• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

پپا پیگ

پپا پیگ

بررسی تخصصی انیمیشن Peppa Pig

author-img

توسط : زهرا شریعت احمدی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

2 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  پپاپیگ عنوان یک سریال انیمیشنی، درمورد دختربچه خوکی به همین نام است. او همراه با پدر و مادر و برادر کوچک‌ترش زندگی می‌کند. هر قسمت این سریال، پنج دقیقه و داستان ماجرایی است که برای او پیش می‌آید. داستان‌ها پیچیده نیستند و تصویرسازی‌ها ساده و شبیه نقاشی‌های کودکان است و اساساً برای کودکان پیش دبستان تولید شده است. این سریال برای اولین بار سال 2004 پخش شد و برنده‌ی جایزه‌ی معتبر بافتا در سال 2005 شده است. این انیمیشن بدون هیچ‌گونه خشونت و ترسی، با ناهنجاری بسیار کم مناسب کودکان دو سال به بالا است. از آنجا که داستان‌ها را راوی روایت می‌کند، فهم آن برای کودک ساده‌تر می‌شود.

سال 2004 7 فصل، 303 قسمت، 5 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری‌های مشاهده شده شامل برخی رفتارهایی‌ست که در کودکان رایج است؛ مانند، زبان درازی، بادگلو و... البته باید گفت که در صحنه‌هایی که بچه‌ها رفتار نامناسبی نشان می‌دهند، از بزرگترها تذکر دریافت می‌کنند. همچنین در بعضی قسمت‌ها که در استخر یا کنار دریا باشد، تمام خانواده لباس‌های شنا پوشیده‌اند. پپا گاهی به پدرش میگوید «Silly dady» البته نباید این عبارت را توهین آمیز تلقی کرد. این اصطلاح می‌تواند به معنای بابای ساده باشد. در یک قسمت پدر و مادر باهم می‌رقصند و یک بار یکدیگر را می‌بوسند که البته اصلاً نماد جنسی ندارد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

مهم‌ترین نکته‌ی این انیمیشن که آن را از همتایان خود برتر می‌کند، حضور خانواده است. در تمام قسمت‌ها پدر و مادر حضور دارند و با بچه‌ها کاملاً همراه هستند. آن‌ها با هم به سفر می‌روند، بازی می‌کنند، غذا می‌خورند، پیک نیک می‌روند و... آن‌ها خانواده‌ی شادی هستند. تمام قسمت‌ها با خنده‌ی شدید و دسته جمعی آن‌ها به پایان می‌رسد. همچنین آن‌ها خانواده‌ی اهل مطالعه‌ای هستند و در زمان‌های بیکاری کتاب یا روزنامه می‌خوانند. سعی شده است تمام نکاتی که یک کودک باید یاد بگیرد و رعایت کند، در صحنه‌های مختلف به نمایش درآید. مثلاً پپا و جورج همیشه در صندلی عقب ماشین می‌نشینند و کمربندهایشان را می‌بندند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

پپا دختر مودبی است. او قبل از انجام کارهایش اجازه می‌گیرد و خیلی خوب عذرخواهی می‌کند. او به خوبی از برادر کوچک‌ترش مراقبت می‌کند. حتی با وجود اینکه گاهی این را نمی‌‌خواهد!

آنچه لازم است والدین بدانند

هرچند این انیمیشن اساساً برای کودکان پیش دبستان ساخته شده است، نکات مثبت فراوانی از شیوه‌ی برخورد صحیح با کودکان برای والدین هم دارد. هر قسمت 5 دقیقه‌ای، چالشی پیش روی پپا را نشان می‌دهد. او این چالش را معمولاً همراه با خانواده و گاهی دوستانش پشت سر می‌گذارد و کودک در هر قسمت نکته‌ای جدید می‌آموزد. اگر خوک بودن کاراکتر اصلی برای شما موضوعیتی ندارد، می‌توانید با خیال راحت، قسمت‌های مختلف را برای کودک خود پخش کنید. اما باید بدانید خیلی زود پپا شخصیت محبوب کودک شما خواهدشد؛ به‌خصوص اگر دختر باشد. ممکن است این تصور و تلقی مثبت در آینده برای او با توجه به نجس بودن آن حیوان در شرع ما، همچنین وجود نداشتش در ایران باعث دوگانگی شود. وجود راوی باعث می‌شود، کودک فرصت بیشتری برای درک صحنه‌های نمایش داده شده بشود. گاهی راوی، احساسات شخصیت را بیان می‌کند که ممکن است از دید کودک پنهان مانده باشد. گرافیک کار بسیار ساده و شبیه به نقاشی‌های خود کودکان است، تپه‌ها، خورشید، خانه‌ها با همان سقف‌های شیروانی و در و پنجره‌ها! شاید همین ویژگی است که باعث محبوب شدن این کارتون شده است. باید توجه داشته باشید که کودکان در این بازه بسیار تقلیدپذیر هستند؛ بنابراین ممکن است اولین چیزی که از این انیمیشن تقلید کنند صدای خرناس خوک باشد! حضور همه‌ی اعضای خانواده در اکثر قسمت‌ها، این انیمیشن را نسبت به سایر انیمیشن‌ها ممتاز می‌سازد. همچنین برای آموزش زبان انگلیسی یکی از اولین انتخاب‌های متخصصین است.

