• امروز : ۶ اسفند ۱۳۹۹

پرندگان خشمگین

بررسی تخصصی انیمیشن Angry Birds Toons

پرندگان خشمگین

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

چاک و قرمز در تلاش هستند که تیروکمانی را به قله‌ی کوه ببرند، چاک اشتباهاتی انجام می‌دهد که موجب صدمه‌دیدن خودش و دوستش، قرمز، می‌شود؛ اما چاک از تمام این موقعیت‌ها سالم بیرون می‌آید.

سال 2013 2 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

تیروکمان روی سر چاک می‌افتد؛ ولی او به‌طرز غیرقابل باوری زنده و سالم بیرون می‌آید. سپس با اشتباهی باعث سقوط قرمز می‌شود، صحنه‌ی سقوط بسیار آهسته و کند است. در ادامه قرمز با سقوط از ارتفاع بسیار بلندی، روی چاک می‌افتد؛ اما او باز هم سالم می‌ماند.

جزئیات
ترس

ممکن است به‌خاطر سقوط‌های پی‌درپی که در داستان رخ می‌دهد، ترسی در کودک ایجاد شود که البته فانتزی‌بودن لحظات و نجات‌یافتنِ شخصیت‌ها از آن ترس می‌کاهد. سقوط قرمز از قله‌ی کوه نیز چون صحنه‌ی آهسته‌ای دارد، با کمی طنز همراه است و در آخر نجات پیدا می‌کند، ترس آن‌چنانی را در کودک به‌وجود نخواهد آورد.

جزئیات
پیام مثبت

در کل داستان چاک درحال کمک‌کردن به دوستش برای انجام کارها یا نجات او از موقعیت‌های خطرناک است.

جزئیات
الگوی مثبت

چاک از تمام توان خودش برای کمک به دوستش، قرمز، استفاده می‌کند. او در صحنه‌ای در اواخر داستان وقتی از رسیدن سطل آب به جایی که قرار است قرمز سقوط کند، ناامید می‌شود، خودش را دربرابر او قرار می‌دهد تا از آسیب‌دیدن دوستش جلوگیری کند. او الگوی مناسبی برای یادگیری کمک‌کردن به یکدیگر در روابط دوستانه است.

آنچه لازم است والدین بدانند

در این انیمیشن دو شخصیت اصلی به نام‌های چاک و قرمز وجود دارند که هیچ‌کدام سخن نمی‌گویند. (این انیمیشن بی‌کلام است) تمام هدف و روند داستان باید از حرکات آن‌ها و کارهایی که انجام می‌دهند، برداشت شود. لازم است بدانید در انیمیشن خشونت‌های فیزیکی رخ می‌دهد؛ مانند سقوط جسمی سنگین روی بدن چاک که پرنده‌ای کوچک است و او از این موقعیت سالم بیرون می‌آید. طبیعتاً در دنیای واقعی نتیجه‌ای شبیه به نتیجه‌ای که در داستان دیدیم رخ نمی‌دهد. البته ناظر به رده‌ی سنی که برای محصول درنظر گرفته شده است، احتمالاً فرزند شما غیرواقعی‌بودن فضای داستان را درک می‌کند.

خلاصه: داستان کوتاه است و گفت‌وگویی بین شخصیت‌ها شکل نمی‌گیرد، پس فهم آن برای کودک شما آسان است. با او درباره‌ی انیمیشن صحبت کنید و اجازه دهید او داستان را با محوریت خودش برای شما تعریف کند. به او گوشزد کنید که دنیای انیمیشن و دنیای واقعی باهم تفاوت دارد.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از کودک خود بخواهید تا سیر داستان را تعریف کند. این کار باعث می‌شود تا نتیجه‌گیری درستی از داستان داشته باشد.

از او بخواهید دنیای انیمیشن و دنیای واقعی را باهم مقایسه کند.

خلاصه: درباره‌ی سیر داستان و ویژگی‌های شخصیت‌های اصلی داستان از کودک خود سؤال کنید.

داستان انیمیشن

«چاک»، پرنده‌ی زردرنگ، تیروکمان غول‌پیکری را به بالای قله، پیش «قرمز» می‌برد تا از آن برای حمله استفاده کنند. در راه تیروکمان از دست او رها می‌شود و روی سرش فرود می‌آید؛ اما چاک زنده بیرون می‌آید و بلافاصله سالم و بدون هیچ‌گونه آسیبی می‌ایستد، گویا جسمش ژله‌ای است. او بر اثر اشتباهی باعث سقوط دوستش، قرمز، می‌شود. بعد از اینکه متوجه افتادن قرمز می‌شود، به کمک او می‌شتابد تا از برخورد او با زمین جلوگیری کند. سطلی را می‌آورد و پایین کوه می‌گذارد. چاک برای اینکه از سفتی سطل بکاهد، با منقارش آب می‌آورد و آن را پر می‌کند. در این بین قرمز هنوز درحال سقوط است و این کمی غیرواقعی جلوه می‌کند. در آخر متوجه می‌شود سطل پر از آب را در جای اشتباهی قرار داده است و قرمز جای دیگری به زمین می‌رسد؛ اما دیگر سطل سنگین شده است و نمی‌تواند آن را تکان دهد. پس خودش دست به کار می‌شود و برای نجات دوستش می‌شتابد. قرمز روی چاک فرود می‌آید؛ ولی چاک بازهم سالم می‌ماند. در آخر تیروکمانی که بالای کوه ثابت شده بود، می‌لغزد و سقوط می‌کند. در نگاه اول مخاطب فکر می‌کند این‌بار هم چاک زیر تیروکمان مانده است؛ ولی در آخر می‌بینیم که او سالم و درجای دیگری است.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: Christopher Sadler / کریستوفر سادلر

نویسنده/ مترجم: Ian Carney / آین کارنی

نام تهیه‌کننده: Søren Fleng, Pablo Jordi / سورن فیلینگ، پابلو جردی

نام شخصیت‌ها: قرمز، چاک   

کشور سازنده: فنلاند

کمپانی سازنده: Rovio Entertainment LTD / راویو اینترتینمنت ال.تی. دی

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه