• امروز : ۶ مرداد ۱۴۰۰

پونی‌کوچولوی من

پونی‌کوچولوی من

بررسی تخصصی فیلم My little pony

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 سال پیش مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

دیدگاه کدومو

5 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

پونی‌ها، شهروندان شهر «اکوستریا» که دارای قدرت‌های جادویی هستند، پرنسسی به نام کوآلایت دارند که می‌خواهد جشنی بگیرد و در آن همۀ پرنسس‌ها و شهروندان را دعوت کند، او برای این جشن خیلی تدارک دیده است؛ اما وقتی زمان برگزاری جشن می‌رسد، پادشاه طوفان به جشن آن‌ها حمله کرده و پرنسس‌ها را طلسم می‌کند. در لحظۀ آخر یکی از دانایان شهر به کوآلایت می‌گوید باید به شهر پرنسس اسب آبی برود و از او جواهری بگیرد که می‌تواند طلسم پادشاه طوفان را بشکند. کوآلایت به همراه پرنسس صورتی و اسپایک به‌دنبال پیدا‌کردن پادشاه اسب آبی می‌روند تا بتوانند طلسم را بشکنند. آن‌ها در این مسیر به شهرهای مختلفی می‌رسند و با انسان‌های مختلفی درگیر می‌شوند. در این میان تمپست، که دشمن کوالایت و پونی‌هاست، موقعیت آن‌ها را پیدا می‌کند و دنبالشان می‌رود تا نگذارد آن‌ها به جواهر دست پیدا کنند. کوالایت متوجه می‌شود که باید به‌دنبال پرنسس عقاب‌ها بگردند، وقتی او‌ را پیدا می‌کنند و جواهر را از او می‌گیرند، پادشاه طوفان، تمپست را که قرار بود پونی‌ها را دستگیر کند و بابت این کار از او مزدی بگیرد، از تیم خارج کرده و به او خیانت می‌کند. در نهایت کوالایت می‌تواند جواهر را به‌دست بیاورد و طلسم پادشاه طوفان را بشکند.

سال 2017 1 ساعت و 38 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در این محصول میزان خشونت بسیار پایین است؛ تا این حد که افتادن کیک روی صورت کوالایت به‌عنوان یکی از نمونه‌های خشونت محسوب می‌شود. عمدۀ درگیری‌ها میان شخصیت‌های مثبت و منفی پونی‌ها و تمپست است. در یک صحنۀ دیگر و در لحظات آخر فیلم، تمپست و سلطان طوفان با یکدیگر درگیر می‌شوند و سلطان طوفان با استفاده از قدرتی که دارد، با او می‌جنگد. در لحظات اول فیلم هم وارد‌شدن تمپست به شهر و تهدید اهالی شهر می‌تواند به‌عنوان خشم قلمداد شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

ترس در این محصول به معنای صحنه‌هایی که نگران‌کننده باشند، دیده نمی‌شود؛ اما می‌توان صحنه‌هایی را که مثلاً تمپست با استفاده از طلسم، پونی‌ها را جادو می‌کند، به‌عنوان ترس در‌نظر گرفت. وارد‌شدن سفینۀ تمپست به شهر پونی‌ها هم نسبت به بافت کلی فیلم می‌تواند عامل ترس در‌نظر گرفته شود. نمایش چهرۀ ترسناک حیوانات شهر کپر نیز یکی دیگر از عوامل ترس می‌باشد.

جزئیات
پیام مثبت

این محصول از نظر مخابرۀ پیام‌های مثبت بسیار خوب تولید شده؛ به این نحو که مضامین مختلفی از جمله نشان‌دهندۀ تلاش تمام شخصیت‌های داستان است. هم‌چنین شخصیت‌های مثبت داستان؛ یعنی پونی‌ها در دفعات متعددی سعی می‌کنند که از قدرتشان برای برقراری صلح و دوستی در میان مردم استفاده کنند. در طول داستان مشکلات بسیاری برای پونی‌ها و کوالایت ایجاد می‌شود؛ اما آن‌ها اجازه نمی‌دهند که این مشکلات جلوی رسیدنشان به هدف مورد نظرشان را بگیرد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

این محصول دارای شخصیت‌های مثبت و منفی است، شخصیت مثبت، پونی‌‌ها و پرنسس‌ها و شخصیت‌های منفی نیز تمپست و سلطان طوفان هستند. آن‌ها با یکدیگر به مقابله می‌پردازند. پونی‌ها انگیزۀ بالایی دارند و برای رسیدن به هدف خود تلاش می‌کنند، آن‌ها می‌دانند که برای رسیدن به هدف باید کار تیمی داشته باشند و تک‌رَوی نمی‌تواند راه مناسبی باشد. آن‌ها در برابر مشکلات تسلیم نمی‌شوند و با استفاده از دوستی و رفاقت میان اعضای گروهشان در مقابل مشکلات می‌ایستند. بعد از رسیدن پونی‌ها به شهر سلطان عقاب‌ها، اتفاق مهمی می‌افتد، در اینجا شخصیت‌های مثبت برای به‌دست‌آوردن جواهری که می‌تواند طلسم را از بین ببرد، به سلطان عقاب‌ها دروغ می‌گویند و سعی دارند اورا فریب دهند؛ اما در ادامه متوجه می‌شوند که کارشان اشتباه است.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

پونی‌کوچولوی من، محصولی است که پس از تولید، با استقبال زیادی روبه‌رو شد و حتی در سال‌های بعد، سریالِ این انیمیشن نیز ساخته شد. این محصول برای مخاطب کودک مناسب است و جذابیت‌هایی دارد که شاید برای سنین دیگر مطرح نباشد. این اثر از نظر میزان نمایش ترس و خشم اصلاً نگران‌کننده نیست. در بخش ناهنجاری اجتماعی نیز به جز پخش صدای یک خوانندۀ زن، مسئلۀ دیگری وجود ندارد. کودکان، مخصوصاً دخترانی که علاقه‌مند به پرنسس‌ها هستند، حتماً از این محصول استقبال خواهند کرد. ممکن است آن‌ها بعد از تماشای این محصول با توجه به نمایش قدرت‌های جادویی پونی‌ها سؤالاتی برایشان ایجاد شود که بهتر است در این مورد با آن‌ها گفت‌وگو شود و حقایق برایشان تبیین شود. از طرفی پیام‌های مثبتی که این اثر مخابره می‌کند، بسیار مناسب این رۀ سنی است؛ به‌عنوان مثال اهمیت اتحاد و همکاری برای رسیدن به موفقیت، یا تلاش برای رسیدن به هدف و توجه به اهمیت دوستی و خانواده در کنار نمایش زندگی توأم با صلح و صفا، فضای قابل اطمینانی را برای این محصول ایجاد کرده است.

خلاصه: پیام‌های مثبت این فیلم مانند اهمیت دوستی، صلح، اتحاد و همکاری برای رسیدن به هدف در کنار فضای شادی که محصول دارد‌، می‌تواند لحظات خوبی را برای کودکان به همراه داشته باشد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

دربارۀ قدرت‌های جادویی و واقعیت آن‌ها صحبت کنید.

چه راه‌هایی برای مقابله با پادشاه طوفان‌ وجود داشت؟

اگر او جای کوالایت بود، برای به‌دست‌آوردن جواهر به پادشاه عقاب‌ها دروغ می‌گفت و او را فریب می‌داد؟

خلاصه: اگر او جای کوالایت بود، برای به‌دست‌آوردن جواهر به پادشاه عقاب‌ها دروغ می‌گفت و او را فریب می‌داد؟

داستان فیلم

قدرت‌های جادویی پرنسس‌های پونی علیه دشمنان صلح و دوستی، فراز‌و‌نشیب‌هایی دارد که در آن شخصیت‌های مثبت و منفی اثر در مقابل هم می‌ایستند و هر‌کدام برای رسیدن به هدفشان تلاش می‌کنند. این تقابل و درگیری داستانی بسیار جذاب و آموزنده برای کودکان به‌وجود آورده است.

جزئیات فیلم

  1. ژانر اثر: ماجراجویی
  2. کارگردان/ مؤلف: جیسون تیسن.
  3. نویسنده/ مترجم: مگان مک‌کارتی، ریتا هسیائو هیون الکساندر.
  4. نام تهیه‌کننده: برایان گولدنر.
  5. نام بازیگران: زویی سالدانا، امیلی بلانت، مایکل پنیا.
  6. نام شخصیت‌ها: پرنسس کوالایت؛ پرنسس شهر پونی‌ها، اسپایک؛ خدمت‌کار پرنسس کوالایت، پرنسس صورتی؛ پرنسس رنگین‌کمان، تمپست؛ دشمن پونی‌ها و سلطان طوفان، کپر؛ روباهی که در شهر به پونی‌ها کمک می‌کند.
  7. کشور سازنده: ایالات متحدۀ آمریکا
  8. کمپانی سازنده: دی اچ ایکس مدیا
  9. جوایز و افتخارات: جایزۀ Behind the Voice Actors Awards / بهترین صدای کودکانه در سال 2012، جایزۀ Leo Awards / بهترین موسیقی انیمیشن در سال 2013، جایزۀBehind the Voice Actors Awards / بهترین صدای زن در سال 2015، جایزۀThe Joey Awards  / بهترین صدای زن در سال 2015.
  10. مخاطب اثر: کودکان دختر.

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد