• امروز : 28 مرداد 1401
logo

نقد و بررسی انیمیشن پپا پیگ (Peppa Pig)

author-img

توسط : زهرا شریعت احمدی ارزیاب کدومو

1 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

3260 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 2 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.
 

پپاپیگ عنوان یک سریال انیمیشنی، درمورد دختربچه خوکی به همین نام است. او همراه با پدر و مادر و برادر کوچک‌ترش زندگی می‌کند. هر قسمت این سریال، پنج دقیقه و داستان ماجرایی است که برای او پیش می‌آید. داستان‌ها پیچیده نیستند و تصویرسازی‌ها ساده و شبیه نقاشی‌های کودکان است و اساساً برای کودکان پیش دبستان تولید شده است. این سریال برای اولین بار سال 2004 پخش شد و برنده‌ی جایزه‌ی معتبر بافتا در سال 2005 شده است. این انیمیشن بدون هیچ‌گونه خشونت و ترسی، با ناهنجاری بسیار کم مناسب کودکان دو سال به بالا است. از آنجا که داستان‌ها را راوی روایت می‌کند، فهم آن برای کودک ساده‌تر می‌شود.

ژانر : ماجراجویی

سال 2004 7 فصل، 303 قسمت، 5 دقیقه جزئیات کامل اثر
13 مناسب خانواده 5 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

هرچند این انیمیشن اساساً برای کودکان پیش دبستان ساخته شده است، نکات مثبت فراوانی از شیوه‌ی برخورد صحیح با کودکان برای والدین هم دارد. هر قسمت 5 دقیقه‌ای، چالشی پیش روی پپا را نشان می‌دهد. او این چالش را معمولاً همراه با خانواده و گاهی دوستانش پشت سر می‌گذارد و کودک در هر قسمت نکته‌ای جدید می‌آموزد. اگر خوک بودن کاراکتر اصلی برای شما موضوعیتی ندارد، می‌توانید با خیال راحت، قسمت‌های مختلف را برای کودک خود پخش کنید. اما باید بدانید خیلی زود پپا شخصیت محبوب کودک شما خواهدشد؛ به‌خصوص اگر دختر باشد. ممکن است این تصور و تلقی مثبت در آینده برای او با توجه به نجس بودن آن حیوان در شرع ما، همچنین وجود نداشتش در ایران باعث دوگانگی شود. وجود راوی باعث می‌شود، کودک فرصت بیشتری برای درک صحنه‌های نمایش داده شده بشود. گاهی راوی، احساسات شخصیت را بیان می‌کند که ممکن است از دید کودک پنهان مانده باشد. گرافیک کار بسیار ساده و شبیه به نقاشی‌های خود کودکان است، تپه‌ها، خورشید، خانه‌ها با همان سقف‌های شیروانی و در و پنجره‌ها! شاید همین ویژگی است که باعث محبوب شدن این کارتون شده است. باید توجه داشته باشید که کودکان در این بازه بسیار تقلیدپذیر هستند؛ بنابراین ممکن است اولین چیزی که از این انیمیشن تقلید کنند صدای خرناس خوک باشد! حضور همه‌ی اعضای خانواده در اکثر قسمت‌ها، این انیمیشن را نسبت به سایر انیمیشن‌ها ممتاز می‌سازد. همچنین برای آموزش زبان انگلیسی یکی از اولین انتخاب‌های متخصصین است.

خلاصه: شخصیت اصلی خوک‌ها هستند. اگر با این مسئله مشکلی ندارید، این انیمیشن بسیار آموزنده و با کمترین ناهنجاری و بدآموزی است. این سریال خیلی زود می‌تواند سریال محبوب کودک شما شود. حضور پدر و مادر، هردو، در اکثر قسمت‌ها، آن را از سایر انیمیشن‌ها برتر می‌سازد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

هرچند سیر داستان‌ها بسیار ساده است؛ اما باز هم در مورد آنچه کودک در کارتون می‌بیند برای او صحبت کنید. خوب است هرقسمت چالش روبه‌روی پپا را با کودک خود مطرح کنید و درمورد آن با او گفت‌وگو کنید. از او بپرسید اگر جای شخصیت بود، چه می‌کرد؟ بدین شکل او به فکر کردن درباره‌ی «خودِ فاعلی» ترغیب شده و می‌تواندِ تجربیات ذهنی خود را گسترش دهد. به احساسات تمام شخصیت‌ها توجه کنید و همانند راوی آن‌ها را برای کودک خود نام ببرید. بدین شکل او با احساسات مختلف و نام‌گذاری آن‌ها آشنا می‌شود. از او در مورد احساساتش بپرسید. سپس برای او از متفاوت بودن نظرات یا نیات مختلف بگویید. والدین باید کودکان را تشویق کنند تا آموخته‌های خود را در زندگی مورد بهره‌برداری قرار دهند. از پیام‌های مثبت هر قسمت در این زمینه استفاده کنید.

خلاصه: از او بپرسید اگر جای شخصیت بود، چه می‌کرد؟ به احساسات تمام شخصیت‌ها توجه کنید و همانند راوی آن‌ها را برای کودک خود نام ببرید. بدین شکل او با احساسات مختلف و نام‌گذاری آن‌ها آشنا می‌شود.

داستان اثر

شخصیت اصلی این انیمیشن، دختربچه خوک شاد و فعالی به‌نام «پپا» است. خانواده‌ی او شامل پدر و مادر و برادر کوچک‌ترش، جرج، می‌شود. این خانواده اوقات مشترک و برنامه‌های زیادی باهم دارند. آن‌ها با هم بازی می‌کنند، غذا می‌خورند، به مسافرت و گردش می‌روند و... و همیشه شاد هستند. همچنین، پپا دوستانی هم دارد، یک گوسفند، یک خرگوش و... که باهم به یک مدرسه می‌روند. هر قسمت که حدود 5 دقیقه می‌شود، داستان ماجرایی است که برای پپا روی می‌دهد.

جزئیات اثر

کارگردان: Mark Baker, Neville Astley، مارک بیکر، نویل استلی

نویسنده: نویل استلی، Neville Astley

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد پپا پیگ

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!