خلاصه: شخصیت اصلی خوک‌ها هستند. اگر با این مسئله مشکلی ندارید، این انیمیشن بسیار آموزنده و با کمترین ناهنجاری و بدآموزی است. این سریال خیلی زود می‌تواند سریال محبوب کودک شما شود. حضور پدر و مادر، هردو، در اکثر قسمت‌ها، آن را از سایر انیمیشن‌ها برتر می‌سازد.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

هرچند سیر داستان‌ها بسیار ساده است؛ اما باز هم در مورد آنچه کودک در کارتون می‌بیند برای او صحبت کنید. خوب است هرقسمت چالش روبه‌روی پپا را با کودک خود مطرح کنید و درمورد آن با او گفت‌وگو کنید. از او بپرسید اگر جای شخصیت بود، چه می‌کرد؟ بدین شکل او به فکر کردن درباره‌ی «خودِ فاعلی» ترغیب شده و می‌تواندِ تجربیات ذهنی خود را گسترش دهد. به احساسات تمام شخصیت‌ها توجه کنید و همانند راوی آن‌ها را برای کودک خود نام ببرید. بدین شکل او با احساسات مختلف و نام‌گذاری آن‌ها آشنا می‌شود. از او در مورد احساساتش بپرسید. سپس برای او از متفاوت بودن نظرات یا نیات مختلف بگویید. والدین باید کودکان را تشویق کنند تا آموخته‌های خود را در زندگی مورد بهره‌برداری قرار دهند. از پیام‌های مثبت هر قسمت در این زمینه استفاده کنید.

خلاصه: از او بپرسید اگر جای شخصیت بود، چه می‌کرد؟ به احساسات تمام شخصیت‌ها توجه کنید و همانند راوی آن‌ها را برای کودک خود نام ببرید. بدین شکل او با احساسات مختلف و نام‌گذاری آن‌ها آشنا می‌شود.

داستان انیمیشن

شخصیت اصلی این انیمیشن، دختربچه خوک شاد و فعالی به‌نام «پپا» است. خانواده‌ی او شامل پدر و مادر و برادر کوچک‌ترش، جرج، می‌شود. این خانواده اوقات مشترک و برنامه‌های زیادی باهم دارند. آن‌ها با هم بازی می‌کنند، غذا می‌خورند، به مسافرت و گردش می‌روند و... و همیشه شاد هستند. همچنین، پپا دوستانی هم دارد، یک گوسفند، یک خرگوش و... که باهم به یک مدرسه می‌روند. هر قسمت که حدود 5 دقیقه می‌شود، داستان ماجرایی است که برای پپا روی می‌دهد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Mark Baker, Neville Astley، مارک بیکر، نویل استلی

نویسنده: نویل استلی، Neville Astley

نام تهیه کننده: فیل دیویس، Phil Davies

نام بازیگران: John Sparkes, Morwenna Banks, Richard Ridings- جان اسپارکس، مرونا بانکز، ریچارد رایدینگز

نام شخصیت ها: پپا پیگ: بچه خوکی که با پدر و مادر و برادر کوچکش زندگی می‌کند و هر روز ماجرایی را تجربه می‌کند.

جورج: برادر کوچک پپا.

مامی پیگ: مادر پپا.

ددی پیگ: پدر پپا.

کشور سازنده: انگلستان

کمپانی سازنده: شرکت استلی بیکر دیویس جوایز و افتخارات: برندهBAFTA Awards 2005(Best Pre-School Animation) و Annecy International Animated Film Festival 2005 (Best TV Production)

مخاطب اثر: کودکانه

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد