• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

پینوکیو

پینوکیو

بررسی تخصصی انیمیشن Pinocchio

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

9 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

فیلم داستان عروسکی چوبی است که توسط پدر ژپتو ساخته شده است و دوست دارد پسربچه‌ی واقعی بشود؛ اما توسط افراد شروری مثل گربه نره و روباه مکار فریب می‌خورد و به دردسر می‌افتد، البته با کمک‌های فرشته مهربان نجات پیدا می‌کند و به پسری مهربان تبدیل می‌شود. فیلم براساس کتاب ماجراهای پینوکیوست و ژانری فانتزی دارد.

سال 2019 ۱۱۹ دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

پینوکیو در مسیر برگشت به خانه با روباه و گربه‌ای آشنا می‌شود که افراد شرور شهر هستند و برای اینکه بتوانند سکه‌های طلا پینوکیو را از او بگیرند، نقشه‌ای می‌کشند و شبانه پینوکیو را دار می‌زنند تا او بمیرد و آن‌ها صاحب سکه‌هایش بشوند؛ اما پینوکیو نجات می‌یابد. زمانی‌که پینوکیو به الاغ تبدیل می‌شود، صاحب سیرک او را برای اجرای نمایش می‌خرد؛ اما بعد از آسیب‌دیدن پای پینوکیو، او را در رودخانه می‌اندازد تا بمیرد و از پوست او استفاده کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

پینوکیو پسر بازیگوشی است و به‌راحتی به دیگران اعتماد می‌کند و نتیجه‌ی این اعتماد باعث می‌شود که جان او در خطر بیفتد. خطراتی مانند دارزدن او توسط روباه و گربه، تبدیل‌شدن او به الاغ به‌خاطر فرار از مدرسه و رفتن به دهکده‌ای برای خوش‌گذرانی و غرق شدنش در دریاچه که نمایش این صحنه‌ها باعث ایجاد ترس در کودکان می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

پینوکیو عروسک بازیگوشی است و به مدرسه علاقه ندارد. فرشته‌ی مهربان به او می‌گوید اگر بخواهد به پسربچه‌ی واقعی تبدیل شود، باید به پدر ژپتو مهربانی کند و به مدرسه برود؛ اما او به حرف‌های فرشته گوش نمی‌دهد و زمانی‌که به فرشته دروغ می‌گوید، دماغش دراز می‌شود. درنهایت پینوکیو از کارهایی که کرده است پشیمان می‌شود و دیگر تصمیم می‌گیرد به حرف‌های پدرش گوش بدهد.

جزئیات
الگوی مثبت

پینوکیو عروسک چوبی است که دوست دارد به یک پسربچه‌ی واقعی تبدیل شود. برای این کار لازم است که به مدرسه برود، به دیگران کمک کند و فریب گربه و روباه را نخورد. گربه و روباه افراد شروری هستند که برای به‌دست‌آوردن پول و غذا دزدی می‌کنند. پینوکیو به حرف‌های پدر ژپتو و فرشته مهربان اهمیتی نمی‌دهد و فقط به فکر خوشگذرانی است؛ اما بعد از مدتی از کارهایش پشیمان می‌شود. او وقتی متوجه می‌شود پدرش مریض است، کار می‌کند تا پولی برای خرید شیر به‌دست بیاورد.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

پینوکیو ماجرای عروسک چوبی است که به‌راحتی به دیگران اعتماد می‌کند و آن‌ها را دوست خود می‌داند. شخصیت‌های روباه و گربه افراد سودجو و مکاری هستند، آن‌ها زمانی‌که می‌فهمند پینوکیو سکه‌ی طلا دارد، خود را به‌عنوان دوست او معرفی می‌کنند و تصمیم می‌گیرند پینوکیو را دار بزنند تا آن سکه‌ها را به‌دست بیاورند. نمایش این صحنه‌ی دارای خشونت است و ممکن است مناسب فرزندتان نباشد. شخصیت پینوکیو همواره در حال تصمیم‌گیری و انجام کارهایی است که عواقبی به‌همراه دارد و باعث به‌خطرافتادن جان او می‌شود. دراین‌باره به‌گونه‌ای با فرزندتان گفت‌وگو کنید که خودش به پیام‌های داستان پی ببرد و سؤالاتی را مانند «چرا دماغ پینوکیو دراز شد؟» از او بپرسید.

انتخاب دوست مناسب و اعتماد به دیگران در این دوره‌ی سنی اهمیت زیادی دارد، شما می‌توانید با توجه به پیامدهای داستان، مدل انتخاب دوست را برای فرزندتان توضیح دهید.

خلاصه: درباره‌ی عواقب کارهای پینوکیو با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

دلیل درازشدن دماغ پینوکیو چیست؟

اعتمادکردن و دوست‌شدن با غریبه‌ها کار خوبی است؟

با فرزندتان درباره‌ی دوستی پینوکیو و لوسیگنولو و رفتنشان به دهکده‌ای برای خوشگذرانی، گفت‌وگو کنید و راهنمایی‌شان کنید.

خلاصه: درباره‌ی عواقب تصمیمات پینوکیو و پشیمانی از کارهایش با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

داستان انیمیشن

«پینوکیو» داستان عروسکی چوبی‌ است که به دست پیرمرد نجاری به نام «ژپتو» ساخته می‌شود. ژپتو بعد از ساخت عروسک متوجه می‌شود که او جان دارد و می‌تواند صحبت کند، برای همین آن را مانند فرزند خود می‌داند و تصمیم می‌گیرد او را بزرگ کند؛ اما پینوکیو پسربچه‌ی شیطانی است و به حرف‌های پدرش گوش نمی‌دهد. او از مدرسه فرار می‌کند و به نمایش عروسکی می‌رود و این کار او باعث می‌شود جانش به‌خطر بیفتد؛ زیرا صاحب نمایش او را با خود به شهر دیگری می‌برد. پینوکیو از او درخواست می‌کند تا آزادش کند و پیش پدر ژپتو برگردد. او در مسیر بازگشت با «گربه نره» و «روباه مکار» روبه‌رو می‌شود و آن‌ها برای به‌دست‌آوردن سکه‌هایش او را فریب می‌دهند؛ اما «فرشته مهربان» او را نجات می‌دهد و به او می‌گوید اگر می‌خواهد به پسر واقعی تبدیل شود، باید با دیگران مهربان باشد و به مدرسه برود. پینوکیو می‌پذیرد به مدرسه برود؛ اما درآنجا با پسر بازیگوشی دوست می‌شود و حرف‌های فرشته را فراموش می‌کند. پینوکیو بعد از مدتی از کارهایش پشیمان می‌شود و پدر ژپتو را پیدا می‌کند. او دیگر به حرف پدر ژپتو گوش می‌دهد و درنهایت به انسان تبدیل می‌شود.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: Matteo Garrone/ متیو گارونه

نویسنده/ مترجم: Carlo Collodi / کارلو کلودی

نام تهیه‌کننده: ‏Paolo Del Brocco ‏Matteo Garrone, ‏Anne-Laure Labadie, / آن.لور لابادی، متیو گارانو، پائولو دل‌براکو

نام بازیگران: Federico lelapi, Roberto Benigni / فدریکو ایلاپی، روبرتو بنینی

نام شخصیت‌ها:

پینوکیو: عروسکی چوبی که توسط پدر ژپتو ساخته می‌شود و آن را فرزند خود می‌داند،

پدر ژپتو: نجاری فقیر که برای به‌دست‌آوردن پول، عروسکی چوبی می‌سازد؛ اما وقتی متوجه می‌شود آن جان دارد، پیش خودش نگه می‌دارد،

روباه: مردی شرور که برای به‌دست‌آوردن سکه‌های پینوکیو، او را فریب می‌دهد،

گربه: دستیار روباه است و در فریب‌دادن و دارزدن پینوکیو به روباه کمک می‌کند.

کشور سازنده: ایتالیا، فرانسه

کمپانی سازنده: رای

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد