پارک عجایب

بررسی تخصصی انیمیشن Wonder Park

پارک عجایب

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «پارک عجایب»، داستان دختربچه‌ای را روایت می‌کند که در تخیلاتش یک پارک شگفت‌انگیز به‌وجود آورده است، اما این پارک به‌دلیل ناامیدی دختر پس از بیماری مادرش، دچار مشکلاتی شده و رو به نابودی می‌رود. دختربچه طی یک ماجراجویی، با قدرت امیدواری، موفق می‌شود پارک شگفت‌انگیز را نجات دهد. این اثر زمینۀ خانوادگی قوی دارد، شجاعت و امیدواری را به مخاطبین یاد می‌دهد و قدرت تخیل را در کودکان تشویق می‌کند. این انیمیشن دارای یک داستان فانتزی و کمدی با پایانی خوش است؛ هرچند ناراحتی شخصیت به‌دلیل بیماری مادرش و جدایی از او، ممکن است مخاطبین کودک را در سنین پایین کمی نگران کند.

سال 2019 85 جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

«جون» با دوستانش که حیوانات سخنگو هستند، در پارک شگفت‌انگیز دچار مشکلاتی می‌شوند. آن‌ها با میمون‌های کوچک عروسکی به‌نام شامپانزامبی‌ها وارد تعقیب و گریز می‌شوند و صحنه‌های کوتاه و کمدی از پرت کردن شامپانزامبی‌ها از جانب جون و دوستانش دیده می‌شود. در پارک شگفت‌انگیز دو سمور آبی هستند که یکدیگر را می‌زنند و لحظات طنزی را ایجاد می‌کنند. زمانی که جون از بیماری مادرش و رفتن او ناراحت است، در یک صحنه دچار عصبانیت می‌شود و سر پدرش و اقوامش فریاد می‌کشد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

«جون» که همیشه از حمایت‌های عاطفی مادرش برخوردار است، متوجه می‌شود مادرش بیمار است و باید مدتی از خانه برود. صحنه‌ی جدا شدن جون از مادرش و گریه‌ی او از صحنه‌های غم‌انگیز انیمیشن است؛ اما درنهایت مادرش درمان شده و به خانه بازمی‌گردد. در ماجراجویی جون و حیوانات پارک شگفت‌انگیز برای از بین بردن تاریکی و نجات پارک، به خطر افتادن جون و دوستانش، هیجان ایجاد می‌کند. آن‌ها توسط انبوهی از شامپانزامبی‌ها (میمون‌های کوچک عروسکی) تعقیب می‌شوند. پینات، دوست جون، توسط شامپانزامبی‌ها اسیر شده و وارد تاریکی می‌شود و در چند صحنه، خطر سقوط کردن برای جون بوجود می‌آید؛ اما فانتزی بود صحنه‌ها و پایان خوش ماجراها از شدت ترس کم می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

«جون» به دلیل بیمار شدن مادرش، از او جدا می‌شود و این موضوع او را نگران می‌کند. این نگرانی باعث می‌شود جون در یک صحنه احساساتش تحریک شود و سر پدرش و اقوامشان داد بزند؛ ولی بلافاصله از رفتارش معذرت خواهی می‌کند. جون در راه رفتن به اردو، احساس می‌کند لازم است پیش پدرش برگردد، پس با همکاری یکی از دوستانش، معلم و دوستانش را فریب داده و یواشکی از اتوبوس مدرسه فرار می‌کند و به سمت خانه می‌رود. استفاده از الفاظ نامناسب مانند «خنگول» و «آدم پست» به‌صورت طنز و از روی محبت، توسط مادر جون استفاده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

تخیلات «جون» درباره‌ی پارک شگفت‌انگیز مورد تشویق مادرش قرار می‌گیرد و او برای تبدیل کردن تخیلاتش به واقعیت نیز توسط مادرش ترغیب می‌شود و همچنین مادر جون به او یادآوری می‌کند که بدون آسیب رساندن به خودش و دیگران باید برای محقق کردن تخیلاتش تلاش کند. جون پس از بیمار شدن مادرش احساس ناراحتی و ناامیدی می‌کند اما در ماجراجویی پارک شگفت‌انگیز، یاد می‌گیرد که باید امیدوار بماند و جلوی تاریکی‌ها و سختی‌ها بایستد. وابستگی و علاقه جون و پدر و مادرش به یکدیگر، آشکارا نشان دهنده عشق و احترام به خانواده است. جون پشتکار زیادی برای ساختن سرزمین عجایب دارد و میتواند دیگران را نیز برای انجام این کار، هدایت کند. این همکاری گروهی، در همکاری جون با حیوانات سرزمین عجایب نیز نمایان است. البته فرار جون از اردوی ریاضی و علیرغم سن کمش، تنها به دل جنگل زدن نیز نکته قابل توجهی در این فیلم است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

«جون» دختری خلاق است که برای تبدیل تخیلاتش به واقعیت پشتکار دارد. او توانایی هدایت کردن سایر بچه‌ها را برای ایجاد یک کار گروهی دارد. او درعین حال دختری مسئولیت پذیر است که به پدرش اهمیت می‌دهد و برای نجات جان حیوانات پارک شگفت‌انگیز هم احساس وظیفه می‌کند. او با شجاعت و استفاده از قدرت خلاقیتش مشکلات را حل می‌کند و یادمیگیرد که در سختی ها امیدوار بماند و تسلیم نشود. مادر جون، زنی دلسوز است که سعی میکند خلاقیت های دخترش را به سمتی درست هدایت کند. گرتا، یکی از حیوانات پارک شگفت‌انگیز و رهبری زیرک و سختکوش است که گروه را در غیاب پینات به خوبی اداره میکند. او البته کمی بدبین و زود قضاوت کننده نیز هست.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

«جون» همراه همکلاسی‌هایش در سرویس مدرسه درباره‌ی عدد پی شعر می‌خواند.

با استفاده از خلاقیت و کنجکاوی، چه کارهایی می‌توان کرد؟ جون، چگونه موفق به ساخت پارک شگفت‌انگیز شد؟

جون بعد از آن که نقشه پارک عجایب را آتش زد چرا ناراحت شد؟ آیا تصمیم‌گیری و اقدام در مواقع عصبانیت و هیجان، نتایج مطلوبی خواهد داشت؟

مشکل پارک شگفت‌انگیز چگونه به وجود آمده بود؟ جون چگونه توانست آن را حل کند؟

آیا جون کار درستی کرد که بدون اطلاع معلم و پدرش، اردو را ترک کرد و برای بازگشت به خانه، به دل جنگل زد؟ چه خطراتی می‌توانست جون را در این مسیر تهدید کند؟

جون چه ویژگی‌های خوبی داشت؟ او چه درسی از ماجراجویی‌هایش گرفت؟

خلاصه: درباره پیام داستان و نتیجه‌ی اقدامات درست و نادرست شخصیت اصلی با فرزند خود گفت‌وگویی ترتیب دهید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه