• امروز : ۷ اسفند ۱۳۹۹

پرندگان خشمگین

بررسی تخصصی انیمیشن The Angry Birds

پرندگان خشمگین

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«پرندگان خشمگین» براساس بازی محبوبی به همین نام در سال ۲۰۱۶ ساخته شده است. «رد»، «چانک» و «بمب» سه پرنده‌ی عصبانی هستند که اعضای جزیره آن‌ها را به شرکت در کلاس‌های کنترل خشم مجبور می‌کنند. همین سه پرنده‌ی عصبانی و منزوی، باعث نجات جزیره‌ی پرندگان از دست خوک‌های مهاجم می‌شوند.

سال 2016 84 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

با ورود پرندگان به جزیره‌ی خوک‌ها برای نجات تخم‌ها، خوک‌ها به‌وسیله‌ی سلاح و استفاده از بمب‌ها، تلاش می‌کنند تا پرندگان را ناموفق بگذارند. باتوجه به موفقیت پرندگان و عدم جراحت یا کشته‌شدن آن‌ها، شدت خشونت کاهش پیدا کرده است. اگرچه برخی رفتارهای رد و دوستانش به دلیل کنترل‌نکردن خشم است؛ اما این اقدامات صدمه‌ی چندانی به سایر افراد نمی‌زند.

جزئیات
ترس

این انیمیشن عاری از صحنه‌ی ترسناک است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

شخصیت منفی انیمیشن؛ یعنی پادشاه خوک‌ها پس از ورود حیله‌گرانه به جزیره، درباره‌ی هدف خود از دوستی با پرندگان دروغ می‌گوید و درنهایت با سرقت تخم‌ها، به پرندگان صدمه می‌زند. بااین‌وجود به دلیل آنکه دروغ‌گویی به‌وسیله‌ی شخصیت منفی انجام شده و این رذیله‌ی اخلاقی به‌شاخصِ شخصیت منفی تبدیل شده است، ناهنجاری اجتماعی شدت چندانی پیدا نمی‌کند.

جزئیات
پیام مثبت

این انیمیشن به‌خوبی مفهوم همکاری و کار گروهی را به تصویر می‌کشد. رد، چانک و بمب با کار گروهی و همکاری بالا همراه با پرندگان، موفق به شکست خوک‌ها و نجات تخم‌های پرندگان می‌شوند. رد اگرچه در آغاز داستان هیچ دوستی ندارد؛ اما در پایان دوستان خوبی مانند چانک و بمب پیدا می‌کند و گروه دوستی آنان تشکیل می‌شود. بنابراین «پرندگان خشمگین» اهمیت روابط دوستانه و تشکیل گروه دوستی را به کودکان می‌آموزد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

رد در ابتدا فردی منزوی و بی‌مسئولیت است که مردم به او اهمیتی نمی‌دهند؛ اما با گذشت زمان و در برهه‌ای حساس، او با مسئولیت‌پذیری و شجاعت، رهبری پرندگان را برعهده می‌گیرد و باعث نجات جزیره و تخم‌های پرندگان می‌شود و خود را به الگو و قهرمان جدید جزیره‌ی پرندگان تبدیل می‌کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن براساس بازی معروف و محبوبی به نام «پرندگان خشمگین» ساخته شده است. رد، شخصیت اصلی داستان، پرنده‌ای است که به دلیل عدم کنترل خشم خود، در انزوا و بدون خانواده و بدون هیچ‌دوستی زندگی نمی‌کند. حضور او در کلاس کنترل خشم، او را با افراد جدیدی آشنا می‌کند و گروه دوستی بین آن‌ها شکل می‌گیرد. رد و دوستانش با همکاری و شجاعت دربرابر خوک‌های مهاجم، جزیره را نجات می‌دهند.

خشونت این انیمیشن به دلیل فضای کمدی و عدم صدمه‌دیدن پرندگان، شدت پایینی دارد و خطرناک نیست. صحنه‌ی ترسناک یا محتوای ناهنجار در این مجموعه دیده نمی‌شود. ممکن است برخی کودکان متوجه بعضی از کلمات یا اصطلاحات به‌کاررفته در دوبله‌ی این اثر نشوند. دراین‌صورت والدین باید با توضیحات خود، این ابهام را برای برای کودک خود از بین ببرند.

«پرندگان خشمگین» در نمایش اهمیت دوستی و گروه دوستی موفق ظاهر می‌شود. شخصیت اصلی پس از ورود به یک گروه دوستی و همکاری با دوستانش به قهرمان جزیره تبدیل می‌شود. بنابراین لازم است والدین با ارجاع به داستان درباره‌ی دوستی و تأثیرات آن با کودک خود سخن بگویند. خوک‌ها به‌عنوان شخصیت‌های منفی داستان چندین‌بار دروغ می‌گویند، والدین می‌توانند با اشاره به شخصیت منفی داستان، در مذمت دروغ‌گویی با فرزند خود گفت‌وگو کنند.

خلاصه: انیمیشنی مهیج با محوریت کار گروهی و اشاره به گروه دوستی که خشونت، ترس و ناهنجاری اجتماعی چندانی ندارد.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بخواهید نظرش را درباره‌ی انیمیشن بیان کند. اگر فرزندتان تجربه بازی‌کردن «پرندگان خشمگین» را داشته است، از او بخواهید این دو اثر را با هم مقایسه کند.

عامل موفقیت رد در مبارزه با خوک‌ها چیست؟

با توجه به داستان، با کودک خود درباره‌ی گروه دوستی سخن بگویید.

پادشاه خوک‌ها دارای چه ویژگی‌هایی بود؟ در بین گفت‌وگو درباره‌ی این سؤال به دروغ‌گویی و حیله‌گری شخصیت منفی انیمیشن اشاره کنید.

خلاصه: پادشاه خوک‌ها دارای چه ویژگی‌هایی بود؟ درحین گفت‌وگو درباره‌‌ی این سؤال به دروغ‌گویی و حیله‌گری شخصیت منفی انیمیشن اشاره کنید.

داستان انیمیشن

«رد» پرنده‌ای عصبانی است که برخلاف سایر پرندگان توانایی کنترل خشم را ندارد، به‌خاطر همین به کلاس «کنترل خشم» فرستاده می‌شود. رد که خانواده و دوست خاصی ندارد، در کلاس کنترل خشم با چند پرنده شبیه به خودش آشنا می‌شود. با ورود «خوک‌ها» به جزیره، رد به پرندگان هشدار می‌دهد که رفتار خوک‌ها مشکوک است و آن‌ها قصد و برنامه‌ی خاصی دارند. خوک‌ها با هدایا و برگزاری جشن‌های بزرگ، پرندگان را فریب می‌دهند و درنهایت پس از سرقت تخم‌های پرندگان از جزیره فرار می‌کنند. به دلیل درخواست پرندگان، رد به همراه دوستانش به جزیره‌ی خوک‌ها حمله می‌کنند و با شجاعت بسیار، تخم‌های پرندگان را نجات می‌دهند. رد پس از این اتفاق به یکی از قهرمانان جزیره تبدیل می‌شود.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: Clay Kaytis, Fergal Reilly / کلی کایتیس، فرگال ریلی نویسنده/ مترجم: Jon Vitti / جون ویتی نام تهیه‌کننده: / John Cohen, Catherine Winder جان کوهن، کاترین ویندر

نام بازیگران: Jason Sudeikis, Josh Gad, Danny McBride, Peter Dinklage / جیسون سودیکیس، جاش گاد، دنی مک براید، پیتر دینکلیج

نام شخصیت‌ها:

رد: پرنده‌ای عصبانی و بداخلاق که والدینش را در کودکی از دست داده است و هیچ دوستی ندارد. او در پایان جزیره را نجات می‌دهد و با بمب و چانک دوست می‌شود،

چانک: او نیز همچون رد در کلاس کنترل خشم شرکت می‌کند. چانک در انجام کارهای سریع تبحر خاصی دارد،

بمب: او هنگام عصبانیت منفجر و باعث صدمه به دیگران می‌شود. بمب در کلاس کنترل خشم با رد و چانک آشنا می‌شود،

پادشاه خوک‌ها: او همراه با خوک‌ها وارد جزیره می‌شود و پس از فریب پرندگان، تخم‌ها را می‌دزدد.

کشور سازنده: فنلاند و آمریکا کمپانی سازنده: Columbia Pictures/ کلمبیا پیکچرز
ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه