پرطلایی

بررسی تخصصی انیمیشن yellow bird

پرطلایی

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

پرنده‌ی کوچکی که با هیچ‌کس ارتباط نداشته است و حالا موقعیتی را تجربه می‌کند تا بتواند خودش را نشان دهد. او که از سفر و خطرکردن واهمه دارد، به اجبار باید یک دسته از پرندگان را به آفریقا برساند. او سعی می‌کند خود را نبازد و از توانایی و هوش خود برای راهنمایی بقیه استفاده کند. اگرچه دراین راه موفق نیست؛ ولی از تلاش برای اعضای گروه دریغ نمی‌کند و درنهایت با یک پیشنهاد خوب همه‌ی آن‌ها را به مقصد می‌رساند. این اثر می‌تواند مفاهیمی هم‌چون تلاش، همفکری و به‌کاربستن توان و هوش فردی را به مخاطب انتقال دهد.

سال 2014 87 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این فیلم به غیر از درگیری چند گربه با پرنده‌ها که سطح خشونت پایینی دارد، صحنه‌های حاوی خشونت مشاهده نمی‌شود.

جزئیات
ترس

به غیر از چندصحنه‌ی غافل‌گیری پرندگان توسط گربه‌ها و فرار پرنده‌ها، صحنه‌ی حاوی ترس در این فیلم دیده نمی‌شود. صحنه‌های مذکور نیز سطح بسیار پایینی از ترس را منتقل می‌کنند.

جزئیات
پیام مثبت

این فیلم سعی می‌کند با نشان‌دادن شخصیت انزواطلبی که به‌طور ناخواسته در یک سفر و با دسته‌ای از پرندگان همراه شده است، نحوه‌ی تحول و تغییر شخصیت او را به نمایش بگذارد. پرنده‌ی زرد که تنها در یک خرابه و با یک کفشدوزک دوست بوده است، تمایلی به بیرون رفتن از آنجا ندارد. درنتیجه پرنده‌ای بی‌تجربه و تنبل شده است. او از ویژگی خدادادی خود؛ یعنی پروازکردن بهره‌ای نمی‌برد. کفشدوزک سعی می‌کند به او بفهماند در بیرون از خرابه دنیای زیبا و دیدنی وجود دارد که او می‌تواند با پروازکردن به آنجا سفر کند. این فیلم می‌تواند موضوع خوبی برای ایجاد تحرک و تلنگر برای کودکانی باشد که میل به انزوا دارند و از حضور در اجتماع می‌هراسند. پرنده‌ی زرد در طول همراهی با گروهی از پرندگان که به‌طور اتفاقی گمان می‌کنند او راهنمای آن‌ها به‌سمت آفریقاست، کم‌کم با شخصیت خود آشنا می‌شود. قضاوت‌های دیگران درباره‌ی او و فعالیت‌هایی که درطول سفر برای دیگران انجام می‌دهد، شناخت دقیقی را برای او حاصل می‌کند، او به توانایی‌های خود پی می‌برد، بر ناتوانی‌هایش غلبه می‌کند و جمع را با خود همراه می‌نماید. اگرچه گروه را به اشتباه به شمال می‌برد؛ اما از دانش و اندوخته‌ی خود جهت نجات پرنده‌ها استفاده می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت اصلی، یک پرنده‌ی کوچک خوش‌قلب است که البته ترسوست و نمی‌خواهد از خانه‌اش دور شود. او به اصرار دوستش با پرندگان مهاجر همراه می‌شود تا سرزمین آفریقا را ببیند؛ اما به دروغ خود را رهبر و راهنمای دسته‌ی پرندگان معرفی می‌کند تا بتواند با آن‌ها همراه شود. او سعی می‌کند آن‌ها را راهنمایی کند؛ اما بسیار بی‌تجربه است. او بارها سعی می‌کند واقعیت را به پرنده‌‌‌ها بگوید؛ ولی هربار اتفاقی مانع می‌شود. پرنده‌ی کوچک سعی می‌کند گروه را از خود ناامید نکند. درنهایت زمانی‌که همه متوجه واقعیت می‌شوند که دیگر راهی برای برگشت نیست. بااین‌حال پرنده‌ی زرد امید خود را از دست نمی‌دهد و برای کمک به گروه پرندگان، راهی پیدا می‌کند. پرنده‌ی زرد شخصیت بی‌آلایش و پاکی دارد که همین موضوع باعث محبوبیت او بین پرنده‌ها می‌شود.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

با کودک خود درباره‌ی شخصیت ابتدایی پرنده‌ی زرد و سِیر تحول و رشد او در طول سفر، گفت‌وگو کنید.

از او بپرسید دلیل انتخاب مسیر اشتباه و گم‌شدن پرندگان چه بود؟ با این سؤال از عواقب بی‌تجربگی و نداشتن مهارت در کارها با کودک خود گفت‌وگو کنید.

از فرزند خود بپرسید بهترین تصمیمی که پرنده‌ی زرد می‌توانست بگیرد، چه بود؟ با این سؤال از فواید بیان حقیقت و راست‌گویی سخن بگویید.

درنهایت از او بپرسید چه چیزی باعث شد پرنده‌ی زرد بتواند همه‌ی پرندگان را به مقصد برساند؟ با این سؤال از شیوه‌ی استفاده از اندوخته‌ها و دانش در مواقع برخورد با مشکلات، با کودک هم‌کلام شوید.

خلاصه: صحبت با کودک درباره‌ی شخصیت پرنده، بیان سیر تحول او در طول فیلم، بیان عواقب بی‌تجربه‌بودن و نداشتن مهارت، بیان فواید راست‌گویی، نحوه‌ی استفاده از دانش و اندوخته‌ها در مواقع بروز مشکل.

آنچه لازم است والدین بدانند

در این فیلم که نمایش خیالی زندگی پرندگان را به نمایش می‌گذارد، توجه به این نکته مهم است که برخی کودکان نمی‌توانند بین واقعیت و خیال را تفکیک دهند. لذا لازم است دراین‌باره با کودک خود گفت‌وگو کنید. در صحنه‌های ابتدایی فیلم شخصیت پدربزرگ پرنده‌ها بعد از درگیری با گربه‌ها می‌میرد. اگر کودکی با مفهوم مرگ آشنایی دقیقی ندارد، این صحنه می‌تواند برای او ایجاد سؤال کند.

خلاصه: نمایش زندگی خیالی و غیرواقعی پرندگان، نمایش صحنه‌ی مرگ یکی از پرندگان.

داستان انیمیشن

انیمیشن «پرطلایی» درباره‌ی سفر یک قهرمان است که اصلاً شبیه قهرمان‌ها نیست. «پرطلایی» یک پرنده‌ی یتیم کوچک و خردسال است که هرگز لانه را ترک نکرده است، او هیچ خانواده‌ای ندارد و تنهادوست صمیمی‌اش یک «کفشدوزک» است. این کفشدوزک تلاش می‌کند تا این پرنده را به پرواز و دیدن دنیای اطرافش ترغیب کند. در یک اتفاق او رهبری دسته‌ای از پرندگان مهاجر را برعهده می‌گیرد تا آن‌ها را به «آفریقا» برساند. او که فکر می‌کند می‌تواند آن‌ها را به مقصد برساند، بعد از روزها پرواز متوجه می‌شود به طرف شمال حرکت کرده است. این دسته از پرندگان که فکر می‌کردند این پرنده حس ششم قوی دارد و به توصیه‌ی پدربزرگشان باید از او تبعیت کنند، می‌فهمند که او به آن‌ها دروغ گفته است. پرندگان بعد از گذر از طوفان و دریا به منطقه‌ای برفی می‌رسند. پرنده‌ی کوچک پیشنهاد می‌دهد تا با سوارشدن بر هواپیمای کوچکی خود را به آفریقا برسانند. آن‌ها که تا امروز از هواپیماهای آهنی می‌ترسیدند، برای نجات از سرما مجبور به پذیرش پیشنهاد او می‌شوند. آن‌ها درنهایت به آفریقا می‌رسند و پرنده‌ی زرد یکی از اعضای خانواده‌ی آن‌ها می‌شود.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: Christian De Vita/ کریستین دی ویتا

نویسنده / مترجم: Antoine Barraud, Benjamin Renner/ آنتونی بارود، بنجامین رِنِر

نام تهیه‌کننده: Corinne Kouper / کورین کوپر

نام بازیگران: Seth Green, Dakota Fanning, Christine Baranski, Yvette Nicole Brown, Richard Kind, Jim Rash, Danny Glover, Elliott Gould / ست گرین، داکوتا فانینگ، کریستین برنسکی، یوت نیکول براون، ریچارد کیند، جیم رش، دنی گلاور، الیوت گلد

نام شخصیت‌ها:

پرنده‌ی زرد: یک جوجه‌پرنده که در خرابه‌ای بزرگ شده است، این جوجه پدر و مادری ندارد و یک کفشدوزک دوست صمیمی اوست،

کفشدوزک: دوست صمیمی پرنده‌ی زرد که سعی می‌کند او را برای پرواز و دیدن دنیا ترغیب کند،

کارول: یکی از پرندگان که سعی می‌کند ریاست آن‌ها را برعهده بگیرد؛ ولی به‌خاطر تندمزاجی او، کسی به حرفش گوش نمی‌دهد،

دلف: یکی از پرندگانی که از پرنده‌ی زرد حمایت می‌کند و حرف او را باور می‌کند.

کشور سازنده: بلژیک، فرانسه

کمپانی سازنده: (TeamTO, Haut et Court (France / شرکت تیم‌تو، شرکت هات‌ات کورت

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه