نحوه‌ی مواجهه او با مشکلات صحبت کنید.

از او بپرسید اگر جای امیر یا بهار بود، چگونه عمل می‌کرد؟

شادی را یک شخصیت مثبت می‌داند یا شخصیت منفی؟

با فرزند خود درباره‌ی پیامدهای گفت‌وگونکردن صحبت کنید.

الگوهای مثبت و منفی هریک از شخصیت‌ها را با فرزندتان بررسی کنید.

خلاصه: در این فیلم با اهمیتِ ارزش‌های مختلف در زندگی امروز ما بازی می‌شود. از نوجوان خود بخواهید اهمیت و وزن این ارزش‌ها را به چالش بکشد. از او بپرسید آیا به امیر برای ورود به این رابطه، حق می‌دهد؟

داستان فیلم

«امیر» مردی میانسال، متأهل و مشغول به حرفه صداگذاری است. در حین انجام پروژه‌ی سینمایی برای دوستش، «رامین»، با دختر مورد علاقه‌ی او، «شادی»، آشنا می‌شود. در زمان سفر رامین و غیبت او، رابطه‌ای عاطفی بین شادی و امیر شکل می‌گیرد. رابطه‌ای که وجدانِ امیر، بینِ برای پایان‌دادن به آن یا ادامه آن در چالش است. درنهایت امیر با مشاهده‌ی نتایج رفتار خود در خانواده و نزد همسر و فرزندش و در عین سختی، به رابطه‌اش با شادی پایان می‌دهد.

جزئیات فیلم

کارگردان / مؤلف: راما قودیل

نویسنده / مترجم: راما قویدل

نام تهیه‌کننده: علیرضا جلالی

نام بازیگران: علی مصفا، لادن مستوفی، حمید فرخ‌نژاد، مهسا کرامتی

نام شخصیت‌ها:

امیر: مردی میانسال، متأهل و پدر یک دختر. او مشغول حرفه‌ی صداگذاری است. او موقعیت اجتماعی و مالی خوبی دارد؛ اما به‌خاطر اضافه‌وزن درگیر بیماری جسمی شده است. امیر در پی ماجراهایی، رابطه‌ای عاطفی با دختر مورد علاقه‌ی دوست صمیمی‌اش برقرار می‌کند. این ارتباط، زندگی زناشویی و رفاقت او را تحت تأثیر قرار می‌دهد،

بهار: همسر امیر. شخصیت آرام و صبور او در فیلم به‌تصویر کشیده می‌شود. او متوجه خیانت عاطفی امیر می‌شود و در مقابل آن صبر می‌کند و می‌کوشد تا مسئله‌ی پیش‌روی زندگی مشترکش را حل کند،

رامین: دوست صمیمی امیر که کارگردان معروفی است. سه‌بار ازدواج کرده است و حالا قصد ازدواج با دختر کم‌سن‌وسالی به نام شادی را دارد که در دفترش مشغول به کار است؛ اما درنهایت رابطه‌اش با او به‌هم می‌خورد و در پایان فیلم نیز متوجه رابطه عاطفی امیر و شادی می‌شود،

شادی: دختر جوانی که سابقه شکست در زندگی مشترک را نیز دارد. او روزها در دفتر سینمایی امیر مشغول به‌کار است و شب‌ها نیز از پیرزنی بیمار مراقبت می‌کند. شخصیتی آرام دارد و قرار است با رامین ازدواج کند؛ اما پس از مدتی رابطه‌اش با امیر عمیق‌تر می‌شود و از رامین جدا می‌شود.

گندم: دختر امیر و بهار که رابطه‌ای صمیمانه و نزدیک با پدرش دارد. او از هوش بالایی برخوردار است و با دیدن شادی، متوجه رابطه مخفیانه و مشکوک پدرش با او می‌شود و این امر را به پدرش نیز می‌فهماند.

کشور سازنده: ایران

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه